Lambalı Kafadan Direk Kayıt Için Uyumlu Di Box ?

Selam,
Mikrofonlama yapmadan lambalı bir kafanın 8 / 16 ohm çıkışıyla Zoom R8 gibi bir kayıt aracının arasına herhangi bir DI box koyabilir miyim ? Okuduklarımdan anladığım kadarıyla DI box'n "speaker load" özelliği olması gerekiyor ( Mesa CabClone gibi ) yoksa lambalara zarar veriyor. Doğru mudur ? Doğruysa kullanabileceğim modeller hangileridir ?
H&K Red box 5
Behringer ultra-g GI100
AMT CN-1 Chameleon
Mooer Micro DI BOX
Bunlardan hangilerine kafanın 8/16 ohm çıkışlarını direk bağlayabilirim ?

Yardım ediniz
Teşekkürler

DI Box, sinyali güçlendirmeye, balanssız sinyali balanslı hale getirmeye ve sinyali bölmeye yarar. Standart bildiğimiz di boxlar dediğiniz gibi kullanıma uygun değildirler, üzerlerinde bir kabin simülasyonu bulunmamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir kayıt aracına di box'tan aldığınız sesi aktarırsanız raw diye tabir edilen ham sesi elde edersiniz. (Buna sonradan istediğiniz kabin simülasyonunu eklemek mümkün tabii.)

Mesa CabClone ise bir di box değil kabin simülasyonu. Bunu kullanarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
Lambalara zarar verme konusu yanlış anlaşılmış. Bu speaker output durumunu şöyle izah edeyim; eğer amfinizin speaker out put'u boşta iken çalıştırır ve sesini açarsanız amfi çıkışa yüklenecek ve çıkışı yanacaktır. Bu durumun oluşmaması için amfinin bir kabin ile beslenmesi gerekmekte.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sağol,
Mesa CabClona alternatif yukarıdakilerden hangileridir ? Hem pahalı hem de bulması zor.
"Bu durumun oluşmaması için amfinin bir kabin ile beslenmesi gerekmekte"
Amfiyi kabine bağlamadan hangilerini kullanabilirim ?
Kabin similasyonu olan herhangi biri olur mu ?

Behringer ultra-g GI100 dışında diğerlerinde kabin simülasyonu bulunuyor fakat ne kadar başarılılar bilmiyorum.
Speaker output'unu di box'a girmek pek sağlıklı bir fikir değil çünkü çok yüksek bir sinyal o. Onun yerine varsa line out'u yoksa ise fx output'u kullanabilirsiniz. Fx send'den çıkış alıp(sinyali tamamen send kanalına gönderip) simülasyonlu bir di box ile kayıt arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Bu arada amfi hoperlöre normal şekilde bağlı kalsın. Zaten sinyali send kanalına göndereceğiniz için hoperlörden ses çıkmayacaktır.

İkinci yol ise, amfinin speaker output'undan çıkıp di box'ın(mesela red box diyelim) insert'üne girip. Thru yazan çıkışı kabine gönderip, diğer balanslı çıkışı ise kayıt arayüzüne gönderebilirsiniz.

Şurada her iki anlattığım yol şema ile gösterilmiş;

http://01fd3341714c957a10e86748bb66b86b.diplotop.fr/cover-manual/HUGHES & KETTNER/RED BOX MK2_E.jpg

Son düzenleme:
Eğer Hughes kettner red box'ı alma imkanınız var ise ikinci bahsettiğim yol ile kullanmanız en sağlıklısı olucak. Şema da tube amplifier bağlantısı şeklinde gösteriliyor.

Tanıtım videosuna baktığım kadarıyla başarılı bir ürüne benzemekte.

Amacınız, kabin bağlamadan amfinin kabin çıkışından sinyali alıp "silent recording" yapmak ise listedeki ürünlerin hiçbiri tek başına yeterli olmaz. Bu cihazları kullanırken mutlaka bir kabin ya da "speaker load box" da bağlamanız lazım.

Mesa cabclone, speaker simülasyonu olmasının yanısıra içinde load box da bulunduğundan, bunu amfinin çıkışına bağlayıp, sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu nedenle listesini verdiğiniz cihazlardan hiçbiri cabclone'a alternatif değildir.

Yine de yukarıdaki ürünleri, bir speaker load box ile birlikte kullanabilirsiniz. Şahsen Behringer'i bir load-box ile deneme fırsatı buldum ancak dünyanın en berbat gitar tonunu yakaladığımdan dolayı katledilmekten korktuğum için saatte 320 km. süratle kabloları söküp, tüm olanları unutmak için bir kaç hafta tatile çıktım. O ultra-g'yi de artık ceyeran yapınca çarpmasın diye odanın kapısında takoz niyetine kullanıyorum.

Diğer ürünler hakkında fikrim yok ama mesa cabclone'un mesa amfilerle iyi sonuç verdiği aşikar. Farklı marka amfilerle nasıl sonuç verir bilemem. Ancak bildiğim kadarıyla "torpedo live" bu işi hakkıyla yerine getiren bir cihaz ve evet: Çok pahalı.

Özetle; listede verdiğiniz ürünler bir load-box ya da kabinle kullanmalısınız ama alacağınız tondan memnun kalır mısınız, bilemem. Mesa cabclone tek başına yeterli ama mesa dışındaki diğer marka amfilerle nasıl sonuç verir bilinmez. Torpedo live ise malum, çok pahalı, ama net: Kesin çözüm.

Amfi standby'da iken FX Send'e koyacağınız kabin simülasyonlu bir DI Box iş görür. Sinyali bilgisayara yollayacaksanız DI Box'a da gerek kalmadan IR koyarsınız. Tabi bu durumda sinyal power katına uğramadığı için amfinin sadece preampını kullanmış olursunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tamam çok iyi anladım. Sağol.
H&K üzerinden örnek
Amfinin, örneğin 8 ohm'unu H&k ya bağlıyorum aynı zamanda H&K daki thru dan kabine gönderiyorum, böylece kafa güvende oluyor. H&K daki XLR dan da zoom r8e giriyorum. De mi ?
Gece gece yardım ettin sağol

Herkese çok teşekkürler. Kafamda soru kalmadı.
Benimle aynı sorunu yaşıyanlar için özetliyeyim.
- Fx looptan sinyal almak işime gelmez. Power lambaların lezzeti önemli bir şey çünkü.
-Seesiz veya kabinsiz kayıt için ( yukarıdaki arkadaşlarımızın da dediği gibi ) simülatörünün yanına kesinlikle LOAD BOX bağlamak lazım, ya da ikisi bir arada ürünler. Benim internetten bulabildiklerim :
- Mesa CabClone
- Palmer PGA 04
bir de torpedo live varmış, Sinan arkadaşımız bahsetmiş.
Bence ucuza kaçıp behringer, red box vs + load box işine GİRMEMEK lazım. Binlerce liralık kafalarımızı emanet edeceğiz sonuçta. Ben noelde gidip gelecek bir yakınıma Mesa CabClone getirtmeye karar verdim. Kulaklık çıkışı da var. Gece gece El84 lerin dibine vurma lüksü sunuyo sonuçta :)
Yardım eden herkese teşekkürler

Kabin simülasyonu DAW içinde Impulse Response lar ile halledilemez mi?
Asıl sorun kabin simülasyonu değil. Senin de dediğin gibi o iş bir kaç yoldan elde edilebilir. Asıl sorun; lambalı amfinin power çıkışından gelen sinyalin çok güçlü olması. Bunu ya gerçek kabindeki bir speaker dengeliyor, ya da Load Box denen aletler bu enerjiyi "ısıya" çevirerek dengeli bir sinyale dönüştürüyor... ...muş. Palmer PGA sayfası öyle diyor. Bu enerjiyi ya kabinle ya da load box ile boşaltmak lazım kısacası. Bu arada Palmer 600'dan fazla, Mesa 300 dolar. Sabah sabah mesa reklamı da yaptık :)

Red Box tek başına yetmiyor mu? Load box nedir? Bende de kafa var red box yaptırcam kulaklık çıkışlı. Ama normal kabin gibi çalışmayıp amfinin çıkışı yakacaksa load boxıda araştırayım. Hatta bilen anlatırsa sevinirim.

