Tesviye Islemi Olup Olmadigini Anlamak ?

Fret üstü değilde telin değmediği az daha diplerinde biraz ufak çizikler olabilir, ama bu ne kadar temiz iş yapılıp yapılmadığı ile ilgili birşey.

Fretlerin yüzeylerine bakın bazıları diğerlerine göre biraz düz duruyorsa tesviye yapılmıştır. Fakat tesviye işlemi çok çok iyi yapılmışsa anlamak biraz zor olabilir.

Alperin dediği gibi anlaşılabilir, lakin düzlük değil de tepelerindeki eğime bakarak anlaşılabilir belki. En garantisi çakılı olan fretlerin modelini öğrenip internetten yükseklik ölçüsüne bakarsınız, gitarı elinize aldığınızda da kumpasla ölçebilirsiniz. Tabi gitar yapılırken de çok çok az tesviye görmüştür büyük ihtimal, yani yazılı değerin az bir miktar altı normaldir.

Anlayamazsın. Neden anlamak istediğinizi de çok anlamadım. Tesviye iyidir. Yapılmışsa ihtiyacı varmış demektir ve fretler sıfırlanmış anlamına gelir. Önemli olan fretlerde tesviye olup olmadığını anlamak değil, erime olup olmadığını ve ömrünü tayin edebilmenizdir. Eğer fretler sağından solundan yenmiş, oyuklanmalar oluşmuş, hele ki cızırtılar, yükselti farklılıkları başlamış ve hatta artık fretler klavyeye yapışmışsa, geçmiş olsun. Bu +300-350 TL masraf anlamına gelir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadasim gitar almayi dusunuyor ve 0 gitar alicak denedi bazi fretlerde sorun var sol 19 perde gibi tesviye yapilmasi gerek denmis ve ayarlari tam gitarin 0 gitar icin tevsiye kafasinda soru isareti birakti da benimde kafami kurcaladi o yuzden arkadaslar

Sıfır gitarda o problem varsa yapılması gereken tesviye yapılmamış olabilir :D Tabi ki görmeden kesin bir şey söylemek olmaz. Anlayan birinin bakması lazım.

Öncelikle tesviye yapıldığını 2 şekilde anlarsın, eğer fretlerde zımparalanma çizikleri varsa bakarak bir de çalıp tesviye öncesi çıkan yanlış seslerin tesviye sonrasında çıkıp çıkmadığıyla gitarın sesinden. Kısa süren bir tamir işidir. Ben tünelde yaptırmıştım, sabah teslim edip çğleden sonra almıştım. Bu arada cooldog arkadaşımız 300-350 tl masrafı tesviye için dediyse yanılmış. Tesviye 50-60 tl ama bunun üzerine tel parası, sap ayarı, köprü ayarı, entonasyon gibi ince ayarlar da eklendiğinde fiyat 120 tl civarı oluyor.

Öncelikle tesviye yapıldığını 2 şekilde anlarsın, eğer fretlerde zımparalanma çizikleri varsa bakarak bir de çalıp tesviye öncesi çıkan yanlış seslerin tesviye sonrasında çıkıp çıkmadığıyla gitarın sesinden. Kısa süren bir tamir işidir. Ben tünelde yaptırmıştım, sabah teslim edip çğleden sonra almıştım. Bu arada cooldog arkadaşımız 300-350 tl masrafı tesviye için dediyse yanılmış. Tesviye 50-60 tl ama bunun üzerine tel parası, sap ayarı, köprü ayarı, entonasyon gibi ince ayarlar da eklendiğinde fiyat 120 tl civarı oluyor.

Tesviye için demedim. Haliyle fretler klavyeye yapışmışsa tesviye olmaz, orada kastettiğim durum yeni fret çakılmasıydı. Tesviye İstanbul-Tünel'de en ucuz 150 TL'den başlıyor bu arada. Başka şehirleri bilmem ama ucuza yapılan şehirler olduğunu biliyorum.

Ek: Bu arada iyi yapılan tesviyede zımpara izi olmaz. Eskisinden daha parlak, çiziksiz ve lekesiz görünürler. Büyüteçle (40-50x'e kadar) bakıldığında dahi yüzey pürüzsüz görünür.

Son düzenleme:
Tesviye için demedim. Haliyle fretler klavyeye yapışmışsa tesviye olmaz, orada kastettiğim durum yeni fret çakılmasıydı. Tesviye İstanbul-Tünel'de en ucuz 150 TL'den başlıyor bu arada. Başka şehirleri bilmem ama ucuza yapılan şehirler olduğunu biliyorum.

Ek: Bu arada iyi yapılan tesviyede zımpara izi olmaz. Eskisinden daha parlak, çiziksiz ve lekesiz görünürler. Büyüteçle (40-50x'e kadar) bakıldığında dahi yüzey pürüzsüz görünür.

Şu an için fiyatları bilmiyorum açıkcası. Ben 1,5 sene önce yaptırmıştım.

Geri