Lamba Konusunda Yardım..

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda TDemirdizen tarafından 8 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar.. Amfi lambaları hakkında pek bir bilgim yok fakat şuan için kullanmakta olduğum Fender Blues Junior III 'ün sesini açtığımda yarıyı geçersem seste bir kırılma oluyor ve bu biyerden sonra istemediğim tonlar çıkmasına neden oluyor.. Biraz araştırdığımda bunun lamba değişimi ile giderilebileceğini, kolay kırılmayan iyi bir lamba ile bu sorunu çözebileceğimi söylediler..
  Bu konu hakkında size de danışmak istiyorum.. Ne tür bir lamba kullanmalıyım? Hangi lamba nasıl bir etkide bulunur? Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..
   
  Son düzenleme: 8 Eylül 2014
 2. Preamp kısmında 12AU7 (diğer bir deyişle ECC82) kullanırsan amfideki clean headroom bayağı bir yükselir.

  Preamp lambalarını drive üretme açısından yüksekten düşüğe sıralarsak:

  12AX7 (ECC83) - 12AT7 (ECC81) - 12AY7 - 12AU7 (ECC82)

  şeklindedir.
   
  2013, magusmagius, Grundar ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 3. @hackeiommi cidden direk güzel cevap, konu için de teşekkürler ayrıca, drive almadan yüksek ses almak için ne yapılır ben de merak ediyordum. Bir de lambaları sağlıklı biçimde nerden alırız, iyi markalar nelerdir, alırken nelere dikkat etmek gerekir onu da bilsek süper olabilir :D
   

 4. Dediğim gibi buradan devam edelim. Sorduğun lambalar güç katı lambaları. Güç katı meselesi de ayrı bir olay.

  6L6 ile 6V6 güç katı lambalarıdır. Onlar ayrı bir mesele. Güç katı lambaları şekle, yapıya göre çok farklılıklar gösteriyor. En çok kullanılanlar ve bilinenler:

  1- EL34 (İngiliz iri şişesi)

  2- 6L6 (Amarigan iri şişesi)

  Bu ikisi şekil, pin sayısı olarak birbirlerine benzerler. Birbirlerinin yuvalarına otururlar. EL34 İngiliz tonunun temelidir. Amfi kırıldıkça daha kompresyonlu bir ton vermeye meyillidir. 6L6 Amerikan tonunun temelidir. EL34'e göre genelde daha az tizli, kompresyonu daha düşük bir lambadır.

  Bu ikisi birbirlerinin yerine kullanılmazlar genelde. Kullanılmaya müsait amfilerde ise bias ayarı yaptırmak gerekir. Aksi takdirde amfi zarar görür, trafolar pörtler vs. Bias ayarı otomatikse veya amfide bu ayarı sağlayacak bir düğme falan varsa başka tabii.

  3- EL84 (İngiliz sıskası)

  El34'ün açlıktan çıkmış hali. Sıfır beden manken gibi bir şey bu lamba. Preamp lambası eninde, ondan daha uzun boylu. Genelde İngilizlerin hesabına çalışır bu sıska. Ama Amerikan yapılı amfilerde de kullanıldığı görülür. Sendeki Blues Junior'un power lambası budur. Genelde basları zayıf, tiz ve mid açısından güçlü, parlak soundlu bir lambadır.

  4- 6V6 (Amerikan boduru): Mini 6L6'dır. EL84 kadar güç üretir ama EL84 kadar da sıska değildir. Daha enlidir, etine dolgundur. Daha baslı, daha hacimli tonlar üretebilir. Amerikan menşeli olmasına rağmen İngiliz yapıda amfilerde de kullanılabilir.

  Ayrıca KT serisi (KT66, KT88 gibi) lambalar da var ama onlarla pek tecrübem yok. Sadece karşılaştırma videolarından, KT88 bana Amerikan tonlara yatkın, 6L6'ya göre daha net gibi göründü. Pin yapısı olarak da 6L6 ve EL34 ile aynı.

  Aklıma gelmişken, burada clean headroom artırmak için kullanılan bias yöntemleri var. Ayrıntıya hakim değilim lakin "Cold Bias" denilen yöntemin clean headroom'u artırırken "Hot Bias" yönteminin düşürdüğünü ve lamba ömrünü kısalttığını duymuşluğum var.

  Burada iyi marka diye bir şey yok. Amfinin tipi, türü önemli. BJ için sık kullanılan bir güç lambası JJ/Tesladır. ( Gerçi JJ Amerikan, İngiliz hemen hemen tüm amfilere gidiyor. Uluslararası bir standart sanki :)) Fenderler genel olarak da Groove tüplerle de çok iyi anlaşır. Zevke renge göre Sovtek de kullanan var.

  Ben elimdeki tüm lambaları www.banzaimusic.com sitesinden aldım hep. Fiyatlar uygun, çeşit çok, yılbaşı arifesi haricinde çabuk geliyor. Hemen yanıbaşımızda Alamanya'da :) Getirdiğim onlarca lambanın içinden sadece bir tane sorunlu çıktı onu da ben dert etmedim.
   
  aumit, seruven, Grundar ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. @hackeiommi hocam süpersin, erinmeden yazmışsın harika olmuş, teşekkürler. Bende de boston amfi var ve bar programı için kullanmayı düşünüyorum, BJ'imi sattıktan sonra yenisi için param olmadı ama boston at-15 de baya işimi gördü açıkçası, yalnız tabi bu ev için geçerli. 2 X 12AX7 pream ve 2 X EL84 power tüpler var. Power kalsın, yenileme ihtiyacı olunca alırız da (zaten marka değiştiğinde tüp türü aynıysa sorun olmuyor sanırım, yani bias gerekmiyor), preamp için senin bu dediğinden sonra 12AU7 siparişi veresim geldi. Onları takarsam bias gerekir mi diye bir soru oluştu aklımda şimdi de :D bak sen devamlı bi soru oluşuyor
   

 6. Est :) Preamp lambalarında bias veya eşlenik alma gibi bir hadise yok. Direkman alıp tak rahatça. Amfin fixed bias ise, güç tüpleri konusunda rahatça farklı marka deneyi - fantezisi de yapabilirsin.
   
 7. @hackeiommi üstat senin verdiğin linkten siteye baktım baya farklı modeller var mesela 12AU7'ler için. JJ tesla'da mesela matched ve balanced gibi tabirler var ama hani ne manaya geliyor preamp tüpleri için bilemiyoruz.
   
 8. Pre lambaları için albüm kaydına girmeyeceksen balanced, matched gibi tabirleri hiç dikkate alma. Normalini satın al, tak kullan. Sahnede de o şekilde iş görür. O balanced matched tüplerin ömürleri normallerinden uzun değil.
   
 9. Merak edip açtım baktım amfinin arkasına :D İzlediğim videoların da çoğunda fiş prize takılı olmasa dahi elektrik çarpabileceği söylendiği için biraz tedirgin oldum tabi :D Üstünde çince yazılar olan lambalar takmışlar tabi. Bu siteden JJ veya groove takınca ses farkı olur mu diye de merak etmedim değil tabi. Ayrıca bias ayarı da göremedim, öyle çevrilecek bir potans gibi bişey, baya baktım ama...Fixed bias olduğu manasına geliyor diye değerlendirdim kendimce, öyle midir ki?
   
 10. Şu BJ kopyası olanlardansa muhtemelen fixed biastır. Güç lambalarını eşlenik al yeter. Tüp değişmi bayağı farkediyor.
   
 11. Verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim! :) Uzun uzun yazmışsınız çok teşekkürler.. Sanırım aklımdaki çoğu şeyi cevaplandırmış oldunuz.
  Son olarak da bir önerinizi almak istiyorum..
  Stevie Ray Vaughan , Dan Patlansky , Philip Sayce , Chris Duarte gibi kişileri dinliyorum ve haliyle sevdiğim tonlara sahip insanlar da bunlar.. Blues Junior için ne yaparsam biraz olsun karakteri bu saydığım isimlere yakın olur (pedal kısmını hesaba katmazsak) önerileriniz ne olur? Çok teşekkürler..
   
 12. Pedal kısmını hesaba katmak gerekir derim. Zira mantığa yakın tek önerim, BJ'ın yanına sağlam bir tuşe ile güzel booster veya drive pedalı olur :)
   
  TDemirdizen bunu beğendi.
 13. Marka olarak JJ Tesla öneririm. Ucuz markalar arasında. Pahalı olanları düşünüyorsan bilemem.
   
 14. @hackeiommi evet BJ çakması diye konuşulan Boston Superblues AT-15 fakat çok aşağılamayalım :p güzel amfi yani. Evet anladığım kadarıyla matched olan tüplerden alıcam, bunlardan aynı marka ve model direk iki tane almam yeterli mi acaba, yoksa bilgisayar RAM'leri gibi çiftli set falan mı olması gerekiyor? Groove'da "pair" olarak da satılıyor, JJ'lerde tek tek matched olarak. Deli gibi bir sürü model varmış ya arkadaş, bir de bu sektöre girdik şimdi :D
  Preamp için şunlar olur gibi:
  http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-JJ-Matched-and-Balanced.html
  http://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-12AU7.html
  http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-JJ.html
  http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-Gold-JJ.html
  http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-Gold-Balanced-JJ.html

  Power için de şunlar var gibi:
  http://www.banzaimusic.com/EL84-6BQ5-JJ-Plat.Matched.html
  http://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-EL84-R-Pair.html
  http://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-EL84-S-Pair.html
  ki baya işleri karıştırıyor bu modeller. Parasal düşünmüyorum, önemli değil.
  Groove tüpler tonsal olarak ciddi farklılıklar getiriyor mu mesela? Fender tarzı, sıcak ve parlak tonlar hoşuma gidiyor.