Mesa Cab Clone ile ilgili ufak bir geyik :) Anderton's bu zımbırtıyı Youtube'da incelemiş ve yerden yere vurmuştu. Sonra Mesa bunların yanına adam göndertip tekrardan incelletti, ilk incelemedeki cihaz bozuk olabilir falan ayağıyla, ilgili linkler aşağıda ama ilk incelemeyi kaldırmışlar haliyle.
Kaptan'ın mesajı :
Mesa'nın adamı ile birlikte inceleme :)
Bu da detaylı başka bir inceleme :

Amacınız, kabin bağlamadan amfinin kabin çıkışından sinyali alıp "silent recording" yapmak ise listedeki ürünlerin hiçbiri tek başına yeterli olmaz. Bu cihazları kullanırken mutlaka bir kabin ya da "speaker load box" da bağlamanız lazım.

Mesa cabclone, speaker simülasyonu olmasının yanısıra içinde load box da bulunduğundan, bunu amfinin çıkışına bağlayıp, sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu nedenle listesini verdiğiniz cihazlardan hiçbiri cabclone'a alternatif değildir.

Yine de yukarıdaki ürünleri, bir speaker load box ile birlikte kullanabilirsiniz. Şahsen Behringer'i bir load-box ile deneme fırsatı buldum ancak dünyanın en berbat gitar tonunu yakaladığımdan dolayı katledilmekten korktuğum için saatte 320 km. süratle kabloları söküp, tüm olanları unutmak için bir kaç hafta tatile çıktım. O ultra-g'yi de artık ceyeran yapınca çarpmasın diye odanın kapısında takoz niyetine kullanıyorum.

Diğer ürünler hakkında fikrim yok ama mesa cabclone'un mesa amfilerle iyi sonuç verdiği aşikar. Farklı marka amfilerle nasıl sonuç verir bilemem. Ancak bildiğim kadarıyla "torpedo live" bu işi hakkıyla yerine getiren bir cihaz ve evet: Çok pahalı.

Özetle; listede verdiğiniz ürünler bir load-box ya da kabinle kullanmalısınız ama alacağınız tondan memnun kalır mısınız, bilemem. Mesa cabclone tek başına yeterli ama mesa dışındaki diğer marka amfilerle nasıl sonuç verir bilinmez. Torpedo live ise malum, çok pahalı, ama net: Kesin çözüm.
Yaktın beni yahu .) :) torpedo live benim işimi gören bişeye benziyo Şimdi nerde satılıyo varmı yokmu Bide parasını ayarlamak lazım İş açtık başımıza :) Zaten kaşınıp duruyodum :)

Kafanın hoparlör çıkışına load box olmadan bir şey bağlamaya kalkarsan lambalar zarar görmez (yani alevi hemen söndürebilirsen), amplinin çıkış trafosu yanar, bildiğin alev alır, sigaranı yakar, üstünde mangal yaparsın. Türkiye sınırları içerisinde en rahat Mesa Cab Clone bulabilirsin. Fakat iki tane lazım sana, Rectifier tek speaker ile 8 Ohm, Orange ise tek speaker ile 16 Ohm çalışıyor. Bu arada elindeki kabin ile Rectifier'ı safe mismacth çalıştırıyorsun, sorun olmaz ama Rectifier kabin öneririm. Bununla birlikte "eğer" Alen Geere'e ulaşabilirsen sana özel bir şeyler yapabilir. İkinci el bakınırsan çok farklı şeyler de denk gelebilir tabii ki. Kolay gelsin.

Geri