Input´a Hem Gitar Hem De Telefon Bağlamak

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda SteelString tarafından 10 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar merhaba,
  Elimde ki Fender Blues Junior 3 amplide ne yazık ki mp3 giriş yok bu nedenle altyapı üzerine çalabilmek için geçici olarak basit bir çözüme ihtiyacım var.
  Bilgisayardan altyapı çalmak pek hoş olmuyor, bilgisayarmin ses çıkışı çok kuvvetli değil, bende aşağıda ki iki ürünü denedim ve hem cep telefonumu hem de gitarımı ampliye bağladım ama olmadı, telefondan çalan altyapının sesi gelmedi.!
  148-1-80.jpg
  mJXzI7IqEeUumoPdB7vOvrA.jpg
  belkin-3-5mm-auxiliary-stereo-cable-view-of-cable.jpg

  Şimdi benim sorularım şunlar:
  - Yukarıda şekilde ses neden gelmedi? (merak ediyorum :) )
  - Yukarıda ekipman dışında tabii ki elimde bir laptop pc var, başka birşey almadan (yada pahalı birşey almadan) sorunu nasıl çözerim?
  Yakında taşınabilirim, o nedenle şuanda geçici bir çözüm istiyorum, taşındığım zaman tam anlamıyla kalıcı bir çözüm arayışına gireceğim.
  - Kalıcı çözüm olarak ilerisi için ne önerirsiniz!
  Altyapıyı çalabilmek için bir nasıl cihaz yada çözüm bulabilirim ilerisi için (hazır altyapılar dışında mp3 ve kendi çaldığım altyapıları kaydetmek dahil), çünkü ileride ampliyi mikrofonlamak, araya pedallar almak, ses kartına bağlantı, vs gibi diğer faktörleri düşündüğümüzde alacağım çözüm bu saydığım ekipmanlara uygun olmalı...

  Teşekkürler
   
 2. Üstad, amfiden altypı alabilmek için farklı bir girişi olması gerek amfinin. Line In, mp3 input gibi isimleri var bu tür girişlerin, o da her amfide olmuyor. Bu yüzden BJ III ile altyapıyı amfiden duyamazsın.

  Şu anda bana en uygun çözüm altyapıyı bilgisayardan. mp3 playerdan falan dinleyip üstüne çalmak gibi görünüyor. Aynı anda altyapıyı amfiden duyman için Blackstar vb. amfilerdeki mp3 girişlerini kullanabilirsin ileride. Ama bildiğim kadarı ile de, altyapı üstüne kayıt alanlar, önce altyapıyı kulaklıktan dinyeyip üstüne çalıyorlar. Daha sonra miksaj programları ile solo ve altyapıyı birleştiriyorlar.
   
  cruiser_rider ve SteelString bunu beğendi.
 3. Gelmemesi normal, çünkü guitar-in girşi line-in(mp3leri bağladığın) girişleri gibi düşük empedanslı değil. Guitar-in girişleri 1 m-ohm gibi yüksek empedansa sahiptir. Amaç gitardan gelen yüksek sinyali karşılayabilmektir. Aynı mantık profesyonel ses arabirimlerinde de mevcut. Muhtemelen ses alıyorsun amfiden ama oldukça düşük volume'da geliyor diye tahmin ediyorum. Bu tarz jaklarla sonuç alman çok olası değil. Tam tersi olsa, yani line-in'e gitar takma durumun olsa di-box çözerdi ama bu durumun çözümü bildiğim kadarıyla yok. En iyi çözüm senin başka bir kaynaktan dinleyip üstüne çalman.
   
  SteelString bunu beğendi.
 4. Eyvallah sağolasın cevap için...
  Kayıt kısmına geçmeden önce geçici bir çözüm olsun istemiştim ama yine kaldık pcye.
  Taşıdığımda ilk is güzel bir monitör almak olacak ses için...
   
 5. Kayıt meseleleri bela yahu. Monitör, mikrofon, kart, program. Bir de işi öğrenmesi. Piii!! Başın büyük dertte :)
   
  SteelString bunu beğendi.
 6. Güç dengesizliği aklıma gelmişti ama şimdi sayende emin oldum, yeni birşey öğrendim, çok sağol...
  Başka kaynak olarak şimdilik pc dışında imkanim ne yazık ki yok.
  Birşeyler uyduracaz artık...
  Eyvallah kardeşim...
   
 7. Okadar buluşmayı düşünmüyorum, hani altyapı, üstüne solo ve bunu kayıt etmek. Bu kadar, ha belkide edit/düzenleme biraz okadar...
  Geriye birşey kalmadı sanırım fazla bulaşmış oldum... :)
   
 8. Yazdıklarını doğru anladıysam, küçük, ucuz bir mikser bulup, ilk denemende yapmaya çalıştığın şeyi başarabilirsin (gitardan gelen sinyal ile telefondan gelen altyapı sinyalini birleştirip/toplayıp, amfinin gitar girişinden amfiye vermek).. Öte yandan bu durumda da distortion vb. efektler hem altyapı sinyalini, hem gitarı etkileyeceği için, sadece clean (tertemiz clean :)) de düzgün sonuç alabilirsin... Aux, mp3 vb. ayrıca bir input girişi olan amfilerin ayrıca bu çeşit bir girişi olmasının bir amacı da budur... Gitardan gelen sinyale distortion vb. efektleri eklerken, aux'dan gelen sinyali olduğu gibi vermek...

  Eğer altyapı üzerinde çalmak öncelikli ise, eldeki amfiyi aux girişi olan bir amfiyle değiştirmek en kolayı olur gibi...
   
  SteelString bunu beğendi.
 9. Yanıt için teşekkürler. Çok yararlı oldu...

  Hemen söyleyeyim blues junior'i hayatta değiştirmem, ikinci bir ampli için ne yerim var ne de bütçem çünkü takıntılı adamım ucuz alacağıma herşeyimden kısıp pahalı olani alıyorum. Bu nedenle en az 500euro daha veremem.
  Ki blues junior da karar kılına kadar, kılı kırk yardım ve ona göre strat aldım...

  Mixer olayına gelince, altyapı sesinde efekte uğrayacak olması (ki şuan için pedal kullanmıyorum) pek hoş olmayacak gibi.
  Sanırım en iyi çözüm bilgisayarın yanına kaliteli bir çift referans monitör almak yada hiç olmadı, iyi iki tane fazla büyük olmayan hoparlör almak.
  Bu da ancak taşınanca olacak şey :(
  Kaldık yine kel başa şimşir tarakla... :)
   
 10. AB swich pedallar var. İş görür müki?
   
  SteelString bunu beğendi.
 11. Cevap için teşekkürler...
  Switch adı üstünde, iki devre arasında geçiş yapacaktır, ben ise ikisininde aynı anda aktif olmasını istiyorum.
   
 12. Sizin seciminize bagli . Ister ayri ayri ister beraber kullanilabiliyor. A yada B, veya AB gibi..
   
  SteelString bunu beğendi.
 13. Himmm, ozaman dediğine bakayım..
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş