Müzik Ile Dersleri Yürütmek

Merhabalar,

Baya süre geçmiş konu açmayalı bu foruma.Fazla uzatmadan:
Nerden baksanız Ortaokulda başladım gitara,Liseye kadar giden bu eşsiz güzel düzen (derslere çalışmadan geçmekten bahsediyorum) gitara hiç ara vermeden çalışıp evden gelince çantaya atılan güzel bir tekmeyle çalışmalara hız kesmeden devam ediyordum.Fakat lise 1 i de zar zor geçtik lise 2 olduk derken,ya ne olacak be olm zeki çocuksun yorumlarına çok kaptırıp,lise 3 e geçmekte ne var diyip aynı şekilde çalışarak lise 2 de kaldım.Aslında çok da kafaya taktığım söylenmez kalmayı.Ama bildiğiniz üzere lisede 2 sene üst üste kalınıyorsa atılınır.
Deli cesareti yapıp okulu bir yana şutlayıp hayatımı müziğe dökmek bana riskli geliyor.Böyle ufakça alttan bir diploma ile aç kalmayalım :).
Fazla uzatmadan diye belirttim Allahtan :p Şuan önüme kitabı açtığımda,ilk 10 dakikadan sonra kafamda palm mutelar.Dinlediğim şarkılardaki teknikler,o sesler.Gitarda neler yapmalıyım,bugün daha ne üstüne koymalıyım.Dünden bugüne fark eden şey ne ? Diye düşünerek ders eylemide başarısız oluyor.Belki birisi yakın bir konu açmıştır diye araştırdım ama bulamayınca sorma ihtiyacı duydum.Ki eminim tek böyle bir sorunu sadece ben yaşamıyorumdur.
Bu sitede genelde 17 yaşlarında insanlardan çok,ellerinde meslekleri olan müzisyenler var.En azından öyle düşünüyorum.
Peki sizler lisede çok iyi bir şekilde hayatınızda gitar ve dersi yürüttünüz ? Varmıdır Önerileriniz.

Liseyi bitirmek zorundasın. Bitirmezsen müzikte de başarılı olamazsın. Neden? Tabi ki gitar çalmak için trigonometri bilmek gerektiğinden değil. Diploma almak ve okul bitirmek tamamen kendini disipline edebilmek, kendine diş geçirebilmek, sebat etmek demektir. Bu yeteneklere sahip değilsen, gitar çalmaktan da armoni öğrenmekten de şarkı çalışmaktan da kısa sürede zaten bıkacaksın. Ben hiç okulu sallamayıp müzikte çok başarılı olmuş bir örnek kişiliğe rastlamadım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Liseyi bitirmek zorundasın. Bitirmezsen müzikte de başarılı olamazsın. Neden? Tabi ki gitar çalmak için trigonometri bilmek gerektiğinden değil. Diploma almak ve okul bitirmek tamamen kendini disipline edebilmek, kendine diş geçirebilmek, sebat etmek demektir. Bu yeteneklere sahip değilsen, gitar çalmaktan da armoni öğrenmekten de şarkı çalışmaktan da kısa sürede zaten bıkacaksın. Ben hiç okulu sallamayıp müzikte çok başarılı olmuş bir örnek kişiliğe rastlamadım.
Kendini disipline edebilmek konusundaki haklılığınız tartışılamaz.Doğru diyorsunuz,Gitar da olası bir tekniği direk öğrenir öğrenmez yapamadığımız gibi.İçimdeki şeytanıda önce hafifletip sonra kaldırmayı planlıyorum.Planlamak da yeterli değil tabi.Bir an önce başlamak lazım.Teşekkür ederim bu arada yorumunuz için.

(n)
benimde aynı durum ama ben henuz elektro gitara geçemedim klasikte debeleniyorum.Eve gelince 1-2 saat gitar çalışıyorum.Sonra bir yarım saat 1saat ders ve ardından yine gitar.Aslında gitar ve muzik insanı daha başarılı yapıyor.Gunde yarım saat ders çalışsan yeter.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslinda dersi derste anlayip evde ufak tekrarlarla olmayacak sey degil ama okulda aciyorsun tenefuslerde sololar riffler,heavy metaller eve yururken felan bu kadar muzige kaptirip eve gelince kitap acmak (bir sureliginede olsa) yaralamiyor degil.ama saglam bir muzisyenin ruhuda saglam olmali muzisyenim baba gitaristim diye bir iddam yok.deli bir gitar hayrani ve calmasindan deli gibi zevk alan bir insanim ama bu dersler ya yapilcak ya yapilcak -_- kafaya koydum

Aslinda dersi derste anlayip evde ufak tekrarlarla olmayacak sey degil ama okulda aciyorsun tenefuslerde sololar riffler,heavy metaller eve yururken felan bu kadar muzige kaptirip eve gelince kitap acmak (bir sureliginede olsa) yaralamiyor degil.ama saglam bir muzisyenin ruhuda saglam olmali muzisyenim baba gitaristim diye bir iddam yok.deli bir gitar hayrani ve calmasindan deli gibi zevk alan bir insanim ama bu dersler ya yapilcak ya yapilcak -_- kafaya koydum
Sadece dersi dinlesen bile yeter ama 10 dakikada olsa tekrar yap tamamdır.Gitar tutmazsa elinde adam gibi bir mesleğin olsun.;)

(n)
benimde aynı durum ama ben henuz elektro gitara geçemedim klasikte debeleniyorum.Eve gelince 1-2 saat gitar çalışıyorum.Sonra bir yarım saat 1saat ders ve ardından yine gitar.Aslında gitar ve muzik insanı daha başarılı yapıyor.Gunde yarım saat ders çalışsan yeter.
Günde yarım saat ders çalışsan hiç bir şeye yetmez nasıl yetebilir? Böyle akıl vermek olmaz. Günde 2 saat gitar çalış, 2 saat ders çalış, hatta zor gelmezse her Allah'ın günü spor da yap, bu çok daha makul bir program. İş aramaya başladığınızda ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız... Motivasyonsuz yapılmış çorba bile bir halta benzemez benden söylemesi, deneyimle sabittir...

Süper ! (y)

Günde yarım saat ders çalışsan hiç bir şeye yetmez nasıl yetebilir? Böyle akıl vermek olmaz. Günde 2 saat gitar çalış, 2 saat ders çalış, hatta zor gelmezse her Allah'ın günü spor da yap, bu çok daha makul bir program. İş aramaya başladığınızda ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız... Motivasyonsuz yapılmış çorba bile bir halta benzemez benden söylemesi, deneyimle sabittir...
gunde 2 saat çalış demek kolay.Adam sınıfta kaldım ders çalılmak istemiyorum diyor.en azından yarım saat çalışsın!

gunde 2 saat çalış demek kolay.Adam sınıfta kaldım ders çalılmak istemiyorum diyor.en azından yarım saat çalışsın!
'gunde 2 saat çalış demek kolay' ne demek, yeri gelir günde 20 saat çalışırsın, bunda ne var? Adam gibi bir üniversite bitirmiş herkes bunu yapmıştır. Buna tahammülü yoksa babadan da mal falan kalmamış ise sürünür, iyi de olur, doğrusu sürünmesidir. Bir insan yarım saat dahi ders çalışamıyorsa bir halt olmaz zaten, müzisyen hiç olmaz. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Motivasyon ve disiplinden yoksun çorba bile yapılamaz, bu kadar boş beleş adamın bu ülkeyi ve kahveleri doldurmasının sebebi de bu. Benim önerim tek makul öneri aslında daha fazlasını yapması gerekir, yapamıyorsa da bu başlık altında yazan herkes zamanını boşa harcıyor demektir, muhtemelen de öyle... O vakit benim de başka mesaj yazmama gerek yok.

'gunde 2 saat çalış demek kolay' ne demek, yeri gelir günde 20 saat çalışırsın, bunda ne var? Adam gibi bir üniversite bitirmiş herkes bunu yapmıştır. Buna tahammülü yoksa babadan da mal falan kalmamış ise sürünür, iyi de olur, doğrusu sürünmesidir. Bir insan yarım saat dahi ders çalışamıyorsa bir halt olmaz zaten, müzisyen hiç olmaz. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Motivasyon ve disiplinden yoksun çorba bile yapılamaz, bu kadar boş beleş adamın bu ülkeyi ve kahveleri doldurmasının sebebi de bu. Benim önerim tek makul öneri aslında daha fazlasını yapması gerekir, yapamıyorsa da bu başlık altında yazan herkes zamanını boşa harcıyor demektir, muhtemelen de öyle... O vakit benim de başka mesaj yazmama gerek yok.
çalışmak istemiyorum diyor adam.Bende biliyırum bu durumu.Eve gelirsin bi ton odevin vardır.Gitar oradan sana bakar senin için gider aklın orada kalır ve o odevler kalır.Tabi ki boyle yapsın demiyorum.Ama en azından yarım saat çalışsın ve eminim ki başarılı olur.Boş boş 2 saat çalışacağına 10 dakka adam gibi çalışsın tamamdır.Elinden geliyorsa adam gibi 2 saat çalış doktor muhendis ol orası ayrı tabi.Ama muzikle ilgileneceksen elinde normal bir mesleğin olmalı onuda gunde yarım saat çalışarak kazanırsın.

Belkide yalnış anlaşıldım.Sologitaristt ders çalışmak istemiyorum demedim.Suçun değil sana böyle aktarmışım demekki.Benim asıl sorunum derse oturduğumda Algılarımın odaklandığım işi bölmesi.Sen bu işte istemediğinden kaynaklıda diyebilirsin.Ama algı bozukluğu denilen birşey vardır.Sorun olarak bakılmaz kanımca.Aşılamayacak şey değil.Ve osman burak cidden de haklısın.Şu liseyi kasmazsak,bir okey ortamında bozuklukları ortaya kayıp hadi kayıt alalım modunda müziği öldürücek gruplar yaratmamak için.Belkide senin deyiminle istemediğim şeyler konusunda kasmalıyım.Yorumlarınız için teşekkür ederim.Şimdi sana sert çıkıştım felan sanma :D Adam ders çalışmak istemiyor kelimesini o kadar çok vurgulamışsınki Öğrencilik gururu parçalandı burda.Ama bu sayede,birazcık artan kıvılcımla ateşler çıkmadan önlemler alınacaktır illaki.Tekrar teşekkürler.

Tahammül meselesinden önce,

Bir kere insan üniversite okumadan hayata bakış olarak, düşünce yapısı olarak çok eksik kalıyor. Olabileceği insanın yarısı oluyor bana göre. Kendini geliştirip eğitmiş örnekler olsa da oran düşük haliyle. Bu bakış açısına sahip olabilmek müziği fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca üniversitenin ortamı insanı sosyal olarak çok değiştiriyor herşeyden önce. Eğer müziği o kadar seviyorsan onunla ilgili bir okul okuyabilirsin.

Aslında okulu bırakıp müziğe yönelmek de kolaya kaçmak. Zaten en geç 3:30 da bitiyodur, ev geçindirmiyosun, bu yaşta bir sorumluluğun da yok muhtemelen, gitar çalışmak için, hatta üstüne spor yapmak, dışarı çıkıp gezmek için bütün günün var.

Önceki işimde nefret ederek 4 sene çalıştım. Üniversiteyi bitirmeden stajer olarak başlamıştım. Ama kazandığım parayla evde kayıtlarımı yapabilecek ekipmanı tamamladım, istediğim gitarları amfileri alabildim. Sabah servise binmeden önce gitar çalıştım, iş yerinde herkes öğle yemeğindeyken toplantı salonunda armoni kitabımı çalıştım. Akşam işten çıktığımda gidip bir stüdyoda kayıt asistanı olarak çalıştım. Bunları yaparken yine gezmeye ve spora vakit de ayırabildim. Benim için doğru vakit geldiğinde çalışmayı bıraktım. Ama bu doğru vakti anlayabilmek için bile fazlasıyla emek vermek gerek. Boşa vakit harcamadığın sürece herşey yapılabilir.

Belkide yalnış anlaşıldım.Sologitaristt ders çalışmak istemiyorum demedim.Suçun değil sana böyle aktarmışım demekki.Benim asıl sorunum derse oturduğumda Algılarımın odaklandığım işi bölmesi.Sen bu işte istemediğinden kaynaklıda diyebilirsin.Ama algı bozukluğu denilen birşey vardır.Sorun olarak bakılmaz kanımca.Aşılamayacak şey değil.Ve osman burak cidden de haklısın.Şu liseyi kasmazsak,bir okey ortamında bozuklukları ortaya kayıp hadi kayıt alalım modunda müziği öldürücek gruplar yaratmamak için.Belkide senin deyiminle istemediğim şeyler konusunda kasmalıyım.Yorumlarınız için teşekkür ederim.Şimdi sana sert çıkıştım felan sanma :D Adam ders çalışmak istemiyor kelimesini o kadar çok vurgulamışsınki Öğrencilik gururu parçalandı burda.Ama bu sayede,birazcık artan kıvılcımla ateşler çıkmadan önlemler alınacaktır illaki.Tekrar teşekkürler.
yanlış birşey söylediysem herkesten ozur diliyorum

Tahammül meselesinden önce,

Bir kere insan üniversite okumadan hayata bakış olarak, düşünce yapısı olarak çok eksik kalıyor. Olabileceği insanın yarısı oluyor bana göre. Kendini geliştirip eğitmiş örnekler olsa da oran düşük haliyle. Bu bakış açısına sahip olabilmek müziği fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca üniversitenin ortamı insanı sosyal olarak çok değiştiriyor herşeyden önce. Eğer müziği o kadar seviyorsan onunla ilgili bir okul okuyabilirsin.

Aslında okulu bırakıp müziğe yönelmek de kolaya kaçmak. Zaten en geç 3:30 da bitiyodur, ev geçindirmiyosun, bu yaşta bir sorumluluğun da yok muhtemelen, gitar çalışmak için, hatta üstüne spor yapmak, dışarı çıkıp gezmek için bütün günün var.

Önceki işimde nefret ederek 4 sene çalıştım. Üniversiteyi bitirmeden stajer olarak başlamıştım. Ama kazandığım parayla evde kayıtlarımı yapabilecek ekipmanı tamamladım, istediğim gitarları amfileri alabildim. Sabah servise binmeden önce gitar çalıştım, iş yerinde herkes öğle yemeğindeyken toplantı salonunda armoni kitabımı çalıştım. Akşam işten çıktığımda gidip bir stüdyoda kayıt asistanı olarak çalıştım. Bunları yaparken yine gezmeye ve spora vakit de ayırabildim. Benim için doğru vakit geldiğinde çalışmayı bıraktım. Ama bu doğru vakti anlayabilmek için bile fazlasıyla emek vermek gerek. Boşa vakit harcamadığın sürece herşey yapılabilir.
Birazcık da eklemek istediklerim var.Bu arada utanarak söylemeliyim okulum 12:30 da bitiyor.Belirli başlı şeyleri ele alıcak olursam.İçimizdeki o seslere hakimiyet lazım.2 saat ders çalışıcam diyip 5 soru çözüp sonrasında müziğini takıp ben çalıştım ya diyede kandırabilir insan.İstersek kendi yalanlarımıza bile inandırabiliriz kendimizi.Hayatımda etken olan zorlukları gördüm.Önce bir kabul etmek gerek kimi irade vardır.Kafadaysa bitmiştir.Kimi irade vardır.Biraz 3-5 önler telkin eder hayallerini iyice odaklanır oda halleder.Telefon mu ? Lise klasiği olan pes mi ? Arkadaşlar mı ? Açıkcası hepsini bu haftadan beri bir köşeye atmış bir haldeyim.Bu konuyu açarkende bu inancım tamdı.Ama bir an düşününce belki insanların benim vakit öldürüp de imana gelicek o süre zarfına gerek kalmamaları için bu konuyu açtım.Üniversteye gitmedim,ama kafaya koydum üniversteye gidiceğim.Bende çok iyi biliyorum.
Zor birşey başarılmayınca,ne akılda kalır bir yanı,ne de kalpte seni sevindirebilcek bir hatrı kalıyor.
O yüzden doğamızda olupta ama yıllarca uyuttuğumuz yanları yeniden ortaya koymalıyım.Özgüveninden tut,Azimine kadar.
Umarım yardımcı olur biraz göz gezdiren benim gibi gitar sevdalılarına.

yanlış birşey söylediysem herkesten ozur diliyorum
Yok,Aksine ben tekrar tekrar teşekkür ederim.Sen beni yalnış anlamasaydın Osmanburağın yorumundan mahrum kalabilirdik.Sonuçta ne kadar çok fikir o kadar çok ışık kanaatindeyim (Seçim vaatlerindeki ibretlik metinlerden bir kesit gibi olsada).Süngeri sıktığında bile su damlaları akıyorsa.Burdaki her bir yorumda hepimize bir pay olacak.Topiğe yorum kasalım beyler gibi bir sonuçta çıkarılmasın tabi :D

Yok,Aksine ben tekrar tekrar teşekkür ederim.Sen beni yalnış anlamasaydın Osmanburağın yorumundan mahrum kalabilirdik.Sonuçta ne kadar çok fikir o kadar çok ışık kanaatindeyim (Seçim vaatlerindeki ibretlik metinlerden bir kesit gibi olsada).Süngeri sıktığında bile su damlaları akıyorsa.Burdaki her bir yorumda hepimize bir pay olacak.Topiğe yorum kasalım beyler gibi bir sonuçta çıkarılmasın tabi :D
hadi topiğa yorum kasalım :D

Bence diploma almakta fayda var, saatlerce gitar çalmaya alışıksan ders çalışmak çocuk oyuncağı.
Gitar daha çok konsantrasyon istiyor sonuçta

hadi topiğa yorum kasalım :D
Bence diploma almakta fayda var, saatlerce gitar çalmaya alışıksan ders çalışmak çocuk oyuncağı.
Gitar daha çok konsantrasyon istiyor sonuçta
Ama gitar çalmak insana zevk veriuor ders veriyor mu :)Yani tembellik taraftarı değilim yanlış anlaşılmasın

Kimse için değil tamamen genel olarak konuşmak gerekirse okul ile müzik gayetde güzel yürürüyebilir. Zaten modern toplumlarda yürümeside şarttır... Yıllardır yarış atı gibi öğrencileri sınava hazırlık ayağına ezber yaptırıp yaptırıp yarıştırıyolar. Sanattan zanaatten uzak sadece ezber yapan android gibi bir gençlik yetişriyor..

Tv de insanların düşünmesini ve sorgulamasını engelleyip kafalarına saman pompalamak için yapılan sörvayvırdı, yeteneksizsinizdi, o ses bu ses turkiye tarzı freakshowları, kalitesiz zırlak türk dizilerini izleyeceğinize enstrumanınızı çalıcaksınız... Facebookta twitterda karı kızın amaçsız "kankalarla kahve qeyfi" tweetlerini retweetlemek, selfilerini beğenmek yerine enstruman çalıcaksınız. Zaten hergün 6 saat gördüğünüz kişilerle bide akşam whatsapptan geyik yapmaya ayırdığınız zamanı enstrumanıza ayrıcaksınız. PC'de 8-10 yaşındaki bebelikle league of legendsda ana bacı küfürleşmeye harcadığınız zamanı enstrumanına harcayacaksınız...

Bakın o zaman hem derslerde hem enstrumanınızda nasıl başarılı oluyorsunuz...

Geri