Hibrit Amplifikatör Projem

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda programci_84 tarafından 30 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar,

  Evet, ben de nihayet bir hibrit amplifikatör projesine giriştim. Hayırlı uğurlu olsun :D Her ne kadar geçenlerde durum güncellemesi olarak "bitmeden bir şey paylaşmayayım" demiş olsam da (Hakan Ağabey bilir), tartışma ve fikir alışverişi olması bakımından buraya bazı detayları yazmaya karar verdim.

  Evvela, projeye ilişkin detayları aşağıdaki adreste kaleme almaya başladım. Arzu edenler forum başlığından veya blog üzerinden takip edebilir:
  http://rohatinhibritamplifikatorprojesi.blogspot.com.tr/

  Buraya da zamanla birkaç tasarım detayı, püf nokta vs. aktaracağım.
   
  gkaykaya97, HmzGkgz, Death ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 2. Başarılar dilerim, şimdiden tebrikler. Kolay gelsin... (y)

  YARDIR modu :ROFLMAO:
   
  programci_84 bunu beğendi.
 3. Hem çıkış katı hem de preamp yani iki açıdan da hibrid olacak sanırım amfi. Büuyük oranda da preamp gainine dayalı olacak sanırım. Yap da gelip çalak hele :)
   
  Mystery of Scarlett ve programci_84 bunu beğendi.
 4. Rohat merak ettim şimdiden bakalım nası bir sonuç çıkıcak ortaya.:)Bakalım evh yi ezebilecekmisin tonda.. yardır modunu çok merak ettim.(n)
   
  programci_84 bunu beğendi.
 5. Valla Ertunç Ağabey öyle EVH'yi ezeyim, SLO'yu üzeyim gibi bir iddiam yok :) Çalışırsa, güzel bir şey olursa, ne âlâ :)
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 6. Senin bilgi yeterli kesin iyi birşey yaparsın.(y)
   
  programci_84 bunu beğendi.
 7. ma1

  ma1

  programci_84 bunu beğendi.
 8. Teşekkürler; ama ben kendim sıfırdan yapacağım. Deneyerek, görerek... Güç katı konusunda sıkıntım yok çok şükür, deneyimliyim; fakat tüplü pre kısmını sıfırdan tasarlıyorum. Hatta tasarım büyük ölçüde bitti de, muhtemelen Bayram'dan sonra ilk prototipi yapıp çalıştırırım.
   
 9. ma1

  ma1

  Oldu, kolay gelsin.

   
  programci_84 bunu beğendi.
 10. İlginiz için hepinize teşekkürler.

  Blog sayfasında güç katının tasarım detaylarının neredeyse tamamını verdim:
  http://rohatinhibritamplifikatorprojesi.blogspot.com.tr/

  Yarın inşallah kalan küçük kısmı da (DEPTH ve PRESENCE ayarının eklenmesi) verip tamamlayacağım :)

  Sorularınızı, önerilerinizi, gördüğünüz hataları bu başlık altında verirseniz çok kâmuran geçer :D
   
 11. Marshall DSL serisini ezerse kapında sıra oluruz, demedi deme :)
   
  Can Temtek ve programci_84 bunu beğendi.
 12. Çıkış empedansı olayında söylediğimi bir düşün, DF düşük olduğunda karakter alltube ampliye çok yakın olur gibime gelmekte. Hemde adil bir şekilde lambayla transistoru dovusturmus oluruz :D
   
  programci_84 bunu beğendi.
 13. Ekli dosyalar:

 14. Pre katının tasarımını tamamlamış bulunmaktayım. Hesaplar ve simülasyon ortamındaki sonuçlar tam beklediğim gibi. Frekans cevabı da oldukça makul geldi. Son şema ilişikte var. İlgilenen arkadaşlar inceleyebilir ve sorularını bu başlık altında sorabilir. İnşallah önümüzdeki hafta baskıdevresini de yapıp çalıştıracağım.
   

  Ekli dosyalar:

 15. Farkli bir tasarim olmus. Neden 82 k sectin 2. katin yuk direncini, sonraki neden 100 k ?
   
 16. İlk kattaki kazanç yüksek ve asimetrik kırpma var (asimetrik kırpma = çift numaralı harmonikler = sert [harsh] distorsiyon tonu). Bu katta hem kazanç düşük olsun, hem de ilk kata göre nispeten simetrik kırpmaya gideyim diye başlangıçta zaten 100k seçmiştim. Sonradan frekansı cevabı eğrisini çıkarttığımda 50-150Hz civarının biraz fazla kalktığını gördüm. 82k yapınca biraz oturdu gibi.

  Aşağıda DC ve AC yük eğrileri var. Sanırım demek istediklerim daha iyi anlaşılacaktır grafikler ile.

  İlk kat için çıkarttığım DC ve AC yük eğrileri şöyle:
  p1.png

  İkinci kat için ise şöyle:
  p2.png

  Sarıyla çizilenler, 2Vpp giriş sinyali için çıkış sinyalinin değişim aralığını gösteriyor.
   
 17. Ekleme:

  Üçüncü kat için de şunları söyleyeyim: İlk iki katta temel frekanslar iyice kırpılıp harmonikler ortaya çıktığı için bu katta kazancı olabildiğince düşük tutarak harmonikleri kuvvetlendirmeye gittim. Dikkat ederseniz katotta bypass kondansatörü yok.

  Ayrıca, 3. katın yük doğrularından da görüleceği üzere, kesime yakın noktada çalıştırıyorum. Buraya gelene kadar sinyal tekrar orijinal fazına döneceği için (çünkü ilk katta 180, ikinci katta da birinciye göre 180 derece döndü), hoparlörü ileriye doğru ittiren bileşenleri bu noktada kırpmaya uğratarak (yine asimetrik kırpılma ve sert ton) tonu sertleştirmeye gittim. Diğer bileşenler ise, yukarıda bahsettiğim şekliyle, pek fazla kırpmaya uğramadan kuvvetlendirilecektir. Bilmiyorum, doğru bir yaklaşım mı. Çalıştırınca göreceğiz.
  p3.png
   
 18. Önceki şemada bir çizim hatası yaptığımı fark ettim. Ayrıca besleme trafosu bulma sorunundan dolayı, bulabildiğim trafoya göre devreyi uydurma gibi bir durum söz konusu oldu. Bu yüzden amplifikatör 10W değil, 5-6W civarı bir çıkışa sahip olacak. Pre katının son hali ilişikte mevcut.

  Pre devresini gerçekleştirdim (İlişikte yapılmış haline ait resimler var). Osiloskopta görüntülediğim sonuçlar gayet makul. Lâkin henüz gitar sinyaliyle deneyemedim (İş yerinde olduğum için). Güç katını bitirene kadar, ilk denemeleri elimdeki 5150III'ün return girişine uygulayarak yapacağım. Denemelere ilişkin ses kayıtları ve fotoğrafları da bu haftasonuna kadar paylaşacağım inşallah.
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 30 Ekim 2014
 19. hadi hayırlısı
   
  programci_84 bunu beğendi.
 20. Efendiler;

  Az evvel küçük bir deneme videosu çektim kıytırık telefonumla. Bu iş için mesaiye geldim bak kıymetimi bilin :D

  Ses ile görüntü arasında senkronizasyon yok ne yazık ki :) İdare edin artık.

  NOTLAR:
  1) Güç katını henüz bitiremediğimden bendeki 5153'ün RETURN girişini kullandım. Zaten dikkat ederseniz yeşil kanal (Clean) aktif ama effect loop'u açınca kanalın bir önemi kalmıyor tabii.
  2) Mavi LED yanınca YARDIR modu aktif oluyor. İnşallah şu kıytırık kalitedeki videoda ses farkını ayırt edebilirsiniz.

   
  Son düzenleme: 2 Kasım 2014
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş