Grup Kurmakla Ilgili Bakarmısınız

Okulda grup kuracagim..Ama hiç bilgim yok ekipmanları ses sistemleri nasıl oluyor?Okul mu tahsis ediyor?Ayrıca yarışmaya da katılmak istiyorum.Ben ve vokalist arkadaşım var şimdilik.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hayır henüz konuşmadım ama tek ben varım bir de vokal ilk başts baterist ve bassist bulup hocayla oyle konuşuruz diye düşünüyorum

15 yaş grubundan iyi bir basçı ve baterist yuzde 99 çıkmaz.Boşuna kasmayın 1 yıl gitar egitimiylede grup kurulmaz ancak studyoda basit parcaları cover yaparsınız(belki de güney koreli cocuklar gibi yeteneklisinizdir o zaman ayrı tabii)

Ayrıca okul ekipman filan sağlamaz müdürler kendi ceplerini düşünüyor.

Ve son olarak gecen sene liselilerin vodofone freezone yarısmasindaki durumlarını gorduk eger en azından en basit bir parcayı tertemiz calarsanız o yarısmayı kazanabilirsiniz.

Arama cubuguna yazarsanız bulursunuz.

Bknz:"vodofone freezone liselilerin ibretlik performansları"

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Okula göre değişir. Genelde para toplama yoluyla oluyor sanırım. Alan varsa tabi çalışacak. Okul grubu ne yapıyordu önceden?

Olmadı stüdyoda çalışırsınız.
Okula göre değişir. Genelde para toplama yoluyla oluyor sanırım. Alan varsa tabi çalışacak. Okul grubu ne yapıyordu önceden?

Olmadı stüdyoda çalışırsınız.
kullanıcının talebi üzerine link kaldırılmıştır...

işte bu önceki grubun şarkısı

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Varsayımsal olarak: Müzik hocaları ve idare ile konuşuldu, kabul edildi, çalışmanız için yer verildi. Bassçı, solist, davulcu, klavyeci falan bulundu.

Bunun bir de sonrası var.

Sen de dahil grup elemanlarının ekipman bilgisi ve donanımı ne alemde olacak? Herkes alanına hakim kişiler mi? Provalarda mikser bulunacak mı? Bulundu diyelim, kim kullanacak? Tonları güzel duyulacak şekilde kim ayarlayacak? Grup uyumu yakalayabilecek mi? İçinizden biri "Ben bu şarkıyı çalmam, sevmiyorum, istemiyorum!" diyecek mi? Drive açtığında birileri "Kıs şunun sesini yahu!" çemkirecek mi?

Okullar çeşitli alanlarda yetenekli, boy gösterecek öğrencileri olsun ister de, ekonomik durumlarına bağlı olarak ekipman sağlama konusunda ellerini ceplerine atamayabilirler. Çoğu okulda idareten bir nikser bulunur ama gerisini sizin temin etmenizi isteyebilirler.

Son düzenleme:
Ben 1 sene klasik gitar çaldım.Bazı günler 7 saat çalıştığım bile oldu.Kendimi iyi br seviyede hissediyorum.Elektro gitara geçip okulda grup kurmak istiyorum.Bizim okulun grubu mezun oldu.Yeni grup lazım ben elektroya geçicem ve 3kişi daha bulacağım.Ama hiç bilgim yok ekipmanları ses sistemleri nasıl oluyor?Okul mu tahsis ediyor.Biz bayağı ciddiyiz.Yarışmaya kstılmayı filanda duşunuypruz.Nerede çalışırız filan bir bilgisi olan yardım ederse sevinirim.

sadece 1 sene klasik gitar çalıp başka hiç bi enstrümanda geçmiş tecrübelerin yoksa, senin kendini nasıl bi seviyede hissettiğine dair subjektif değerlendirmenin hiç bi faydası olmaz. bu kısmı komple geçelim. okulunuzun grubunun mezun olmasını, okulunuza yeni gruba ihtiyaç duyulmasını da geçelim... grubuna kaç kişi bulman gerektiği kısmını da geçelim..

gelelim ekipman ve ses sistemi bilginin olmamasına ve okulunun bu konudaki tutumunu dahi bilmeden gelip bu forumda soruyo olmana. ben bütün bunları okuyunca tezcanlı bi liselinin heyecanını okumuş gibi oldum. daha gidip kendi okulundaki müzik hocasıyla müdürle görüşmeden, bize hangi okulda okuduğunu söylemeden böyle bi soruyla geliyosun. "bu işte ciddiyiz yarışmaya katılcaz" şeklinde yüksek beklentidesin belli ki. ama o iş ne yazıkki olmaz.

"Biz bayağı ciddiyiz. Yarışmaya katılmayı filanda düşünüyoruz" ile "Ben elektroya geçicem 3 kişi daha bulacağım" aynı cümlede garip olmuş bunu belirteyim. Daha ortada kimse yok ama çok ciddisiniz. Her neyse, heyecanını anlıyorum ama ne yazık ki hevesini kursağında bırakacağım. Öncelikle devlet okullarında bu konudaki imkanlar gerçekten çok kısıtlı özel okullar çok daha güzel imkanlar sunuyor. Yinede istisnalar var tabi. Ekipmanları kimsenin tahsis edeceğini sanmıyorum şayet ki, ortada anormal bi yetenek yoksa. Herkes kendi yağında kavruluyor genelde. Bunları bi kenara bırakacak olursak daha elektroya geçeceğim diyorsun. Klasik gitarda ki seviyen hakkında bi fikrim yok ancak klasikten sonra elektroda hakimiyet kurman düşündüğün kadar kısa sürmeyebilir. Velhasıl kelam grup kurma hayallerini -şimdilik- bi kenara bırakıp kendini geliştirmeye yönelmeni tavsiye ederim.
Başarılar diliyorum, umarım istediğine ulaşırsın :)

Artık okullara bu gibi durumlar için bütçe sağlanıyor. BU işi zorlarsanız olur diye düşünüyorum. Hevesli ve mümkünse DUMAN seven arkadaşlar bul. Onların parçalarını çalmak basit biliyorsun. Ordan başlar zamanla gelişirsiniz. Çok fazla bir dert değil.Yeter ki inanın ve başarın. İnanmayan varsa Bartın gibi bir yerde bile bunu başaran öğrencilerim olmuştu. Arasınlar sorsunlar hala okullarda stüdyoları var.

Cidden çok garip. Açtığın konulara bakıyorumda 10 gün önce bu konuda klasik gitarda iyiyim 1 senedir çalıyorum 7 saat çalıştığım oldu demişisn 1 hafta sonra konu açıp parmak egzerisizi sormuşsun... Ciddiyiz, grupla yarışmaya katılıcaz, stüdyoya prova için girdiğimizde gitarı biz mi götürüyoruz diye konu bile açmışsın gelgelelim ortada henüz ne bi grup var nede elinde elektro gitar... Cort mu epiphone mu diye konu açmışsın, ertesi gün babam klasik gitara zor izin verdi elektro giatara kesinlikle izin vermez üniversitede başlıycam demişisİn... Klasikten elektroya geçmek istiyorum jay turser jt-300 iyimidir demişisn, dün bass mı elektro mu hangisini çalması daha kolay diye konu açmışsın. Allah akıl fikir versin ne diyim... 15 yaş mantıklı düşünebilmek için gayet uygun bir yaş ama yani bizde 15 yaşında enstruman çalıyoduk hatta biyerlerde çalışıyor para kazanıyorduk kafa böle 7-8 yaş kafası değildi. Yeni nesil bi garip...

Son düzenleme:
Cidden çok garip. Açtığın konulara bakıyorumda 10 gün önce bu konuda klasik gitarda iyiyim 1 senedir çalıyorum 7 saat çalıştığım oldu demişisn 1 hafta sonra konu açıp parmak egzerisizi sormuşsun... Ciddiyiz, grupla yarışmaya katılıcaz, stüdyoya prova için girdiğimizde gitarı biz mi götürüyoruz diye konu bile açmışsın gelgelelim ortada henüz ne bi grup var nede elinde elektro gitar... Babam elektro alamama izin vermiyo üniverstede alıcam demişsin, sonra cort mu epiphone mu diye konu açmışsın... Klasikten elektroya geçmek istiyorum jay turser jt300 iyimidir demişisn, arkasndan bass mı elektro mu hangisi kolay diye konu açmışsın. Allah akıl fikir versin ne diyim... 15 yaş mantıklı düşünebilmek için gayet uygun bir yaş ama yani bizde 15 yaşında enstruman çalıyoduk hatta biyerlerde çalışıyor para kazanıyorduk kafa böle 7-8 yaş kafası değildi. Yeni nesil bi garip...

hahahaahhaaa

Cidden çok garip. Açtığın konulara bakıyorumda 10 gün önce bu konuda klasik gitarda iyiyim 1 senedir çalıyorum 7 saat çalıştığım oldu demişisn 1 hafta sonra konu açıp parmak egzerisizi sormuşsun... Ciddiyiz, grupla yarışmaya katılıcaz, stüdyoya prova için girdiğimizde gitarı biz mi götürüyoruz diye konu bile açmışsın gelgelelim ortada henüz ne bi grup var nede elinde elektro gitar... Cort mu epiphone mu diye konu açmışsın, ertesi gün babam klasik gitara zor izin verdi elektro giatara kesinlikle izin vermez üniversitede başlıycam demişisİn... Klasikten elektroya geçmek istiyorum jay turser jt-300 iyimidir demişisn, dün bass mı elektro mu hangisini çalması daha kolay diye konu açmışsın. Allah akıl fikir versin ne diyim... 15 yaş mantıklı düşünebilmek için gayet uygun bir yaş ama yani bizde 15 yaşında enstruman çalıyoduk hatta biyerlerde çalışıyor para kazanıyorduk kafa böle 7-8 yaş kafası değildi. Yeni nesil bi garip...

Karnıma ağrılar girdi :D:D:D

Okuluna göre değişir. Tevitöl diye bir okulun mülakatlarına gitmiştim. 3. gün talent night yapılmıştı. Adamlar zaten sanatın ve sporun her türlüsüne son derece önem veriyorlar. Şöyle diyeyim afedersiniz g*t kadar okulda neredeyse okulun öğrenci sayısı kadar kulüp vardı. Haftasonu rüzgar surf ü için kulüp bile vardı. Bunun dışında eğer uğraştığınız dallarla ilgili herhangi bir kulüp yoksa istediğiniz kulübü kurabiliyorsunuz ve okul da desteğini veriyor sonuna kadar. Bu talent night ta okuldaki birkaç eleman bir müzik yapmışlardı. Amfisinden davuluna ses sistemine her şeyleri ellerinin altındaydı.

Ha bir de benim okuduğum lisede bir konferans salonu yaptırdı müdür. Konferans salonunuda basketbol sahasının olduğu yere yaptırmıştı. Egenin en iyi konferans salonu olduğunu falan iddia ediyordu. (Bkz. Tahsin Bozkurt. Bkz. HKFL.) Fakat konferans salonundaki ses sistemi ve mikser camilerde standart kullanılan sistemdi. Bunlarla bile çabalayıp konserler verdiğimiz oldu.

Yani demeye çalıştığım şey şu. Muhtemelen prestijli veya maddi imkanları sağlam diğer bir deyişle sağlam bir özel okulda değilseniz ve bu verdiğim örneklerdeki gibi bu konularda aktif çalışmalar yoksa öyle imkanlarınızın olacağını sanmıyorum. Diğer bir deyişle tuvaletleri kokan okuldan size türlü türlü ekipman bulmasını beklemeyin.

Ha bunun dışında imkanlarınızı kendiniz yaratabilirsiniz pek tabiiki. Yani yarışmalarda vs. zaten size tesisat sağlanır. Ama onun dışında işte okulda eğlence olsun gece olsun ne bileyim bu tarz etkinlikler için grubunuzu kurup stüdyoda çalışmalar yaparak kendiizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanında tesisattaki donanımları kullanabilecek donanıma sahip olursunuz zamanla. Bu işe gönül verdiğiniz zaman inanın öğrenci harçlıklarınızı biriktirip konser günü ekipman kiralayacak kadar gücünüz olacaktır.

Elektroya geçme konusunda ise şöyle diyebilirim. Gerçi bu biraz ne yapmak istediğinize göre de değişir ancak şöyle diyeyim eğer ki işte piyasadaki popüler şarkılardan 5-10 tane seçip öylesine çalacaksanız o basit. Elektro gitarda iki power akor basarsınız davulcu arkadan bir dostlar alışverişte görsün ritmi atar bassçı da aynı şekil vokali biraz ön plana atarsınız günü kurtarırsınız.

Ha derseniz ki ben arkadaş hakkını vererek bir şeyler yapmak istiyorum diye o zaman işler değişir. Bir kere bireysel olarak çaldığınız enstrümana ve bunun akabinde mikserinden tutun amfisine ve kablosuna kadar kullanacağınız bilimum ekipmana son derece hakim olmanız gerekir. Aynı zamanda şöyle bir durum var. Armoni bilgisi iyi olan klasik gitar çalan bir kişi elbette eline ilk defa elektro aldığında da bir şeyler çalabilir. Udu da eline aldığında birkaç gam yürür bir şeyler yapar vs. Fakat olay bunlar değil. Olay kesinlikle çılgın çılgın sololar atmak veya 5 li akorlarla distortion ı kökleyip terör estirmek de değil. Her enstrümanın kendine has incelikleri, teknikleri vardır. Gitar özünde gitar ama kesinlikle bu atlanmamalı. En basitinden bir şarkı sayısız şekilde, sayısız teknikle yeniden düzenlenebilir ve yorumlanabilir. Bu gitaristin kendi becerisi doğrultusunda oluşacak bir olay.

Ha bunun dışında en az bireysel becerileriniz kadar önemli olan bir diğer faktör de grupla beraber ne yapabildiğinizdir. Tek kelimeyle açıklayacak olursak müziğin, resmin ve hatta edebiyatın bile özünü oluşturan "ahenk" unsuru. Yaptığınız işte bir ahenk olmazsa yaptığınız iş bir kere estetik olmaz. Amacına hizmet etmez. İnsanları rahatsız eder. Müzik olmaktan çıkar gürültüye dönüşür. Bunun için de gruptaki arkadaşlarınızı doğru seçmelisiniz, provalarınızda elinizden gelen şeyleri görmeli aynı şekilde eksiklerinizi tespit edip ortaya makul bir çalışma planı çıkarmalısınız. Grupta ayrılmalar eklenmeler vs. olabilir ve bütün bunlar zaman ve emek isteyen özverili bir çalışma sonucunda olur.

Yazabileceklerim bu kadar bu konuyla ilgili.

Parmak egzersizi konusuna gelince parmak egzersizi önemli bir şey. En basitinden serçe parmağımı eğitmek için kullandığım 4341 4342 egzersizini hala yapıyorum senelerdir. Ve hala bunu bana öğreten hocam da yapıyor. Parmak egzersizi tuşeyi oturtmak ve hız kazanmak gibi konular adına oldukça önemlidir.

Ekran Alıntısı.JPG

Bu ülkede müzik olayı geyikten öteye gidemez hakkaten :D bir de tüketim çılgınlığından bunu bu yaşta sayenizde öğrenmiş oldum ee ne demişler öğrenmenin yaşı olmaz :D siz alet edevat yarışına, kişisel ego savaşlarına devam edin en iyisi.

Geri