Enstruman Kablosu Onerisi

Aslinda o para etmez demek degildi amacim, o kisim biraz sacma olmus. Yani demem o ki; iyi arastirarak buldugunuz ve 30-40 euroya aldiginiz kablo orta duzey, vovox ust duzey degildir. 30-40 euroya belki daha azina bile en ust duzey kablolar edinilebilir.
Bu arada yukaridaki devrenin kesim frekansi;
1/ 2.pi.R.C formulu ile hesaplanir, varin hesabinizi kendiniz yapin.

Son düzenleme:
3m vovx sonorusa bakiyorum mesela, Almanya'da bile 116 euro. Bir enstruman kablosu bu para edermi sorusunun cevabi cok net bir sekilde HAYIR. Neden?
Kaliteli kablonun 2 hedefi olur;
1-Disaridaki manyetik gurultuden iyi yalitilmis, gurultusuz bir sinyal iletmek.
Bu konu ekran yapisi ve ekranlama direnci ile alakalidir. Ekranlama direnci dusuk olan kablolar gurultuye karsi daha iyi bir yalitim saglar.

2-Sinyali oldugu gibi, flat bir sekilde iletmek.
Bu konuda oncelikle bilinmesi gereken dogadaki tum iletkenlerin, alternatif akima karsi enduktans, kapasitans ve rezistanslari oldugunun bilinmesidir. Bu uc bilesenden olusan iletken empedansini bulmada hiperbolik fonskiyonlar kullanilir ama cogu zaman pi veya T modelleri gercege yakin sonuclar vermede yeterlidir. Burda iletkenimiz yuzlerce metre olmadigindan enduktans degeri goz ardi edilebilecek kadar dusuktur bu sebeple pi modeli ile bir enstruman kablosunun esdeger devresini cizersek, su sekilde olacaktir.
Bu devre aslinda alcak geciren veya treble cut filtre diye isimlendirilen devrenin ta kendisidir. Direnc ve kondansatorun degeri arttikca, ust kesim frekansi duser ve tizlerinizi alip goturur. Kaliteli kablolarda bu degerler dusuk olur. Bu degerin cok dusuk oldugu, mantikli fiyatlara kaliteli kablolar piyasada mevcut, emek kablo, klotz lagrange vs... Mesela yukarida paylastigim emek kablonun kapasitans degeri, 116 euro olan vovox sonorus'tan daha dusuk. Kabloya kesinlikle para harcanmali ve kaliteli kablo kullanmali ama kablo 30-40 bilemedin 50 euro eder, daha fazla etmez.
Sayın Izzzyy,
Ben elektrikçi veya elektronikçi değilim. Dolayısıyla ; ileri sürdüğünüz teknik söylem konusunda herhangi bir yetkinliğim olmadığı için, teknik içerikli bir karşı görüş geliştirmem söz konusu olamaz.

Ancak ben bir kullanıcı olarak yaşadığım ciddi duyum farkını altını çizerek bir gerçeği belirtiyorum. Kaldı ki benim mukayeseli olarak duyum farkını hissettiğim kablolar , öyle sıradan ve merdiven altı üretimi kablolar değil , piyasada bilinen markalar.

Benim bildiğim kadarıyla ; Vovox kablolar geleneksel kablo üretim anlayışı dışında dizayn edilmiş ve bu anlayış çerçevesinde üretilen kablolar. Dolayısıyla Vovox ; audio sektöründe farklı bir yeri olan ve fiyatı da buna uygun segmentte konumlanmış bir marka.

Markanın esas müşterileri de pro-studio'lar ve odyofiller. Bu arada Avrupa'da faaliyet gösteren bir kısım önemli
pro-studio'larda , " Bu Studio'da Vovox kabloları kullanılmaktadır " ibaresini içeren plaketlerin kullanılması , markanın önemi konusunda sanırım önemli bir referans teşkil edecektir.

Bütün bu anlattıklarımdan sonra ; "kaliteli kablo kullanmali ama kablo 30-40 bilemedin 50 euro eder, daha fazla etmez." söyleminizin bana açıkcası biraz iddialı bir söylem olarak geldiğini belirtirsem , ümit ederim kusuruma bakmazsınız.

Sizin bakış açınızdan mesele incelendiğinde ; o zaman dünyadaki bu profesyonel kullanıcılar , söylediğiniz teknik detayları bilmeden mi bu kadar yüksek düzeydeki paraları, acaba tabir-i caizse enayice ödüyorlar ? Ben şahsen Vovox kablolarını detaylı bir şekilde araştırmanızı tavsiye ederim.

Benim için ; ( çoğu kişide olduğu gibi ) kullandığım enstrümanı en doğru şekilde duyabilmek çok önemli bir konu. Bu konunun benim açımdan ne kadar önemli olduğunu vurgulayabilmek için şöyle bir benzetme yapabilirim :
Üst düzey bir duyuma sahip olabilmek adına , ses kartım ve Vovox kablolarıma , bugünkü fiyatları ile sıfır Gibson ES bütçesi kadar bir para harcadığımı söylemeliyim. Bütün bu anlattıklarımı bu çerçevede değerlendireceğinizi umarım.

Sayın Izzzyy,
Ben elektrikçi veya elektronikçi değilim. Dolayısıyla ; ileri sürdüğünüz teknik söylem konusunda herhangi bir yetkinliğim olmadığı için, teknik içerikli bir karşı görüş geliştirmem söz konusu olamaz.

Ancak ben bir kullanıcı olarak yaşadığım ciddi duyum farkını altını çizerek bir gerçeği belirtiyorum. Kaldı ki benim mukayeseli olarak duyum farkını hissettiğim kablolar , öyle sıradan ve merdiven altı üretimi kablolar değil , piyasada bilinen markalar.

Benim bildiğim kadarıyla ; Vovox kablolar geleneksel kablo üretim anlayışı dışında dizayn edilmiş ve bu anlayış çerçevesinde üretilen kablolar. Dolayısıyla Vovox ; audio sektöründe farklı bir yeri olan ve fiyatı da buna uygun segmentte konumlanmış bir marka.

Markanın esas müşterileri de pro-studio'lar ve odyofiller. Bu arada Avrupa'da faaliyet gösteren bir kısım önemli
pro-studio'larda , " Bu Studio'da Vovox kabloları kullanılmaktadır " ibaresini içeren plaketlerin kullanılması , markanın önemi konusunda sanırım önemli bir referans teşkil edecektir.

Bütün bu anlattıklarımdan sonra ; "kaliteli kablo kullanmali ama kablo 30-40 bilemedin 50 euro eder, daha fazla etmez." söyleminizin bana açıkcası biraz iddialı bir söylem olarak geldiğini belirtirsem , ümit ederim kusuruma bakmazsınız.

Sizin bakış açınızdan mesele incelendiğinde ; o zaman dünyadaki bu profesyonel kullanıcılar , söylediğiniz teknik detayları bilmeden mi bu kadar yüksek düzeydeki paraları, acaba tabir-i caizse enayice ödüyorlar ? Ben şahsen Vovox kablolarını detaylı bir şekilde araştırmanızı tavsiye ederim.

Benim için ; ( çoğu kişide olduğu gibi ) kullandığım enstrümanı en doğru şekilde duyabilmek çok önemli bir konu. Bu konunun benim açımdan ne kadar önemli olduğunu vurgulayabilmek için şöyle bir benzetme yapabilirim :
Üst düzey bir duyuma sahip olabilmek adına , ses kartım ve Vovox kablolarıma , bugünkü fiyatları ile sıfır Gibson ES bütçesi kadar bir para harcadığımı söylemeliyim. Bütün bu anlattıklarımı bu çerçevede değerlendireceğinizi umarım.

Teknik bilgi kismi, kendi gorusum olmadigi ve goreceli olmayan bilimsel bilgiler oldugu icin zaten karsit bir gorus veya bu konuda tartisma beklentisi icerisinde degilim,

Herhangi bir teknik veri olmaksizin, referansi insan kulagi gibi degisken olan her deney kontrolsuz ve sonucu bilimsellikten uzaktir. Siz bas sound seviyorsunuzdur ve yuksek kapasitansli bir kablo ust frekansi iletemedigi icin begenirsiniz ama bu o kablonun kaliteli oldugunu gostermez, hos kalitesiz oldugunu da gostermez. Ama sinyale renk kattigi asikardir. Ben mesela lava ile vovox'u kiyasladim, denedigim gitar ve ampliyle lava'yi daha cok begendim. Lava'nin ust frekans cevabi daha basariliydi ama tiz karakterli bir gitar ampli kombinasyonu ile denersiniz, vovox'u seversiniz. Bunlar zevk renk meselsidir amac gitar icin kaliteli kablo almaksa olabildigince sinyale renk katmayani ve gurultusuzunu almak yeterlidir ve 40-50 eurolara bu kablolar bulmak zor degil.

Simdi burda vovox'un kalitesini tartismiyoruz, ya da kalitesizdir demiyoruz ama oyle bir anlatiyorsunuz ki, sanki vovox simdiye kadarki tum kablo teknolojisini hallac pamugu gibi kenara atmis. Ama vovox, diger kaliteli bir cok kaliteli kablo gibi kendi gorusune gore en optimal oldugunu dusundugu bilinen uretim teknolojilerinden birini secmis bir firma. Ve bildigim kadari ile kablolari fason urettirip birlestiriyorlar.

Tum kaliteli kablolarin musterileri zaten, profesyonel sutudyolar ve odyofiller. " Bu Studio'da Vovox kabloları kullanılmaktadır " ibaresini içeren plaketlerin kullanılması, markanin iyi reklam yaptigindan baska bir seyi gostermeyecektir, hele ki bu studyolar bilinen buyuk studyolar ise.

Para etmez demenin yanlis oldugunu, aslinda o sekilde demek istemedigimi belirtmistim.

Dunyada bir vintage bir fender gitara 30 bin dolar veren profesyoneller de var, peki 2 bin dolarlik bir fender ile arasinda 28 bin dolarlik reel bir fark olmasi mumkun mu? Degil. Peki bu enayilik midir? Hayir, duydugum sesi, gordugum goruntuyu begenmisimdir, param vardir, alirim.

Size bir soru sorayim. Duydugunuz sesin dogru oldugunu nasil biliyorsunuz? Sevdiginiz ses dogru demek midir?

Guc kablosu ile ilgili soyledikleriniz gozumden kacmis. Bakin ben size olaya baska bir acidan bakmanizi saglayacak birsey soyleyeyim. Simdi elektrik, buyuk bir kismi havai hatlarda geri kalan kismi ise yer alti hatlarda celik ozlu aluminyum iletkenler ile kilometrelerce tasiniyor ve evimize ulasiyor. Bu hatlarda, kablo olarak en kotu iletken olan aluminyum, mukavemeti arttirmak icin ozune celik teller koyularak ciplak bir sekilde kullaniliyor. Bu hatlarda; yuksek, orta ve alcak gerilimde yonetmelikleri farkli olmak uzere %10 lara varan gerilim dusumleri, yuksek nemden olusan coronalar, gurultuler vs... meydana geliyorken, prizden cihaza 1 metrelik kablo ile soundun sinif atlayacagini soylemek bilimsellige ve akla hakarettir.

