Renk, Progressive/psychedelic/post Rock, Ankara

Herkese merhaba,

Ankara'da yaşayan, 70'lerin progressive ve psychedelic ruhunu kaybetmeden ama rock sonrası dönemden de kopmadan müzik icra eden, Renk adında bir grubuz. "Tarzınız nedir?" diye soranlara net bir cevap verememekle birlikte (ki bu durumdan oldukça memnunuz), progressive/psychedelic/post rock kategorisi altında kendimizi tanımlamaya çalışıyoruz. Müziği salt müzik olarak görmeyip, sanatlar arası bir üretim oluşturmaya çabalıyoruz. Sanatlar arası üretimden kastım, müziği ön planda tutarak, edebiyattan ve resimden kopmuyoruz ve müziğimizin alt yapısını oldukça dolu bir felsefi metinle inşa ediyoruz. Konserlerde illüstrasyon kullanmaya çaba gösteriyoruz. 15 şarkılık bir konsept çalışmamız var. Şarkılarımızdan bazılarını kaydettik. Kaydettiğimiz şarkılardan 4 tanesini aşağıdaki soundcloud linkinden dinleyebilirsiniz:

https://soundcloud.com/renk-2

Buradaki şarkılardan Mekanik Hayat ve Sonsuz Karmaşa'yı stüdyoda canlı çalarak kaydettik. Mavide Boğulma ve Özgürlük şarkıları ise konserden, fakat yine de kaliteli bir şekilde kaydedildi. Bu 4 şarkı, 15 şarkılık konsept çalışmamızın soundu açısından ipucu verse de, kalan 11 şarkının ayrı ayrı ruhunun çok farklı olduğunu iddia edebilirim sanırım.

Aşağıdaki linkte de Ankara'da IF Performance Hall'de kaydettiğimiz Mavide Boğulma isimli şarkımızın performans videosunu izleyebilirsiniz:

Konserlerimizde kendi şarkılarımızın yanı sıra, çok sevdiğimiz bazı grupların bazı şarkılarını, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple gibi, kendi tarzımızın içerisinde çalıyoruz. Seyirci için de güzel birer sürpriz oluyor bu şarkılar.

Bunun dışında Renk grubunu takip edebileceğiniz bir de Facebook sayfamız var. Aşağıdaki linkten de grup ile ilgili detaylı bilgilere, konser takvimine ulaşabilirsiniz:

https://www.facebook.com/Official.Renk

Son olarak, Ankara'da olan arkadaşlarım için, 31 Ekim'de Noxus'ta ve 19 Kasım'da IF Performance Hall'de sahne alacağız. Şarkıları beğenip, performansı merak eden herkesi konserlerimize bekliyoruz.

Son düzenleme:
Bana birazcık Hardal'ı da hatırlattı ucundan. Umarım başarılarınıza şahit olmak, müzik dünyamızda güzel bir renk haline geldiğinizi görmek kısmet olur :)

Konsept ve sound'unuzu beğendiğimi söylemeliyim. Ancak size tavsiyem ; mümkünse (eğer çok özel bir nedeni yok ise) grubunuza tuşlu enstrüman katın. Bu şekilde sound'unuz daha farklı bir boyut kazanacaktır. Bundan emin olabilirsiniz... Zira bu güzel parçanızı dinlediğimde ; kulağım hep bir tuşlu sesi aradı.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şarkıları dinlemeye vakit ayırdığınız ve bu güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Klavye konusunda ise haklı olduğunuzu söylemeliyim Mehmet Bey. Klavyeler şarkılarda (özellikle bu tür içinde) çok büyük bir özgürlük alanı sağlıyor. Fakat şarkıları yazarken 4 kişi olarak kendimizi çok üretken hissettiğimizden bu aurayı kaybetmeyelim istedik. Gitardan alabileceğimiz çok farklı sesler, tonlar keşfettik ve bu da çok hoşumuza gitti açıkçası :) Bir diğer sebep de, tabii ki, Ankara'da bu işlere gönül verecek ve işini layıkıyla yapacak klavyeci sayısının çok ama çok az olması. Ama ilerleyen dönemlerde daha profosyonel bağlamda yapacağımız kayıtlarda bir fill klavye kesinlikle düşünüyoruz. Kulağınızın aradığı tuşlu sesi sonraki kayıtlarda bulacaksınız :)

Şarkıyı başlatıp ekranı aşağı indirdim, bilgisayardaki diğer işlerimle uğraşmaya devam ettim, bu sırada müzik fonda devam etti. Şarkı bittiğinde alkş koptu, şaşırdım videoyu yine tam ekran yaptım. Canlı performans mıymış bu ? :) Tebrikler. Gerçekten çok başarılı, severek dinledim.
Şu günlerde kayıt teknolojisine aşırı bel bağlayan bir çok stüdyo harikası grup ve müzik ile karşılaşıyoruz. Bu gruplar prodüksiyon olarak çok güçlüı ve gayet iyi şeyler vaat etseler de iş bu müizği canlı dinlemeye geldiğinde beni hayal kırıklığına uğratıyorlar. Sizi özellikle tertemiz canlı çalabilen, gerçek bir grup olabildiğiniz için tebrik etmek istiyorum. Eğer albümü de overdub ile değilde hep birlikte, ya da en azından şarkıların temelini canlı olarak kaydetme imkanı bulursanız, bence tadından dinlenmez. Başarılar!

Genel olarak dinlemesi keyifli bir parça. Spontanlığa önem veren, serbest formda şarkı yazan bir rock grubu kurmak da, yaşatmak da kolay değil Türkiye'de. O nedenle tebrik ederim.

Ancak spesifik olarak bakıldığında vokal icrası diğer enstrümanlara kıyasla sırıtıyor. Türk rock gruplarının vokal ile hep başı dertte olmuştur zaten:)
Bence az bir çabayla (modern şan tekniği ile uğraşan birinden ders alarak) bu vokal icrası da çok daha iyi bir yere gelebilir. Madem iddialısınız (albüm planları varmış...) bence bunu düşünmelisiniz.

Not: Bir de gözünüzü seveyim "oldukça dolu felsefi metin" gibi bir ifadenin içerisine o ne idüğü belirsiz "bi" sözcüğünü yerleştirmeyin. Ticari beyin(siz)ler; "iddaa", "bitaksi" gibi kepazelikler ile Türkçe'yi yeterince katlediyor zaten. Siz onlara ortak olmayın.

Tekrardan pozitif ve negatif yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sevgili antbalci, canlı performans konusunda çok haklısınız, zira canlı performansın yerini hiçbir şey dolduramıyor, stüdyoda yapılan kanal kayıtlar şarkının ruhunu öldürüyor. Bu yüzden biz de canlı performanslarda olabildiğince yüksek düzeyde bir performans ortaya koymak için çalışıyoruz :)

Sevgili barrios, vokal konusundaki eleştirinize hak veriyorum ve yaptığınız öneriyi de dikkate aldığımı söylemek istiyorum. Böyle bir şey zaten aklımda da vardı, sizin de belirtmeniz çok iyi oldu tekrardan düşünmek için.

Not: Oradaki "bi" ifadesi klavyenin azizliğine uğramış, zira ben de çok dikkat etmeye çalışıyorum imla hatalarına. Bu konuda da kusura bakmayın :)

Ankara'da olan arkadaşlarım için 31 Ekim Cuma günü Noxus Bar'da sahne alacağız. Bizimle beraber Ankara'nın en sağlam gruplarından biri olan Heavy Sky da sahne olacak. Ankara'da rock müziği tekrardan dirilteceğiz. Herkesi bekliyoruz.

Konserin Facebook etkinlik sayfası:

Merhaba, burada bağlantısını paylaştığım konserimiz 31 Ekim'deydi, ama önümüzdeki günlerde de daha birçok konser olacak. Şu an için önümüzdeki ilk konseri yine Heavy Sky ile birlikte 3 Aralık'ta IF Performace Hall'de vereceğiz. Sizi o konsere bekleriz :) Etkinlik ve grupla ilgili diğer bütün bilgileri sayfamızdan daha güncel bir şekilde edinebilirsiniz :)

https://www.facebook.com/Official.Renk

3 Aralık Çarşamba günü, yine Ankara'nın son dönemdeki en iyi rock gruplarından biri olan Heavy Sky ile birlikte IF Performance Hall'de sahne alacağız. İlgilenen herkesi konserimize bekleriz.

Anıl kardeşim,
Epey bir yukarıda da söylediğim gibi ; tuşlu enstrüman meselenizi halledebildiniz mi ? Merak ediyorum açıkçası. Biraz önce yukarıdaki videonuzu tekrar seyrettim. Bence kesinlikle bu sorununuzu bir şekilde halletmeniz lazım. Zira bu parçaya ve sound'a yazık oluyor. Şarkı belirli noktalarda ; klavye olmaması nedeniyle kuru kuru kalıyor bence. Dolayısıyla bu konuda : Action...!

Sevgili Mehmet abi,

Şarkının kuruluğu konusunda sana katılıyorum fakat bu biraz da kaydın konserde alınmış bir kayıt olmasından kaynaklanıyor. Sonuçta tek kanaldan mixere giden ses bu kayıttaki ses. İkinci gitar çok kuru geliyor, çünkü üzerinde oynayamıyoruz tek kanal olduğu için. Canlı performanslarda emin ol bahsettiğin kuruluğun çok ötesinde bir canlılık var :) Yakın zamanda çok güzel yeni bir kayıt yapacağız. Ondan sonra tekrar konuşabiliriz bence :)

Ve antbalci'nin dediği gibi gruba klavye almama durumu artık bir tercih halini aldı bizde. Gruba klavye almaktan vazgeçtiğimizden beri gitar üzerinden de çok değişik sesleri alabileceğimizi fark ettik. Herhangi bir konserimize gelip dinlemenizi, hatta sonrasında da müzikal açıdan sizlerle oturup konuşmayı, tartışmayı, eksikleri tespit etmeyi çok isterim. Sevgiler

Sevgili Mehmet abi,

Şarkının kuruluğu konusunda sana katılıyorum fakat bu biraz da kaydın konserde alınmış bir kayıt olmasından kaynaklanıyor. Sonuçta tek kanaldan mixere giden ses bu kayıttaki ses. İkinci gitar çok kuru geliyor, çünkü üzerinde oynayamıyoruz tek kanal olduğu için. Canlı performanslarda emin ol bahsettiğin kuruluğun çok ötesinde bir canlılık var :) Yakın zamanda çok güzel yeni bir kayıt yapacağız. Ondan sonra tekrar konuşabiliriz bence :)

Ve antbalci'nin dediği gibi gruba klavye almama durumu artık bir tercih halini aldı bizde. Gruba klavye almaktan vazgeçtiğimizden beri gitar üzerinden de çok değişik sesleri alabileceğimizi fark ettik. Herhangi bir konserimize gelip dinlemenizi, hatta sonrasında da müzikal açıdan sizlerle oturup konuşmayı, tartışmayı, eksikleri tespit etmeyi çok isterim. Sevgiler
Değerli dostum,
Klavye çalan bir insan olarak ; ben şarkıyı tabii farklı bir kulakla dinliyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.:) Ama ben hala görüşümün arkasındayım.

Değerli dostum,
Klavye çalan bir insan olarak ; ben şarkıyı tabii farklı bir kulakla dinliyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.:) Ama ben hala görüşümün arkasındayım.
Seni de tatmin edecek bir kayıtla geleceğiz önümüzdeki günlerde o zaman Mehmet Abi, o zaman anlaşırız bence :)

Bu arada önümüzdeki cuma, yani 5 Aralık günü, saat 16:30'da ODTÜ Mimarlık Amfisi'nde, Alternatif Müzik Günleri kapsamında sahne alacağız. Ankara'da yaşayan tüm öğrenci kardeşlerimizi bekleriz:

Üzerinde birkaç aydır çalıştığımız, çok güzel olacağına inandığımız bir beste çalışmamız daha var. Bundan öncekilerin aksine çok daha fazla zaman ayırarak üzerine düşeceğiz kayıt sırasında. Umarım sizlerin de hoşuna gider dinlediğinizde :)

Bu kayıttan önce, konseptimizi icra edeceğimiz konserlerimizin ilk durağı yine Ankara Noxus'ta. Mart ayında İstanbul'da da bir konser vereceğiz, çok heyecanlıyız :) Ayrıntıları buradan yazacağım ilerleyen günlerde. 19 Şubat Noxus konseri için Facebook linkimiz:

Ankara'da yaşayan bütün herkesi Renk olarak konserimize bekliyoruz. Bizle birlikte, önümüzdeki aylarda albümü piyasalarda olacak Heavy Sky da sahnede olacak.

Geri