Enstruman Kablosu Onerisi

Merhabalar,
Daha onceleri Live Wire, Planet Waves ve Mogami kullaniyordum. Memnun da kaldim ama su an sifirdan basladim ve enstruman kablosuna ihtiyacim var.

Sorum su, 3-6 metre araliginda cebi yakmiycak ve orta/ortaustu kalitede ses verecek, bildiginiz markalar var mi ?

Cok tesekkurler...

Klotz kablo, neutrik konnektörler en çok tercih edilenler listesinde. Bunlar dışında Proel tavsiye edebilirim. Gayet kalitelidir.

Sanıyorum Türkiye'de bulunmamakta ama Monster ve Hesu dünya gitaristlerinin çokça tercih ettiği markalar arasında.

Esasında bu konu tamda cep yakmalık konu. Stüdyoda kayıt testi yapmıştık kablolar arasında ses farkına inanamazsınız. Sadece kablo değişerek manyetik değişmesi hissiyatı bile gelebiliyor. O derece fark olabiliyor. İlla en pahalısı değil misal monsterlar eh işte deni,lebilirdi. Önerim lava ve sommerkable ürünleri. Yok hiç para harcayamam cep delik diyorsanız en azından kullanabileceğiniz en kısa kablo uzunluğuyla devam ediniz. Tabi ergonomiden ne kadar feragat edeceğiniz sizin bileceğiniz iş.

monsterlar eh işte denilebilirdi.

Ben monster hiç deneyemedim ama sahnelerde bir çok ünlünün full setuplarında monster gördüm. Tabii uzun kablolar değildi, özellikle pedal ara kablosu olarak daha çok kullanılmakta. Sizin dediğiniz gibi kablo boyunu mümkün olduğunca kısa tutmakta fayda var.

Hangi kabloları test ettiniz? Sonuçlardan biraz detaylıca bahsedebilir misiniz? Hem fiyatları hem de Türkiye'de bulunmamaları açısından bazı kablolara ulaşmak epey zor, tecrübelerinizi paylaşırsanız çok makbule geçer. ^^

Esasında bu konu tamda cep yakmalık konu. Stüdyoda kayıt testi yapmıştık kablolar arasında ses farkına inanamazsınız. Sadece kablo değişerek manyetik değişmesi hissiyatı bile gelebiliyor. O derece fark olabiliyor. İlla en pahalısı değil misal monsterlar eh işte deni,lebilirdi. Önerim lava ve sommerkable ürünleri. Yok hiç para harcayamam cep delik diyorsanız en azından kullanabileceğiniz en kısa kablo uzunluğuyla devam ediniz. Tabi ergonomiden ne kadar feragat edeceğiniz sizin bileceğiniz iş.
Yakup abi bu lava çok pahalı gerçekten. 800 dolarlık gitara 100 dolarlık kablo almak baya zor geliyor adama :)
Sommerkableda türkiyede bulunduğunu bilmiyorum belki almanya thomanndan getirtilebilir.
Sen bizim için 100 tl civarı ne önerebilirsin abi başka marka hakkını veren?

Bir de bu wireless sistemler tonu nasıl etkiliyor?
Kullanmalı mıyız?

Dedigin dogru yakko ama ben kayit icin degil, daha cok canli performans icin dusunmustum, cok aciklayici olmamis ilk mesajim.
Soyle bir soru sorayim, kayit esnasinda Planet waves/Monster ile Lava arasinda cok ciddi fark tespit ettiniz mi ? Yoksa farklar daha cok en ust segment ile en alttakiler arasinda mi hissedilebilir duzeydeydi.

Bazen ayrintilarda boguluyoruz onun icin cok basit seylere dikkat etmiyoruz, sanirim kablo olayi da onlardan biri; genelde humbuckerlar'in shielding'i ile, tone icin kondansator degeri vs ile ugrasirken buyuk resmi kaciriyoruz, dediginden bu anlasiliyor.

Kusura bakmayın geç cevap oldu .Tatil dönüşü kayıtları bulmaya çalıştım bulabilseydim baya kolay olacaktı anlatabilmem ama çok zaman olmuş tutmamışız elde. Dİlim döndüğünce özetlemeye çalışayım. Modelleri hatırlamıyorum ama monster*planetwaves*lava*fender*sommer*ibanez ve birkaç sevdiğim neutrik uçlu vs.markasız jack kullanmıştık. Esasında öylesine bir testti.BU kadar fark falan da beklemiyorduk. Herkesin doğrusu kendine bana çok dedirten başkasına az dedirtebilir. BU yüzden öncelikle kendinizde deneyiniz demekle beraber; Sizleri yormadan kendi zevkime göre sıralayayım.

İlk beş sırasıyla
1- MArkasız ve muhtemelen ucuz bir gitarla bana eşantiyon verilmiş pres uçlu 3 metre civarında jack. az dip gürültü ama en canlı ses.
2-lava 3 m. en sessiz en canlıda az farkla kayıp etti.
3-sommer metre hatırlamıyorum .çok dengeli. Gene test yapsam bir daha kayıt etmek isterim.
4-fender- Faktörlerin hepsinde kabul edilebilir ama hiç birinde en iyi değil. ve sanırım zuhalden ilk geldiğinde aldığımdan olabilir testin en pahalısıydı :)
5-Bizim barışın ulus işi mikrofon kablosuyla yaptıüı çift canlı öylesine bir jack :)
Gerisi eh ile berbat arasında gidip gelir.

whirlwind denemedim belki yakın zamanda vakit bulursam gene test yaparım ve bunu buradan paylaşırım.
Wireless sistemlerde mutlaka kayıp oluyor özellikle tizlerde kayıp hissi. Ama o kadar azki.Ve bu canlı çalımda hiçte dezavantaj falan yaratmıyor. Kayda girilmez ama her ortamda güvenle çalabilirsin. Hatta daha gürültüsüz sonuçlar bile alınıyor :)

Önerim şudurki. Evet iyi para harcatan markalar mutlaka standart üstü bir cevap veriyor garanti. Ama elinizde mümkün olan ne kadar fazla jackınız varsa üşenmeyin sizde kendi testinizi yapın ve en favori jack ınızı bulun .Ona gözünüz gibi bakın. EN ucuz yol bu. Unutmayın binlerce dolar preamplere amfilere converterlara para harcıyoruz. Helede biz stüdyolar olarak. Bu kablo olayına çoğu işletme ve kullanıcı hiç bakmıyor. Diğer bir dikkat edilmeyen ölümcül konu daha varki temiz elektrik ve hz. YEri geldiğinde onunla ilgili tecrübeleri de paylaşırız. Yeni yeni derinlerine daldığımız konu. ve ilk izlenimimiz kablo konusu kadar olmasa da fark yaratabildiği. Umarım faydalı olur.

fender jack için bir düzeltme yapayım. bizde hem gitar için hem bas gitar için olanından almıştık. Gitar için fena değil dedim ama bas için olanında farklı bir efekt var. Sanki biraz hipass yapılmış di box kullanıyormuşsunuz gibi bir duyum koyuyor. Bu efekti isteyen için başka jacklarda görmediğim bir durum. Biz özellikle sub frekansların daha duyulur olmasını istediğimiz kayıtlarda buna geçiyoruz. Bir kez daha . Kablo işi feci önemli. !

Kayıtları paylaşabilir misiniz ?
Edit: Çok pardon, bulamadığınız ıyazmışsınız.

Yakko'nun dediği gibi bu tam da cep yakmalık bir konu. Kablo konusu maalesef hep atlanılan bir mesele.
Siz istediğiniz kadar doğru üretin, eğer sinyalinizi temiz bir şekilde taşıtamıyor iseniz , orada bir sorun var demektir.

Ben klavye çalan birisiyim. Bütün klavyelerim audio sistemime Vovox kablo ile bağlıdır. Bundan iki sene önce, Do-Re Müzikten aldığım yeni klavyemi set-up'ıma markalı başka bir ile kablo bağlamış ve aldığım sound tatminsizliği nedeniyle ertesi gün Do-Re Müziği arayarak cihazı iade etmek istediğimi belirtmiştim. Ancak bir sonraki gün mevcut kabloları Vovox ile değiştirerek , duyduğum sound değişlikliği sonucu bu fikrimden vazgeçmiştim.

Oğlum da ; aynı dönemde gitarında Fender kablo kullanıyor idi. Onun için de 3 mt'lik bir Vovox kablo aldım. Bu konuda bana söylediği ; Vovox kablo ile gitarının sound'unun açıldığı ve daha fazla detay duyabildiği idi.

Ben en son olarak , bir ay önce yapılan tavsiyeler üzerine , audio sistemimin ( ses kartımın ) power kablosunu Vovox power kablosu ile değiştirdim. Hiç aklıma gelmeyecek şekilde bir duyum farkı elde ettim. Bunu duyan bir çok insan; böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyor ama bu bir gerçek.

Tabii Vovox gibi çözümler ciddi düzeyde pahallı alternatifler.
Eğer kaliteli sound'a ve bunun en önemli parametrelerinden birinin , kaliteli kablo olduğuna inanıyorsanız , Vovox kabloyu benim tecrübelerime göre , alternatiflerinizin en üst sırasına not edin.
Bu konudaki gerekli bütçeyi yaratabilirseniz , sonucundan pişman olmazsınız.

3m vovx sonorusa bakiyorum mesela, Almanya'da bile 116 euro. Bir enstruman kablosu bu para edermi sorusunun cevabi cok net bir sekilde HAYIR. Neden?
Kaliteli kablonun 2 hedefi olur;
1-Disaridaki manyetik gurultuden iyi yalitilmis, gurultusuz bir sinyal iletmek.
Bu konu ekran yapisi ve ekranlama direnci ile alakalidir. Ekranlama direnci dusuk olan kablolar gurultuye karsi daha iyi bir yalitim saglar.

2-Sinyali oldugu gibi, flat bir sekilde iletmek.
Bu konuda oncelikle bilinmesi gereken dogadaki tum iletkenlerin, alternatif akima karsi enduktans, kapasitans ve rezistanslari oldugunun bilinmesidir. Bu uc bilesenden olusan iletken empedansini bulmada hiperbolik fonskiyonlar kullanilir ama cogu zaman pi veya T modelleri gercege yakin sonuclar vermede yeterlidir. Burda iletkenimiz yuzlerce metre olmadigindan enduktans degeri goz ardi edilebilecek kadar dusuktur bu sebeple pi modeli ile bir enstruman kablosunun esdeger devresini cizersek, su sekilde olacaktir.
1280px-1st_Order_Lowpass_Filter_RC.svg.png

Bu devre aslinda alcak geciren veya treble cut filtre diye isimlendirilen devrenin ta kendisidir. Direnc ve kondansatorun degeri arttikca, ust kesim frekansi duser ve tizlerinizi alip goturur. Kaliteli kablolarda bu degerler dusuk olur. Bu degerin cok dusuk oldugu, mantikli fiyatlara kaliteli kablolar piyasada mevcut, emek kablo, klotz lagrange vs... Mesela yukarida paylastigim emek kablonun kapasitans degeri, 116 euro olan vovox sonorus'tan daha dusuk. Kabloya kesinlikle para harcanmali ve kaliteli kablo kullanmali ama kablo 30-40 bilemedin 50 euro eder, daha fazla etmez.

Altı üstü kablo bu tabiki. Ama eder etmez meselesi neredeyse bilim dalı olmuş marketing arsasına girer. Bana görede içinde 80 dolarlık hammadde bulunan iphone 700 dolar etmez vs. Emek kablo veya planetwaveste çok iyi kağıt üstü değerlere sahip kablolar .Üstelik ne mutluki fiyatları da iyi. İzzy gibi marka verebilecek olan ,varsa tercihen tecrübe etmiş kişiler süper olur. Ana fikir. Ucuz pahalı farketmez kablo affetmez. Öehh.

Geri