Elektrik Gitar Alacağım..

'Elektro Gitarlar' forumunda CanberkPolat tarafından 8 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar merhaba elimdeki jackson'u satmış bulunmaktayım ve sabit köprü gitar alacağım bugün aklımda olan modelleri deneme fırsatım oldu tunelde öncelikle ltd ec 1000 denedim ve gerçekten 24'üncü perdelere inmek sıkıntı diğer bir yandan
    Linkteki İki gitarı denedim birincisi ;
    http://www.schecterguitars.com/inte...er-extreme/hellraiser-extreme-solo-6-m-detail

Ve İkincisi ;

http://www.schecterguitars.com/inte...aiser-extreme/hellraiser-extreme-c-1-m-detail

Bugün denediklerimin fotoğrafı

Şimdi aklımdaki sorulara geçeyim hemen maple olmayanlarıda var onu denemedim fakat bu metal türevleri çalacağım için bir kayıp mıdır yani maple sap önerirmisiniz ki eski gitarımda maple idi memnundum fakat hani almışken bütün herşeyi sormak istiyorum diğer bir şey parmaklarım biraz büyük ve iki gitar arasında C1 de scale 25.5 iken diğeride 24.75 şimdi benim düşündüklerime gelirsem arkadaşlar c1 deki köprü sistemi tamamen gitarın içinden geçmekte ve sustain farklı olabileceği yönde idi fakat solo6 da kasa olarak biraz daha kalın Les paul kasa olduğu için ve tonları daha tok sustain açığını oradan kapatmış diyebilirim çalım olarak c1 daha rahat geldi alt fretlerde 22 24 e ulaşımda solo6 da birazcık daha zor gibi alışılır mı bu ? Yani ec 1000 ile solo6 yı karşılaştırırsam solo6 çok çok rahat kalır yanında diyebilirim eğer çünkü alışabilir isem ki sizin düşünceleriniz önemli solo6 almak daha mantıklı geliyor çünkü eline alınca gitarı ulan kaliteyim ben dedirten cinsten ve ton olarak farkediyor power akorlarda daha dolu dolu geliyor :p Bu iki gitarı 0 alabilirim ama başka 2. el gitar şu model iyidir şunu dene gibi her şeye açığım arkadaşlar zaman ayıran herkese çok teşekkür ederim !! :)

Son olarak 2000 liram olacak ve sabit köprülü neck true bir gitar arıyorum metal ve türevleri çalacağım :)

2. neden sabit köprü diye sorarlar adama :p

3. Dostum bu zamana kadar hep Floydlu gitar çaldım ve ünideki grup ile rock çalarken dışarıda metal çalmak floydlu bir gitarı için çok zor oluyor malum drop düşürmek felan çile oluyor yoksa gitarımı satarmıydım :)

4. Ben olsam 24,75" sebebiyle les paul tercih ederdim, çünkü gitar 24 perde, o sebeple 24,75"ler sap manyetiğine daha pes bir tını verecektir. 25,5" tercih edersen, sap manyetiğin tınısı daha tiz olur. Yani C-1M'in sap tonu daha kuru gelebilir. Tabii rahatlık konusunda bir şey diyemeyeceğim, önceden kullandığın gitar güzelmiş, onunla kıyaslamanı tavsiye ederim.

Maple sap ile olan sorununu tam anlamadım. Maple sap zıpkın gibi tonlar verir, gayet uygundur. Zaten sap da maple endüstri standardı gibi bir şey, klavyeyi kastettiysen tonda çok dert edeceğin bir şey yok.

5. Güzel yorumun için teşekkür ederim hocam evet klavyedeki mapleden bahsetmiştim eski gitarım 24.75 ama sanki biraz sığmıyor gibi alt fretlerde aklımnda şu soru kaldı rahatça 24 e ulaşıyorum ve 25.5 genişte rahat rahat takılırmıyım bir yandan les paul kesinlikle daha dolgun bunu iki gitarı deneyince anlıyorsun c1 deki kuru geliyor hayat çok zor karar vermek felan eheh

6. Tabii... Les paul tipi gitarlar, hem gövde şekli hem 24,75" olması sebebiyle daha toktur, sustainleri de gitardan gitara değişmekle birlikte biraz daha fazla olabilir. Genelde Gibsonlar bahsetiğiniz sebepten dolayı 22 perde oluyor, son 2 perde iyice darlaşabilir. Alt fretleri çok sorun etmezseniz solo6 iyidir. yoksa C-1M'i alın derim.

7. Peki dostum 0 almak yerine 2000 e daha ust segment bir gitar onerin var midir yoksa direk bu parayi hak eder mi dersin yani bence ediyor ama hani danismakta yarar var cok fazla gitar denemedigimden herkese danismak iyi oluyor:)

8. Mapple fretboard schecter.
    Çok güzel görünüyor ya, ben de gibson dan vazgeçip bunlara mı baksam?
    Vox ac30 ya da fender deluxe 3 le nasıl olur acaba?
    Hocam satın aldıktan sonra bir inceleme videosu yapar mısınız?

9. Tabi çekerim hocam sorun olmaz kesinlikle çok güzel görünüyor tonlarıda başarılı alayımda bi :p

Bu Sayfayı Paylaş