Stereo Chorus

Gitarı preampa bağlayıp elde edilen sinyali chorus pedalı ile ayırsak, sonra sinyalleri 2 ayrı power amfiye aktarsak yanlız bunların biri odanın sağında digeri solda olsa nasıl olur? Tıpkı 1+1 speaker gibi çalsak nasıl bir ses çıkar bilgisi olan var mı?

Stereo efektler bu şekilde kullanılmaz. Stereo efektler için amfinin arkasında fx send / return girişi bulunur.

Ayrıca stereo bir duyum elde etmek için amfinin 2 adet hoperlörü olması yeterli. Zaten bunlar mono veya stereo şekilde bağlanıp çalışabilirler. 2.bir power amfiye gerek yok eğer mesele stereo duyum ile ilgili ise.

Yok ben iki farklı amfiden farklı farklı tonlar duymak istiyorum, sinyali nasıl ikiye bölerim diye soruyorsan. Bunun için ise D.I. box kullanılır.

Bir Preamp iki ayrı power kullanıp, stereo chorus'u preamp sonrasına koyup, stereo chorus çıkışlarının birini bir power a diğerini öbür power a verip, her power a da bir kolon bağlayıp stereo etkisi alır mıyım diyorsan alırsın gayette güzel olur.

Bir Preamp iki ayrı power kullanıp, stereo chorus'u preamp sonrasına koyup, stereo chorus çıkışlarının birini bir power a diğerini öbür power a verip, her power a da bir kolon bağlayıp stereo etkisi alır mıyım diyorsan alırsın gayette güzel olur.

Stereo power amfiler var. Bir preamp (triaxis, jmp-1 vs...) ve bir power amp (mesa fifty/fifty, 2:90 ya da Marshall 9200 vs...) ve iki adet kabin... Efekti ise ister preamp'in fx-loop'una, ister preamfi ile power amfi arasına bağlayabilirsiniz.

Şahsen triaxis--g-major--2:90---çift kabin test ettim.

Ayrıca roland jazz chorus bu işi tek başına yapan bir amfi. Gerçi jazz chorus ile çalıp, amfi chorusunu kullanıp iki hoparlörün tekine mikrofon doğrultup, sisteme mono sinyal gönderiyorlar. Ne stereo etkisi geliyor ne de chorus...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu D.I. box aynı sinyali ikeye böler çıkışta aynı. Ben farklı şekilde duymak için sormuştum, jazz chorus bu işi tek başına yapar ama 2 hoperlör yanyana. Benim istediğim surround ses almak yani power amfini biri biri sağ tarafımda diğeri sol tarafımda olacak ve tam olarak aynı ses olmayacak, chorus efekti vererek değiştirmek. Bu jazz chorus ile aynı etkiyi mi yapar.

Roland jazz chorus'u sahnede çalarken iki hoparlörüne de birer mikrofon koyup, masadan tek mikrofonu tam sola, ikinci mikrofonu tam sağa panlayınca dinleyicinin kulağına gayet geniş bir chorus efekti gelir.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi, iki power amfiye gerek yok. Örnek verdiğim amfiler STEREO amfilerdir. 2:50, 2:90, 9200 gibi amfiler, iki tane mono power amfiyi bünyesinde barındıran cihazlardır. İki tane preamfi girişleri, iki tane de kabin çıkışları vardır.

Bahsettiğim kendi sistemimde de mesa triaxis bir preamfidir ve çıkışlarını bir stereo prosesör olan g-major'a girip, stereo modulation efektlerden, chorustan vs'den geçirip, bir stereo power amfi olan 2:90'a girip bu power amfinin iki farklı çıkışını da iki farklı (bağımsız) 4x12 kabinlere girip bir kabini soluma diğerini sağıma alıp çalabiliyorum. Dİ box'la sesi bölmek nedir ne duydum ne kullandım. Gitarla amfi arasına hiç bir güç bana DI box taktıramaz, israr ederlerse de kırarım o DI box'ı sorun kökünden çözülür hehehehe

Şaka bir yana DI box, unbalanced bir sinyali balanced sinyale dönüştürerek daha uzak mesafelere sinyal iletimini sağlayan bir cihazdır. Sinyal bölmek için kullanılmıyor olması lazım. Konuyla alakasını çözemedim.

Stereo power amfiler var. Bir preamp (triaxis, jmp-1 vs...) ve bir power amp (mesa fifty/fifty, 2:90 ya da Marshall 9200 vs...) ve iki adet kabin... Efekti ise ister preamp'in fx-loop'una, ister preamfi ile power amfi arasına bağlayabilirsiniz.

Şahsen triaxis--g-major--2:90---çift kabin test ettim.

Ayrıca roland jazz chorus bu işi tek başına yapan bir amfi. Gerçi jazz chorus ile çalıp, amfi chorusunu kullanıp iki hoparlörün tekine mikrofon doğrultup, sisteme mono sinyal gönderiyorlar. Ne stereo etkisi geliyor ne de chorus...
Ben o var bu yok demedim ki :) sadece sorduğu soruya cevap verdim.Yani arkadaşın elinde bir preamp + stereo chorus + 2 tane mono power + 2 tane kolon olduğunu var saydım, çünkü öyle sormuş, yanlış anlamış da olabilirim tabi.
Mesela ben evde triaxis+tc gforce + roctron velocity 300 stereo power + mesa expres kabin + marshall avt 150 nin kabini ile gayet güzel stereo duyum sağlığabiliyorum hatta kolonların arasında uyuyakalıyorum :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim sorum tam sizin anladığınız gibi ama yukarıda arkadaşımızın anlattığırıda çok faydalı. Chorus ile sadece sinyal ayırma değil sese efekct vererek renklendirmek için kullanmak istiyordum. Tabiki değişik yöntemlerle nasıl yöntemlerde nasıl olabilir öğrenmek isterim. Yukarıdaki arkadaşın anlattıklarında değişik yolla olsa da aynı şeyi yapıyor olabilir farklı fikirlere açığım tabiki.:)

Ayrıca cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bi proje olarak düşündüm seste çok büyük değişiklik olması durumunda ilerde buna göre bir şeyler toplarım diye düşündüm. Stereo amfiler bu işin aynısını tek başına yaparsa zaten hiç uğraşmam.

Geri