Tuna Kiremitçi Ve Grubu Atlas'ın Şarkısı "barbar" Hakkında

Pazar pazar asabım yerinden oynadı yine...
Bizim gerçekten başkasına da, kendimize de saygımız eksik galiba.

Tuna Kiremitçi bir televizyon programında grubu Atlas ile şarkı söylüyordu; tesadüfen denk geldim. Adamın şarkı söylemesine zaten tahammül etmek zordu; berbat bir vokalist.

Ama asıl olay nakarat girdiğinde gerçekleşti. "Höö ??" oldum birden. Nakarattaki melodiyi biliyordum, sadece temposu değişikti. Biraz düşününce hemen hatırladım.

Parçanın nakaratı olduğu gibi Randy Crawford'un ünlü şarkısı "Almaz"dandı resmen. Neredeyse nota nota.... Akorlar aynı olduğu için intro da benziyor haliyle, ama asıl mesele melodide...

Bir dinleyin bakalım siz ne düşüneceksiniz ?
Randy Crawford:
0.00-0:51 arasına dikkat edin:

Sözler:
"She only smiles
He only tells her
That she's the flowers, the wind and spring
In all her splendor sweetly surrendering
The love that innocence brings"

"Barbar" da ise şöyle olmuş hadise: !!!!
"Barbar bir aşk bu
Yağmalayan ruhumu
Parçalayan kalbimi,
Kan ter içinde..."

Aşağıdaki videoda 1:07 itibariyle başlıyor:

Bu albümü Sony basmış hem de...
Söz ve müzik Kiremitçi'ye ait geçiyor sanırım. Öyledir tabii...

Son düzenleme:
Bilmiyorum abi ya. Altyapida kullanilan kalip zaten gecmisten bugune binlerce defa kullanilmis ve halen de kullanilan bir kalip. Ben pek bir araklama hadisesi sezemedim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Boşver altyapı kalbını, sen melodiyi dinle.
Almaz'ı daha önce dinlemiş miydin, yoksa ilk kez burada mı duydun ? :) Ben melodiyi neredeyse duyar duymaz tanıdım, çünkü benim için bu melodi Almaz'ın melodisi:)

Bu konularda kural şudur: Altyapının telifi olmaz, çünkü altyapı olasılıkları sınırlıdır. Bu nedenle, akor dizisinin telifi alınamaz.
Ama melodi de iş değişir, melodinin tesadüfen aynı olduğunu iddia etmek zorlaşır çünkü:)
O nedenle 8 mezur kuralı kullanılır, ama uluslarası hukukta tabii:) Biz de araklayan araklayana olduğu için hak getire böyle şeyler.

Coldplay ve Satriani davalık oldu bu yüzden en son. Ben o melodiyi dinlemedim. Ama Gary Moore Still Got the Blues için söz konusu olmuştu bir mesele, o gerçekten inanılmaz bir şeydi. Melodinin o derece tesadüfen benzemesi olacak iş değil.

Bu gruptaki o kadar adamın da bu melodiyi hiç bilmemesi olacak şey değil bu arada.

Bildiğim kadarıyla 8 mezura kadar çalıntı olarak kabul edilmiyor. Evet melodi bir iki nüans dışında hemen hemen aynı. Fakat bu noktadan bakarsak zaten bunlar hep kalıp. Tıpkı İspanyol dörtlüsü gibi.

Tonlar kulak tırmalayıcı, vokalin sesinde en ufak etkileyicilik yok ve evet @barrios alenen araklanmış... akor diziliminde bir kaç akor eksiltilmiş. Özellikle germek amaçlı eklenen 1-2 akorun temizlendiğini, vokal melodisinin de bir kaç miniminnacık modifiye dışında alenen araklandığını söyleyebilirim. İnsanda birazcık utanacak yüz olması lazım...

Şu Elif Şafak'ın et yemeyin çakma vejetaryan yazısı aklıma geldi, yazarlık-çakmalık üzerine konuşulunca.. Bildiğin ingilizce blogtan almış karakter adlarını değiştrimiş, yazım diye sunmuştu.

Konu ile alakalı olarak, hani diğer şarkının biraz savunabilirsen akor filan hepsi aynı ne var ki bunda dersin de , Atlat-Affet ile Dio- temple of the king arka arkaya bu iki şarkıyı da ilk defa dinleyecek olana dinle desen ne tepki vereceği ortada. Lan yoksa romanlar da mı arak ne ayaksın lan sen ? :)

Bu arada bir de şöyle bir ekleme yapayım bu şarkı'nın orijinali Müslüm Gürses'e ait. Müslüm Gürses de zaten cover olduğunu belirtmiş diyebilirler. Biz onun parçasını yeniden yorumladık derler büyük ihtimal savunma olarak. Bir de video başlarken zaten grubun LP'sini göster vs diye oradan zaten söylüyoruz ayağına yatabilirler. Yalnız bu şuna benziyor: Diamond Head'ın Am I Evil şarkısını coverlayan metallica'nın parçasını alıp isim ve sözler değiştirip Diamond Head'ın haberi olmadan(?) aynen piyasaya sunmak bunların yaptığı, bu yani yine "arak" oluyor bildiğin. Dio'nun ekibinin ve mirasçıların eminim bu araktan da haberi yoktur. Ölmüş bir sanatçının da eserinden nemalanmak "lan bu zaten ölmüş bunun arkasını arayan yoktur salla gitsin" tarzında şark kurnazlığı, ortadoğu kafası kokusunu aldırıyor insana.

Son düzenleme:
Bu arada bir de şöyle bir ekleme yapayım bu şarkı'nın orijinali Müslüm Gürses'e ait. Müslüm Gürses de zaten cover olduğunu belirtmiş diyebilirler. Biz onun parçasını yeniden yorumladık derler büyük ihtimal savunma olarak. Bir de video başlarken zaten grubun LP'sini göster vs diye oradan zaten söylüyoruz ayağına yatabilirler. Yalnız bu şuna benziyor: Diamond Head'ın Am I Evil şarkısını coverlayan metallica'nın parçasını alıp isim ve sözler değiştirip Diamond Head'ın haberi olmadan(?) aynen piyasaya sunmak bunların yaptığı, bu yani yine "arak" oluyor bildiğin. Dio'nun ekibinin ve mirasçıların eminim bu araktan da haberi yoktur. Ölmüş bir sanatçının da eserinden nemalanmak "lan bu zaten ölmüş bunun arkasını arayan yoktur salla gitsin" tarzında şark kurnazlığı, ortadoğu kafası kokusunu aldırıyor insana.
Bildiğim kadarıyla o telifi alınarak yapılmış bir iş. TOTK üzerine söz yazdığını gizlemiyor adamlar çünkü. Yani adamlar o şarkıyı kendilerinin yazdığını iddia etmedi bildiğim kadarıyla. "Barbar"daki durum böyle değil.

İyi de yine telif durumu söz konusu. Ya Dio ve ekibine ya da Müslüm Gürses ve ekibine üzerinden dolaylı yoldan teklif hakkıyla ilgili ödeme/görüşme herneyse yapmalılar. Yaptılarını zannetmiyorum en azından videoda en ufak bir yerde bahsi geçmiyor. Eğer durum böyleyse herkes x şarkıcısının/grubun a şarkısını coverlayan y grubunun parçasını alır değiştrir bir güzel sözleri tekrar z grubu olarak yayınlar, x grubuna sormadan hem de.. Bu işin sonu gelmez ki böyle.

Geri