Elektro Akustik Gitar Öneri

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda tonedrive tarafından 29 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. Elektro akustik gitar almak istiyorum. Butçe max 1000 tl. Özellikle klavyesi benim için önemli. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. Mümkün olduğunca rahat ince klavyeli bir gitar istiyorum. Etli tabir edilen klavyeler bana göre değil. Aklımda Yamaha apx500, ovation cc44 ibanezin bir kaç modeli var. Birkaç yerde Cort ve Lag tavsiye edilmiş ama pek düşünmüyorum. Henüz hiçbirini deneme fırsatım olmadı. Ritm ve solo ağırlıklı kullanmak istediğimden klavye rahatlığı ve inceliği önemli. Neler önerirsiniz arkadaşlar..

2. Akustik gitar ile ilgili cok konu var arama motorundan yeterli bilgiye ulasabilirsiniz.

Lag,dean,yamaha,epiphone,ibanez,ovation kendi klasmanında güzel gitar gitarları var.

Bazı insanlar Ovation ın dogal sesini begenmiyor denemek lazim.

Yamaha ve Lag cok guzel gitarlar yapiyor.

Seagull ve art&luthiere bakabilirsiniz Kanada malı gitarlar,cok guzel gitarlar,degisik agaclar kullaniyorlar.kendilerine has sesleri var.

3. Cort'lar kağıt üzerinde en iyi f/p sunuyorlar. Deneme şansınız varsa Cort'lara bir bakın.

4. Aslinda biraz eksik yazmisim konuyu. Akustik gitarda pek bilgim yok. Aradigim ozellik oncelikli ince rahat klavye olmasi. Ornekse electro gitarda ibanez genelde ince klavyeye sahip gitarlar uretir. Gibson kalin klavyelidir. Akustik gitarda da ince olan belirli markalar yada modeller varmıdır? Ton olarak Yamaha ve İbanez görünüm olarak Ovation'lar. Anca 2 hafta sonra gibi deneyebileceğim. O zamana kadar biraz modeller şekillenirse daha rahat karar veririm.

5. En ince ve rahat klavye Lag'da bana göre, Yamaha'ysa fiyat performans olarak iyi akustik markası. Cort iyidir hoştur ama kaç modelini denediysem kuru bi ses verdi, Yamaha'nın tamamı lamine ağaç olan gitarı bile Cort'un masif gövdeli gitarından daha sıcak tonlar verebiliyo, ağacın kalitesi kadar nasıl işlendiği de çok önemli.

6. Bu arada akustik gitar sapi, elektro gitar sapi gibi dusunulmemelidir
    Elektro gitarlarda tele uygulanacagin kuvvet daha azdir, cunku ses ampli ile disari verilir ve teller incedir ama akustik gitarda tam tersi durum sözkonusudur.
    Tellere daha fazla direnc uygulayacagin icin basparmaktan ve avuc icinden daha cok destek alman gerekecek, bu durumda ise sapin kavrama rahatligi devreye giriyor.
    Ellerinin buyuklugune göre sapin kalinliginin rahat olup olmamasi degisir.
    Mesela benim ellerim buyukler malum boy 194 cm ve bu nedenle cok ince sapli gitarlarda, nispeten daha kalin olanlar kadar rahat edemiyorum ama sonucta ikiside caliniyor öyle yada böyle
    Tavsiyem marka degil gitar secmen.
    Elbette iyi kötu marka var ama her markanin her gitarida ayni rahatligi vermez.
    1000 tl fiyata sifir alabilecegin iyi marka ve modeller zaten bellidir....

7. idk_7

idk_7

34
    21
    705
  8. İkinci el crafterlar oldukça güzeldir. Hem uyguna denk getirebilirsin hem de cidden işçilik ve performans olarak ciddi götürür.
    LAG'lar güzel görünüyor. Birkaç modelini alelade deneme fırsatım oldu. Güzel beğendim fakat o paralara çok daha iyi gitarlar bulunabilir. Tabi ikinci elde.
    Cortlar hakkında bir yorum yapamayacağım. Denemedim fazla.
    Takamine ler güzeldir. Fiyatları biraz tuzlu olabilir ama denenerek alınırsa iyi şeyler mutlaka düşer. Ülkede oldukça popüler. EG-440 STB-Q modelinden vardı bir ara bende. Çok sevdiğim bir gitardı. Klavye desen yağ gibi. Tonları da oldukça güzeldi.

Ha ama crafter konusunda ciddiyim. Bir bana nasip olmadı alabilmek ama kaç tane adama crafter aldıysak hepsi turnayı gözünden vurdu. Üst seviye gitarlar hakkında bilgim yok. Fakat orta ölçekte gitarlar hakkında verebileceğim tavsiyeler bu yönde. Ha bu gitarlar da denenerek alınırsa sahnede mahnede götürür.

Bu Sayfayı Paylaş