  @hackeiommi Bu arada seni boğdum sorularımla ama resmen açmışım bu bilgilere, kusura bakma :D
  BİR DE AMFİ FİŞE TAKILI OLMASA DAHİ CİDDEN ELEKTRİK ÇARPMASI GİBİ BİR DURUM VAR MI, NASIL DEĞİŞTİRECEĞİM LAMBALARI...Dün biraz stres yaşadım bu konularda çok acemi olmadığım halde...
   
 15. Bu arada tabi Blues Junior alamayan arkadaşlar için de Boston Superblues AT-15 amfinin değerlendirmesini ve modifikasyonunu kabaca konuşmuş olduk, umarım birilerine faydası olur. Ben 450 TL'ye almıştım şimdi ikinci eli 800 Tl olarak satılıyor, ciddi artış var. Buraya içinin fotoğrafını da koyayım tam olsun.
   

  Ekli dosyalar:

 16. Pedalı hesaba katmayalım derken aslında pedalım yok ama o tonu istiyorum anlamında değildi. Fulltone OCD , Ibanez TS808 var şuan kullandığım.
   
 17. SRV için http://www.stevieray.com/gear.htm biraz baktım da. Fender amfi genelde, vibroverb falan, strat (malum). Tubescreamer pedal...Bence sorunun cevabını buralarda aramak lazım, sanki amfiye yapılacak çok bi modifikasyon yok gibi geldi bana, BJ bildiğimiz Fender tonu gibi bence zaten.
   
 18. O sitelerde yazanların hepsini okudum hepsini ezberledim :) aslında amfi olarak blues junior sadece idarelik.. 59' Bassman almayı düşünüyorum (yaklasık 1 ay sonra). Fakat o amfiyi alana kadar da gerek sahnede gerek stüdyoda kullanırken beni memnun edecek bişey olsun istiyorum. o yüzden "pedallar hariç" amfiden ne kadar verim alabilirim diye zorluyordum kendimi.. Pedallar konusuna gelince de "direkt olarak SRV tonu olsun oh mis!" demiyorum.. evet SRV tonunu çok seviyorum fakat benim de kendi zevklerime göre şekillendirmem lazım onu.. Bu yüzden çeşitli önerileri göz önünde bulundurmaya çalışıyorum ve bu soruları soruyorum.
   
 19. Tabi ki BJ biraz hafif kalıyor yani, burda adam BJ'yi Deluxe Reverb'ün kabinine bağlamış onu deniyor, ardından da deluxe reverb'ün kendisini deniyor, gerçekten belli bir fark var arada, daha geniş, temiz ve parlak bir ses... Fakat tabi onu alamayacağın için onun yerine BJ kullanmak en iyisi gibi, çünkü fender tonu arıyor gibisin, belki groove tüpleri deneyebilirsin farklı olarak, o da ciddi fark yaratıyor mu tam olarak bilemiyorum işte. Speraker değişebilir, youtube'ta belki karşılaştırma vardır, ben de bakıcam birazdan. Onun haricinde de Vox amfilere bakabilirsin, benim yukarıdan anladığım kadarıyla BJ'da British tarzı lambalar ve ton var, vox'lar da aynı tarza yakın gibi geliyor bana, fakat sanki daha rock tarzına yakın gibi. Fender'ler biraz blues sanki. Ben olsam paramın durumuna göre, eğer twin reverb, blackface, bassman falan alamıyorsam Deville, Deluxe, BJ üçlüsünden birini seçerdim. Büyükten küçüğe. O aralıkta pek başka o tarz yok gibi. Orange çok bi british rock, mesa'lar metal ile hard rock arası gibi... Clean ve blues drive tarzı benim aklıma bir tek fender'ler geliyor açıkçası. Tabi gitarın da önemli baya. Strat için Texas special manyetikler gidebilir mesela...Yani tamamen kişisel konuştum, belki boş konuşmuş olabilirim, sen bunların hepsini biliyor da olabilirsin ama ben olsam böyle yapardım.
   
  TDemirdizen bunu beğendi.
 20. BJ ile Vox AC-15 karşılaştırması....

  Ben BJ derim, daha toplu veriyor sesi bence, midli. AC-15 biraz kirli ve tiz gibi. Tabi benim kulağıma göre :)
   
  halililkay bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş