Stüdyoya Girmekle Ilgili?

Şimfi arkadaşlar ben grup kurmayı planlıyorum.Stüdyoda prova yapmamız lazım başka yer yok çunku çalışacak.Ama bu işler nasıl oluyor parası nr kadar?Gitarı biz mi goturuyoz?Ayrıntılı bilgi verrcek var mı?

Epey oldu girmeyeli stüdyoya ama ortalama 30 lira falan olması lazım. Genelde her stüdyoda gitar bulunur ama kendi gitarınla gitmen yararına olacaktır -alt seviye bile olsa-.

1 saat 2 saat neyse, giriyorsun gerekli ses ayarlarını grubun anlaşacağı şekilde yapıp parçaları prova etmeye başlıyorsunuz. Çıkışta parayı ortak ödeyip gidiyorsunuz.

Stüdyoyu iyi seçmekle başlayın. Yapacağınız tarzı kaldırmayacak alet edevat artı ses yalıtımı ve tekink bilgi sahibi adam yoksa yani bakkal yerine stüdyo yazıyorsa oraya gitmeniz pekl tatmin etmez. Ayrıca stüdyoda ne kadar iyi olursa olsun sizi tatmşin edecek sound için çalışın. Boş hayallerle gidip soğumayın müzikten. ha bir not: Kişisel olarak sert müzik yapıp da davulcunun basçının rahat edebildiği bir stüdyo bu ülkede yok varsa da ben henüz denk gelmedim.

Bir de o çalışmayan enstrüman kabloları yok mu yahu altı üstü bir kablo onu da güzelinden al bari zaten olan elektro gitarlar niye anlamam ama en dandik aletlerin bile 5. sınıf olanından ve sıfır ayarsız. Bir keresinde kendi gitarımı getirememiştim oradaki gitarların durumu: Tellerle perde arası 1 cm neredeyse bend yaptığında bütün parmakların üstteki telin altına giriyor filan rezalet. Dediğim yerler de taksim de 25-30 tl saati olan yerler. Abd'de aynı saat parasına süper kaliteli yerler var. Adamlar üstüne japon/amerikan gitar koyuyorlar. Stüdya'da kullanılmış jackson usa soloist ilanları görüyorsun satılık. Düşün, buradaki cort'un en alt modelini bile koymayıp gipson tarzı çakma üstüne çakma gitarları koyuyor, herif sl1 koyuyor stüdyosuna.

Sanırım bu tür yerler kira yüksek diye başka yerlerden kar ediyor. Güzel lambalı amfisi, kablosu olmayan yere gitmeyin 3-5 tl fazla verin 1-2 saatlik keyfinizin içine edilmesin. Zaten ortak ödeniyor fazla birşey fark ettirmiyor adam başı.

Sert müzik için soruluyorsa, gitmedim ama kullanılan ekipmanlar ve yorumlara göre konuşuyorum:

Ankara'da retro var zaten herkes bir kere uğramış buradaki Ankara tayfasından anladığım kadarıyla Bir de hangar 18 var taksim'de adından da anlaşılacağı üzere icraatın içinden bir yer. ltd dave mustaine sig. ları vardı en son hala var mı bilmiyorum. Buraya da gitmedim tabi (uzlaşılmayan grup elemanları yüzünden ) gidip tecrübe edilebilir bir yer gibi duruyor mekan da fena değildi yanlış hatırlamıyorsam deniz filan görüyordu taksim teras havası olan bir yerdi.

Son düzenleme:
Biz haftasonları Shaft'ın altındaki studyoda çalıyoruz. Çok iyi bir mekan. Fender Hot Rod ve Deluxe vardı sanırım . Bass gitarıda çok şahane tonu var. Ama sapını elinde tutmakta baya zorlanıyor insan. En iyisi bir Cort Almak :))
TAMA akustik set davul, 20 mt2 gayet rahat bir mekan. tavsiye ediyorum sürekli. Özel mesajdan yardımcı olabilirim de ..

Bir de o çalışmayan enstrüman kabloları yok mu yahu altı üstü bir kablo onu da güzelinden al bari zaten olan elektro gitarlar niye anlamam ama en dandik aletlerin bile 5. sınıf olanından ve sıfır ayarsız. Bir keresinde kendi gitarımı getirememiştim oradaki gitarların durumu: Tellerle perde arası 1 cm neredeyse bend yaptığında bütün parmakların üstteki telin altına giriyor filan rezalet. Dediğim yerler de taksim de 25-30 tl saati olan yerler. Abd'de aynı saat parasına süper kaliteli yerler var. Adamlar üstüne japon/amerikan gitar koyuyorlar. Stüdya'da kullanılmış jackson usa soloist ilanları görüyorsun satılık. Düşün, buradaki cort'un en alt modelini bile koymayıp gipson tarzı çakma üstüne çakma gitarları koyuyor, herif sl1 koyuyor stüdyosuna.

Sanırım bu tür yerler kira yüksek diye başka yerlerden kar ediyor. Güzel lambalı amfisi, kablosu olmayan yere gitmeyin 3-5 tl fazla verin 1-2 saatlik keyfinizin içine edilmesin. Zaten ortak ödeniyor fazla birşey fark ettirmiyor adam başı.

Sert müzik için soruluyorsa, gitmedim ama kullanılan ekipmanlar ve yorumlara göre konuşuyorum:

Ankara'da retro var zaten herkes bir kere uğramış buradaki Ankara tayfasından anladığım kadarıyla Bir de hangar 18 var taksim'de adından da anlaşılacağı üzere icraatın içinden bir yer. ltd dave mustaine sig. ları vardı en son hala var mı bilmiyorum. Buraya da gitmedim tabi (uzlaşılmayan grup elemanları yüzünden ) gidip tecrübe edilebilir bir yer gibi duruyor mekan da fena değildi yanlış hatırlamıyorsam deniz filan görüyordu taksim teras havası olan bir yerdi.

Yaklaşık 10 Senedir stüdyo işletmeciliği yapmış ve hala yapıyor olarak nacizane bir kaç eleştiri de bu taraftan yapalım :) (stüdyo gözünden)

Öncelikle Sahip olduğum stüdyo ekipman olarak bahsettiğin kriterlerin üzerinde bir yer lakin, Usa jackson fender vb. gitar alın koyun diyorsun stüdyo ya da, USA fiyatlarıyla alabilsek bizde burda ne ala koyalım, Her nekadar Epi, ibanez schecter vs 10 yakın gitar koymamıza rağmen, gerçekten hergün bakım yapsan da malesef bizim gitaristlerimize dayanmıyor o gitarlar. 5 telli basın en üst telini E(mi) ye çekerek akordlamaya çalışanmı dersin, floydrose gitarı tam ses düşürüp ses çıkmasını bekleyenmi dersin, penası yok diye satılan penaları da pahalı buldu diye(2 tl :)) ) buzuk para ile çalanmı dersin hikaye bol, biraz dönüp aynaya bakmak gerek derim. 2 prova odam var birinde 2 adet Marshall TSL 100 diğerinde 2 Adet ENGL Invader 150 var, Dilimde tüy bitti şu stand- by mevzusunu anlatmaktan yok kardeşim kendi malı değil ya çat powerdan kapamalar. Lambalı anfi koysun millet eyvallah ta kullanmayı da az öğrensin şu güzelim memleketimizin gitarcıları. Aktif Bas gitar verirsin (aktif preli) Basta tek pickup var 6 potans var Sevgili bas çalan arkadaşımız sanki hepsi volume müş gibi sonuna kadar açıp "bunun tonu çok kotu abi yeaaa", ya da 3000$lık kafaya ve 2000$ lık kabine bok atıp "ağbii Hartke alsaydın keşke yeaaa" gibisinden dert yanan mı dersin .... USA deki müzisyenler de acaba ekipman konusunda bizimkiler kadar cahilmi .... "Düşünmek lazım.

Sözün Kısası hangi stüdyoya giderseniz gidin bir sürü ekipman bilginiz olsa dahi özellikle ilk kez gittiğiniz Stüdyonun çalışanlarından yardım isteyiniz, kimse size "Amatöre bak hiç bişey bilmiyor birde stüdyoya geliyor demez" Aksine Biz danışan ve soru soran müzisyeni çok severiz

Stüdyo işletenlerde sağlam sabır var :D Davul çalmayı bildiğini sanan ve zilleri haşat edenlerle savaşmak zor bi iş olmalı :D Sert müzik için yazıyorum yine : Stüdyo bas mid tiz olarak adam gibi yalıtılmamışsa işiniz çok zor monitörler bile para etmez o uğuldama olayında o yüzden bu işi iyi bilen ve iyi bir yere gidip 50 tl vermek adama koymaz ayda 1 gitsen yine de tatmin olarak ayrılırsın. 10 20 tlye gidip rezil rüzvan işkence çekmekten yeğdir.

Stüdyo işletenlerde sağlam sabır var :D Davul çalmayı bildiğini sanan ve zilleri haşat edenlerle savaşmak zor bi iş olmalı :D Sert müzik için yazıyorum yine : Stüdyo bas mid tiz olarak adam gibi yalıtılmamışsa işiniz çok zor monitörler bile para etmez o uğuldama olayında o yüzden bu işi iyi bilen ve iyi bir yere gidip 50 tl vermek adama koymaz ayda 1 gitsen yine de tatmin olarak ayrılırsın. 10 20 tlye gidip rezil rüzvan işkence çekmekten yeğdir.
Konuyu biraz hortlattım ama farkettim ki ben bas gitar çaldığım 9 ayda rezil stüdyoya alışmışım.

Öncelikle not düşeyim hiç stüdyoya gitmedim hep okulun müzik odasında çalıştım.

Müzik odamız yaklaşık 50m2 boyutlarda 4m tavanı olan hiç akustik düzenlemesi olmayan adeta bir yankı olası. Mide gurultularım bile yankı yapabiliyor. Onun dışında ise bir adet tomu eksik olan (okul maçlarında tiribüne götürülmüş ve sonrasında delinmiş, 2005 kasdav birinciliğinden kalmış bateri. Zillerinde milletin kullandığı renkli bagetlerin izleri var. Bir adet ibanez gio 55 gitar. (arka kapağı açılıp kablolarından birkaçı koparılmış , 3 teli olan manyetikler pas yapmış bir gitar.) . Marshall 15watt elektro gitar amfisi (bunun da ayrı bir yankı sorunu var sanırım elektroniğinden kaynaklı. Kendi kendine yankı yapıyor.) Okulda bas gitar ve bas amfisi olmnadığı için kendi Laney RB1 (15watt temiz ve sağlam bir amfi , ben bu amfiyi getirmeden önce de eski devrelerden birinin okulda bıraktığı ibanez 10b vardı. ve cort action pasif gitarım. Ve biz okulda bunlarla müzik yapmaya çalışıyoruz. Tabiki elektrocu arkadaş da kendi cort x2 gitarını getiriyo ama yine de akustik olmayınca zor. Şuan resim atölyesinde milletin puan aldıktan sonra çöpe atacakları tuvalleri toplayıp duvarlara asmayı düşünüyoruz. En azından yankıyı azaltır biraz.:D

Geri