Gitarı, Manyetiği Oje Ile Boyamak?

Ne gibi sonuçları olur, çıkartmak istersek nasıl çıkartırız? Boyamaktan kastım, renk değiştirmek değilde, desen ne bileyim, gitarı kişiselleştirecek şeyler yapmak :)

Mayetikleri boyamak gitarın tonunu bozmazmı?sonuçta teller ile manyetik arasına kapatıcı bir madde çekiliyor,Daha önce hiç boyanmış manyetik görmedim.yada dikkat etmedim sanki

Mayetikleri boyamak gitarın tonunu bozmazmı?sonuçta teller ile manyetik arasına kapatıcı bir madde çekiliyor,Daha önce hiç boyanmış manyetik görmedim.yada dikkat etmedim sanki
yüzde değilde binde bir fark edebilir o da belkı. Onun dışında yüzlerce manyetiğin dışı belki yarım belki 1 mm plastikle kaplı zaten. öyle olsa hiç kaplanmazdı üst tarafları

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında, manyetiğin plastik çerçevesini boyamayı kastetmiştim. Aslında tek derdim şu anda ojenin cilaya veya gitara bir zarar verip vermeyeceği, ve nasıl çıkaracağım.

Aslında, manyetiğin plastik çerçevesini boyamayı kastetmiştim. Aslında tek derdim şu anda ojenin cilaya veya gitara bir zarar verip vermeyeceği, ve nasıl çıkaracağım.
gitarın plastik çerçevesini ne ile boyarsan,onun çözücüsü ile temizlemen şart,oje=aseton,metalik boya=tiner vs,hepside plastiğe ciddi zarar verir diye biliyorum,hatta gitarın boyasına.en zararsız sticker kaplama olabilir..

sevgili hocam , benim bu konu hakkında bir çalışmam mevcut istersen incele, fikrin olur. Belki sende "ya meraktan ya...." misali ile denersin :)

gitarın plastik çerçevesini ne ile boyarsan,onun çözücüsü ile temizlemen şart,oje=aseton,metalik boya=tiner vs,hepside plastiğe ciddi zarar verir diye biliyorum,hatta gitarın boyasına.en zararsız sticker kaplama olabilir..

plastiğe hiçbir zararı olmaz tinerin, yoksa cam şişelerde satılması gerekirdi kii fiyatları 2-3 katına çıkardı sayın hocam. Birde deneyim ile sabit ki gitarın boyasında çok bir etkisi yok. Nitroselüloz cilada direnci var. Yinede döküldü mü hemen silmek şart. En nihayetinde tiner diyoruz yani :)

sevgili hocam , benim bu konu hakkında bir çalışmam mevcut istersen incele, fikrin olur. Belki sende "ya meraktan ya...." misali ile denersin :)

plastiğe hiçbir zararı olmaz tinerin, yoksa cam şişelerde satılması gerekirdi kii fiyatları 2-3 katına çıkardı sayın hocam. Birde deneyim ile sabit ki gitarın boyasında çok bir etkisi yok. Nitroselüloz cilada direnci var. Yinede döküldü mü hemen silmek şart. En nihayetinde tiner diyoruz yani :)
evet haklısınız,yazınızı okuyunca plastik şişeler içinde satılan tiner gözümün önüne geldi.sanırım sert plastiği bozan aseton olabilir..

evet haklısınız,yazınızı okuyunca plastik şişeler içinde satılan tiner gözümün önüne geldi.sanırım sert plastiği bozan aseton olabilir..
yanlış anlaşılmasın, aseton hakkında bir bilgim yok, ama tiner, metil alkol(pembe), çözücü yağlar plastiğe zarar vermiyor. buna eminim :) Ancak aseton için pek bir bilgim yok. Cam şişe kullanmalarına rağmen, "göze hitap için mi; yoksa kimyasal özelliğinden mi ?" sorusuna cevap bulamıyorum. :) Saygılar :)

Elimde bir adet les paul vardı onu baştan sonra zımparaladım sıfırladım ardından boyadım elimle vs vs vs... ama aklıma manyetikleri boyamak geldi koyu kırmızı tonda su bazlı akrilik ile boyadım 1 kat ardından su bazlı vernik attım fıstık gibi oldu sesi nasıl dersen uzun zamandır müzikle uğraşan birisiyim en fazla 10000/1 oynama olmuştur arasında bem bir fark göremedim ne distortion nr clean

Ne gibi sonuçları olur, çıkartmak istersek nasıl çıkartırız? Boyamaktan kastım, renk değiştirmek değilde, desen ne bileyim, gitarı kişiselleştirecek şeyler yapmak :)
Akrilik sprey boya ile boyayabilirsiniz uzaktan sıkarak tabi yakından akma yapar bir de önce güzel bir ince zımpara ile zimparalamak gerekir daha sonra isteğe göre boya türüne uyacak şekilde mat veya parlak Akrilik sprey vernik atılabilir. Eğer silmek isterseniz Tiner ile silebilirsiniz. Oje dökülür tavsiye etmem. Desen yapmak isterseniz kutu ahşap plastik veya metal için olan su bazlı Akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Küçük fırça yardımıyla desenler yapılabilir. Zarar olmaz büyütecek birşey yok sonuçta dışı plastik 😉

Son düzenleme:
Akrilik sprey boya ile boyayabilirsiniz uzaktan sıkarak tabi yakından akma yapar bir de önce güzel bir ince zımpara ile zimparalamak gerekir daha sonra isteğe göre boya türüne uyacak şekilde mat veya parlak Akrilik sprey vernik atılabilir. Eğer silmek isterseniz Tiner ile silebilirsiniz. Oje dökülür tavsiye etmem. Desen yapmak isterseniz kutu ahşap plastik veya metal için olan su bazlı Akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Küçük fırça yardımıyla desenler yapılabilir. Zarar olmaz büyütecek birşey yok sonuçta dışı plastik 😉

Aman diyim dostum zımparaya gerek yok o plastiği inceltmedende yapılabilir ki brn de öylr yaptım hoş oldu sadece fırçanın izi kalıyor bakınız;(izerindeki çizgiler ve fazlalıklar uhu sadece mıknatısı boyamamak için)
Screenshot_20181202-001411_Gallery.jpg

Aman diyim dostum zımparaya gerek yok o plastiği inceltmedende yapılabilir ki brn de öylr yaptım hoş oldu sadece fırçanın izi kalıyor bakınız;(izerindeki çizgiler ve fazlalıklar uhu sadece mıknatısı boyamamak için)122532 eklentisini görüntüle
Dostum tiner ile silebilirsiniz arkadaş desen yapmak isterse sulu boya fırçaları gibi küçük fırçaları kullanabilir diye düşündüm fakat badana fırçasıyla boyarsaniz bu şekilde iz kalır ama tiner ile silinebilir sıkıntı yok zimpara konusunda da boyanin tam tutmasi icin demistin duz zemin boyayi daha iyi tutar size naçizane tavsiyem sprey boya kullanmanız bayağı iyi oluyor ama uzaktan hafif hafif yatay ve dikey şekilde hatta dün bir video bulmuştum hazır aklıma gelmişken paylaşayım belki işinize yarayabilir.

Oje kendi kendine dökülecektir zamanla denemiştim daha önce. Akrilik boya da denedim üzerine sert bir cisim sürtününce boya kalkıyor. En kesin çözüm sprey boya.
Manyetiği gitardan söküp pole parçalarını ( metal çubukları ) sağlam bir bant ile kapatmalısın. Ben pek iyi yapamadığım için boya kaçtı aralarından ve onlarda boyandı daha sonra kazıyarak çıkartmak zorunda kaldım. Daha sonra manyetiğin plastik yüzeyini çok ince bir zımpara ile zımparalamalısın çünkü plastik yüzey pürüzsüz ve boyayı tutmayacak bir kıvamda. Daha sonra yüzeyini iyice temizle plastik tozları kalmasın. Kullanacağın rengi iyi seçmelisin çünkü geri dönüşü zor bunun. Beyaz sprey boya ile astar atılıcak ilk aşamada. 6-7 saat bekleyip iyice kuruduktan sonra 1 kez daha hafif bir şekilde zımparala, üzerini tozlardan tekrar temizleyip 1 kat daha beyaz astar at. Yine 6-7 saat bekledikten sonra 1 kez daha zımparalayıp son olarak seçtiğin renkteki sprey boya ile boyayacaksın. Bu işlemi boya tutana kadar yapman gerekiyor. Son olarakda üzerine mat ya da parlak sprey vernik sıkıp kurumasını bekliyorsun ve işin bitmiş oluyor. Boyama işlemi bittikten sonra da metal çubukların üzerindeki bantları söküp ince düzeltmeler yapabilirsin boyadaki kaymalar için falan bunun için kretuar yeterli olacaktır. Bu işlem hem kalıcı hem de manyetiğe tonal bir zarar vermiyor. Benim yaptığım da fotoğrafta görebilirsin gitarı boyadıktan sonra manyetikleri de beyaza boyamıştım bu şekilde. Manyetiklerin bantlarını da değişebilirsin işlemden sonra ben pek umursamadığım için öyle bıraktım.
InstaSave 2.jpg

Geri