Ailenizi Elektro Gitar Çalmaya Nasıl Ikna Etmiştiniz ?

Ailemi elektro gitar çalmaya ikna edemedim ne yazık ki. Annem bir süre denedi, azmetti ama olmadı. Babam ise elini bile sürmedi gitara. Çok uğraştım oysa :(

Şaka bir yana, ilk klasik gitarımı annem, ilk elektrik gitarımı da babam aldı zamanında. Babam bir de klavye almıştı, onu satıp amfi aldım.

Klasik gitarım halen duruyor: Yamaha CG-130. Elektrik gitar: Strat kasa bir Eko (Zamanın Cort'u... Squire'lar bile çıkmamıştı).

Sattığım klavye (org) Casio CT-470, aldığım amfi de Fender Champ 12. Onun dışında aldığım her müzik aletini müzikten kazandığım parayla aldım. Esas sermayem de Eko'dur :) Amfiyi satıp prosesör aldım. Ekoyu satıp, üstüne para koyup Ibanez RG-570 aldım (halen duruyor). Sonrası karışık :)

Babama gitar istiyom ben dedim ilkokulda...olur dedi kendine alıp da çalmayı öğrenemediği benden daha uzun bi sazı verip kursa göndermişti...kurstada tren gelir hoş gelir çalıyordu öğrenciler kapıdan baktım bi süre sonra eve dönmüştüm... Üniversitede nasip olmuştu ilk gitarım dükkandaki washburnu istiyordum ama onu alırsan amfi alamassın deyip anlı şanlı s.b dream ve drive amfi itelemişlerdi bana...amfi gitti ama gitarım duruyor 17 yaşında şuan :)

Ben karnede zayıfları getirip bir de üstüne sınıfta kaldığımda babam "seni bu müzikler mahvediyor!!" diye çıkışmıştı. 2-3 sene sonra barlarda, otellerde gitar çalıp para kazanıp hatta babama nakte sıkıştığında destek de çıkınca işler değişti tabi :)

batı enstrumanı olunca ne oluyormuş ki? günahmıymış? Yargılamak için değil tamamen merakımdan soruyorum; Hangi gerekçe ile evrensel müzik yapmak için kullanılan bir enstruman doğuluar çalıyor, batılılar kullanıyor, kuzeyliler çalıyor diye dışlanıyor? Cidden çok merak ediyorum... Keşke böyle düşünen birini günlük haytta görsemde sorsam neden diye? vereceği cevabı acayip merak ediyorum...

Acaba baban batı icadı cep telefonu kullanmıyormu? batı icadı olan araba? batı icadı tv? batı icadı bilgisayar? batı icadı buzdolabı mikrodalga fırın? bir enstrumanı bu batılı işi diye dışlayan bir kişnin bunların hiçbirine elini sürmemesi gerekir...

Babama gitar istiyom ben dedim ilkokulda...olur dedi kendine alıp da çalmayı öğrenemediği benden daha uzun bi sazı verip kursa göndermişti...kurstada tren gelir hoş gelir çalıyordu öğrenciler kapıdan baktım bi süre sonra eve dönmüştüm... Üniversitede nasip olmuştu ilk gitarım dükkandaki washburnu istiyordum ama onu alırsan amfi alamassın deyip anlı şanlı s.b dream ve drive amfi itelemişlerdi bana...amfi gitti ama gitarım duruyor 17 yaşında şuan :)

Allah Bağışlasın :)

Ben karnede zayıfları getirip bir de üstüne sınıfta kaldığımda babam "seni bu müzikler mahvediyor!!" diye çıkışmıştı. 2-3 sene sonra barlarda, otellerde gitar çalıp para kazanıp hatta babama nakte sıkıştığında destek de çıkınca işler değişti tabi :)

Heralde ailenin başarısızlığa açıklamak için en çok b0k attığı mevzu budur :)

batı enstrumanı olunca ne oluyormuş ki? günahmıymış? Yargılamak için değil tamamen merakımdan soruyorum; Hangi gerekçe ile evrensel müzik yapmak için kullanılan bir enstruman doğuluar çalıyor, batılılar kullanıyor, kuzeyliler çalıyor diye dışlanıyor? Cidden çok merak ediyorum... Keşke böyle düşünen birini günlük haytta görsemde sorsam neden diye? vereceği cevabı acayip merak ediyorum...

Acaba baban batı icadı cep telefonu kullanmıyormu? batı icadı olan araba? batı icadı tv? batı icadı bilgisayar? batı icadı buzdolabı mikrodalga fırın? bir enstrumanı bu batılı işi diye dışlayan bir kişnin bunların hiçbirine elini sürmemesi gerekir...
yabancı muzik dinlememe bile karışıyor.Neymiş benliğimiz unutuyormuşuz(!)üniversiteye geçince kurtukacam nadılsa

yabancı muzik dinlememe bile karışıyor.Neymiş benliğimiz unutuyormuşuz(!)üniversiteye geçince kurtukacam nadılsa
dostum o zaman sana şunu diyeyim; elektro gitara geçtikten sonra gerçekten diyorum o naylon gitarını acayip özlüyorsun. şahsen direk elektrodan başlamış olsam bile naylon telli klasik gitarımı sürekli tutarım aktifde. yani ayrı bir zevk bu. o yüzden üniversiteye kadar yada peder beyin yumuşamasına kadar gitarı almayı ertele :)

dostum o zaman sana şunu diyeyim; elektro gitara geçtikten sonra gerçekten diyorum o naylon gitarını acayip özlüyorsun. şahsen direk elektrodan başlamış olsam bile naylon telli klasik gitarımı sürekli tutarım aktifde. yani ayrı bir zevk bu. o yüzden üniversiteye kadar yada peder beyin yumuşamasına kadar gitarı almayı ertele :)
Hiç zannetmiyorum ozleyeceğimi :) Elektro gitarın asaleti var bir kere :)

Benim ilk gitarım abimin Üniversitede alıp hiç çalmadığı yissi klasikti hala durur sonradan dedemlerde babamın tiesco gitarını buldum kıymetini pek bilemeyip sattım bas gitar almıştım şimdi pişmanım :( ailem müzik konusunda hiç destek vermedi ama mani de olmadı :/
Sana tavsiyem gitar konusunda zıtlaşma daha kötü olur en kötü ihtimal bi kaç seneye üniversite kazanıp gidersin o zamana klasik üzerinde pratik yaparsın ara sıra yoklarsın aileni ama diretme bence :) aile candır. Acıtasyon yap annene :D

Bebekler, çocuklar anneye babaya,
yaşlılar da çocuklarına muhtaçtırlar.
İlaca veya tıbbi ekipmana ihtiyaç duyan dedelere oğulları kızları, anne baba bunlar batının icadı günahtır sen haline şükret demek ne kadar acı olurdu. Kimse böyle bir şey yaşamasın. Ama mağlesef çocuklar bu muameleyi görüyor.

babamdan 1 kuruş iatemiyorum param hazır yıllardır elektro için biriktirdim ama babam izin vermiyor.Benim her tarafı dovmeli,Uzun saçlı dinsiz bir metalci olacağımı duşunuyor ama metalle uzaktan yakından alakam yok.Ama gel de bunu babama anlat.

işte bende bu düşünceye anlam veremiyorum.. uzun saçlıyım - dövmeliyim küpede takarım ama sırf bu imaj yüzünden dinsiz imansız diye düşünen insanlara anlam veremem.
günde 5 vakit namaz kılan , kısacık saçlı kafasında takke ayağında takunya üzerinde cübbe ile hırsızlık yapıp kul hakkı yiyenlerden olacağıma
uzun saçlı dövmeli dinsiz bir metalci olurum ..

Ailem kesinlikle karsi idi ve ilk elektrogitarimi universite icin evden ayrilip Istanbula geldigimde burs paralarindan biriktirerek almistim.O nedenle liseyi bitirene kadar klasik gitarimin uzerinde ziplamaya devam etmek zorunda kalmistim :)

Annem sağolsun 6 yaşında Nirvana dinletmeye başladı.Aynı dönemde de babam sağolsun Pinkfloyd plaklarını piyasaya çıkartınca inceden müzik işlerine girmeye başladık 10 yaşında da ilk gitarımı babam aldı...Canlarını yerim onların...

Geri