Elektro Gitar Çalan Kişi Akustiği De Iyi Çalar Mı?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda sologitaristt tarafından 30 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

 1. Bakıyorum da rock grupların joyturt,poweturk akustik programlarında gitaristleri çoşturuyor.Elektro gitarist bu kadar super akustik çalabilir mi?Yokss buraya çıkan butun gitaristler zamanında akustik gitar damı çalmış?Kafamda deli sorular :))
   
 2. alakası yok, mesela zakk akustiği öttürürken slashin eksikleri gözden kaçmaz. ben dahil birçok arkadaşımı biliyorumki akustik çalmak gerektiğinde 09 veya 010 tel tercih ediyoruz böylece açıklar kolay kapanıyor. belki programlarda gördüklerin de öyle yapıyordur.
   
 3. Çalan çalıyor arkadaş ,bkz.Mark Knopfler ,Eric Clapton ,Steve Vai ,Malmsteen ,Satriani, David Gilmour v.s bu liste uzar gider:):):)
   
 4. 9 numara tel kullanan bir elektro gitarist 12 13 numara telli akustik gitara geçtiğinde bir ''Mnskim !'' olur. Elektro gitar çalan birisinin akustik gitarı aynı seviyede çalmasının tek oluru en azından birbirine yakın numara teller kullanmasıdır. Neticede atomu parçalamıyoruz akustik de olsa elektro da olsa gitar gitardır, değişen tel farkıdır.
   
 5. 0.11 telli akustik 0.9 lu elektro kullanıyorum.alışmak için bir hafta yeter.Ha tabi elektroda boş değilsen bir hafta bu.
   
 6. Çalar.
   
  andysat bunu beğendi.
 7. çalarsın teller aynı tekniklerde benzer
   
 8. Ben gısacık barnahlarımla zorlanıyorum valla. Ancak 60'lar tarzı ince klavye olacak ki rahat edeyim :)
   
  SteelString bunu beğendi.
 9. İyi bir gitarist iyi bir şekilde çalar. Ama seviyesi mühim değilse ÇALAR denebilir. Örneklediğin yapımlarda çalınan şarkılar zaten basit şeyler gözünde büyütme. Ha illa gözünde büyüteceksen Dave Matthews denen adamı izleyiver :D
   
 10. Elektroda 0.11 akustikte 0.13 tel kullanıyorum . Akustiğe alıştıktan sonra 0.11 den sonra 0.13 te zorlanılıyor elbet ama güç kazandırıyor pratik için uygundur. Ama benim gözümde iki çok farklı ayrı teknik gerektiren aletler.
   
  Levianet, inhumanform ve cruiser_rider bunu beğendi.
 11. Bir şarkıyı akustik gitarda çalışıp belli bir süre sonra elektroya geçince kamyondan inip mercedes'e binmiş gibi oluyor insan :) Yine garipsiyor ama alışınca daha kolay geliyor...
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 12. onun bir diğer versiyonu klasik gitardan elektroya zıplamak. hızlanmak isteyenlere duyurulur :D
   
 13. Buradaki mesajların üstüne lütfen youtube'da güzel akustik gitar çalan adamları ve güzel elektro çalan adamları izleyin. Akustik gitarı "akustik gitar" gibi çalmak farklı bir tarz ve disiplin.

  Konu açılmışken akustik gitarı yeni yeni gözüne kestiren arkadaşlar için hemen bir Tommy Emmanuel konseri paylaşıyorum. Gözünüz korkmasın ama akustik gitar çalmak bu. Hedef bu yönde olmalı. Adamı bir araştırın tarzı size göre olmayabilir ama tanınması gereken gerçek bir sanatçı.  Ya da mesela şuradaki sanatçının işi de gayet başarılı. Çok güzel çevrimler ve seslendirmeler mevcut. Bu iyi bir hocayla ve ödevlerinizi düzgün yapmanız kaydıyla orta seviye civarında bir gitaristin bir iki yıl içinde ulaşabileceği bir sound.   
  patlakkulak ve Rick bunu beğendi.
 14. Mesela Gilmour Akustikte'de 0.10 tel kullanıyor diye biliyorum.
   
 15. Elektro gitar > Klasik gitar > Akustik gitar > kopuz

  Elektro çalan akustik çalar ama parmakların arasındaki deriyi aldırması lazım, o ameliyatta bi tek amerikada yapılıyormuş.
  :cautious:
   
 16. glen hassard vardı iyi bir akustikçi örneği sanırım irlandalı bir sokak gitaristiydi sonradan albümler gruplar falan baya bir yürüdü gitti adam hatta en son dvd bluray türü bir konser yayınladı galiba :D
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 17. Konu kapandı :)
   
  cemborek3 ve tusker bunu beğendi.
 18. Tabi akustik gitar çalım tekniği ile bambaşka bir dünya ama,  Sen bir de Van Halen'ı düşün yani.
   
 19. Elektro gitarı iyi çalan bir gitarcı, akustik gitarı da genel olarak iyi çalar. Ancak iki enstrüman birbirine yakın olsa da, çalım ve teknik anlamında çok farklıdırlar.
   
 20. parmak arası açma ameliyatı sanırım. Steve vai nin de parmak yapısı bir hayli değişik. Açtırttığını düşünüyorum.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş