Rectifier Olayı

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda oytunucucu tarafından 10 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar, ustaları biraz daha uğraştırayım dedim de :D
  Rectifier ne işe yarar? Tüplü amfilerin hepsinde olur mu? Tarza göre mi değişir olup olmaması? Avantajı nedir?
   
 2. Bu kadar ilgi beklemiyordum yalnız :D
   
  owlyeah, Hz.Zeus, CAJEMIR ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 3. Benim anladığım mesa boogie lerde olan bişey yanlızca. :android:
  Ne kadar rectifier o kadar iyi. Single dual triple diye arttıkça fiyatları da artıyor anfilerin çünkü. :p
  Yaw yok mu elektrikçi hakkaten, bi yardım, ben de merak içindeyim.
   
 4. Fender Blues Junior'da bile var :D Ama bilmiyoruz işte nedir
   
 5. Fender Blues Junior , solid state rectifier aynı zamanda fixed bias. ;)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier
   
  oytunucucu bunu beğendi.
 6. Wikipedia dan çevirecem dayanamıyorum.

  Rectifier, alternatif akımı periyodik olarak doğru akıma çeviren elektriksel aygıttır. Bu işlem rectification olarak bilinir. Fiziksel olarak, rectifier lar, vakum tüp diod ları, civa-arc valvları, bakır ve selenyum oksit rectifier ları, yarı iletken diodlar, silicon kontrollü rectifier lar, ve diğer silikon tabanlı yarı iletken switch ler olarak alt gruplara ayrılırlar. Tarihte rectifier olarak senkronize elektromekanik switchler ve motorlar bile kullanılmıştır. Radyo alıcılarının ilk tipleri, (kristal radyolar olarak bilinir) "kedi bıyığı" olarak bilinen preslenmiş telin, galena kristali (kurşun sülfit) üzerinde, nokta temaslı rectifier olarak (kristal detektör) uygulama görmesi ile kullanılmıştır.

  Höh!
  Alternatif akımı doğru akıma çeviren ve bu işi sürekli yapan bi elektriksel eleman yani?


  A rectifier is an electrical device that convertsalternating current (AC), which periodically reverses direction, to direct current (DC), which flows in only one direction. The process is known as rectification. Physically, rectifiers take a number of forms, including vacuum tubediodes, mercury-arc valves, copper and selenium oxide rectifiers, semiconductor diodes, silicon-controlled rectifiers and other silicon-based semiconductor switches. Historically, even synchronous electromechanical switches and motors have been used. Early radio receivers, called crystal radios, used a "cat's whisker" of fine wire pressing on a crystal of galena (lead sulfide) to serve as a point-contact rectifier or "crystal detector".
   
  oytunucucu bunu beğendi.
 7. @Özgür ÖNER aman hocam o konu çok bi sıkıntılı, Fixed bias'ın da iki türü olduğunu öğrendim, karışıyor olaylar :D Fakat Blues Junior'a da bias ayarı gerektiğini biliyorum sanki? Yanlış mı?
   
 8. Tüplü amplifikatörlerin hepsinde rectifier (doğrultucu) olur ve gereklidir de. Şebeke geriliminden (voltajından) tüplü amplifikatörünüzün çalışması için gerekli voltajları elde etmek için ilk adımlardan biridir. Eski tip ısıtmalı diyot tüpleriyle yapılabildiği gibi (örneğin Mesa Rectifier serisi), solid state elemanlarla da yapılabilir.
   
 9. prizden gelen akımı amfinin ihtiyacına göre artırmak için kullanılır. bu rectifier denen şeyin içinden hiç bi ses sinyali geçmese de amfinin tonuna dolaylı yoldan etki eder. zaten yaşadığınız şehir, amfinizi taktığınız priz bile tonuna etki eder her zaman. öyle dual triple rectifier görünce sanmayın oha bu amfinin üçbinbeşyüz adet rectifier ı var o zaman çok kral amfi olmalı falan diye. tamamen teknik ihtiyaçtan kaynaklı kullanılan bi şey
   
 10. Peki akımın tranzistör yerine lambalardan geçmesi de tona çok etki eder mi?
   
  izzzyy bunu beğendi.
 11. lamba ve solid stateler arasındaki farkı soruyosan. lambaların içlerinde kendi rezistansları olduğundan çıkan voltaj solid state rectifierlardan daha düşük olabilir. tona etki eden malzeme farkı değil, malzemenin yarattığı çıkış voltajı. yani şimdi ben lamba ya da solid state arasında hiç bi fark yok desem yalancı durumuna düşerim sanırım. ama diyelim solid statele bi başka lamba rectifierdan çıkan voltaj aynı olsun o zaman çıkan tona etkileri aynı olcaktır.
   
 12. Lamba rectifier'larda gitarınızı çaldığınız zaman voltajın bir miktar düşmesi söz konusu (sag effect) ve hemen de voltaj vermiyorlar. SS rectifier'larda direnç (ve hatta kondansatör ile) lambalı rectifier'ların bu özellikleri kısmen simüle edilebiliyor ( örneğin bunlardan bir tane almıştım-> http://www.webervst.com/ccap.html veya adamın biri de sag direnci satıyor -> http://www.turretboards.com/kit_tube_rectifier_simulation.htm)

  Ben lamba rectifier sevmiyorum. Gereksiz yere enerji tüketiyor, ısı üretiyor ve bu derece kritik bir iş için bir lambaya güvenmek zorunda kalmak istemiyorum. (Bir EZ81 eski trafomu yakmıştı) Ayrıca SS rectifierlar daha "sıkı" olarak bilinir.
   
  Son düzenleme: 12 Eylül 2014
  7r7 bunu beğendi.
 13. Güzel açıklamalar için teşekkürler..
   
  aiyiadam bunu beğendi.
 14. Bu özelligin yaralarindan biri de; lambalarin kisa zamanda isinmis oldugu zamanlar gibi bir karakterde ses vermesini saglamalari.
  Blues junior 3 var bende, bu özellik sayesinde ses, ampliyi actiktan birksc dakika sonra lamba isinmis gibi ses veriyor...
   
 15. Harika açıklamalar, teşekkürler. Bir arkadaşımdan da öğrendiğim kadarıyla solid state olanlarda tona daha sert bir etkisi oluyor, lambalılar daha bluesy gibi...Fakat bunlar kesin değil tabi, bir çok değişken var amfinin içinde sonuçta.
   
 16. Bu özellik dediğiniz solid state rectifier mı?
   
 17. Okadarini bilmiyorum, blues junior 3 ne ise onu söyledim...
   
 18. Dogrultucu akimmi arttiriyormus vay canina bir yasima daha girdim :D
   
 19. Bu arada mesa rectifier modellerinin bazilari solid state rectifier, o sadece isim.
   
 20. Solid state lerinde, lamba diyotlarinda iletim yonunde ohm mertebesinde, kesim yonunde megaohm mertebesinde direncleri vardir. Lambalarin biraz daha yuksek 50+ ohm, solidstate 50- ohm oldugundan, tube rectifierda ani akim artislarinda voltajda kayda deger cokmeler(sag effect) gorulebilir. Ama bu demek degilki solidstate diyotlarin direnci yok.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş