ESP eclipse2 hakkında Gibson les paul ile farkları vs.

merhabalar arkadaşlar...

solağım ve bir gitar getirtmek istiyorum ama malum solak olduğum için çeşit çok yok ve aldığım gitarı beğenmedim diyip satma şansımda çok olmycak...

şimdi kasa olarak bu gitarları beğendim...gibson ı sağlak olarak çok kısa bir süre denemiştim, esp yi denemedim ama metallica yüzünen markaya bi sempatim var ayrıca gitarın tipide çok güzel:) ve aktif manyetikleride untmamak lazım...

solo ve ritm gitar çalıyorum çok ağır metal olmamakla birlikte, metal ve rock müzik yapıyorum kendi çapımda...

gitardan beklentim ölene kadar sorusuzca kullanabilmem:) ve güzel bi sesi olması...sorunsuzca ölene kadar kullanabilceğim ve bidaha gitar getirtme peşine satma alma işine beni bulaştırmayacak bi gitar olması...

bu gitarları kullananlar artılarını eksilerini yazarlarsa çooook sevinirim pena tutan ellerinden öperim....

ikisininde bana maliyeti muhtemelen 2500$ gibi bişey olcak...gerçi daha para biriktirme işinin başındayım çeyreğini biriktirdim ama yorumlarınıza göre bi yön vercem kendime...

gibson les paul derim.ikisinide caldım ve kesinlikle eğer cok ağır metal yapmicaksan gibson les paul cok daha mantıklı.oncelikle emg olmadığı için clean sesi acaip tatlı ve overdrive/distortionda oldukca doyrucu.metallica esp kullanıyor die bakıcak olursan su an kirk ve james sürekli olarak gibson les paul kullanıyo.ve les paul 8 kusak torunların boyunca sorunsuz kullanabiliceğin bi gitar.esp ole değil demiorum.ama eclipse mi yoksa gibson les paul mü diyosan gibson les diorum...

Gibson'ın üretim jkalitesi çok düştü.50 gitardan bir tanesi çok iyi oluyor.ESP'nin kalite kontrolü daha iyi.Ayrıca aktif manyetiklerle almak zorunda değilsin duncanlı seçeneği de var eclipse'in.

bu arada sert metal çalmayacaksan les paul alma diye birşey denemez.istediğin manyetiği takarsın istediğin şeyi çalarsın.bildiğin maun gitar sonuçta.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aktif manyetiklerle almak zorunda değilim ama sanki aktifler sololarda daha iyi olur gibime geldi..

açıkcası gönlüm esp mantığım gibson diyor...

bide şöyle bir durum var esp yi getirtmem şu an için daha kolay olcak gibi...ama yinede 4milyara yakın para vermiş olcamki az buz değil ve okadar para verdikten sonra manyetiğini bırak telini bile kullanmak zorundayım değişiklik yapmayı bırak yemek yemek için bile bi yıl param olmayacak...

aslıdan tam tersi olmalı.gönlün gibson mantığın esp istemeli.:)

neden 4 milyar vereceksin?amerikada bir siteden kendinalsankrgosuyla gümrüğüyle daha ucuza gelir?pera müzik'e falan para verme sakın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
esp nin sitesindeki fiyat 2300$ pera müzik 1900€ ye getiririz dedi...

bide neden gönlüm gibson mantığım esp istesinki:)

gönlümde metallica yüzünden hep esp olmuştu..ama gibsonlar daha uzun ömürlü ve kullanışlı dedikleri için mantıken gibson:)

Birkaç Les Paul denemiş ve bir Eclipse II FM sahibi olarak birkaç yorum yapayım;

Gibson aslında biraz derin bir mevzu.Studio, Classic, Standard gibi(major olanları ve üstünde duracaklarımı yazdım) bir çok modeli var.Fiyat aralığını düşünecek olursak sanıyorum Classic veya Standard düşünüyorsun.Anlatmaya başlarsak;

Gibson Les Paul Studio:Standard ve Classic Gibson'lardan daha ucuz, 50's neck diye tabir edilen(59 rounded diye de geçer) bana göre kalınlığı abartılmış saplara sahiptirler.Yani bunlarda Standard'lardaki gibi sap kalınlığını seçme opsiyonu yok.(50 ve 60 ayrımı)Kalınlıkları da Classic ve Standard'lara göre biraz daha azdır.Yüksek modellere parası yetmeyenler için bir alternatif.Studio+ ve Studio Premium Plus gibi değişik kaplama seçeneklerine sahip modelleri var.Tabi biraz daha fiyat farkı oluyor.Kişisel yorumum tonunun çok özel olmadığına inanıyorsam sapı nedeniyle almayacağım bir gitar çünkü pek de rahat edemiyorum.

Gibson Les Paul Classic:Maalesef daha önce deneme şansım olmadı o yüzden yorumum biraz yüzeysel olacak ama Standard'lara göre daha ağır olduğu idda edilir.Bunlar da sap olarak 60's neck(1960 Slim Taper) denilen 50 lere göre daha ince saplara sahip manyetikleri de Standard ve Classic'e göre daha yüksek çıkışlı aletler.

Gibson Les Paul Standard:Belki de Gibson'un en populer(en iyi değil kesinlikle, Custom Shop gitarlar var ki araba fiyatlarında bazıları) modeli.Günümüzde 50's veya 60's neck ile satış opsiyonuna sahip gitarlar.Şahsi fikrim çok dolgun ton ve sustain manyağı değilseniz 60'ı seçmeniz yönünde.50'nin fazla atraksiyon gerektiren müzikler için uygun olmadığını düşünüyorum.Doublecut, Premium Plus gibi modelleri mevcut.

Şimdi gelelim Eclipse ile karşılaştırmaya.Eclipse'in gövdesi yukarıda bahsettiğim tüm gitarların gövdelerinden daha ince ve sapı da aynı şekilde.Elimden bir çok gitar geçti, açıkcası en rahat olduğum saplardan diyebilirim.Hatta Ibanez gitarım da var ve onu çaldıktan sonra ESP'ye geçtiğimde hiç de yadırgamıyorum desem yeridir.Ibanez sapı kadar ince değil ama bence rahatlık olarak süper bir sap.Hafiflik olarak da yine yukarıdaki Gibson'lardan daha hafif bir gitar.Model model karşılaştıracak olursam kafadan Studio'ları elerim.Zaten fiyat olarak da Classic ve Standard'lara yakın bir gitar.Classic'i de çok tercih edeceğimi sanmıyorum ağırlığından dolayı.Şimdi gelelim Standard'a.Açık söyleyeyim, heralde teker teker deneme şansım olsaydı Standard'ı seçerdim çünkü ciddi özel gitarlar çıkabiliyor aralarından.Yani eğer deneme şansın olacaksa(ki yok gibi gözüküyor) Standard derim ama olmayacaksa ESP diyorum.Nedeni ESP'nin üretimleri arasında pek de bir fark yok.Hatta ben şu ana kadar(yüksek serilerden bahsediyorum) tonları veya kalınlıkları değişik aynı model ESP'ye raslamadım.Ama Gibson'da olay böyle değil işte.Kalınlık da ton açısından göreceli olduğu için canavar bir ton makinası ya da boğuk, kalas bir gitara sahip olma şansın var.Yine de karar senin, merak ettiklerin olursa yine yazarım.Kolay gelsin.

Norton_Antor demiş ki:
Gibson'ın üretim jkalitesi çok düştü.50 gitardan bir tanesi çok iyi oluyor.ESP'nin kalite kontrolü daha iyi.Ayrıca aktif manyetiklerle almak zorunda değilsin duncanlı seçeneği de var eclipse'in.

bu arada sert metal çalmayacaksan les paul alma diye birşey denemez.istediğin manyetiği takarsın istediğin şeyi çalarsın.bildiğin maun gitar sonuçta.
Dediğine bir noktada katılmaklar beraber Gibson'un Custom Shop Reissue modellerini bunun dışında tutuyorum. ESP kullandım PRS de kullandım bence Gibson'un sap manyetik tonunu hiçbir gitar veremez. Bunun sebebi Gibsonun Reissue modellerine long neck tenon kullanması. Yani sap gövdenin içinde sap manyetiğinin ortasına kadar giriyor. Bunun dışında daha iyi ağaçlar kullanılıyor ve daha iyi bir işçilikten geçiyor. En sevdiğim gitarım olmasa da Gibson Reissue modelleri benzerlerinden daha iyi gitarlar. Bence en iyisi biraz daha para biriktirip 57 veya 58 Reissue almak olur, bunlar diğer CustomShop modellere göre daha uygun fiyatlı gitarlar ve diğerlerinden görsellik dışında hiçbir farkları yok. Benim 59 Reissue da şöyle,
59.jpg

Bende bir dönem esp eclipse 2 kullandım... Bir kaç imalat hatasıyla karşılaştım gitarı peradan sıfır almıştım. 2 sene kullandım satıp Gibson aldım. Şimdi çok memnunum gitarımdan, evladiyelik bir alet....
Esp kötü gitar demiyorum tabi , belki bana öyle denk geldi...
Esp nin artısı Gibsonlardaki hantallığı ve çalış zorluğunu tamamen gidermesi.. Aslında modifiyeli bir Gibson gibi düşün..
Esp nin tonları emg lerden ötürü metal müzik için ideal ama dolgunluk hissi veremiyor.. Bu aşamada Gibsonun eline su dökemez...Ağaç ve işçilik kalitesi olarak Gibsonlardan geride...Aslında şöyle bir örnek vermek doğru olur.... GİBSON = FORD MUSTANG ESP = HONDA CİVİC
Ama her ne olursa olsun 2 gitarda klas aletler.. Hangi markayı seçersen seç iyi bir gitar almış olacaksın... Ama unutma..
At sahibine göre kişner. :)

ya ben aslında ton manyağı bi adam değilim...gitarım by pass olmayan pedallardan geçmiş,pedallarım dijitalmiş vs vs önemi yok...
benim için gürültüsüz,sesi net ve güçlü olsun ve sağlam olsun ömür boyu kullaniim,tabiki çalımı kolay olsun ve hemen her tarza uysun yeterli:)

insanlar duyduklarında aa gibson tonu,aa fender tonu vs vs demelerine gerek yok yani...

Ben gibson tavsiye ederim.. Belki sapı ilk başta kalın gelebilir köprü pozisyonuda biraz zorluk çıkarır ama alıştıktan sonraki hemen alışıyorsun..
Başka gitar çalmak istemezsin..

valla bence böyle büyük bi yatırım (ki 4000 ytlden bahsediyosun) denemediğin ve mutlak tatmin garantisi vermeyen bi alete vermen mantıksız,şahsen ben 3000-4000 ytl bulduğumda ne alcağımı bundan 5 sene önce de biliyodum jem7v :) gerek klavyesi gerek tonu..

bence önce bi kaç yerde eline al bu gitarları bi on dakika kurcala..yani dediğim sadece body contours denenmevzu yüzünden gitar değiştiren bi arkadaşım var sen de bi sebepten gitarını değiştirmek istediğinde emin olm aldığın paraya satamazsın..

Re: ESP eclipse2 vs Gibson les paul

The_Answer demiş ki:
merhabalar arkadaşlar...

solağım ve bir gitar getirtmek istiyorum ama malum solak olduğum için çeşit çok yok ve aldığım gitarı beğenmedim diyip satma şansımda çok olmycak...

şimdi kasa olarak bu gitarları beğendim...gibson ı sağlak olarak çok kısa bir süre denemiştim, esp yi denemedim ama metallica yüzünen markaya bi sempatim var ayrıca gitarın tipide çok güzel:) ve aktif manyetikleride untmamak lazım...

solo ve ritm gitar çalıyorum çok ağır metal olmamakla birlikte, metal ve rock müzik yapıyorum kendi çapımda...

gitardan beklentim ölene kadar sorusuzca kullanabilmem:) ve güzel bi sesi olması...sorunsuzca ölene kadar kullanabilceğim ve bidaha gitar getirtme peşine satma alma işine beni bulaştırmayacak bi gitar olması...

bu gitarları kullananlar artılarını eksilerini yazarlarsa çooook sevinirim pena tutan ellerinden öperim....

ikisininde bana maliyeti muhtemelen 2500$ gibi bişey olcak...gerçi daha para biriktirme işinin başındayım çeyreğini biriktirdim ama yorumlarınıza göre bi yön vercem kendime...

şimdi, esp eclipse, aslında gibson les paul'un taklidi. aslına bakarsan esp explorer dagibson explorer'ın taklidiydi ama gibson dava açıp kazanana kadar esp gibson'dan çok daha kaliteli explorerlar üretti (bende ikisinden de var ve deneyimimle konuşuyorum, subjektif değil görüşüm). long tenon (girinti?) vs iyi hoş da aslında long falan da değil, o fiyata bir set neckte olması gereken miktar o kadarlık bir tenon zaten, gibson'ın custom altı modellerde yaptığı hırsızlık resmen ki seri üretim gitarlarında bu kısa tonon kullanımından dolayı bir sürü de problem yaşanıyor.

açıkçası ben üzerinde gibson yazmasının senin için bir önemi yoksa, esp (aman ltd değil) eclipslerin kalitesinin bir les paul standart'ın altına düşeceğini hiç sanmıyorum. kaldı ki ltd'lerin üst modelleri de kötü değil kesinlikle, bir zamanlar buralara bir yere ltd ec-400 kullanan james hetfield resmi asmıştım. hatta cunning stunts'ta medley kısmında kirk'in elindeki gitara bi bakın, ltd'dir. sadece eclipsin les paul klasik tasarımın birebir aynısı olmadığını, daha ince gövde (ki hala yeterince kalın) ve daha ince bir sap (60s neckten az biraz daha ince) taşıdığını ve gibson gibi iki vol iki ton yerine iki vol tek ton knob ile geldiğini bilerek al ki sonra pişman olma.

Herkesin yaptığı müzik farklı, kimisi emg kullanarak gaini 10'a getirir ve çıkan sesten memnun kalır, kimisi de 1946'da bilmem kimin alabamada babasının radyosundan çıkardığı bilmem ne teliyle sardığı manyetiğin sesini arar. arkadaş açıkça (ki bu aralar pek rastlamıyorum böyle açık ve net soru soranlara) belirtmiş ki metal ve hard rock tarzı çalıyor. o zaman esp seni fazlasıyla memnun eder, gerek işçilik, gerek malzeme açısından hiç de gibson'ın altında kalmaz, emin ol.

Lütfen kimse bana gelip de gibson ürettiği her standart les paul için elinde tahta tokmakla teker teker 10 yıllık ağaç bloklarından tahta seçiyor demesin. Sonuçta custom shop enstrümanlarını standartlarla karşılaştırmayalım, yanlış sonuçlar çıkar. Kaldı ki gidin bakın harmony-central'da gibson 57 gold top reissue kısmına, kaç kişi 2500-3000 $ ödeyip de eline geçen enstrümanın hem sesinden, hem işçiliğinden hem de malzemesinden aynı anda memnun.

Bundan sonra benim de adım esp'ciye çıkar herhalde ama hiç alakası yok valla :) fiyat/performans öhöhöh :)

peki öyleyse şöyle bir soru yönelteyim...düşündüğüm parayı toparlamak hesaplarıma göre iki yıl falan sürer:) biraz durumlar değişti...

esp ltd deluxe modellerinden eclipsle birebir bütün ağacından manyetiğine,kilitlerinden bilmemnesine aynı olanı alsam...700€ gibi bir fiyat pişman olur muym? çünkü ciddi anlamda yorumlar yüzünden görmediğim gibson almaktan vazgeçtim...

fender meksika,ltd arasında kalıyorum şu sıralar...

kimisi süperdir bunlar diyor kimisi rg370 inde onlar kadar yeter sana diyor..:(

Yaklaşık olarak 5-6 ay sonra kendime alacağım bu güzel gitarın hayallerini kurmaktayım.

Kendisi solak bir Gibson Les Paul Custom.

2 tane alana kayserili indirimi de yapıyolarmış. 8)

274443.jpg

Geri