Guc kablosu ile ilgili soyledikleriniz gozumden kacmis. Bakin ben size olaya baska bir acidan bakmanizi saglayacak birsey soyleyeyim. Simdi elektrik, buyuk bir kismi havai hatlarda geri kalan kismi ise yer alti hatlarda celik ozlu aluminyum iletkenler ile kilometrelerce tasiniyor ve evimize ulasiyor. Bu hatlarda, kablo olarak en kotu iletken olan aluminyum, mukavemeti arttirmak icin ozune celik teller koyularak ciplak bir sekilde kullaniliyor. Bu hatlarda; yuksek, orta ve alcak gerilimde yonetmelikleri farkli olmak uzere %10 lara varan gerilim dusumleri, yuksek nemden olusan coronalar, gurultuler vs... meydana geliyorken, prizden cihaza 1 metrelik kablo ile soundun sinif atlayacagini soylemek bilimsellige ve akla hakarettir.

Sevgili kardeşim bu ne şiddet , bu ne celal böyle. Muhtemelen genç bir arkadaşımsın ama lütfen Forum'a bir şey yazarken , yazacağını önce ölç , biç ve öyle yaz. Seninle polemiğe girme gibi bir niyetim yok , çünkü bu bana yakışmaz. Senin belki abin, belki baban yaşındayım , bilmiyorum.
Sadece şunu söyleyeceğim ( esasında çok söyleyeceğim konu var da , iş polemiğe dökülüp gereksiz yere uzayacak sanırım ) :
Son yazdığın bölümlerde bir sürü şey anlatıyorsun da ; en nihayetinde ben sana mı inanacağım yoksa kulağıma mı inanacağim ? :)
Diyorum ve benim açımdan konuyu daha fazla uzatmadan burada sonlandırıyorum.

Mehmet bey, ben derim ki @izzzyy ' e inanın. Şiddetlidir, celallidir ancak bilmediği konuda konuşmaz gerçekten. Enstrüman kablolarının hi-end olanlarının performanslarına ben de inanmıyorum açıkçası. Sağlamlık iyi işçilik için para verilir mutlaka ama gerçekte tüketiciye sunmadığı yüksek ses kalitesi ile ürünü pazarlamak bence biraz dolandırıcılık.
Bu kadar bariz bir farkın, mutlaka sayılarla da ifade edilebiliyor olması gerek. Ama nedense ortalıkta böyle bir veri bir türlü bulunamıyor. Yalnızca kullanıcıların tıpkı basım yorumu var. "Duymadan inanamazsınız" . Bence aslı şöyle: İnanınca duyarsınız :- )

Antbalcı Dostum ;
Ben bir ses mühendisi değilim dolayısıyla bu işlerin sayısal anlamda nasıl bir açıklanabilirliğinin olabileceği konusunda herhangi bir fikrim yok.
İyi kötü bir duyum hassasiyetim var , buna istinaden başlık altında tecrübelerimi somut olarak aktarmağa çalıştım ve tavsiyede bulundum. Esasında keşke bu konularda uzman bir kişi olsa da görüş belirtse.
Buradaki temel sorun bence şu : Yarattığı sound farkı , ödediğin paraya değiyor mu ?
Benim kanaatime ve tecrübelerime göre, bu konudaki optimizasyonu an itibariyla sağlayan bir marka Vovox. Yarın başka bir marka çıkar , daha ucuza bu sound'u sağlar, o zaman tabii ki işler değişir.
"İnanınca duyarsınız" meselesi , gerçekten benim olayımda geçerli değil inanın. Ben Vovox konusunda hiç bir şartlanmışlığa sahip olmadan bu işe giriştim ve sonuçlarını aldım. Bunlar benim samimi görüşlerimdir.
Bu konuda en son olarak küçük bir örnek vermek istiyorum :
Benim piyasada iş yapan , üst düzeyde profesyonel gitarist bir arkadaşım var. Kendisi grubuyla birlikte Taksim'deki bir mekanda haftanın belirli günlerinde sahne alır. Arkadaşımın enstrüman kablosu bir yana , kullandığı pedal board'daki tüm kablolar bile Vovox'dur. Pedallar da devreye girince katlanılan maliyeti tahmin edebiliyor musunuz ? Kaldı ki bu insanlar, tahmin edebileceğiniz gibi , günümüz koşullarında resmen tırnakları ile kazıyararak para kazanan ve yeri geldiğinde 3-5 kuruşu hesap eden insanlar.
Bütün bunlara rağmen arkadaşım böyle bir tercihi yapmışsa herhalde bir sebebi vardır değil mi?
Çünkü bu insanlar ekmek parası peşinde koşan , ama mesleğine saygılı insanlar....

Son düzenleme:
Sevgili kardeşim bu ne şiddet , bu ne celal böyle. Muhtemelen genç bir arkadaşımsın ama lütfen Forum'a bir şey yazarken , yazacağını önce ölç , biç ve öyle yaz. Seninle polemiğe girme gibi bir niyetim yok , çünkü bu bana yakışmaz. Senin belki abin, belki baban yaşındayım , bilmiyorum.
Sadece şunu söyleyeceğim ( esasında çok söyleyeceğim konu var da , iş polemiğe dökülüp gereksiz yere uzayacak sanırım ) :
Son yazdığın bölümlerde bir sürü şey anlatıyorsun da ; en nihayetinde ben sana mı inanacağım yoksa kulağıma mı inanacağim ? :)
Diyorum ve benim açımdan konuyu daha fazla uzatmadan burada sonlandırıyorum.

Yanlis anlamissiniz celal, siddet soz konusu degil. Benim sozlerim, bunu iddia eden kablo firmalari icindi, sizin icin degil.
Yazacaginiz cok sey varsa lutfen yazin, polemik degil, tartisir fikir yuruturuz.
Abim yasinda olmaniz olasi ama cok da genc sayilmam ve kablolarla ilgili arastirmalarim dun veya bugun baslamadi. Yillardir arastiriyor ve deniyorum, kuvvetle muhtemel sizden fazla kablo denemisimdir. Ayrica meslegim geregi bu konuda az cok bilimsel yaklasima da sahibim.
Benim anlattiklarima inanmayin efendim arastirin, soylediklerime ters dusen en ufak bir bilimsel veri, arastirma vs... bulabilirseniz, burda paylasin. Mesela acin vovox'un sitesini, power kablosu hakkinda soylediklerini dinleyin. Bunu aciklamasi guc deyip hicbir bilimsel aciklama yapmiyorlar. Guc kablosunun etkisi hakkinda diger kablo firmalarinin sitelerinde hicbir bilimsel aciklamasi yok ama gercekten etkiliyor seklinde ve demogojik aciklamalar disinda hicbirsey yok. Yillardir arastiriyorum bu konuda tek bir bilimsel kanit yok. Bakin iyi arastirip bu sektoru tahlil etmenizi oneririm. Sadece audio kablo satan firmalarin uretimi dahi yok, tek yaptiklari farkli yerlerde urettirip birlestiriyor. Kaliteli malzemeler kullaniyorlar fakat, o kablolarin 150 euroluk hicbir tarafi yok, zira en iyi malzeme kullanilan kablonun metre maliyeti 1 eurodan yukari degil ve hicbir ar-ge masraflari da yok. Satis hacimleri yuksek olmadigi icin asiri yuksek fiyatlara satiyorlar. Tekrar soyleyeyim guc kablosunun ses kalitesini arttirdigina dair, audio kablosu icin de, resistans ve kapasitanstan baska sesi etkileyebilecek bir veri olduguna dair hicbir bilimsel kanit yok.

Yanlış bilgi verilmesin lütfen fark yok gibi anlamlar çıkmak üzere arkadaşlar. Parasına değmez başka bir tartışma konusu ve çok göreceli. Antbalcı iddialı konuşmuşsun ama ortalıkta baya bir veri var ve ne yazıkki ceplerimizin aleyhine genelde.Haklı olduğun yer var eğer kastettiğin enerji kablosu ise .Güç kablo duyum farkı olayı üstünde placebo etkisi hala tartışılıyor. Çünkü kör testlerde ayırıcı duyum yüzdeleri alınamadı. Ama enstrüman kablosu işi ne yazıkki tartışmaya kapalı derecede fark yaratıyor .Ve Mehmet beyin dediklerinde yanlış bir taraf yok. Çok fazla tek bir marka üzerinden konuştuğu için itiraz noktası oluşturuyor sanırım. Ama oyle yada boyle neticede en azından tecrübesini ettiği marka hakkında bilgi veriyor. Daha fazla insanın tecrübelerini de duymak kendi adıma çok isterim bu başlıkta.

Yakko dostum,
Ben kablo konusunu bundan 2,5 sene önce internette araştırdım ve Vovox konusunda belirli bir fikre ulaşarak satın alma düşüncemi oluşturdum.
Kimse bana git Vovox kablo al demedi. Yani bu kişisel tercihim tamamen kendimce objektif krıiterlere dayanıyordu. Dolayısıyla söylediklerimin marka dayatması / empozesi olarak algılanmamasını özellikle rica ederim.

Yanlış bilgi verilmesin lütfen fark yok gibi anlamlar çıkmak üzere arkadaşlar. Parasına değmez başka bir tartışma konusu ve çok göreceli. Antbalcı iddialı konuşmuşsun ama ortalıkta baya bir veri var ve ne yazıkki ceplerimizin aleyhine genelde.Haklı olduğun yer var eğer kastettiğin enerji kablosu ise .Güç kablo duyum farkı olayı üstünde placebo etkisi hala tartışılıyor. Çünkü kör testlerde ayırıcı duyum yüzdeleri alınamadı. Ama enstrüman kablosu işi ne yazıkki tartışmaya kapalı derecede fark yaratıyor .Ve Mehmet beyin dediklerinde yanlış bir taraf yok. Çok fazla tek bir marka üzerinden konuştuğu için itiraz noktası oluşturuyor sanırım. Ama oyle yada boyle neticede en azından tecrübesini ettiği marka hakkında bilgi veriyor. Daha fazla insanın tecrübelerini de duymak kendi adıma çok isterim bu başlıkta.

Ben kesinlikle enstruman kablolarinin fark etmedigini soylemedim, fakat mesela metresi 4 liradan klotz lagrange, tanesi 10 tlden neutrik jacklar aldim. Bunlari gumus alasimli lehim ile lehimledim ve 30-35 tl gibi bir rakama en ust seviye kalitede bir kablo sahibi oldum ama daha ciddi para verip lava da aldim. Gitar kablosu kesinlikle butce ayirlimasi gereken bir mevzu, fakat vovox, mogami vs.. gibi firmalar hakikaten isin tadini kacirmis firmalar. Lava ile vovoxu ardarda kiyasladim ve lava benim kulagima bariz bir farkla daha iyi geldi, ama vovox'un yari fiyatindan daha az. Yani parayla dogru orantili olan kalite 40-50 eurolara kadar, ondan sonrasi firma satis politikasi. Fakat guc kablolari ile ilgili ayni seyi soyleyemeyecegim, kesinlikle ve kesinlikle para harcamayin.

arkadaşlar enstrüman kablosu bir yana, gitar toplamak için potanslara ve switch e yapılacak, input a yapılacak lehimlerde kullanabileceğimiz kabloların tipi tam olarak ne oluyor acaba, ve bu kabloları internetten temin edebileceğim bir e-alışveriş sitesi var mıdır. çok teşekkürler şimdiden.

Dört adet vovox kablomla mutluyum.
Benim kullandıklarım içinde sıralamam,
ibanez kablolar (çok iyi fiyat/performans)
klotz (güzel malzeme)
vovox (evladiyelik)

manyetik değiştirme, modifiye, ton memnuniyetsizliği gibi durumlar varsa ilk önce kabloyu değiştirmek lazım.

Geri