Akustik Gitarımın Tel Yüksekliği....?

Soner foruma hoşgeldin. Bence o tel - perde yüksekliğini yanlış ifade etmişsin. Muhtemelen 0.5 cm. demek istedin. Ben de öyle farzediyorum.

Öncelikle entonasyon yerinde mi, tüm notalar doğru geliyor mu bu önemli. Entonasyon yerinde ise, sen de çalarken rahatsan sorun yok demektir. Entonasyon tamam, ayarlar yerinde ama teller yüksek geliyorsa, çalarken rahat değilsen durum başka o zaman.

Sap ayarında sıkıntı yoksa tel yüksekliği eşikten yapılır. Ancak yükseklik ayarı sap ayarı ile yapılmaz ikisini karıştırmayın. Gitarınızı bir luthier'ye gösterin. Hem bir ekspertiz olur, gerekliyse gereken ayarlamalar yapılır. Hem de rica edersiniz size gösterir sap ayarının vs. nasıl yapıldığını.

Bilginiz dışında gitarınıza herhangi bir müdahalede bulunmayın geri dönülmez sonuçlara yol açabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sap ayarında sıkıntı yoksa tel yüksekliği eşikten yapılır. Ancak yükseklik ayarı sap ayarı ile yapılmaz ikisini karıştırmayın. Gitarınızı bir luthier'ye gösterin. Hem bir ekspertiz olur, gerekliyse gereken ayarlamalar yapılır. Hem de rica edersiniz size gösterir sap ayarının vs. nasıl yapıldığını.

Bilginiz dışında gitarınıza herhangi bir müdahalede bulunmayın geri dönülmez sonuçlara yol açabilir.
Teşekkür ederim haklısınız

Unutmadan. Akustik gitar yapısı itibariyle daha sert bir enstrümandır. Yani akustik gitarın bir yerden sonra olayı bu. Tel yüksekliğini minimum değere kadar indirip efendime söyleyeyim çok ince teller kullanıp çalımı kolaylaştırabilirsiniz ama o zaman da ne volume alırsınız o gitardan ne de ton.

Eğer akustik gitara yeni başladıysanız diye konuşuyorum bunları. Çünkü genelde yeni akustik alındığında ilk sorulan şeyler hep bu yönde.

Yükseklik kişisel bir tercih meselesi biraz. Entonasyonu bozmayacak kadar yükseltebilir, yukarıda bahsettiğim bızlama durumlarına varmayacak kadar da indirebilirsiniz. Gitarınızın da yapısına bağlı. Çalıma etki eden bir diğer unsur da tel mevzusudur. Hem gitarınızın ömrü için hem de çalımınızın rahatlığı için kaliteli teller -Elixir vb.- kullanın. Ve telleriniz eskidiğinde mutlaka değiştirin.

Sap ayarı ve tel yüksekliği hakkında şu yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat yine söylüyorum bilmediğiniz bir uygulamayı kesinlikle gitarınızda denemeyiniz. Gitarı da dediğim gibi müsait bir vakiite bir ustaya gösterin :) İyi forumlar.

http://www.erturgutsanatmerkezi.com/gitarda-sap-ayari-nedir-nasil-yapilir/

Akustik gitarda tellerin zaten biraz yüksek olması önerilir. Örneğin e-gitarda 2mm, akustik gitarda 2,5-2,7 mm iyidir(14. perdeden ölçüm). Bendeki 3 mm örneğin şu an.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Unutmadan. Akustik gitar yapısı itibariyle daha sert bir enstrümandır. Yani akustik gitarın bir yerden sonra olayı bu. Tel yüksekliğini minimum değere kadar indirip efendime söyleyeyim çok ince teller kullanıp çalımı kolaylaştırabilirsiniz ama o zaman da ne volume alırsınız o gitardan ne de ton.

Eğer akustik gitara yeni başladıysanız diye konuşuyorum bunları. Çünkü genelde yeni akustik alındığında ilk sorulan şeyler hep bu yönde.

Yükseklik kişisel bir tercih meselesi biraz. Entonasyonu bozmayacak kadar yükseltebilir, yukarıda bahsettiğim bızlama durumlarına varmayacak kadar da indirebilirsiniz. Gitarınızın da yapısına bağlı. Çalıma etki eden bir diğer unsur da tel mevzusudur. Hem gitarınızın ömrü için hem de çalımınızın rahatlığı için kaliteli teller -Elixir vb.- kullanın. Ve telleriniz eskidiğinde mutlaka değiştirin.

Sap ayarı ve tel yüksekliği hakkında şu yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat yine söylüyorum bilmediğiniz bir uygulamayı kesinlikle gitarınızda denemeyiniz. Gitarı da dediğim gibi müsait bir vakiite bir ustaya gösterin :) İyi forumlar.

http://www.erturgutsanatmerkezi.com/gitarda-sap-ayari-nedir-nasil-yapilir/
Kullandıgim tel elixir zaten ve 4 yıldır gitar çalıyorum bu güne kadar hiç sap ayarı yaptirmadığım için size soruyum dedim . Baştan anlatıyım benim gitarımda 12. perdeden ölçum yaptığımız zaman fretle tel arası 0.5cm ve entonasyon ayarı tam değil gibime geliyor. Bunun için sap ayarı yaptırayımmı?

Hassas cetvel ile mi ölçtünüz? 5mm baya yüksek çünkü. Çünkü hassas metal cetvelle ölçülmeyince hepsi 0,5cm görülebilir. Akustik gitarlarda köprüde tel yükseltme-alçatlma opsiyonu e-gitardaki gibi kolay da değildir. Köprüye yükselti veren parçaya zımpara filan yapılır. Hiç yapılmadıysa sap ayarınız da bozulmuş olabilir. Buradan ezbere konuşmak çok zor, bilen birinin bakması gerek ama evet hassas şekilde ölçtüyseniz 5mm çok yüksek.

Geri