Müzik "tarz"anları

Buraya duyduğunuz şahit olduğunuz müzikle akalı tanımlamaları paylaşırsanız fantastik bir liste çıkacağını düşündüm.
Uzun zamandır sağdan soldan duyduğum/okuduklarımla başlayalım.
Atış serbest acımak yok :)

Elektronik müzik: "abi böyle düğme çevirmek, düğmeye basmak falan..." (bu tanımı yapan şahıs cümlesini bitiremeden kör oldu.)
Pop : "tenor olacaksın, kirli sakal ve mutlaka yelek giymen gerekiyor"
Heavy metal : "erkeklerin erkeklere yaptığı tek müzik", "jınjınjın" ,
Digitech : "çok dijital" (tabii ki)
Boss/Roland : Corporation sound (favorim)
Hair metal : Tayt giymem.
Grunge : Hırkasız çıkmam.
Metallica : Çok bozan grup
Ballad : Kızlara metal
Megadeth : Metallica'ya göre değerlendirilen grup.
Keith Richards : Öldürmeyen Allah öldürmüyor.
David Guetta : Tek tuş piyano

Metallica'yı görünce eklemeden edemedim, ilk gördüğümde çok gülmüştüm:

metallica.png

Metallica'yı görünce eklemeden edemedim, ilk gördüğümde çok gülmüştüm:

39086 eklentisini görüntüle

O zaman ben de eklemeden edemeyeceğim...

http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=255455

"Konserin bu koşullarda gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair sorulan bir soruyu da yanıtlayan Müsteşar Yardımcısı, bu konuda kendilerine göre herhangi bir problemin olmadığının altını çizdi. “Bak bak playlist’e bak zaten. Blackened yok, Ride the Lightning yok. Dayamışlar 4 tane slowu. Nothing Else Matters’ı dedem bile çalar ekipmansız, sırf ıslıkla” diyen Özbilen, grubun da bu durumu çok büyütmemesi gerektiğini belirtti. Her ihtimale karşı Teoman’la temasa geçilerek ‘Abi sen müziği bıraktıydın, gitar duruyo mu’ mesajının iletildiğini de sözlerine ekleyen MİT Müsteşar Yardımcısı “İşte en kötü ondaki gitarı veririz, çıkar akustik çalarlar. Black albüm’den sonra böylesine bozan gruba çok bile” diyerek açıklamalarına son verdi." :)

Metallica Black albümden sonra bozmadı bir kere, o albüm ile çoktan bozulmuştu zaten:)
Not: Başlığa rahmet diliyorum şimdiden...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
autotune: "sıkıntı yok sen oku biz bilgisayarla düzeltiriz. " (albüm sadece 3 adet sattı)
arpej: "abi delisin tabii ki biliyorum. (bu bilen kişi önce birinci pozisyonda do majör basıp arpej yaptı ardından la minör arpej yaptı. Ben bunun üzerine gitara altı ay ara verdim)
fusion: "böyle bir grup adam vasr enstürmanlarında tüm notalara hem hem beraber, bazende sırayla basıyorlar"
atonal: "sallama bas abi kafana göre"
ds-1: "joe satriani kullanıyormuş, ben pek beğenmedim. (bu sırada ds-1 15w 5inch hoparlörü olan tuhaf markalı çalışma amfisine bağlıdır)
shredding: "dürüley solo" (altı ay da bu lafı duyduktan sonra ara verdim.)

autotune: "sıkıntı yok sen oku biz bilgisayarla düzeltiriz. " (albüm sadece 3 adet sattı)
arpej: "abi delisin tabii ki biliyorum. (bu bilen kişi önce birinci pozisyonda do majör basıp arpej yaptı ardından la minör arpej yaptı. Ben bunun üzerine gitara altı ay ara verdim)
fusion: "böyle bir grup adam vasr enstürmanlarında tüm notalara hem hem beraber, bazende sırayla basıyorlar"
atonal: "sallama bas abi kafana göre"
ds-1: "joe satriani kullanıyormuş, ben pek beğenmedim. (bu sırada ds-1 15w 5inch hoparlörü olan tuhaf markalı çalışma amfisine bağlıdır)
shredding: "dürüley solo" (altı ay da bu lafı duyduktan sonra ara verdim.)

Vallahi kıskandım yahu ! Benim etrafımda bu kadar fantastik insan yok ne yazık ki...

Arpej mevzusundaki çömeze sempati duymamak mümkün değil yalnız:) Gitaristlerin pek çoğu, özellikle de başlangıç düzeyinde, arpeji gitara has bir şey zanneder:) Arpejin genel bir teknik terim olduğunu ve kemancısından trompetçisine kadar envai çeşit müzisyenin arpej çalıştığını bilmez. Olur öyle şeyler:)

Burada çoğu zaman yazıyorum fakat gerçek hayatta insanları eğer dinleyeceksem her zaman çok ciddi dinlerim. Öyle olunca herkes kafasındaki düşünceyi çok rahat açabiliyor. Sonuçlarda burada kayda geçiyor :)

Arkayı doldur abi = Klavyeci pad bassın diye söylenir. :droid:
Synthesizer = Cıv cıv cuv cuv o ne öyle ya...
Clavinet = Kurbağa tonu olmasın...

Sonunda isyan edip grupta klavyeciliğe bir süre ara verdim :stop:

Ben(Gitar): İlk stüdyoda biraz birbirimizi tanıyalım, rahat parçalara bakalım mesela smooke on the water,
O (Gitar) : Abi ben daha çok Steve Vai tarzı çalıyorum. Smooke on the water çok basit yağv. Ama senin için çalalım ilk stüdyoda.
Ben: Tamam eyvallah. Orjinal tonu sol şarkının. Biz de solden mi çalalım yoksa fa ya falan çekmeye gerek var mı?
O: Nası yani abi, ilk bastığımız "akordu" mu söylüyorsun?

Bunlar aynen oldu…

Ben: Beni monitöre verme.
Soundsesçisi: Abi kendini nasıl duycan?
Ben: Amfiden duyarım ben.
SS: Amfiyi açma fidbek yapar
Ben: Pedal kullanmıyorum ben.
SS: Yapar ama.

Ben: Mikrofonu göbeğe dayama.
SS: ???
Ben: Off axis daha iyi sonuç verir.
SS: Bizde ondan yok abi, bi bu var.

Ben: Kick'den 400 Hz'leri al…
SS: …….
Ben Aldın mı?
SS: Arıyorum abi.

Ben: Compressor var mı?
SS: Sen getirmedin mi abi?

Ben: Olm sahnede aşırı açık bi mikrofon var o ötüyor.
SS: Yok abi, hepsi kapalı.
Ben: E yavrum solist nasıl söylüyor?
SS: O açık.
Ben: Başka bi tane daha var.
SS: Yok abi.
Ben: (öbür mikrofona gidip ''tık tık'' vurup ötmesini sağlayarak) Bu ne?
SS: O kapalı abi.
Ben: E ses geliyor…
SS: Gelmemesi lazım.
Ben: Ananı avradını, bacını, sülaleni…(mikrofonu sökerek, kafasına atarak)

Bir de hiç unutamayacağım bir anı, 1988 yılı Boğaziçi Ün. Kızlar yatakhanesi arkasında spor bayramı açık hava rock konseri veriyoruz.
Staras geldi sistemi kurdu, pek de övündü ''yeni bunlar'' diye.
Sound Çekilişi sırasında mixerin başındaki abimiz (ismini vermeyeyim) koşarak bana gelip ''O pedala basma, distorşın yapıyor'' dedi. Ben de ''E zaten distorşın pedalı bu'' dedim.
''Allah allah…' diye söylenerek gitti.

1994 Şile bezi festivali… Konser, Tibet Ağırtan (biz), Badluck ve bi popçu hatırlamıyorum en son çıkacak.
Tibet'le mixerin başına gidip kendi kanallarımızı ayarlayacağız. Mixerci çocuk panikle koştu yanımıza ve ''Onları ellemeyin, onlar frekans!'' dedi.
Biz de ''E nasıl tonluyorsun ellemeden?'' dedik.
Çocuk mixerin çıkışına bağlamış EQ'yu, yapmış taxici V'sini, ''Bak…'' dedi ''En güzeli'' dedi.
Gerisini hatırlamıyorum, gözüm kararmış olmalı...

Geri