1400-2000 Lira Gitar Tavsiyesi

Sıfır almayı düşünüyorsan, bütçeni en az 2500 e çıkarana kadar alma. Sonrasında gitar mağazalarını gez; İbanez, Fender, Gibson gibi herkesçe kabul görmüş kaliteye sahip markaların gitarlarını dene, tarzına uygun olanı al. Çok beğendiğin gitar 2.800 ise, gerekirse 2 ay daha bekle.

La deli ettiniz adamı la :)
Bu görsellerden de anlamzsanız artık yapacak bişi yok. Radius = yarıçap. Kimse alınmasın. Herkes İngilizce bilmek zorunda değil diye yazdım. Ulan bunu yazarken bile açıklama yapmzk zorunda hisseder duruma getridiniz adamı.
NeckRadius.jpg
Necks.gif
Fretboard Radius.gif
radius1.gif
2duwopg.jpg
radius.jpg
radius_profile2.gif

La deli ettiniz adamı la :)
Bu görsellerden de anlamzsanız artık yapacak bişi yok. Radius = yarıçap. Kimse alınmasın. Herkes İngilizce bilmek zorunda değil diye yazdım. Ulan bunu yazarken bile açıklama yapmzk zorunda hisseder duruma getridiniz adamı.
39955 eklentisini görüntüle 39956 eklentisini görüntüle 39957 eklentisini görüntüle 39958 eklentisini görüntüle 39959 eklentisini görüntüle 39960 eklentisini görüntüle 39961 eklentisini görüntüle
Tüplü ve öfkeli gördüm seni...:)

Hmm radiusun yarıçap olduğunu öğrendiğime göre başka bişeyler de sorayım sana. Hiç klavyeye radius verdin mi? Klavyeyi yapıştırdıktan sonra raspa vs. ile sapa şekil verdin mi? Bak yine deli olma ama, sadece merak ettiğimden soruyorum :)

Elbette klavyenin yayının da bir açısı var. Şimdi bu neyi değiştiriyor ? Bunlar işin geometrisi. Sapa verilen kavisin yayını anlatmak için oluşturulan farazi çemberler. Bir sap yapmak için 30cm yarıçapında tek bir kütük kullanıldığını da aman kimse anlamasın.

Son düzenleme:

Düz bir sapa yukarıda belirtilen açılardan birine sahip bir eğe ile şekil veriliyor. Videonun başında ilk tanıtılan yeşil kırmızı "curved spokeshve" kavisli eğe denilen eğnin oluşturduğu yayı tamamlasaydık oluşacak çemberin açılarından bahsediyoruz.
Valla bu konu çok saptı. Gitar tavsiyesi haricinde yorum yapmayalım artık lütfen.

Asıl amacım 9.5inç radiusli sap(?) gibi bişeyi ve 12inç radiuslu sap gibi bişeyi karşılaştırmanız ve herhangi birinin daha küçük yada kalın olduğunu söylemeniz. O kadar çok karışmış ki kavramlar, artık anlam veremiyorum duruma. Gitarı alacak olan kişinin de kafası allak bullak olacak. Eşik genişliği eşit olan 2 gitara bakacak, birisi 9.5, diğeri 12. "Eee bunlar aynı genişlikte?" diyecek. O yüzden müdahale etmek istedim. Yoksa polemik seven birisi değilim.

Radius denen şey, zaten resimlerde gösterdiğiniz gibi klavyenin bombesi, eğrilik derecesi. Sap ile alakası yok. Sap şekilleri ise C-shaped, U-shaped, V-shaped vs. şeyler oluyor. İnç ile ölçülen bişey değil yani. Sapın genişliği ise eşik genişliğiyle anlaşılabilecek bişey. Radiusun az veya çok olmasının farklarını başka konularda araştırarak bulabilirsiniz. Akor basma veya solo çalma kolaylığı gibi şeyleri etkileyebilir kişiye göre.

"2- Sapın hiç bir sorun çıkarmayacağına emin olabilirsin. 9.5 inç senin zannettiğin gibi 12 inçten daha küçük bir klavye değil. Tam tersi 12 inçe göre daha kalın yani daha etli bir "sap"ve daha başarılı ton sağlar. Şöyle ki ; bu rakamlar klavyenin kendi boyutu değil, "sap" üretilirken kesilen ağacın çapı."

Sap üretilirken kesilen ağacın çapını nereden bileceğiz? Adamlar bize bu bilgiyi bize niye söylesin? Zaten örnek verdiğiniz bütün resimlerde klavyenin radiusu gösteriliyor. Kesilen ağacın çapı nereden çıktı :)

http://www.fender.com/news/fender-neck-profiles/

http://www.warmoth.com/guitar/necks/backcontours.aspx

"2- Sapın hiç bir sorun çıkarmayacağına emin olabilirsin. 9.5 inç senin zannettiğin gibi 12 inçten daha küçük bir klavye değil. Tam tersi 12 inçe göre daha kalın yani daha etli bir "sap"ve daha başarılı ton sağlar. Şöyle ki ; bu rakamlar klavyenin kendi boyutu değil, "sap" üretilirken kesilen ağacın çapı."

Sap üretilirken kesilen ağacın çapını nereden bileceğiz? Adamlar bize bu bilgiyi bize niye söylesin? Zaten örnek verdiğiniz bütün resimlerde klavyenin radiusu gösteriliyor. Kesilen ağacın çapı nereden çıktı :)
Ya bu kötü bir tabir olmuş olabilir. OK. Ağacın çapı değil tabi. Verilen kavisin çapı. Dediğim gibi hayali çemberler.
Bir de ben arkadaş klavyenin eni diye algılamış zennettim. o değil demek istedim. Daha iyi açıklayabilirdim. Buna OK.
Hadi bitsin bu tartışma artık sevelim bribirimiz :)

Aynı konuya ben de takılıp foruma mesaj atmıştım. 9,5", 12"den daha kalın ve dolgun ton verire takılıyor okuyanlar. Sizin demek istediğiniz bunun skala uzunluğu ile ilgili olmadığı fakat olayı "daha dolgun" tona bağladığınız anda yanlış anlaşılmalar başlıyor. Çünkü 17" gibi dümdüz yarıçapta bir klavye bile gayet klasik-C kesim olabilir. Yani ortada bir yanlış anlama var. Bunun da temeli stratlar genelde 9,5" C, super-stratlar vsler, 14-17" ince sap olmasından kaynaklanıyor.

Bi de, konu dışı ama, Seymour Duncan P-Rails'leri P90a alıp Leş Polü de orta pozisyona alınca ( leş gibi ağırdır ya ondan ) hum cancelling oluyo, tadından yenmiyo valla. Duncan reverse wound uretmiş P-Rails neck ve bridge'nin P90 larını.

Bir de stratlarda P90 deneyenler, çalanlar var, afedersin ruh hastaları :D

EKLEME: Başlığı açan pişman mı merak ettim birden :)

Geri