Hırsızlığa Karşı Tedbir Alabilmek Için Ne Yapmalıyız?

Farkettiğim kadarıyla hırsızlığa uğrayanlar %90 satış ilanı olanlar. Sanırım forumumuzdan olan ya da hırsızlık amaçlı forumu takip eden bir çete ya da kişiler var. Ben acilen forum müdavimleri olarak "Hırsızlığa karşı tedbir alabilmek için ne yapmalıyız?" başlığını açıyorum ve lütfen ciddi bir şekilde fikirlerimizi paylaşıp bir an önce daha fazla can yanmadan gerekeni yapmaya çalışalım.

Öncelikle herkes ekipmanının seri numarasının da olduğu fotoğraf albümleri oluştursun bence. Ben her zaman bunu yapıyorum ve daha önce elimden geçmiş bir aletin ilanını gördüğümde seri numarası görünüyorsa arşivden bakıp o mudur? diye bakıyorum. Artık alışkanlık oldu.

Bence çok mantıklı bir başlık , Ben eski ailemin ağaç sandıklarını gitar gardolabına çevirdim , hem sehpa derdim yok hemde sağlam bir kilitle tuttuğum için bence şimdilik açıkta durmasından daha sağlamda

Adam gibi güvenlik şirketi olan bir sitede oturmak gerekiyor öncelikle. Sen o adamların parasını veriyosun, onlar senin malına sahip çıkmıyor. Gecenin birinde 45.000 liralık aletlerin gidiyor, dolapta ki ete kadar çalmış kahpenin çocukları. Ve güvenlik "biz napalım olmuşsa olmuş" diyo maalesef. Hayvan gibi kapıyı kırmışlar adamlar. Kalenin en kaliteli çelik kapısı, anahtar bile çıkaramadım ona. Çilingir bile şaşırdı abi bunu hangi insan evladı kırdı diye. Apple cihazlarında herzaman iCloud ve Find my iPhone açık kalmasi lazım ben laptopumu öyle buldum. Açık adres vermeyin, lokasyon göndermeyin. Sahibinden.com gibi sitelerde böyle özellikler var ve ben inanıyorum ki bunu müzikten anlayan bi kişi yaptı. Valenciayı herkes bilir iğrenç bi klasik gitar. Ben bunu hardcasein içine koydum. Adam hardcasei almış gitarı bırakmış şaka gibi. Dikkatli olun benim başıma geldi sizin başınıza gelmesin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Forumu takip eden hırsız çetelerinin varlığından şüphelenip "Hırsızlığa karşı önlem almak" konulu başlık açmanız da çok enteresan olmuş bence :)
Isminiz teror orgutune karistigi icin gitarinizi belli bir sure emniyette tutmamiz gerekiyor, operasyon sonunda size geri iade edecegiz seklinde bir telefon gelirse sakin inanmayin :)

Sanırım böyle bir başlığı "enteresan" bulmamayı ya da başlık altında ergen muhabbeti yapmamayı başınıza bu http://turkrock.com/konu/52700/ gelince anlayacaksınız; ki umarım gelmez. Kullandığım ifadeye karşı ilk hissi tepkinizi yazmadan önce verdiğim linki okursanız iyi olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Valenciayı herkes bilir iğrenç bi klasik gitar. Ben bunu hardcasein içine koydum. Adam hardcasei almış gitarı bırakmış şaka gibi. Dikkatli olun benim başıma geldi sizin başınıza gelmesin
Sadece bu örnek bile tek başına işi bilen birisinin ve muhtemelen forumu da takip etmekte olan birisi ya da birilerinin yaptığının kanıtıdır.

"Ev alma komşu al" derler ya kesinlikle doğru. Yeni aldığımız evimizde ilk cezbedici özellik eve bakmaya geldiğimizde bahçede bizi gören apartman sakinlerinin selamlaşıp "Birine mi baktınız?" diye sormalarıydı. Sahip çıkılan bir yerde oturmak kesinlikle çok önemli. Şu anki durum: kapı komşumla haftasonu pikniğe gidiyoruz.

Hadi ev değiştirecek durumda değiliz. Peki ne önerebilirim kendi fikrimce? Kapınızı bacanızı sağlamlaştırın ve piyasada 5-10 liraya bile satılan sensör bazlı sesli sinyal verici ama hemen el atılıp kapatılamayacak küçük sistemler kullanın.
Yani hiçbirşey yapamıyorsanız bilgisayarınıza veya küçük bir netbooka kamera kayıt sistemi kurun ve iyi gizleyin.

Aklımıza geldikçe yazalım ve paylaşalım arkadaşlar.

Adam gibi güvenlik şirketi olan bir sitede oturmak gerekiyor öncelikle. Sen o adamların parasını veriyosun, onlar senin malına sahip çıkmıyor. Gecenin birinde 45.000 liralık aletlerin gidiyor, dolapta ki ete kadar çalmış kahpenin çocukları. Ve güvenlik "biz napalım olmuşsa olmuş" diyo maalesef. Hayvan gibi kapıyı kırmışlar adamlar. Kalenin en kaliteli çelik kapısı, anahtar bile çıkaramadım ona. Çilingir bile şaşırdı abi bunu hangi insan evladı kırdı diye. Apple cihazlarında herzaman iCloud ve Find my iPhone açık kalmasi lazım ben laptopumu öyle buldum. Açık adres vermeyin, lokasyon göndermeyin. Sahibinden.com gibi sitelerde böyle özellikler var ve ben inanıyorum ki bunu müzikten anlayan bi kişi yaptı. Valenciayı herkes bilir iğrenç bi klasik gitar. Ben bunu hardcasein içine koydum. Adam hardcasei almış gitarı bırakmış şaka gibi. Dikkatli olun benim başıma geldi sizin başınıza gelmesin
Hocam bence kesinlikle güvenlik şirketinin peşini bırakma müşteri hakları diye bişey var bu konuyla ilgilenen çok iyi avukatlar vardır elbet en azından dava sonunda tazminat alamasan bile bu adamların daha önceki vukuatlarıda göz önüne alınarak siteden çoktan atılmaları lazım belki daha iyi bir güvenlik şirketi ile anlaşır site dediğim gibi iyi bir avukat ile görüşürseniz bu konuda uzman tazminat almanız bile muhtemel.

Güvenlik konusunda ise bende siteyi takip eden hırsızların olması ihtimalinden çekimser kaldım biraz ama sonra düşündümde hırsızlar bizden cin :/ kendim unutup dokunmayacağımı bilsem gitar sehpama 220v şehir şebekesini bağlayacağım evden çıkarken.
Öyle illallah ettirdiler şu sitedeki çalıntı ilanları gördükçe görmediğimiz neler var kim bilir :/ artık en büyük tedbir Allah'a emanet etmek evden ayrılırken :)

Hocam bence kesinlikle güvenlik şirketinin peşini bırakma müşteri hakları diye bişey var bu konuyla ilgilenen çok iyi avukatlar vardır elbet en azından dava sonunda tazminat alamasan bile bu adamların daha önceki vukuatlarıda göz önüne alınarak siteden çoktan atılmaları lazım belki daha iyi bir güvenlik şirketi ile anlaşır site dediğim gibi iyi bir avukat ile görüşürseniz bu konuda uzman tazminat almanız bile muhtemel.

Güvenlik konusunda ise bende siteyi takip eden hırsızların olması ihtimalinden çekimser kaldım biraz ama sonra düşündümde hırsızlar bizden cin :/ kendim unutup dokunmayacağımı bilsem gitar sehpama 220v şehir şebekesini bağlayacağım evden çıkarken.
Öyle illallah ettirdiler şu sitedeki çalıntı ilanları gördükçe görmediğimiz neler var kim bilir :/ artık en büyük tedbir Allah'a emanet etmek evden ayrılırken :)
Peşini bırakmayacağım tabi giden bir sürü alet var bunların değeri çok fazla. Bunlar ucuz alet değil bulacağımı pek sanmıyorum ama. Stüdyoda tamirat olunca iyi ki aletleri eve götürmedim. Yani götürseydim bile o zaman benim bittiğim gündü maalesef. Müzikten de soğudum abi daha yeni twinreverbü sattım onun da parasını çaldılar o.çocukları. Tek classic 50 kaldı amfi olarak onlarada gözüm gibi bakacağım.

Güvenlik firmaları 3. şahısların mal ve can güvenliği hususunda oluşabilecek zararlar için mali sorumluluk sigortası yaptırırlar. Tabi görev yapılan iş yerinin güvenlik izninin olması, personellerin asli olarak ssklarının yatırılması, emniyet bildirimlerinin yapılması gerekir. Merdivenaltı tabir edilen firmalar bu giderlerden kaçınabilirler. Eğer polise tutanak tutturduysanız ve görevli personellerin ihmali olduğunu düşünüyorsanız bu kanaldan yürüyebilirsiniz. Bunların hiç biri yoksa şirketle sözleşmenizi feshedeceğinizi söylemeniz de şirket üzerinde baskı kurmanızı sağlar. Vardiyada olan personellerden ücreti kesilip size ödenebilir.

yukarıda yazılmış çok pahalı özel şeyleri paylaşmayın bence de. hava atacaksanız özel mesajlarla tanıdıklarınıza hava atın. bu devirde kime ne olduğu belirsiz.

Güvenlik firmaları 3. şahısların mal ve can güvenliği hususunda oluşabilecek zararlar için mali sorumluluk sigortası yaptırırlar. Tabi görev yapılan iş yerinin güvenlik izninin olması, personellerin asli olarak ssklarının yatırılması, emniyet bildirimlerinin yapılması gerekir. Merdivenaltı tabir edilen firmalar bu giderlerden kaçınabilirler. Eğer polise tutanak tutturduysanız ve görevli personellerin ihmali olduğunu düşünüyorsanız bu kanaldan yürüyebilirsiniz. Bunların hiç biri yoksa şirketle sözleşmenizi feshedeceğinizi söylemeniz de şirket üzerinde baskı kurmanızı sağlar. Vardiyada olan personellerden ücreti kesilip size ödenebilir.
Şu güne kadar kimse tazminat alamadı bu siteden. Ama sağlam avukatlar tutup en azından silkelenmeleri için büyük bi darbe yapacağım. Onlar kimseyi zorda bırakamaz, hakları yok. Ben aydat ödüyorum bunlara. Malıma sahip çıkacaklar. Benim binanın önünde güvenlik kulubesi var hemen. Gerçi şimdi ahır olmuştur orası ilgisizlikten. Bu adamlar suçlu

ürün satışı için yapılan fotoğraf çekimlerini evde yapıyoruz genelde ve hırsızlar için bir fikir veriyor olabildiğince sadece cihazların fotoğrafı çekilmeli veya hiç fotoğraf koymadan sadece ciddi alıcıların telefon numaralarına ( whatsapp vs) gibi kayıtaltında olabilecek uygulamalar kullanarak fotoğraf gönderilmeli. Bu ara @telecaster52s üstad büyük geçmiş oldun nasıl söveceğimi bilemedim...

Öncelikle geçmiş olsun. Ben merak ediyorum bu ekipmanlarından herhangi birisi bulunan oldu mu? Benim de yaklaşık 5-6 sene önce başıma gelmişti. Para denkleştirip zorla aldığım kırmızı telecaster'ım, evdeki 2 laptop, kablolar, boss processor falan.... Cidden moral bozucu bi meseleydi. Olay yeri inceleme geldi, parmak izleri, ifadeler vs. Polisin pek bişey yaptığı yok yani ben onu net olarak anladım. Hırsızları bölgeleri var bence, polisler de kanunların yetersizliğinden dolayı 2 gün sonra nasıl olsa salacakları için artık uğraşmaktan bıkmışlar gibi geldi bana. Hiçbir haber gelmedi polisten sonuç olarak. Forumlar tabi ki biraz olsun bu çalınan cihazların başka müzisyenlere satılmasına engel olabilir. Belki de çalınan müzik aletleri başlığı altında bir indeks oluşturulabilir ve alım yapacak arkadaşlar ordan kontrol ettikten sonra alma yoluna gidebilir.

Sanırım böyle bir başlığı "enteresan" bulmamayı ya da başlık altında ergen muhabbeti yapmamayı başınıza bu http://turkrock.com/konu/52700/ gelince anlayacaksınız; ki umarım gelmez. Kullandığım ifadeye karşı ilk hissi tepkinizi yazmadan önce verdiğim linki okursanız iyi olur.

Olaydan haberim var ve olayın vehameti üzerinden konuşmuyorum. Elbette Allah kimsenin başına vermesin. Benim de evime hırsız girdi, ne demek olduğunu iyi bilirim.

Fakat, "Bu forumda bir hırsız çetesi olduğundan şüpheleniyorum" diyerek o muhtemel hırsız çetesinin gözüne soka soka "N'apabiliriz?" tarzında bir başlık açmak biraz tezat kaçıyor kanımca. "Bakın ey hırsızlar! Biz böyle önlemler alıyoruz, haberiniz olsun." demekten farksız oluyor. Böyle olunca da herifler sizin burada sunduğunuz önlemlere karşı önlem geliştirecek yani. Kast ettiğim şey bu.

Öncelikle geçmiş olsun. Ben merak ediyorum bu ekipmanlarından herhangi birisi bulunan oldu mu? Benim de yaklaşık 5-6 sene önce başıma gelmişti. Para denkleştirip zorla aldığım kırmızı telecaster'ım, evdeki 2 laptop, kablolar, boss processor falan.... Cidden moral bozucu bi meseleydi. Olay yeri inceleme geldi, parmak izleri, ifadeler vs. Polisin pek bişey yaptığı yok yani ben onu net olarak anladım. Hırsızları bölgeleri var bence, polisler de kanunların yetersizliğinden dolayı 2 gün sonra nasıl olsa salacakları için artık uğraşmaktan bıkmışlar gibi geldi bana. Hiçbir haber gelmedi polisten sonuç olarak. Forumlar tabi ki biraz olsun bu çalınan cihazların başka müzisyenlere satılmasına engel olabilir. Belki de çalınan müzik aletleri başlığı altında bir indeks oluşturulabilir ve alım yapacak arkadaşlar ordan kontrol ettikten sonra alma yoluna gidebilir.
''Biz sizi sonra ararız'' derler hep. Adamlar Almanyadan getirdiğim milkaları bile çalmışlar fena yağmalandım. Bu ülkenin adalet mekanizmasında sorun var maalesef. Vergi veriyoruz sonuçta ama kimsenin umrunda değil

Site sözleşmesinin maddelerini bir kontrol etmenizi öneririm. "Site sakinlerinin, can ve mal güvenliğini korumakla yükümlüdür." vb. bir ibare varsa yaptırım uygulatılabilir. Şirketin hakedişinden, zararınız düşülerek firmanın ödemesi yapılabilir.

Geri