Ön Inceleme: Yamaha Ll6 Are Elektro Akustik Gitar (yeni Gitarım)

#1
Merhabalar,
Biraz ilginç hikayesi ile yeni gitarımı size tanıtmak isterim.
Yamaha LL6 ARE pasif mikrofonlu elektro akustik gitar.

Bir önceki gitarım olan Yamaha CPX700II mini jumbo kasa ve akort etmek dışında kullanmadığım manyetiği nedeniyle satıp yeni gitar arayışına girdim.
Uzun araştırmalardan sonra bütçemin elverdiği gitarlar arasında TAYLOR 110e modelinde karar kıldım.
Bir iki yeri gezip dolaştıktan sonra deneyerek almak üzere sipariş verdim.
2 gün önce mağazadan gelen sms üzerine gitarı deneyemeye gittim.
Gitarda ilk farkettiğim şey ise sesinin ecnebilerin tabiriyla "loud" yani yüksek yankılı (ki bana göre değilmiş) ve tellerin gereğinden fazla yüksek olmasıydı. Tellerin durumunu satıcıya söylediğimde sana öyle geliyordur falan dedi ama ben diretince işten daha çok anlayan biri geldi ve haklısın dedi; ama özel sap yapısı nedeniyle bunu yapacak arkadaşı beklemen lazım (2-3 gün), ben tamam dedim ve nasıl olsa vaktim var diyerek mağazada dolanmaya başladım, bir yandan gözüm les paul gitarlara gidip gelirken kendimi zor tuttum ve telkinde bulundum (zaten strat var evde, akustiğin yok, şeytana uyma boşver :), elamanın biride hemen yanımda les paul almış arkadaşıyla öve öve bitiremiyorlar, kampanyada varmış bu kaçmaz, kaçırmak aptallık diye diye sinirlendim, bende alacaksanız alın şurda akustiğe odaklanmışım, niyetimi bozmayın dedim, ikiside aldılar les paullerini gittiler :) ) ve sonra yanyana duran iki Yamaha modeline gözüm ilişti.
Yamaha FGX730S ve Yamaha LL6 ARE.

FGX730S modelini daha önce almıştım ama bazı nedenlerden dolayı iki gün sonra geri vermiştim, fiyatına göre gayet iyi bir gitar.
Ellerinde kalan 3 tane FGX730S gitarıda (fiyat 350 euro civarı ve yanında case yok) kartonlarından çıkartıp denedim ve birnı beğenip kenara ayırdım, daha sonra hemen yanında ki LL6 ARE modelininde ellerinde kalan 2 tanesini kartondan çıkartıp denedim. (Toplamda 5 gitarı mağazanın ortasına dağıttım :) Heryerde kartonlar, ambalajlar, case´ler falan...)

İyice denedikten ve işçiliği inceledikten sonra Yamaha LL6 ARE modelini seçtim.

Gitarın sesi tok ve parlak arası (Takamine sesinden biraz daha tok), Taylor kadar gürültülü yada gür değil ama İbanez ve Cort markasının birçok modelinden daha oturaklı.
Sap azda olsa kalın ve hafif C yapısına sahip (ki bu 12 numara tel takılı akustik için sapı kavrayarak daha çok kuvvet uygulama şansı veriyor), klavye yumuşak, fretler biraz yüksek ve kalın bu nedenle acemileri zorlayabilir slide yaparken ilk başlarda ki ben zorlanıyorum :)
Kasa yapısı ve kullanılan ağaçlar;
  • Original Jumbo Body Type
  • Solid Engelmann Spruce Top Treated with A.R.E.
  • Rosewood Back & Side
  • High Comfort Traditional Neck Profile
  • 5ply neck
  • SRT Zero İmpact Pickup
Burgular akort kaçırmıyorlar, sağlamlar.
ARE eklentisi pasif mikrofon olduğunu gösteriyor. Bu eklenti ve Sunburst boya nedeniyle (ki ellerinde kalan buydu) ortalama 70-80 euro fazla ödedim.
Gitarın yanında şimdiye dek gördüğüm en kaliteli GigBağ/Form Case geldi. Hardcase benzeri birşey, çok sağlam, her tarafı silikon/sünger kaplı, eğilme bükülme yok, nerdeyse hardcase kadar dayanıklı ama çok daha hafif.

Gitarda hoşuma gitmeyen tek nokta ise arka askı pimi var ki aynı zamanda mikrofon giriş ama sap bitiminde pim yok, bu nedenle head/kafa kısmına takılan/bağlanan bir askı kullanmak gerekir ki çok sorun değil aslında ama ben diğer şekilde daha çok seviyorum.

Ödediğim fiyat 475 euro civarı (yurtdışı İsveç, mağaza www.4sound.se http://www.4sound.se/gitarr/western/yamaha-ll6-sunburst )

Alacak arkadaşlara rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir gitar.

iNCELEMELER:
 

Dosyalar

Son düzenleme:

Üst