Kirk Hammett Iyi Gitarist Midir?

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda cemborek3 tarafından 8 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Metallica ' yı severdim eskiden. Artık sevmem. Ama yıllarımı vermişliğim vardır, gençliğimin grubudur vs vs.
  Kirk Hammet 'ın bir röportajını izledim youtube da, sevimli bir herif, "Nothing Else Matters" 'ın klibinde homeless abiye 10 dolar sıkıştırdığından mıdır, James 'in aksine alçak gönüllü tavırlarından mıdır bilmiyorum. Hep bi +10 puan alır benden, ama gelgelelim adam gitar çalamıyor. Çalımını sevmem tekniğini yetersiz bulurum. Yetişemediği yerde wah a abanmalar, konserdeki sçışlar...vs
  Bu videoya da, "İyi hoş adam ama çok kötü gitarist." diye bir yorum yazdım. Yazmaz olaydım yemediğim küfür kalmadı.
  Elimden geldiğince karşılık vermeye çalıştım ergen Amerikalı bebelere, ama yetişmek zor. (Bak kulaklarım çınlıyor şu an)
  Sizin fikirleriniz nedir efendim?
  B*k atmak isteyenler , sahip çıkalım diyenler... Buyrun.

   
 2. Eleştirmek elbette her dinleyenin hakkıdır. Hele birde işin teorisi ile eleştiriyorsa buna yapıcı eleştiri denir.
  Ama gel gelelim zurnanın zırt dediği yere;
  Adam iyi çalar yada çalmaz ama bunu demek için en azından onun kadar çalabilmek gerekir. Bu sebepten dolayı ben birine iyi çalmıyor pek demem, onun yerine bana hitap etmiyor derim.
  Mesela Jimi Hendrix iyi çalar ama sound'u bana nedense hiçbir zaman tam olarak hitap edemedi.
  Eric Clapton 10 saniyede bir nota basar lakabı SlowHand olmuştur ama bir adını vermeyeceğim kel ve güneş gözlüklü elaman ile uzun saçlı İsveçli elamandan milyon kat daha çok hitap eder bana.
  Olayın özü budur benim için!
   
 3. J-P

  J-P

  Kirk hammett iyi gitarist midir değil midir bilmem ama efsanedir saygı duyulur bok atılmaz
  bi şekilde öyle ya da böyle metallica'ya katkısı olmuş mu olmuş
  metallica'ya bok atılır mı gibi bişey bu bence gerek yok adamlar efsane sonuçta.
   
  sereftalasci, TRM ve sickstrat bunu beğendi.
 4. "Terrible" bir gitarist değil. Gayet iyi bir gitarcı (Metallica için yeterli) ve iyi bir müzisyen. Dert edecek bir şey yok. Buna kalırsa Kurt Cobain ne oluyor merak ediyorum? Gördüğüm kadarıyla siz de insanların annelerine ait videolardan filan bahsedip kendinizin çok daha iyi olduğunuzla ilgili şeyler yazmışsınız. Hayatta tasvip edilecek bir tane yazınız yok oradaki başlıkta. Burada başlık açmak da yersiz olmuş.
   
 5. Açıkçası kaşınan ve kaşıyanlara dönmüş mesele. Oradaki yazılarınız ve cevaplarınız açısından ben de Levianet ile aynı fikirdeyim. Kirk Hammet ne zaman "I am not a terrible guitarist." demiş ki siz bu eleştiriyi yazma gereği duymuşsunuz anlayamadım.
  Adam benden kat kat üstün bir gitarist. Bana oranla kıyaslama yapmak bile ayıp mesela. Siz kendinizce çok iyi tekniği olan bir gitarist olabilirsiniz. Ancak konu benim açımdan şudur: duyduğum anda "İşte bunu çalan Kirk" diyebiliyorsam, ki diyebiliyorum, o zaman o adamın tarzı vardır ve saygı duyarım.
   
  uygurmen, Cabwaystar ve Levianet bunu beğendi.
 6. 85 kişi ye aynı şeyi yazmayı dedim arada çeşit yapmak iyidir. Bak konu kıtlığından annelere kadar gelmişim. (üşenmeyip okuyacaksan baştan başla bari) "Kurt Cobain ne oluyor?" sorusunu Seattle ya da grunge akımlarından haberi olmayan herhangi bir dinleyici sorabilir. Yanıt olarak size şu an ezberden 35 albüm sayarım dinleyip öyle gelin tartışalım mesela.
  Sen tasvip et diye de yazmadım o yazıları. Başlık da gayet yerinde , beğenmediysen yazmasın olur biter.
   
 7. Hocam aynı hataya düşmeyelim, ben Kirk ' ü dinleyici olarak eleştiriyorum, adamdan daha iyi gitar çalmıyorum elbette ne haddime. Hani birini kötülemek için dersiniz ya ben ondan daha iyi çalarım şeklinde. Benimki de o hesap. Yanlış anlaşılmayalım.
   
 8. Off... bu başlıktan kan çıkar:)
  Mümkün olduğu kadar objektif yaklaşmaya çalışacağım meseleye. "İyi gitarist" kavramının net bir ölçüsü olmadığı gibi, kim ile kıyasladığınıza bağlı olarak da değişiyor. Ben kendi hesabıma meseleyi şöyle görüyorum: "And Justice For All" sonrasında yeni hiç bir şey söylememiş, o albüm itibariyle söyleceğini bitirmiş bir gitaristtir Hammet bence. Ama ilk 4 albüm itibariyle yaptığı iş önemlidir. Pentatonik-blues temelli, ama çok yüksek tempolarda ve ritmik olarak kuvvetli sololar çalmıştır daha çok, arada bir de çok duygulu ve kuvvetli cümleleri olan sololar yazmıştır. Şu anda ne yapmakta olduğunun bence hiç bir önemi yok adamın, ama bir thrash metal grubunda solo gitaristin fonksiyonunu ilk belirleyen adamlardan biridir neticede.
   
  korhandere, Wasp, Cabwaystar ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 9. Ama mesela size hitap eden bir grupta, şu olmasaydı da onun yerine böyle biri olsaydı dediğiniz olmadı mı hiç?
   
  benimadim26 bunu beğendi.
 10. Aslında cevap şu iyi bir gitarist olmak zorunda değildir yaptığı tür itibariyle. Bu adamlar ilk çıktıkları zamanda thrash metal yapıyorlardı. NWOBHM olduğu kadar Punk'dan da etkileşim vardı e bu müzikleri yapmak için süper bir gitarist olmak gerekmez ki. Bach veya Beethoven çalmıyorlar orada enejilerini dışa vuracakları bir tarz yaratıyorlar onların sergilemek istediği şey salon müziği değil virtüöz müziği de değil bodozlama metal. Bunun içinde gayet yeterli bir heriftir zaten olmasa onu orada o kadar sene tutmazlardı.

  Bir örnek Dan Swanö'den vereyim. Bu adam o kadar yetenekli bir adamdır ki Unicorn adı altında harika progressive rock parçaları bestelemiştir. Sonra gidip Bloodbath'ı kurdu ki müzikalite olarak alakası yok. Sonuçta her taş yerinde ağırdır.
   
  cemborek3 bunu beğendi.
 11. Kötü gitarist olsa ne olacak? Bunu her yerde belirtme ihtiyacı hissedenleri hiç anlamıyorum. Dünyada bir çok kötü gitarist var. Neden onlar yerine Kirk'ün üstüne gidiliyor. Herkes satriani gibi çalmak zorunda mı? Çünkü adam Metallica'da çalıyor. Efsane olmuş sololar yazmış bir adam. İşte bu tam tersi övgüyü hak eden bir durum. Tekniğinin çok iyi olmamasının pek bir önemi yok. Tekniği çok iyi olup aynı hissi vermeyen gitarcılar da olabilir. Kirk'ün yazdığı soloyu belki Kirk'ten daha iyi çalar ama Kirk o soloyu Metallica'ya kazandırdığı için daha değerlidir. El yeteneği ile müzik yeteneği aynı şeyler değilki. Kavramları birbirine karıştırmakta ısrar ettiğimiz için bu tartışmalar bitmiyor. Sen işin teknik kısmına yoğunlaşmışsındır, saniyede bilmemkaç nota basabilen adamlardan haz alıyorsundur, Kirk'ü beğenmezsin tamam ama Kirk'ün alanı o değil. O sadece bir grubun bir parçası. Tek başına konserler falan vermiyor. Metallicanın bir parçası olarak son derece başarılı ve Metallica'yı Metallica yapan unsurlardan bir tanesi. Bu kadar... Çok fazla anlamlar yükleyip komik duruma düşmeyin orada burada... :)
   
  frkdk, Serdar213, aumit ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 12. Yahu iyi olsa ne yazar, kötü olsa ne yazar? Bize ne?
   
  wamperia_, aumit ve tunckk bunu beğendi.
 13. Elbette dedim ve zaten bende onu demeye calismisim :)
  Demek istedigim birinin yetenegini yada becerisini elestirebilmek icin en azindan onun kadar iyi olmak gerektigi...
  Degilse yapici elestiri (ki onuda acikladim) elbette yapilir ve yapilmalidirda...

  Örnek: Elimde olsa brutal vokalin kökunu kuruturdum, ama ne yazik ki degil...
  Bu örnek pek yerinde olmadi ama neyse :)
   
  cemborek3 bunu beğendi.
 14. Kurt Cobain'in kim olduğunu ben de iyi biliyorum. Madem ki tekniğini yetersiz bulduğunuz gitaristler kötü ise Kurt Cobain sizin için daha da korkunç bir gitarist grubuna girer diye yazdım. Soru olmadığını anlamak zor olmamalı. Ben tartışmıyorum zira aşağılamalarla, yoz cevaplarla orada yazdıklarınızın neredeyse tamamını okudum da buraya yazdım merak etmeyin. Sizinle kim, neyi tartışabilir ki?

  Herkese kolaylıklar dilerim.

  İyi günler.
   
  Sprinter Usta ve sickstrat bunu beğendi.
 15. "Kill 'em All" ' dan "Load" ' a kadar James ' in katettiği mesafeye bakıyorum, hem gitar hem vokal olarak, bambaşka birine dönüşmüştür.
  Kirk ' de iki üç birşeyler ekleseydi fena mı olurdu?

  Hocam estağfirullah, tartışalım zaman geçsin diye açtım konuyu.
  Kurt Cobain 'i kendi türünde değerlendirmek lazım demek istedim.
  Yoz cevaplar şeklinde yazmanıza üzüldüm, youtube buradan biraz daha farklı bir ortam, seviye daha düşük, sizin iyi niyetle yazdığınız bir entry ' ye 20 kişi anay bacıy madafaka şeklinde girişince subap patlıyor bir yerde. Hak verirsiniz umarım. Yoksa normalde yoz biri değilimdir teessüf ederim.
   
 16. Yorumunuzu beğenmekle beraber katılmadığımı eklemeliyim.
  Müzisyen eleştirmek için müzisyen olmak gerekmez, dinleyici olmak yeterlidir.
  Bu adamlar müziği bizim için yani dinleyiciler için yapmıyor mu? Aksi halde gitar çalanlar toplanır kendi aralarında albüm çıkartıp birbirlerine dinletirlerdi.

  Kirk Hammett ' a kaka diyebilmek için gitar öğrenmeyeyim şimdi bu yaşta lütfen :)
   
  benimadim26 bunu beğendi.
 17. İyi bir gitaristtir.
   
 18. Müzik dinleyici için yapılır. Dinleyici müziği eleştirebilir evet. Kirk Metallica'nın, bütünün bir parçası. Gitar virtüözü veya virtüöz olduğunu iddia eden biri değil. Metallica'nın müziğini eleştirebilirsiniz. Fakat Kirk'e "çok kötü gitarist" diyecek kadar ileri gitmek ayrı bir şeydir. Sizin daha iyi olmanız, otorite olmanız gerekir bence bunu diyebilmek için.

  Metallicayı eskiden severdim artık sevmem diyince insan daha bir cool oluyor sanki ha...
   
  sickstrat ve J-P bunu beğendi.
 19. Şöyle birşey var mesela:

  Sevgili uncanny yazdıklarınız çelişiyor. Dinleyici olmam yeterli mi? Yoksa otorite mi olmalıyım eleştirebilmek için?
  Cool olmaya çalışmıyorum cidden, eskiden severdim artık sevmiyorum. Nesi cool bunun anlamadım...
   
 20. Ozet geceyim once: Ondan iyi caliyorsam sololarini bana gore eksik gitarist, ondan iyi calamiyorsam sololarini ona gore eksik gitaristim. Kisiseldir.

  Kime gore iyi, neye gore kötü? Once buna karar vermek lazim. Mesela bunu söyle sorgulayabiliriz:
  1-Onun tum pasajlarini eksiksiz çalıp, hatta ustune ekleyebiliyorsam ben ondan iyiyimdir, ona kotu diyebilirim kendime gore.
  2-Onun pasajlarini calmayi beceremeyip yine ona kötü diyebilirim. Ama bu onun kotu olmadigini gosterir. Sadece bok atmak icin dedigimi gosterir.

  Bana gore bir muzisyene "sen kötü gitaristsin, sen kötü caliyorsun" diye genellemek yerine "tekniğin eksik, bak ben aynisini caliyorum ustune de sunu ekliyorum" demek daha mantikli. Eger iki perspektiften de bakacak olursak(iyi ve kötü), bana gore iyi gitarist olan(benden iyi çalan) bir baskasina gore kötü olabilir. Kötü degil de eksik diyelim aslında. Sonuçta gitar oyle bir sey ki, bugun bana zor gelen 1 ay sonra kolay gelebilir. O yuzden kötü demek yerine eksik demek daha mantikli.

  Bana goreyse, Kirk iyi bir gitarist. Gel gelelim bir çok solosunu calabilirsem, hatra ustune doğaçlama geçişler ekleyebilirsem "bana gore eksik bir gitarist" diyebilirim. Şu da bir gercek; Metallica'ya efsanevi emek vermiş, yillarin gitaristi. Daha iyi olmaya çalışmak gibi bir derdi de yok görülüyor. Metallica'nin soundu belli, ruhu belli. Daha fazlasina gerek yok bu yuzden. Metallica icin ne eksik bir gitarist, ne de fazla.
   
  elephantnoises, SteelString ve cemborek3 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş