Gitarı, Manyetiği Oje Ile Boyamak?

'Elektro Gitarlar' forumunda Manweed tarafından 7 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Ne gibi sonuçları olur, çıkartmak istersek nasıl çıkartırız? Boyamaktan kastım, renk değiştirmek değilde, desen ne bileyim, gitarı kişiselleştirecek şeyler yapmak :)

2. Asetonla kizlar hallediyor ama gitarda ne yapar kimyacilara sormak lazim :D

3. Kardeşimden biliyorum asetonsuz oje çıkarıcılar var. Onların zarar vermeme ihtimali daha yüksek bence.

4. 7r7

7r7

307
    155
    1,555
    Manyetikler için harika ebru gibimsi nail art buyrun :3

5. KrulH

KrulH

31
    28
    406
    Su bazlı akrilik boya kullanmanı öneririm, ama uygulamadan önce astar çekmen gerekir.

6. Mayetikleri boyamak gitarın tonunu bozmazmı?sonuçta teller ile manyetik arasına kapatıcı bir madde çekiliyor,Daha önce hiç boyanmış manyetik görmedim.yada dikkat etmedim sanki

7. 7r7

7r7

307
    155
    1,555
    yüzde değilde binde bir fark edebilir o da belkı. Onun dışında yüzlerce manyetiğin dışı belki yarım belki 1 mm plastikle kaplı zaten. öyle olsa hiç kaplanmazdı üst tarafları

8. Aslında, manyetiğin plastik çerçevesini boyamayı kastetmiştim. Aslında tek derdim şu anda ojenin cilaya veya gitara bir zarar verip vermeyeceği, ve nasıl çıkaracağım.

9. gitarı mahvetmek için iyibir yöntem :) oje kısa bir süre sonra dökülür.

10. gitarın plastik çerçevesini ne ile boyarsan,onun çözücüsü ile temizlemen şart,oje=aseton,metalik boya=tiner vs,hepside plastiğe ciddi zarar verir diye biliyorum,hatta gitarın boyasına.en zararsız sticker kaplama olabilir..

11. sevgili hocam , benim bu konu hakkında bir çalışmam mevcut istersen incele, fikrin olur. Belki sende "ya meraktan ya...." misali ile denersin :)

plastiğe hiçbir zararı olmaz tinerin, yoksa cam şişelerde satılması gerekirdi kii fiyatları 2-3 katına çıkardı sayın hocam. Birde deneyim ile sabit ki gitarın boyasında çok bir etkisi yok. Nitroselüloz cilada direnci var. Yinede döküldü mü hemen silmek şart. En nihayetinde tiner diyoruz yani :)

12. evet haklısınız,yazınızı okuyunca plastik şişeler içinde satılan tiner gözümün önüne geldi.sanırım sert plastiği bozan aseton olabilir..

Alinon bunu beğendi.
  13. yanlış anlaşılmasın, aseton hakkında bir bilgim yok, ama tiner, metil alkol(pembe), çözücü yağlar plastiğe zarar vermiyor. buna eminim :) Ancak aseton için pek bir bilgim yok. Cam şişe kullanmalarına rağmen, "göze hitap için mi; yoksa kimyasal özelliğinden mi ?" sorusuna cevap bulamıyorum. :) Saygılar :)

14. hocam ben gitar boyamam çalarım..yinede tavsiyen için teşekkürler :)

Alinon bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş