ibanez rg550/rg570

selam,
ibanez rg550 ile rg570 arasindaki farklari bilen var mi? rg350/rg370 icin sadece renk ve pickguard farki vardir deniyor, rg550/570 icin de aynisi soylenebilir mi? esas aradigim rg550 hakkinda bilgi. forumda rg570'ten cok soz edilmis ama rg550'nin adi pek gecmemis.

evet aynı şeydir.Ibanezde çok sık görülür bu olay :)
bkz:2550 2570,1550 1570...
aslında model adlarından bazı özellikleri saptamak mümkündür mesela sonu 50 ile bitiyosa pickguard wardır(çoğunlukla)
sonu 20 ile bitenlerde single manyetik bulunmuyor...
sonu 60 ile bitenler h-s-s manyetik düzenine sahip diye biliyorum ama yanılıyor muyum emin değilim :)
umarım yardımcı olabilmişimdir.Bu arada 550,570 falan eski ibanezlerdendir onun için oturmuş bi sapa sahiptirler temizini de bulursan çok ii gitarlardır gerçekten ;)

rg 550,rg 570 i olan ve satmak isteyen arkadaşlar lütfen ulaşın banaaaa :)

[email protected]

bu arada eski üretim rg 550 lerde maple klavye ve tuşe vardır,pcikguard vardır,rg 570 ise rosewood tuşe ve pickguardsızdır arkadaşın söylediği gibi.
dier tüm özellikleri aynıdır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gecen gun srv muzigin web sayfasinda bir rg550 gormustum. tekrar bakinca gordugum gitarin rg570 oldugunu gordum, yanlis aklimda kalmis. gitar rg570 ve pickguardi var. yukaridaki notlarda rg570 pg'siz olur denmisti.

bu gitar icin 590$ isteniyor. bir arkadasim gecen ay 10 yillik bir jackson ps2 satti.
cok temiz kullanilmis, hic bir sorunu olmayan ps2 460 ytl'ye zor alici buldu.
ibanez'lerin fiyatlari neden yuksek?

ben de ona baktım bi ara çok kötü durumdaymış gitar.rica etmiştim bi arkadaş gidip denemiş o söyledi.ztn üstüne pickguard sooradan eklenmiş orj. bozulmuş yani :S

ibanezin niye fiyatı yüksek dersen,şu anki prestige serilerinden de kaliteli bi işçiliğe sahip.jacksonlarda pahalı ama amerikan ve üst model japonları.

şey gibi düşün kore ibanezle japon jackson aynı klasmanda gibi,ama japon ibanezle amerikan jackson aynı klasmanda ok ;)

jedaynayt demiş ki:
ben de ona baktım bi ara çok kötü durumdaymış gitar.rica etmiştim bi arkadaş gidip denemiş o söyledi.ztn üstüne pickguard sooradan eklenmiş orj. bozulmuş yani :S

ibanezin niye fiyatı yüksek dersen,şu anki prestige serilerinden de kaliteli bi işçiliğe sahip.jacksonlarda pahalı ama amerikan ve üst model japonları.

şey gibi düşün kore ibanezle japon jackson aynı klasmanda gibi,ama japon ibanezle amerikan jackson aynı klasmanda ok ;)

alakasız.japon malı bir jackson kore ibanezden daha iyidir.elbette modele göre bu fark azalıp artabilyior.japon malı ibanezler üst model japon jacksonlarla aynı kalitede.ibanez usa jackson kalitesine yaklaşamaz j customlar falan hariç.

vileshome demiş ki:
göreceli şeyleri bu şekilde tartışmanın bi anlamı olmadığını kaçıncı defa farketmemiz gerekiyor..

ayrıca..
Norton_Antor demiş ki:
maple klavye ve tuşe nasıl oluyor :D

senin insanların hatalarını aramaktan başka işin yokmu..

herşey yanlış kalsın ve düzeltmeyelim?herkes yanlış bildiğiyle kalsın?bilgi paylaşımı olmasın?

evet öyleyse yok.

Esasında Rg570 ve 550 arasında pickguard farkından başka birşey yokmuş gibi görünüyor ama pickguard deyip geçmemek lazım çünkü pickguardın altındaki boşluk sese daha farklı bir karakteristik kazandırıyor.Yani 570 ve 550in tek farkı görüntü değil,pickguardın sese olan etkisi.Ayrıca 550nin maple klavye olan modelleri falan mevcut ama rg570lerde böyle bir durum söz konusu değil hepsi rosewood.Ha bu tuşe farkı da sese bir etki yapar mı?Elbette yapar ama o kadarını anlayabilecek kulak lazım walla bende yok mesela :)

Rg550 ile ilgili bilgi istemişsin.Her gitar kendi içinde değerlendirilmelidir ancak rg550lerin en iyi modellerinin 95 senesinde üretilen olduğu kabul ediliyor genelde.Bu yılda üretilen veya yakın tarihli temiz bir gitar bulabilrsen çok sanşlısın bence.Maple klavye bi 550 tadından yenmez zaten :) Diger özelliklerini saymıyorum kendin araştırmıssındır zaten.Bazılarında v1 v2 bazılarında ise v7-v8 manyetik konfigürasyonu oluyor buna dikkat et derim..

Norton_Antor demiş ki:
jedaynayt demiş ki:

alakasız.japon malı bir jackson kore ibanezden daha iyidir.elbette modele göre bu fark azalıp artabilyior.japon malı ibanezler üst model japon jacksonlarla aynı kalitede.ibanez usa jackson kalitesine yaklaşamaz j customlar falan hariç.

açıkçası japon malı bi jackson kore yapımı bi ibanezden neden daha iyidir bunu anlamadım,yani ton meselesi tartışılır elbette ama işçilik olsun,kullanılan malzeme kalitesi olsun ibanezin kore yapımı modelleri japon ibanezlerden bile geri kalmıyo zaten bu yıl ibanez de akıllılık yapıp prestigeleri ve signature modelleri korede üretmeye başladı yani artık kore ibanez demek 3xx serisi demek değil,zaten s4xx gibi haddinden fazla başarılı gitarlar üretirken de kore ibanezlerin başarısını tartışmak yanlısı değildim ama artık ibanez prestige serisi koreye kaydırıp japonyada amerikan jacksonla rahatlıkla yarışcak custom serileri üretecek...zaten gördüüm kadarıyla japon ibanezle usa jacksonları kıyaslamışsınız,hatırlatıyım bi de ibanezin u.s.a custom serileri var :)

RG 570 :arrow:

IbanezRG_021706.JPG

KoRnoManiac demiş ki:
sonu 60 ile bitenler h-s-s manyetik düzenine sahip diye biliyorum ama yanılıyor muyum emin değilim :)

eski bir rg560 gordum. manyetik dizilimi HSS idi....

raistlin17 demiş ki:
Bazılarında v1 v2 bazılarında ise v7-v8 manyetik konfigürasyonu oluyor buna dikkat et derim..

rg 550/570'lerde eski modellerde v1v2 daha yenilerde v7v8 kullanilmis. v7v8'ler hakkinda forumdaki eski notlarda cok da iyi seyler soylenmemis. ibanezin v1v2 manyetik setlerini nasil bilirsiniz?

Vine_Inlay demiş ki:
Norton_Antor demiş ki:
jedaynayt demiş ki:

açıkçası japon malı bi jackson kore yapımı bi ibanezden neden daha iyidir bunu anlamadım,yani ton meselesi tartışılır elbette ama işçilik olsun,kullanılan malzeme kalitesi olsun ibanezin kore yapımı modelleri japon ibanezlerden bile geri kalmıyo zaten bu yıl ibanez de akıllılık yapıp prestigeleri ve signature modelleri korede üretmeye başladı yani artık kore ibanez demek 3xx serisi demek değil,zaten s4xx gibi haddinden fazla başarılı gitarlar üretirken de kore ibanezlerin başarısını tartışmak yanlısı değildim ama artık ibanez prestige serisi koreye kaydırıp japonyada amerikan jacksonla rahatlıkla yarışcak custom serileri üretecek...zaten gördüüm kadarıyla japon ibanezle usa jacksonları kıyaslamışsınız,hatırlatıyım bi de ibanezin u.s.a custom serileri var :)

ibanez'in usa custom serileri olsun.eğer problem oysa jackson'ın da var.bolt-on gitara birsürü para vermenin mantığı nedir ki...

ibanez Rg1550 si olan bir arkadaş olarak konuya yorumumu katmak istedim...
01.jpg

En başta,Maple sap ürettiler Rg1550 de,bendeki gibi ama gül ağacı klavyeli olan modelide var.Rg 550 pickguardlı olduğundan dolayı genelde Jemlerle birlikte anılan bir model.Bence Rg1570 ten bu gitarı ayıran en başta görüntü karizması sonra gitarı ele alıp çaldığında pickguardın sese verdiği renk.Öte yandan 570 lerin gül ağacı klavye olması mapleye nazaran biraz daha rahat bir klavye sunuyor.Bunlar dışında herangi bir fark yok...Rg1550 üretilmemekte artık Prestige serisinde Ayna pickguarlı Rg2550 olarak geçmekte katalogda artık...v7-s1-v8 var 2sinin üstündede yanılmıyorsam.
Ayrıca 2000 yılı benim gitar sanırsam F 00 diye başlıyor çünkü...bulcağın bütün rg550ler zaten "eski üretim" olcağından sorun yok...Hepsinde standart muhteşem Wizard Neck ve Floydrose var zaten...

ps:japon ibanezler usa jacksonlara yakşamaz diye bir şeyler okudum az önce...ibanezler iyi gitarlar değil mi? evet belki amerikan jacksonlar kadar değiller bu da doğru ama 1000 dolara evladiyelik gitarlar...jacksonlarda "evladiyelik" olayı ne kadardan başlıyor acaba?
Tünelde endenozya,japon jacksonlar ibanezlerle kafa kafaya nerdeyse fakat denerken insanın eline kıymık batıyor çam ağacı gibi birşeyden yapmışlar heralde...

Geri