Gitara Yeni Başladım

Sayın abilerim oncelikle ben bu siteye yeni uye oldum uzın zamandır takip ediyorum gerçekten çok bilgili insanalrr var ve çok yararlı bir site bence.Benim şoyle bir sıkıntım var.Gitara başlayalı 2 ay akorlara başlayalı 1,5 ay oluyor.Evde oğreniyorum Öner yavuzun setiyle.Yalnız 1,5 ayda anca em am dm ve e akorlarını basabiliyorum onları da tam bassam bile çalarken yamuk yumuk bastığım çok sık oluyor.Sorum şu ki acaba çok mu yeteneksizim.Sizin ilk başladığınız zamanlar nasıldı?Yanlış anlaşılmasın pes etmek gibi bir niyetim yok sadece biliyim yeter.Şimdiden herkese çok teşekkurler:)

Hoşgeldin,

Yeteneksiz degilsin,muhtemelen az çalışıyorsun, öncelikle elektro gitarlamı çalışıyorsun yoksa klasik gitarlamı.elektro gitarla ise selim ışığın kitabını tavsiye edebilirim.klasik gitarda ise akorlarla olmaz maalesef,ilk olarak notaları ögrenmelisin ondan sonra etütler sonra basitten zora parçalar,akorlar kendiliginden gelir

Biraz daha acarsan daha iyi yardımcı olabilirim :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hoşgeldin,

Yeteneksiz degilsin,muhtemelen az çalışıyorsun, öncelikle elektro gitarlamı çalışıyorsun yoksa klasik gitarlamı.elektro gitarla ise selim ışığın kitabını tavsiye edebilirim.klasik gitarda ise akorlarla olmaz maalesef,ilk olarak notaları ögrenmelisin ondan sonra etütler sonra basitten zora parçalar,akorlar kendiliginden gelir

Biraz daha acarsan daha iyi yardımcı olabilirim :)
Klasik gitarla çalışıyorum ancak eğer bunu başarabilirsem ve iyi çalabilirsem elektro gitara geçmek istiyorum tarzım elektro gitara daha yakın.Gunde en az ne kadar çalışmam lazım?Okulum olduğu için çok çalışamıyorum ama haftasonu sabahtan akşama kadar.

Öncelikle hoşgeldin.
İnat ederek her gün en az 1 saat ayırarak çalışmak gerek. Bir de kesinlikle metronomla çalışmalısın. Ritmi algılayıp oturtmadan ilerlemen asla mümkün değil. Kesinlikle inat ile ilgili bir hadisedir başarmak.
Benim bir öğrencim eline hiç gitar almadan bana geldi ve Cort X1 ve onun 10 wattlık amfisi ile eline ilk defa gitar alarak benimle derse başladı. Öyle hırsla ve inatla sarıldı ki 2 sene sonra Ankara'nın belli başlı metal gruplarından birinde çalmaya başladı.

Hoşgeldin,

Bende @Flamenco arkadaşımıza ek olarak önce şunu sormak istiyorum. Klasik gitar çalmak istediğin için mi klasik gitarla başladın? Eğer bu "sonradan elektroya geçmek istiyorum, başta klasikle öğreneyim" ise cevabı; kesinlikle direk elektro gitar ile başlamanı öneririm. Arada çok fark var. Birincisi biri penayla biri parmakla çalınıyor. İkincisi ise klasik gitarın klavyesi elektro gitar klavyesine göre daha etli, daha kalındır. Bu da ilk öğrenmeye çalışırken egzersizleri, akorları vs yapmakta zorlanmana sebep olur. Ancak klasik gitar istiyorsan ileride de, klasik ile devam edebilirsin. Klasik ile başlayayım, elektro ile devam ederim diyorsan direk elektro ile başlaman yararına olacaktır. ;)

Hoşgeldin,

Bende @Flamenco arkadaşımıza ek olarak önce şunu sormak istiyorum. Klasik gitar çalmak istediğin için mi klasik gitarla başladın? Eğer bu "sonradan elektroya geçmek istiyorum, başta klasikle öğreneyim" ise cevabı; kesinlikle direk elektro gitar ile başlamanı öneririm. Arada çok fark var. Birincisi biri penayla biri parmakla çalınıyor. İkincisi ise klasik gitarın klavyesi elektro gitar klavyesine göre daha etli, daha kalındır. Bu da ilk öğrenmeye çalışırken egzersizleri, akorları vs zorlanmana sebep olur. Ancak klasik gitar istiyorsan ileride de, klasik ile devam edebilirsin. Klasik ile başlayayım, elektro ile devam ederim diyorsan direk elektro ile başlaman yararına olacaktır. ;)
Ben cevap yazarken gelmiş bu detay. Aynen katılıyorum. Eğer hedef elektro ise oradan başlamak lazım. Yani klasikle başlayıp elektroya geçmek araba sürmeyi öğrenmek için bisikletle başlamak gibi saçma bir durum aslında.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hoşgeldin,

Bende @Flamenco arkadaşımıza ek olarak önce şunu sormak istiyorum. Klasik gitar çalmak istediğin için mi klasik gitarla başladın? Eğer bu "sonradan elektroya geçmek istiyorum, başta klasikle öğreneyim" ise cevabı; kesinlikle direk elektro gitar ile başlamanı öneririm. Arada çok fark var. Birincisi biri penayla biri parmakla çalınıyor. İkincisi ise klasik gitarın klavyesi elektro gitar klavyesine göre daha etli, daha kalındır. Bu da ilk öğrenmeye çalışırken egzersizleri, akorları vs zorlanmana sebep olur. Ancak klasik gitar istiyorsan ileride de, klasik ile devam edebilirsin. Klasik ile başlayayım, elektro ile devam ederim diyorsan direk elektro ile başlaman yararına olacaktır. ;)
Aynen öyle ama hazır almışken bunda da birşeyler yapayım diyorum yanlış mı duşunuyorum acaba?

Klasik gitarla çalışıyorum ancak eğer bunu başarabilirsem ve iyi çalabilirsem elektro gitara geçmek istiyorum tarzım elektro gitara daha yakın.Gunde en az ne kadar çalışmam lazım?Okulum olduğu için çok çalışamıyorum ama haftasonu sabahtan akşama kadar.

Ilk once iyice irdele ve tarzını belirle çok insan tanıyorum elektro gitardan pişman olup klasik müziğe dönen.

Youtube uzerinden blues,klasik,flamenko,jazz,metal,rock,folk vs çok sayıda müzik türünü dinleyin ve iyice irdeleyin 1 günde olacak iş degil bu.

Iyi karar vermezseniz yoldan çıkma olasılıgı cok yuksek

Günde en az 3 4 saatlik bir program izlemelisin ve calısmalarında metronom kullanmalısın.

Aynen öyle ama hazır almışken bunda da birşeyler yapayım diyorum yanlış mı duşunuyorum acaba?
Yani yanlış değil, tabi elinizde klasik varsa oradan da çalışabilirsiniz. Ama unutmayın, yeni başlayan biri klasik gitarda daha çok güç harcar. En azından ben kendimden örnek vereyim, bende bu mantıkla başlamıştım. Çok zorlanıyordum akor basarken vs. Daha sonra elektro aldığımda klasik gitarda harcadığım gücün yarısı ile aynı işi yapabildiğimi farkettim sapından ötürü. VE bir diğer husus ise, tam sayı veremeyeceğim ama tel aralığı daha fazla klasik gitarın bir miktarda olsa. Bu da elektroya geçtiğinde garipseyeceğin bir durum.

Ilk once iyice irdele ve tarzını belirle çok insan tanıyorum elektro gitardan pişman olup klasik müziğe dönen.

Youtube uzerinden blues,klasik,flamenko,jazz,metal,rock,folk vs çok sayıda müzik türünü dinleyin ve iyice irdeleyin 1 günde olacak iş degil bu.

Iyi karar vermezseniz yoldan çıkma olasılıgı cok yuksek

Günde en az 3 4 saatlik bir program izlemelisin ve calısmalarında metronom kullanmalısın.
okulum varkwn o kadar uzun çalışamıyorum maalesef ama hafta sonları gozumu açmamdan kapatana kadar gitar elimde.Anlamıyorum neden duzgunce basamıyorum şu akorları

Yani yanlış değil, tabi elinizde klasik varsa oradan da çalışabilirsiniz. Ama unutmayın, yeni başlayan biri klasik gitarda daha çok güç harcar. En azından ben kendimden örnek vereyim, bende bu mantıkla başlamıştım. Çok zorlanıyordum akor basarken vs. Daha sonra elektro aldığımda klasik gitarda harcadığım gücün yarısı ile aynı işi yapabildiğimi farkettim sapından ötürü. VE bir diğer husus ise, tam sayı veremeyeceğim ama tel aralığı daha fazla klasik gitarın bir miktarda olsa. Bu da elektroya geçtiğinde garipseyeceğin bir durum.

Ikisinide iki ayrı birer enstruman olarak düşünürsek alışılabilinecek bir durum :) ikisini aynı anda göturen virtuozler var.örnegin; chris broderick

Merhaba,
Foruma da, gitara da hoşgeldin:)
Hafta sonu sabahtan akşama kadar pratik yaptığını sanmıyorum, muhtemelen takılıyorsundur kendince bol bol. Bu da iyi bir şey:)
Ama kendini kandırma; gerçekten saatlerce verimli çalışıyor olsan bunu fark ederdin:)

1 ay ders verip bu akorların hiç birini tam olarak bastıramadığım öğrencilerim oldu. O yüzden yeteneksiz değilsin.
Ama gitara HER GÜN biraz zaman ayırmalısın. Sadece hafta sonu ile bu iş olmaz. Her gün 1 saat çalışsan çok şey fark eder.
3 tane öneride bulunacağım.
1) Sol el parmaklarını kuvvetlendirmek için ayrıca gitar klavyesinde pratik yapman gerekebilir. Parmakların kuvvetlendikçe iş kolaylaşır.
2)Bir akordan öbürüne geçerken bütün parmaklarını klavyeden kaldırma; sadece değiştirmen gerekenleri değiştir. Bunun için biraz uğraşman gerekir.
3)Kısa süre de olsa ders al biraz. Bu çok şeyi değiştirir.

Başlangıç düzeyinde elektro-klasik filan fark etmez. Öğrenmen gereken esas olarak iki şey var:
1)Klavyede notaların yerleri. Bunlar elektro gitarda veya klasik gitarda farklı değildir.
2)Sol elinin parmaklarını kuvvetlendirmek.

Farkı yaratan şey gitar değil, TARZdır. Eğer BLUES-ROCK veya METAL çalmak istiyorsan, klasik gitar ile çok bir yere gidemezsin. Ama yine de bu bir şey öğrenemeyeceğin anlamına gelmez. Klasik gitar ile de pek çok şey çalınabilir. Önce bu gitarın ile öğrenebileceklerini öğrenmeye bak. Aksi takdirde dikkatin dağılır, pek çok kişi gibi sen de işi tüketime ve alım-satıma bağlarsın:)

Merhaba,
Hafta sonu sabahtan akşama kadar pratik yaptığını sanmıyorum, muhtemelen takılıyorsundur kendince bol bol. Bu da iyi bir şey:)
Ama kendini kandırma; gerçekten saatlerce verimli çalışıyor olsan bunu fark ederdin:)

1 ay ders verip bu akorların hiç birini tam olarak bastıramadığım öğrencilerim oldu. O yüzden yeteneksiz değilsin.
Ama gitara HER GÜN biraz zaman ayırmalısın. Sadece hafta sonu ile bu iş olmaz. Her gün 1 saat çalışsan çok şey fark eder.
1) Sol el parmaklarını kuvvetlendirmek için ayrıca gitar klavyesinde pratik yapman gerekebilir. Parmakların kuvvetlendikçe iş kolaylaşır.
2)Bir akordan öbürüne geçerken bütün parmaklarını klavyeden kaldırma; sadece değiştirmen gerekenleri değiştir. Bunun için biraz uğraşman gerekir.

Başlangıç düzeyinde elektro-klasik filan fark etmez. Öğrenmen gereken esas olarak iki şey var:
1)Klavyede notaların yerleri. Bunlar elektro gitarda veya klasik gitarda farklı değildir.

Farkı yaratan şey gitar değil, TARZdır. Eğer BLUES-ROCK veya METAL çalmak istiyorsan, klasik gitar ile çok bir yere gidemezsin. Ama yine de bu bir şey öğrenemeyeceğin anlamına gelmez. Klasik gitar ile de pek çok şey çalınabilir. Önce bu gitarın ile öğrenebileceklerini öğrenmeye bak. Aksi takdirde dikkatin dağılır, pek çok kişi gibi sen de işi tüketime ve alım-satıma bağlarsın:)
Bu konuda çok bilgili olduğunuzu daha ilk cumlenizden anladım.Harbi den de doğru yaklaşıl 1-2 saati verimli elimde takılıyorum değişik sesler keşfediyorum vs.Gerçekten çok haklısınız

Merhaba,

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9450&gid=390#.VDwx4xmDPqA

Bu alet gitar olmadığı zaman serçe parmak çalışması icin sizce etkili olur mu hocam ?

Özellikle legatolara etki edebilir :)

dostum hoşgeldin öncelikle seninle kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
ben gitara başladığımda senin gibi okulla meşgul ve yoğundum ama bulduğum her boş anımda gitarı elime aldım. öncelikle parmak egzersizleri ile başladım pes etmeden sabırlı bir şekilde adım adım ilerledim. Sonra notaları öğrendim ve pentatonik gam çalıştım , ilk başlarda zorlanabilirsin gayet normal ama düzenli bir şekilde acele etmeden çalışırsan başarılı olabilirsin . ilerleme kaydettikçe seviyeyi arttırdım armoniler vs vs .
yani özetle akorlardan önce parmak egzersizleri - ve pentatonik gamları çalışmanı öneririm ondan sonra akorlar zaten senin için kolay olur , önemli olan klavyede bastığın notayı bilmen buna göre sırası ile çalışmalarını devam ettirmen
tabi bunlar benim kendi fikrim katılanda olur katılmayanda

Başlığı açalı 3 ay olmuş biraz şu an ki durumumdan bahsedeyim istedim.Öncelikle elektro gitar ile çalışmaya başladım.Hergun 1-2 saat duzenli çalışıyorum.Temel akorlar yanı sıra bareli akorları da yeni yeni basabiliyorum.Kolay denecek duzeyde şarkılar çalabiliyorum.Klavyedeki notaları oğrendim ve yavaştan do major ile gamlara giriş yaptım.Ayrıca basit teori çalışıyorum akorları farklı pozisyonlara taşıma vs.

Geri