Yurdum Müzisyeninin Amerikan Özentisi Vokal Tutkusu (troll Materyali Içerir)

'Müzik - Genel' forumunda cemborek3 tarafından 10 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Etkilenmek, başka birşey, böyle söyleyim daha şekil oluyor demek başka birşey.
  Türkçe sözlü müzik yapan müzisyenler neden Amerikan - Rock şarkıcılarına benzer vurgularla vokal yaparlar? Neden olduğu gibi söylemezler şarkıyı?
  Ne demek istediğimi anlatmak için bir örnek: (seveni de vardır ortalık karışacak şimdi)  Özellikle Söyle Hİ, buldunmu HUUU kısmı. Ya canım arkadaşım yapma işte, düzgün söyle şunu!
  Popüler olmuş akımların arkasından git tabi anlıyorum ama, neden illa bi Nickelback? bi 3 Doors Down.
  Böyle bilinen başka örnekler var mıdır? Nelerdir kimlerdir?
   
  Rick bunu beğendi.
 2. buldun mu "u" ile bittiği için uuu diye uzatması normal değil mi? Bende aşırı yapmacık bir şey dinleyeceğim sandım beklediğim gibi çıkmadı. Kendi tarzında söylüyor çocuk bence. Amerikalının İngilizin yaptığı müziği yapıyorsun zaten onun gibi çalmaya, onun gibi müzik yapmaya çalışıyorsun gelip buna mı taktın? Ona buna sallama panosuna çevirdin burayı.
   
  NecroBass, TRM, aumit ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 3. nasıl söyleyecek rock uzun hava mı okusun anlamadım ki. ya da şiir gibi mi nedir. özenti kısmına katılıyorum özenti olmamak için yerel müzik yapın başkası özentiyse beğenmediysen dinlemezsin olur biter.
   
  aumit ve Borknagar bunu beğendi.
 4. klip desen neyse ama bende pek aşırı abartılı bi durum duymadım görmedim klip dışında.
   
 5. Dinlememek çözüm değil, çünkü seviyoruz ki dinliyoruz sevgili Tusker.
  Yani şimdi Santana şu parçada "Matchbox Twenty" vokali Rob Thomas ile feat yapmayaydı. Bunlar başımıza gelir miydi?


  Amacım Sarp ' a saydırmak değil, kanayan bir yaraya parmak basmak. :)
  Bu özenti vokal konusu oldukça geniş, bir Kaan Tangöze tarzı vokal dosyası var ki, oraya girersek kan gövdeyi götürür.
   
  CAJEMIR bunu beğendi.
 6. Ne söylemesinde ne klipte ne de Kaan'ın vokalliğinde sorun var, insanlar nasıl hoşlarına giderse nasıl mutlu olursa öyle söylerler şarkılarını beğenen dinler beğenmeyen dinlemez... Geçennde Kirk'e sallıyordun yanlış hatırlamıyorsam bence iki şarkı da sen yap seni dinleyelim bide! Ne kadar da seviyoruz karalamayı yav sevmiyorsan hoşuna gitmiyorsa beğenmedim deyip geçmek çok mu zor?
   
 7. Yalız cığım, "Sarp ' ı eleştirmek için ondan daha iyi vokal yap da görelim." diyorsun yani doğru mu anladım?
  Lord of the rings ' te Legolas ' ı sevmem mesela. Ondan daha elf olayım? Daha iyi ok atayım ?

  Ayrıca Turk rock forumlarında sanatçı eleştirmek yasaktır diye bir kural yok. İstediğimi eleştiririm, istediğime kaka derim. İstediğimi karalarım (terbiye sınırları içerisinde). Çok seviyorum karalamayı. Şimdi buraya Joe Bonamassa süper gitarist çok beğeniyorum diye başlık açsam, çok sıkıcı olmaz mı? Karalamak (ya da eleştirmek diyelim) daha eğlenceli.

  Ek: Kaan 'ın "vokalliği" nde sorun yok zaten, sorun Kaan tarzı vokal yapan çin malı vokalistler. Okumamışsın yazdığımı.
   
 8. Kimse eleştirebilmek için daha iyi olmalısınız falan demiyorki. Elbette beğenmediğiniz, eleştirdiğiniz sanatçılar olacak. Size insanlar saçma sapan trolluk yapan yaklaşımızdan dolayı sürekli daha iyisini yap da görelim diyor. Bunu anlayamadınız hala. Şu açtığınız başlık da tamamen gereksiz ve saçma bir başlık.
   
  J-P bunu beğendi.
 9. Bakın ne güzel işte, siz de benim eleştirme tarzımı eleştirin, saçma sapan olduğu konusuna katılmam, bir eleştiri yaparken kanıta dayandırırım daima.
  Sarp ' a kötü vokalist demedim mesela, çünkü adam hakkaten iyi vokal. Vurguları canımı sıkıyor sadece. Düz söylese parçayı bence çok daha güzel olacak. Dinleyiciye yaranmak için yapmasa, içinden geldiği gibi okusa.
  Özgün sanatçı üretememizin nedenlerinden biri de bu olabilir belki de. Çok özeniyoruz, çok etkileniyoruz.
   
 10. Muhalefet olmak güzel, yani iyi kötü herşeyi paylaşmak fikir almak vs. Lakin sizin eleştirinize gelen yorumları da "saygı & sevgi" çerçevesinde değerlendirebilmek önemli. Belki de problem burada başlıyordur :)

  Sesim berbat, memleket sınırları içerisinde harika sesler var bana kalırsa ama şöyle eleştirebilirim ben de yani sesi değil de sözleri. Sözler hep yetersiz kalmıştır bu memlekette. Aslında genellemek doğru değil bazı işler oluyor cidden sözleri ayrı yere melodi ayrı yere sürüklüyor beni. %98'i de maalesef cin con geliyor şarkı sözlerinin. Özümüzü ve biraz yakın tarihimize baksak çok farklı anlamlara çıkan şeyler yaratmak mümkün olabilir ama büyük ustalarımız abilerimiz ablalarımız daha popüler olabileceğini düşündükleri şeyleri aşk meşki tattırdıkça şarkılarda biraz sıkıyor belli bir zamandan sonra.
   
 11. 7r7

  7r7

  Yorumları okumadan direk dalayım rock, pop, metal vs.. hepsi zaten dış kaynaklı zaten onlara benzeyecek bu gayet doğal değil mi ? Senin özündeki müziği buna benztesen tamam özentiliktir ama bu değildir bence.
   
  SteelString bunu beğendi.
 12. Önce başka bir başlıkta Kırk´Hammet´a cak burda da Sarp´a :)
  İyi yere tezgah açtın, sözlük yazarı olaydın iyi pirim yapardın.... :)

  Anlamadığım sanattan anlamayan (lafim çoban salatası gibi ortaya) toplum olarak, yapıcı eleştiri ile göz çıkartmanın arasındaki o kalın çizgiyi nasıl farketmediğimizdir...
  Adam böyle söylese amerikancı, bizden söylese çok klişe, bağnal, fazla yerel, ikisinin arasında kalsa hep bilindik, tarzı oturmamış oluyor...
  Adamın ağzına küreğin tersiyle vururlar...
  Birimizde çıkıp demiyor ki "arkadaş hiç yapmamaktan iyidir, uğraşıp birşeyler ortaya koymaları bile güzeldir"

  Amacımız nedir?
  Üzüm mü yemek, yoksa bağcıyı mı dövmek, belkide bağcıyı dövüp daha çok üzüm yemek....
   
 13. adam troll beyler....
   
  cemborek3 bunu beğendi.
 14. Aslında Sarp 'a kişisel bi kinim yok, onun gibi onlarcası var. En bilindik örnek o olduğu için video linki verdim.
  "Ortaya birşey koymak" sözü profesyonel müzisyen için geçerli olmamalı. Amatör olsun, böyle vokal yapsın gıkımı çıkarmam, tek kötü söz söylemem yeminle.
  Ama bu işten para kazanan adama da biraz sert girişmek lazım.
  Bence Kenan Doğulu ' nun "Shake it up Şekerim" adlı parçasına cevaben Cenk Erdem ' in "Eurovisiona Katılmak Mecbur mu?" başlıklı programını izlemelisin. Hatta du:


  Profesyonel adama acımam aga, ağıza kürekle vurmak görmemişsin sen, gene ben yumuşak girdim, Sarp iyidir falan dedim arada.
  Bir de şu boyut var ki, klip çektiysen, youtube a koyduysan, eleştiriye de açık olacaksın.
  Daha sırt çantamda neler var neler, Kıraç ' tan, Teoman' dan (ki bu amerikan özentisi vokal sendikasının başkanıdır kendisi) Şebnem Ferah 'tan açsam ağzımı, saniye de linç ederler diye tutuyorum kendimi.
   
 15. Aman o çantadakileri çıkarma sakın. Senin gibi bir müzik otoritesinin sert eleştirileri özellikle Kıraç'ı intihara sürükleyebilir yapma bunu. :D
   
 16. Kıraç ' ı tersten okuyunca çarık oluyor bu da mı tesadüf?
   
  edipjohn bunu beğendi.
 17. Çok güzel bir noktaya barnah bastınız ordan çıkarmamız gereken bey efendinin ne kadar özel bir anadolu insanı olduğudur. :D
   
 18. cemborek3 Hayır güzel dostum yanlış anlamışsın daha iyisini yap demiyorum sen de bir şeyler yap o adamlar gibi hatta neden olmasın tabiki inşallah daha iyisini yapasın ama bu o böyle bu şöyle diyerek olmuyor maalesef. Adamlar kendilerince bir şeyler yapmış ve kendilerince bir kitle de edinmiş ha bire çakma özenti kötü yaramaz demek kusura bakma ama emeğe acımasızlıktır.
   
 19. Çakma, kötü ya da yaramaz demedim hocam, sadece özenti dedim. O da bariz , nereden özendiğine kadar belli.
  Bazen özenirsin iyi durur, yakışır bir şekilde.
  James Hetfield vokali yapanlar, Kerry King soloları atanlar..neler gördü bu gözler ah. Hiçbirinde de gıkımı çıkarmadım. Hele ki amatör müzisyense, tabi ki doğal, kendini bulacak adam.
  Ama profesyonel tayfada bazı şeyler de olmuyor durmuyor, ben dinleyince kendimi kazıklanmış hissediyorum.
  Linkin Park ' tan sonra Manga dinledim, Texas ' tan sonra Şebnem Ferah dinledim, hepsi ayrı bi üzdü beni.
  Sarp bunlardan biri.
  Sadece Sarp ' da değil, böyle bir furya var.
   
 20. Ben de zaten birebir ne dediğini yazmadım ama yazdıkların o anlamlara geliyor. Bu iş çoğunlukla böyle başlar birilerinin tarzı hoşuna gider ve o çizgiden ilerleyerek kendini bulursun kimi de kendini bir türlü bulamaz ve hep o başladığı çizgide kalır bence bu kadar basit. Unutmayalım ki yola hiç başlamadan kalanlar da var. O yüzden o yolda 1 adım atmış olmak bile bir emektir bence.
   

Bu Sayfayı Paylaş