Yağmur Sarıgül?

'Sanatçı ve Gruplar' forumunda maNga tarafından 11 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kuçukluğumden beri manga dinlerim ve benim gitara başlamamo sağlayan yerli grupların başında gelir Yağmur ise manganın gitaristi.Sizce nasıl bir gitaristtir?
   
 2. İlerde bu konuyu açtığın için kendinden utanabilirsin :)
   
  darkafter, santana, teomen ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 3. Yok sorumun arkasındayım.Ben turkiye şartlarında sordum.Yabancı gitaristler tabiki kıyaslanamaz:)
   
 4. Burada yazacaklarım tabii ki tamamen kendi fikrim. Başkasını bağlamaz elbette. Ama başkası ne der diye de düşünmüyorum, onu da peşinen söyleyeyim.

  İnsanın ne dinlemeyi seçtiği, özellikle de küçük yaşlarda ne dinlediği çok önemli. İnsanın o yaşlarda sınırlar koymaksızın pek çok şey dinlemesi mümkün oluyor ve bu da ufkunu açıyor. Bu açıdan kendimi talihli hissediyorum. Oyun havalarını ve Michael Jackson'ı aynı dönemde dinliyordum. Bu alışkanlık devam etti, Deep Purple ile aynı dönemde Bach dinlemeye, Iron Maiden ile aynı dönemde caz dinlemeye başladım. Üstelik o zaman sadece ve sadece kaset vardı. İnternet yoktu. Her şey kıymetliydi. Ben de kendimi zorladım. Hiç bir zaman sadece en kolay dinlediğim müzik ile yetinmedim.

  Ne ilginçtir ki bu devirde çok daha fazla seçenek varken insanlar yine de "en düşük direncin olduğu yolu" ("the path of least resistance") takip edebiliyorlar. Bunu anlamak zor benim için. La liga veya premier lig seyretmek varken halen Türkiye ligini futbol diye seyretmenin nasıl mümkün olduğunu anlamamam gibi. Hoş, sonradan anladım aslında: Mesele futbol değil. Biz futbolu değil, takım tutmayı seviyoruz. Bizi güvende hissettiren, kendimize bir yere ait hissetmemizi sağlayan bir şey bu. Ne var ki, bu aslında sağlıklı bir mekanizma da değil.

  Müzik tercihlerimizde de benzer şeyleri gözlemliyorum. Manga işini gayet Türk piyasasına uygun bir biçiçmde planladı. Arabesk ile zaten şoku çıkartılmış olan Akdeniz-Ortadoğu tınılarını iyice cıvıklaştırıp gitarla rock diye yutturdu. Biz de yedik tabii... Çünkü bu kadar az çabayla dinleyebileceğimiz bir şeyin aynı zamanda rock olduğuna inanmak kolaylaştı. Bir anda rockçı oluverdik.

  Yine de işe iyi tarafından bakmak mümkün: En azından gitara başlamanızı sağlamış Yağmur Sarıgül. Bu da bir şey.

  "Nasıl bir gitaristtir *" sorusuna cevap vermek gerekirse... Boşverin. Hiç söylemeyeyim. Onun yerine Türkiye'den gerçekten özgün iş yapan, ama piyasa OLMAYAN bir kaç gitaristin adını yazayım. Bu da benim katkım oluversin mümkünse:
  • Sarp Maden (Çaldığı her albüm...)
  • Şevket Akıncı (Weed projesi albümleri...)
  • Yavuz Akyazıcı (Short Stories ve Bridge albümleri)
  • Akın Eldes (Sakın da, Pinhani filan değil, geçin onu bir kalem... İlkin Deniz'İn Another Trio albümünde dinleyin siz onu asıl)
   
  CAJEMIR, Kutay_, antbalci ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. 7r7

  7r7

  Tebrikler. insanalrı rencide ederek çok "kuul" oldunuz da ne gereği vardı ? Sonuç olarak Türk rock gruplarından biri ve bu sayfada olması da gayet doğal. Tabii onca yabancı sanatçı varken kendi müzisyenlerimize neden bakalım(!) bence hede hödö yapmaya hiç gerek yoktu...
  Bu arada bilmeyenler için ( bende dahil) hayatını kısaca wikiden bi kopyalayayım. Kaçımızdan daha kötü kaçımızdan daha iyi yeri belli olsun en azından.

  Yağmur Sarıgül, sanatsever bir ailenin tek oğlu olarak Antalya'da dünyaya geldi. Ailesinin müziğe olan yeteneğini farketmesiyle, henüz ilkokul yıllarında müzik eğitimine başladı. Özel derslerin yanı sıra, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda Yrd. Doç. A. Oya Ünler'den piyano, ve sonrasında üçüncülükle kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik bölümününde Prof. Leda Cenaz'dan keman eğitimi aldı.
  Orta öğrenimini Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde tamamlayan Sarıgül, Doç. Dr. Süleyman Tarman ile başladığı klasik gitar eğitimime daha sonra Güneş Apaydın’la devam etti. Bu süre zarfında bir yandan da çeşitli popüler müzik gruplarıyla çalışmalar yapmaya başladı. Ardından girdiği Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde Yrd. Doç. Dr. Selçuk Bilgin'den caz ve pop gitar eğitimi aldı.

  maNga'yı 2001 yılında kurmadan önce Laterna ve 6/8 gruplarının gitaristiydi. 2002 yılında maNga'nın katıldığı "Sing Your Song" yarışmasında "Siemens En değerli grup elemanı" ödülünü aldı.

  2007 yılında Cort gitar firması ile destek anlaşması yaparak Cort sanatçısı olmuştur. Halen kayıtlarında ve canlı performanslarında Cort Viva-7 model yedi telli elektro gitar ile Cort Turkish Edition model elektro gitar kullanmaktadır.Müzisyen kişiliğini yanı sıra maNga lle olan "Şehr-i Hüzün"de yardımcı prodüktör olarak yer almıştır."Büşra" adlı 2010 tarihli filmin de müziklerinde emeği vardır.maNga grubunun gitaristi Sarıgül, grubu ile ingilizce bir albüm planları vardır.

  17.05.2012 tarihinde dansçı ve koreograf Nathalie Marrable evlendi ve evlilikleri halen devam etmekte.
   
  Rat_Dog, Kutay_ ve maNga bunu beğendi.
 6. @7r7 evet çok kuul oldum, sende ne kadar dar pencereli olduğunu belli ettin. Soru nasıl müzizyendir veya nasıl müzik yapar gibi bir şey olsa idi bu cevabı vermezdim. Adam nasıl gitaristtir demiş ?? E haliyle türkiye piyasasının bile çok altında. Albümlerinden de belli. Ha bende dinlerim manga problem değil. Sonuç olarak iyi bir gitarist değil. Listeye bile girmez. İyi müzizyen olabilir, iyi beste yapabilir orası ayrı.

  Aynı şekilde ismail yk nasıl müzik yapar dese arkadaş, Berbat derim ama nasıl enstruman çalar dese iyi derim ki iyi çalar hemde. Ama malesef siz her b#ka balıklama dalan insnlar gibi daldığınız için farklı anlamışsınız, normaldir insanlık halidir. Olabilir.. Ha olayı hemen nasıl yabancı/türk kıyaslamasına da vurdurdunuz orasını hiç anlamadım. Ama suç sizde değil elbet ben anlamadım. Iq yetmedi sanırım.
   
 7. Saçtan kaybediyor.
   
  santana ve patlakkulak bunu beğendi.
 8. Yok hocam bence saçları iyi. :)
   
 9. Türkiye'de de bu soruyu bir kenara itecek o kadar çok "iyi gitarist" var ki :) sana tavsiyem grup odaklı olma. İnsan bir grubu sevdiği zaman normal olarak gruptaki müzisyenleri de benimsiyor. Ancak işin içine enstrüman ve enstrümana hakimiyet girdiği vakit olay grup kapsamından çıkıyor daha çok kişisel kabiliyetleri yüksek ve bunu alenen ispatlayabilen bir sanatçı profili giriyor. Yağmur'un illaki gitar konusunda yeteneği var, iyi bir gitarist ama neye göre kime göre? Metin Türkcan'ı pek çekici bulmam ama örneğin Yağmur onun yarısı kadar etmez. Bijen Rahimi, Demir Demirkan, Serdar Öztop, Akın Eldes... Şöyle hızlıca bir düşündüğüm zaman ilk aklıma gelen isimler. Bunların içinde iyisi de var, çok fazla kendisini gösterememişi de var. Ama bunların en kötüsü bile Yağmur'u cebinden çıkarır. Çünkü işin içine teknik-hız-yaratıcılık-tonlama vs.vs. bir çok parametre karışıyor. Bence biraz grup müziğini incelemeye ara verip "gitar müziği" kapsamında özellikle gitarda hüner göstermek adına bestelenmiş parçaları incelemeye çalış, o vakit ufkunu genişletecek çok fazla gitarist olduğunu göreceksin ve bakış açın değişmeye başlayacak.
   
  hgssc, halililkay ve braveblood bunu beğendi.
 10. Sanki ben yazmışım sen yollamışsın abicim +1 .
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 11. Bir sanatçının sahip olabileceği en güzel eğitimleri almayı başarmış. Sırf bu bile saygıyı hakediyor.
   
  Can Temtek bunu beğendi.
 12. Biraz polemiğe açık bir başlık olmuş , şimdi birisi yazsa bu kadar eğitime rağmen bu kadar mı çalabiliyor gibisinden iyice karışır ortalık...

  İyilik güzellik kişiye göre çok değişkendir. bazılarına göre başarılı grubun muzisyeni de başarılıdır . Bazısına göre kişisel yeteneği çok ön planda değildir falan filan .... Ama kriter nedir en hızlı adamı aradıgında koşturusun atletleri bulursun . Peki en iyi gitaristin kriterleri nedir ? Bunun net bir cevabı olmadıgı ve de göreceli bir konu oldugundan sayfalarca tartısma çıkar ...
   
 13. Eğitimleri takdire şayan, eskiden internet üzerinde kendi başına aldığı kayıtları vardı yanlış hatırlamıyorsam ve şuanki mangadan kat kat daha iyiydi. Ancak yine de yermek istemiyorum şuanki çalımını çünkü manganın soundu belli. Bunun dışına niye çıksın ki. Hitap ettikleri kesim için gayet güzel işleri var. O yüzden fazlasına gerek yok diye düşünüyorum.
   
 14. bence iyi bir müzisyen ve besteci ama gitaristliği konusunda manga'da yaptığı işleri baz alarak bir yorum yapmam mümkün değil çünkü manga gitar bazlı bir grup değil. manganın son albümünü dinledim ve beğendim fakat albümde gitarlar konusunda gitar tonlarını değerlendirebilirim yağmur'un bireysel gitar çalımını değil çünkü en başta da söylediğim gibi gitar odaklı müzik yapmıyor manga. Ayrıca yağmur'un iyi bir besteci olduğunu şuna dayanarak söylüyorum; son albümdeki bütün parçaların müziğinde yağmurun adı var. kendini geliştirmiş bir müzik adamı ayrıca çünkü son albümün prodüktörü de kendisi. ortaya çıkardığı sound'a bakarsak iyi bir yerde olduğunu anlayabiliriz.

  Ben soruna cevap vermeye çalıştım çünkü mangayı az çok takip eden biriyim ve üç albümlerini de dinledim üzerine albümlerinin prodüktörleri ve söz, müzik yazarları hakkında araştırma yaptım. Grubun son albümde daha avrupalı takıldığı aşikar bunun en önemli nedenlerinden birini bana soracak olursan iki albümdür prodüktör olarak çalıştıkları Haluk Kurosman ile bu albümde çalışmamaları. Albümü Yağmur hazırlamış ve sunmuş. Daha özgür ve avrupai olmuş albüm. tabi ki yine piyasanın ritmini kaçırmamak amaçlı atılmış taktiksel adımlar nüanslar var albümün içinde ama bu da bu zor piyasada bu işin devamlılığını sürdürmek isteyen grupların başvurması gereken bir yol olarak görülebilir.

  Mangayı arabesk olmakla suçlayanlar ilk çıkış parçalarının türkiyede'ki ilk rock-rap parçalarından biri olduğunu unutmuş olmalılar. O döneme göre orijinal, dikkat çekici ve cesaret isteyen bir işti. (Radical Noise ve Rapor2 birlikteliği gibi yüze bam bam vurmuyordu tabi) ve bu iş tuttu.

  Yağmur seni bir gitarist olarak etkilerse arkadaşların dediği gibi gitaristlik anlamında kendisinden pek fazla bir şey kapamazsın ama yaptıkları müziği örnek alıp icraa ettikleri müziğin atalarını yakın takibe alıp o işleri inceleyebilirsin. Onları çalabilirsin. (Linkin park, Limp Bizkit, Deftones, P.O.D. vb.) Gitarist olarak türk gitaristlerden gayet örnekler gelmiş zaten yukarıda.
   
 15. Selim IŞIK varken Yağmur babanın pabucu dama atılır gibi. Tamam, Manga kadar geniş çaplı değil bir hayran kitlesi yok ama 80Kalibre ayrı olay abi ya. Ki hani daha popüler gitarisstlere bakınca Batu&Batuhan Mutlugil birlikteliği,Serdar Öztop, Akın Eldes'in solo ve deneysel olarak çıkaracağını Hane-i Akustik albümü, Nejat Yavaşoğulları'nın kurduğu Bulutsuzluk Özlemi gibi bi bunun 20-25 katı kadar gitarist ve gitaristler var. Açıkça Manga'nın "Vokal" üzerine kurulduğunu düşünüyorum. Ama "We could Be the Same" parçasının uluslararasındaki başarısıda grubun başarılı olduğunun apaçık örneklerinden biri. Ama sana tavsiyem 7 telli kullanmayacağın Blues müzik yapman. Bulutsuzluk Özlemi ve Duman bu konuda başarılı gibi geliyor bana :) Şahsen Duman'ın rifflerine de bayılırım :) " Eski Köprününaltındaaaa!! "
   
 16. Tarz meselesi aslında biri alternatif rock biri heavy metal yapıyor
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş