Ht5r Sorunsalı (acil Yardim)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Oguz92 tarafından 3 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar arkadaşlar. Bugün evde pratik yapma amaçlı bir ht5 kafa amfi edineyim dedim. Uzun zamandır bir arkadaşım tarafından satılıkta olan bir tane vardı zaten. Şimdi olayın sorun kısmına geçiyorum:

  Ht5 lerin arka kısmında bir anahtar var bilirsiniz. +4db ve -10db arasında seçenek yapmaya yarıyor. Şimdi bu tuş, açık ya da kapalı konumdayken işlev görmüyor, aynı ses seviyesini veriyordu. Tuşu hafifçe ileri doğru ittiğimizde ise ses düzeliyordu. Problemin anahtardan olabileceğini düşünerek elektronik malzeme satan bir dükkandan o anahtarı tedarik ettikten sonra arkadaşımın yanına vardım. Vardığımda kendisi şaseyi çıkarmıştı ve lambaların soketinde problem olabileceğini düşündüğünden, lambaları çıkarmış, tekrar yerleştirmeye çalışıyordu. Neden böyle yaptığını ben de sordum :D Şimdi problemler silsilesi buradan itibaren başlıyor.

  Lambaları yerine yerleştirip amfiyi çalıştırdığımızda herhangi bir problem yoktu. Bozuk olduğunu düşündüğümüz anahtarı sökmeye yeltendik, yıllarca elektronikçide çalıştım bu arada (baba mesleği), elim bu işlere oldukça yatkın, fakat sökerken oldukça zorlandık. Hatlarda bir miktar yıpranma oldu fakat incelediğimde herhangi bir hattın kullanılmayacak derecede yıprandığını göremedim. Bu arada şasenin hem alt hem de üst kısmında hatlar var ve anahtarın bacakları çift lehimli diye tabir ettiğimiz tarzdaydı. Her neyse diğer anahtarı taktık. Bu arada şasenin altında düşmüş vaziyette 1 ohm değerinde bir direnç farkettim. Tam anahtarın alt kısmına yakın bir yerlerde. Yeni anahtarı taktıktan sonra anahtar işlev görmeye başladı fakat amfinin ses değerleri inanılmaz düşüktü. Yani volume neredeyse sona yakın bir yere geldiğinde volume değeri 1/3 değeri yüksekliğinde ses veriyordu. Önceden de aynı model amfi kullandığımdan biliyorum. Elimde bulunan maşa ile bu anahtarın bacakları arasında rastgele kısa devreler oluşturmaya başladım. Ve muhtelif 2 bacak arasında kısa devre oluşturduğumda drive kanalın sesi olması gereken seviyeye ulaştı. Direnci o 2 bacak arasında lehimlemeye yeltendiğimde elimden kayıp saçma sapan bir yere düştü ve değeri 1 ohm olduğu için direnci bulmakla uğraşmayıp ince bakır bir teli bir miktar kalınlaştırıp o 2 bacak arasında bağlayıp aleti toparladım. Aleti tekrar çalıştırdığımda drive kanalın istediğim ses seviyesinde oldugunu fakat clean kanalın oldukca cızırtılı ve olması gerekenden oldukça düşük bir ses seviyesinde takıldığını farkettim. Tekrar açtım ve direnci düştüğü yerden çıkarıp rastgele dakikalarca kısa devreler oluşturmama rağmen clean kanalı olması gereken ses seviyesine ayarlayamadım. Sorunum son hali ile budur.

  Amfi 2 ay önce sıfır olarak edinildi bu arada. Bu bilgiden dolayı problemin lambalarla ilgili olabileceğini pek düşünmemekteyim.

  İnternette şemayı araştırdım fakat bulamadım ne yazık ki. O direnci olması gereken yere lehimleyemiyor olabilirim. Ya da acaba şu muhtelif r38-39 problemi olabilir mi acaba diye düşünmekteyim bir yandan. Öte yandan acaba bir hat yıprandı ve gözümden mi kaçtı diye düşünmekteyim.

  Önerilerde bulunursanız çok sevinirim arkadaşlar. Özellikle @izzzyy @programci_84 abiler bi el atın be ya :(
   
 2. Arşivimdeki HT-5 şemasını buraya yükleyeyim önce.

  Şemayı inceledim de 1R direnç göremedim. 4R7 var (R33), acaba o mu? Eğer oysa, çıkış katının bias indikatör direncidir. Açık devre bırakırsanız çıkış katınız çalışmaz (baskıdevre malzemesinden dolayı kaçak bir kapasite oluşabilir, bundan dolayı çok düşük bir ses verebilir ama yine de çalıştığını söyleyemeyiz), kısa devre ederseniz bile amplifikatörünüzün sorunsuz çalışması lazım; zira çıkış karakteristiğine etki eden bir şey değil. Siz yine de o direncin adını veya çevresindeki/bağlı bulunduğu diğer malzemeleri okuyabiliyorsanız söyleyin de ona göre tekrar bakayım.
   

  Ekli dosyalar:

 3. Oncelikle bakir yollara zarar verdigini dusunuyorsan multimetre ile olceceksin baska yolu yok. Effects level switchini diyorsun sanirim, benim gordugum, senin dedigin sekilde baska bir switch yok. Ordaki direncte 470 ohm ve direncin ismi R1. Bu switch effect return uzerindeki kuvvetlendiricinin giris empedansini ve kazancini degistiriyor gibi gorunuyor. O direnc acik devre olsa ampli yine de bir modda duzgun calisir, kisa devrede calisiyorsa muhtemelen R3 tur, oda 220 k. Bir resim ceksen daha saglikli yorum yapilir.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş