.

'Müzik - Genel' forumunda GregHowe tarafından 7 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

 1. .
   
  Son düzenleme: 29 Haziran 2016
 2. Kendini gitarına ver tamamen hiç bir detay düşünmeden. tek düşüneceğin guthrie nin şu tekniğini nasıl kaparım, fusion ın modu nedir vs. gibi şeyler olsun, zaten gerisi kendiliğinden gelecektir. Piyasa gerçekten leş ve senin betimlediğin kafada adamları bulmak elmas bulmak kadar zor. ama eğer kendini müziğine verir, gelişir, youtube a da bir kaç tık kaliteli parça koyarsan aradığın adamlar seni kendileri bulacaktır.
   
  crooneer, halililkay ve telecaster52 bunu beğendi.
 3. Çok güzel bir başlık. Ben kendimce tecrübemden ve gözlemlerimden bahsedebilirim, ama profesyonel müzisyen değilim.

  İlk olarak şunu hatırlayalım: "Bireysel olarak devam etmek" seçeneği dijital ortamda kayıt yapmanın kolaylaşması ve popülerleşmesi ile ortaya çıktı. Eskiden böyle bir seçenek yoktu:)

  Eğer müziği müzik yapan şeyin "insan bileşeni" olduğunu düşünüyorsanız (ben böyle düşünüyorum), bu durumda evde yapılan işlerin eksik kalmaya mahkum olduğunu kabul etmek lazım. İnsan eli değmeden yapılan şeyler çok da samimi olamıyor bence. (Bilgisayardan gelen davullar, baslar, klavyeler... liste uzar gider.)

  Bu nedenle de HİÇ BİR ŞEY iyi bir grubun yerini tutamaz diyorum. Eğer amaç evde pratik yapmaksa elbette dijital ortam çok şey sunuyor. Ne çalabildiğinizi gösternek, referans kayıt almak, kafanızdaki müzkleri başkalarının dinleyebileceği formatlara aktarıp kaydetmek, demo yapmak... bütün bunlar harika şeyler. Ben de faydalanıyorum. Ama iş gerçekten kayıt yapmaya ve icra etmeye gelince bence müziğe başka insanların da eli değmeli. Ayrıca mümkün olduğunda canlı icra edilip başkaları ile paylaşılmalı müzik. Bu sadece dinleyen için değil, herşeyden önce çalan insanlar için gerekli. Evimde saatlerce çaldığım oluyor, ama grubumla aldığım iki saatlik provanın yeri çok farklı.

  Eğer müzik sadece son ürünü ortaya koymaktan ibaret bir şeye indirgenirse, o zaman içi boşalıyor ve sığlaşıyor. Müzik yapmak bir insan deneyimi bence, bu nedenle de varılacak bir hedeften ziyade yolculuğun ta kendisi. O nedenle de "grup işinden soğumak" bir seçenek olmamalı. Türkiye'de amatör müzisyenin seviyesi düşüktür, ciddiyetsiz, saçma-sapan ve insana zaman kaybettiren bir sürü sersem mevcuttur. Ama böyle insanlara karşı tepkisel olmak ayrı, başkaları ile birlikte müzik yapma fikrine karşı cephe almak apayrı.

  Benim tavsiyem: Saçma sapan insanların sizi etkilemesine izin vermeyin. İyi bir grup kurmak için arayışınızı sürdürün, bir taraftan da kendinizi geliştirin. Ama hiç bir şey iyi bir grubun yerini tutmaz, bunu da tekrar söylemiş olayım.

  Not: "1 haftadır bakıyorum" demişsiniz. Son 15 senede iki tane ciddi ekip bulabildim kenidme göre. Kaç grubu denediğimi hatırlamayorum bile. Bence biraz fazla kolay pes etmişsiniz grup meselesinde:)
   
  crooneer, i-coot, Kutay_ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 4. Sevgili @sickstrat @barrios ,zaman ayırdığınız ve değerli yorumlarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim öncellikle.Olay aslında çabuk pes etmekten ibaret değil, önceki yıllarda yine gruplarım oldu güzel işler çıkardık.Ama yaşım büyüdükçe ciddi bir şeyler koyma isteği artıyor içimde ve adım atıyorum bu işe ,bu işi ciddiye almayanları ,sadece ortam ,insanların gözünde kendini büyük göstermek için uğraşanları görünce uzaklaşıyorum.Ve bu grup arama işinin bana dezavantajı gitardan uzaklaşıyorum, @sickstrat 'ın dediğinede katılıyorum.Hani en azından ne olduğumuzu ,neyle uğraşıtığımızı belli edecek güzel kaliteli kayıtlar alınırsa belki,benimle aynı kafada olan insanlar,bu işe gönül vermiş insanlarla tanışmak ve o zamana grup işlerine adım atmak daha iyi olur diye düşünüyorum.Ve sevgili @barrios eminim tecrübeniz bende fazladır ama,gerçekten grupla yapılan stüdyoların, oturup yarım saat bile çalmanın verdiği hazzı gerçekten evde yapılan müzik,kayıt vs. vermiyor.Ama dediğim gibi önemli olan bu işe gönül vermiş insanlarla müziği paylaşmak.Bazıları ''Bu işi çok ciddiye alıyorsun, abartıyorsun'' diyor.İşte u yüzden uzaklaşıyorum ya .Çünkü müzik ciddiye alınmayacak bir konu değil,bastığımız her notanın bile bir değeri var ,bütün müzisyen arkadaşlarım,abilerim bilir.Bir süre daha kendimi kayıt,kişisel çalışmalar şeklinde ilerlemeyi planlıyorum.''Zevk almayacağım bir müziği binlerce kişinin önünde çalmaktansa;zevk alarak çaldığım ve tarzım olarak benimsediğim şarkıları 10 kişiye çalarım'' daha iyi görüşünü benimsiyorum.Farklı düşünen arkadaşlarım veya abilerimde tabiki vardır .Tekrar teşekkür ederim.
   
 5. boşver hocam grup işini nasılsa üçüncü provada birinin sınavı olur,öbürü evlenecektir,öteki amerikaya gider ötekinin parası yoktur sen en iyisi al bir boss eband js 10 kendini geliştir.videonu çek internete yay.Sinirlerin bozulmasın kaprisle,nazla filan.
   
  darkafter ve Flamenco bunu beğendi.
 6. Grup işi kulağa hoş gelir kardeşim de burdakilerin lafları stüdyoda boş gelir bunu da yaz bir yere ileride okursun :)
   
 7. Bir grupta çalmanın keyfini hiç bir şey vermiyor bence. Özellikle ben grupta çalarken diğer arkadaşları dinlemeyi çok severim :) Ben riff çalarken bass neler yapıyor, davul ne alemde.. Ve bu enstrümanları çalan insanlar kendilerinden neler katıyor. Bunlar çok keyifli meseleler. Mesela bassçı senin düşünmediğin bir kaç geçiş ekliyor şarkıya, yeni şeyler öğreniyorsun ve bundan keyif alıyorsun.

  Fakat insan faktörü girince işin içine biraz değişiyor işler. İnsanlar şarkıya bakmayı bırak, dinlemeden stüdyoya geliyor. Bir enstrüman çalmayı sadece piyasa yapmak zannediyor. Kendi kişiliğinden hiçbir şeyi enstrümanına katamıyor vs.. bunun gibi pek çok neden insanı grup işlerinden soğutuyor. Ben de uzak kaldım biraz bu nedenlerden dolayı. Kısacası karakterli insan bulmak zor oluyor etrafta.
  Ancak grupla birlikte müzik yapmayı hiçbir şeye değişmem şahsen.. :)
   
  GregHowe bunu beğendi.
 8. Karakterli insan bulmak zorken bir de müzik yapmaya çalışmak tam bir rezillik evet TÜRK ROCK gruplarının hali ortada :) yabancılar dineldğinde demo mu bu falan diyorlar yani :D kısaca ne kayıt ne de yaratıcılık konusunda dünya ile alakasız bir yerdeyiz. Grup mu? boşver evde müzik dinle daha iyi ya da o stüdyo parasına konsere git orijinal ürün falan al.
   
  hgssc bunu beğendi.
 9. Yorumları okudum, şundan bahsedilmemiş.
  Grup kurmak günümüzde çok zor, bahsedildiği gibi kafa dengi adam bulmak, sınavı çıkmayan amerikaya gitmeyen bulmak ciddi anlamda zor.
  Buldukların da piyasa müziği yapıyor olacak (bol duman athena ve mor ve ötesi üçlemesi) Bunlar da Greg Howe ve Guthrie Govan çalmak isteyen insanları soğutan şeyler. Evde Govan çalışıp stüdyoda duman çalmak komik gelsede, evde duman çalıp sahnede Govan çalmaya çalışmaktan çok daha mantıklı. Govan ın tekniklerini duman şarkılarında denemen çok mümkün, altyapılar "yardırılmaya" çok müsait. Pentatonic licklerle kaptırır gidersin, klişe şarkılarını bozamazsın ama 10 şarkıda 4 ü buna elveriyor.

  Dijital kayıt yapıp koymak çok mantıklı, grup ararken video koyman seni seçecek adamları baştan senin seçmene yarar. Ayrıca, günümüzde gruba eleman bulmak çok zor çünkü tüm gruplar eleman arıyor neredeyse. Eleman olarak girmen daha kolay, anlaşamazsan en başından 4 adam bulmakla uğraşmazsın, yenisine girersin.
  Piyasa şarkılar çalmak kötü değil, bende üniversite öğrencisiyim, kazandığımda senin gibi düşünüyordum. Armonik anlamda kesinlikle zengin bir müzik kültürüne sahibiz, guitarpro açmak yerine kulağınla chord progressionları çıkarmış olsan ear-transcribing olayına inceden girmiş olursun. Greg Howe un çoğu şarkısının tabları bulunmuyor, kendin çıkarmadığın sürece :) Kulaktan çıkarman ,kendini çok daha hızlı geliştirmen için zorlar seni, kolaya konmaktansa 4 akoru kulaktan çıkarmak bildiğin gibi netten akorlara bakmaktan zor. Vaktin varsa, bilmiyorum ne okuyorsun, hem kayıt hem grup işlerine girmen müzikal anlamda geliştirir seni, şüphen olmasın
   
 10. Üst düzey müzik yapan grupların bence sadece işlerine odaklanması lazım. O zaman zevkli oluyor. Bulduysanız adamları sıkıntı yok. Kaybetmeyin derim. Önemli olan sevdiğini yapmak onu bunu tınlamamak. Eğer böyle olsaydı IRON MAIDEN her albümde başka tarzlara mı koşacaktı? Komik işler bunlar. Bana göre yolunu belirlemiş kendi olayında uzmanlaşmış adamlarla olur bu iş. Adam ritim gitarcıysa hayatını ona adamalı. Türlü tarz ve enstrümana zıplayan en son stüdyo kapısından çıkar :)
   

 11. Harbi halay mı çeksek ya :D
   
 12. Ben üç yanlışın bir doğru etmediğini gördüm. Yine de denemeye devam. Farklı bir bakış açısı her zaman iyidir bu yüzden grup kötü bir fikir değil. Bence artık klasik grup formatında ısrar etmemek lazım. Yani illa davulcu basçı gitarcı falan değilde iyi anlaştığınız bir arkadaşınızla ikili olarakta çok güzel şeyler yapabilirsiniz. Dijital kayıt işleri ilerlediğinden beri müzikle uğraşan herkes neredeyse en az iki enstürmanı mecburen çalabilir hale geldi. Denemeye değer.
   

Bu Sayfayı Paylaş