Mehmet Pişkin

kimseyi suçlamadan sövmeden böylesine soğuk kanlı ve kararlı bir konuşma yapması ve son cümlelerine bile merhabalar diye nazik bir şekilde başlayan bir adam.. evet iç dünyasında neler yaşadı asla bilemeyeceğiz fakat onun kendi kararı ve iradesi . inançlı olmadığını söylemiş videoda , peki onun cehennemde yanacağını şöyle böyle olacağını söyleyen inançlı insanlar ya siz neler yaptınız bu dünyada ? daha mı masumsunuz ? cenneti garantilediniz mi ? sırf sizinle aynı fikirde olmadığı için siz iyi o kötümü oldu ?
insanlar birbirinin fikirlerine saygı ve anlayış gösterdiği zaman belki bu dünya daha iyi olabilir .. ?

ya heryerde bi kavga her başlıkta bi kakışma.. neyin derdindesiniz anlayamadım vallahi. her konu sayfalarca uzuyor.. üstelik sadece lüzumsuz mesajlarla...adam kendini bakıyorum kısa süreli bi konuda sayfalarca mesaj varsa kesin kavgadır diye kapatıyorum geçiyorum. zevkini kaçırıyosunuz forumun. kavga edicek insanlar bi zahmet çıksın gitsin forumdan. günlük yaşantımızda kavga laf dalaşı vb çirkin işler...buradada aynı şekilde olmasın yani bi girip takıldığımız şurası var. gerek yok lüzumsuz lüzumsuz kavgalara. dostcana geçinip gidelim b*kunu çıkarmaya gerek yok

Eskiden birisi öldüğünde kötü birisi, haketmeyen birisi olduğunda bile cemaat, imam nasıl bilirdiniz diye sorduğunda iyi bilirdik derdi. Bu iyi bilirdik sözü bir anlamda toplumun kişiyi affetmesidir, öyle kabul etmesi ve konuyu kapatmasının anahtarıdır. Bu doğrusudur demiyorum fakat bu böyleydi. Bugün artık ölmüş bir insanın peşinden dahi kavga çıkabiliyor. Ölümler bile bizden ve onlardan diye ayrıştırılıyor. Herkes tek, herkes öteki.
Hayatta insanın intihar etmek dışında verdiği her karardan pişman olup vazgeçebilme şansı vardır. Böyle bir karar noktasına gelmiş kişinin arkasından elimizden sadece kararına saygı duymak gelir.

İntihar konusunda mesleğim sebebiyle bazı gözlemlerim oldu. Bu gözlemlerim ise genellikle hocalarımla paralel doğrultudaydı. Erkekler genelde konuyu kapatmak için intihar ederler ve kesin öldürecek yöntemleri tercih ediyorlar. Kadınlar ise bir ihtimal kurtarılabilecekleri yöntemleri tercih ediyorlar ve oranlarsak intihar girişiminden daha fazla kurtuluyorlar, kurtarılıyorlar.Kadın intiharları bir yerde onları dinlemeyen topluma mesajlarını ulaştırmak için bir çığlıktır.
Bu noktadan sonra o kişinin derdinin dinlenmesi, imkan varsa çözüm yolunda ona yardım edilmesi gerekir. Bu insan ve insanlık içindir.

Depresyon hastalığının en kötü sonucu ölümdür. Hasta kişiler en dip hissettikleri zamanda hayatlarını sonlandırma noktasına gelebilirler. Eğer bu hastalık ciddiye alınmaz ve tedavi aksatılırsa, ilaçlar düzgün kullanılmaz, görüşmeler yapılmazsa intihar riski daha da artar. 70 80 m2 kutuların içinde yaşamaya mahkum. günün 14 15 saatini işle ve o işe ulaşmakla geçirmek zorunda kalan, bilginin en gereksizine, yemeğin en kötüsüne mecbur kalan, sevdiği üç beş kişiye de zaman ayıramayan herkes bu hastalığınn riskinin kapsamı içindedir.

15 dakika için tanıdım ve üzüldüm. Bizler gibi bir adam öldü gitti. Sevenlerinin başı sağolsun.

"Ölünün arkasından kavga çıkması" kadar basit değil bu mesele. Ölü için ne düşündüğümüze göre de tasnif edilip kutuplaştırılmak isteniyoruz.
Dedim ya, biz bu üslubu tanıyoruz. En azından ben çok iyi biliyorum ne olduğunu amacının.
Hayatınızın değeri hangi safta durduğunuza göre belirleniyor.
Biz bunu Berkin Elvan'da da gördük, Ali İsmail'de de... Dedim ya, çok iyi biliyorum ben bu tavrı ve arkasındaki kafayı.

Eskiden birisi öldüğünde kötü birisi, haketmeyen birisi olduğunda bile cemaat, imam nasıl bilirdiniz diye sorduğunda iyi bilirdik derdi. Bu iyi bilirdik sözü bir anlamda toplumun kişiyi affetmesidir, öyle kabul etmesi ve konuyu kapatmasının anahtarıdır. Bu doğrusudur demiyorum fakat bu böyleydi. Bugün artık ölmüş bir insanın peşinden dahi kavga çıkabiliyor. Ölümler bile bizden ve onlardan diye ayrıştırılıyor. Herkes tek, herkes öteki.
Hayatta insanın intihar etmek dışında verdiği her karardan pişman olup vazgeçebilme şansı vardır. Böyle bir karar noktasına gelmiş kişinin arkasından elimizden sadece kararına saygı duymak gelir.

İntihar konusunda mesleğim sebebiyle bazı gözlemlerim oldu. Bu gözlemlerim ise genellikle hocalarımla paralel doğrultudaydı. Erkekler genelde konuyu kapatmak için intihar ederler ve kesin öldürecek yöntemleri tercih ediyorlar. Kadınlar ise bir ihtimal kurtarılabilecekleri yöntemleri tercih ediyorlar ve oranlarsak intihar girişiminden daha fazla kurtuluyorlar, kurtarılıyorlar.Kadın intiharları bir yerde onları dinlemeyen topluma mesajlarını ulaştırmak için bir çığlıktır.
Bu noktadan sonra o kişinin derdinin dinlenmesi, imkan varsa çözüm yolunda ona yardım edilmesi gerekir. Bu insan ve insanlık içindir.

Depresyon hastalığının en kötü sonucu ölümdür. Hasta kişiler en dip hissettikleri zamanda hayatlarını sonlandırma noktasına gelebilirler. Eğer bu hastalık ciddiye alınmaz ve tedavi aksatılırsa, ilaçlar düzgün kullanılmaz, görüşmeler yapılmazsa intihar riski daha da artar. 70 80 m2 kutuların içinde yaşamaya mahkum. günün 14 15 saatini işle ve o işe ulaşmakla geçirmek zorunda kalan, bilginin en gereksizine, yemeğin en kötüsüne mecbur kalan, sevdiği üç beş kişiye de zaman ayıramayan herkes bu hastalığınn riskinin kapsamı içindedir.

15 dakika için tanıdım ve üzüldüm. Bizler gibi bir adam öldü gitti. Sevenlerinin başı sağolsun.

Ağzınıza ,yüreğinize sağlık... İnancımız vs ne olursa olsun,yazdıklarınız insan olmanın gereği....Ben de mesleğim gereği bir kamu kurumunda psikolog ve psikiatr arkadaşlarla çalışıyorum..Bu tip durumların bir rahatsızlık olabileceğini bilmeden '' iyi olmuş,oh olmuş demek'' tam da dediğim bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak...Ölen bir insansa etnisitesi inancı ne olsun saygı duymak lazım..Sizin inançsızlık dediğiniz adamın inancı olabiliyor...Bir de bunu kendimize göre doğru inancınız la yargılamaya aşalamaya da hakkımızı yok...

"Ölünün arkasından kavga çıkması" kadar basit değil bu mesele. Ölü için ne düşündüğümüze göre de tasnif edilip kutuplaştırılmak isteniyoruz.
Dedim ya, biz bu üslubu tanıyoruz. En azından ben çok iyi biliyorum ne olduğunu amacının.
Hayatınızın değeri hangi safta durduğunuza göre belirleniyor.
Biz bunu Berkin Elvan'da da gördük, Ali İsmail'de de... Dedim ya, çok iyi biliyorum ben bu tavrı ve arkasındaki kafayı.

Bazen görmek istemiyorum o kafayı. Haklısın.

Ben derim ki,inançtır vb.hepsi bir yana.Saygı duyan,duymayan herkes.Hiç olmadı ufak bir empatiyle.Konu daha fazla uzamamalı kanımca.Böylesi daha huzurlu olur.Hem Mehmet Pişkin için,hemde boşu boşuna gerilim olmasın diye.Denildiği gibi kendi hür iradesiydi.En azından ne kadar inançlı olunursa olunsun.Hür iradesine saygı duyulsun en azından.

Saygılar,sevgiler.

Arkasından söylemek ? inancınıza ne kadar bağlısınız bilemem ama okulumda din hocama sorduklarım ve aldığımbilgiye göre de yanlış değil. İntihar etmeye çalışmak bile bir tür şirk getirmek sayılabilir. Ki burada bir fiiliyat var. Akledin..

Yönetimin yapabileceği birşey yok sanırım. Vicdani bir konu bu.. Hür irademle de düşüncemi yazıyorum. Kusura bakma ama olayı benim üzerimden döndürmeye çalışanlar da var. Bende dil pabuç.. Cevabım her zaman olucak da.. Polemik yaratmaya çalışana baksın Yönetim.
Emin ol senden çok daha katı ve şeri düşüncelerim var benim ve bu intihar eden arkadaş için içimden sayıp dışımdan saymadığım onlarca şey var ama burada dile getirmiyorum ve ölen insanların arkasından saydırmıyorum alenen.
Çünkü bu forumu kullanan insanları böyle duyarlılıkları var. Yaşamları ve inançları da bu yönde çoğunlukla.
Çünkü bu ülke Laiklik adı altında yönetilen bir ülke ve altındaki insanlarıdan %20si müslüman gibi düşünüyor ve yaşıyor. (tartışmak isteyenlere özelden sohbet edebiliriz bu rakam için)
Hür iradenle düşünceni ben intihar eden bir insana hiç saygı duymuyorum diyerek de yazabilirdin.
Burda ölen kişiye hakaretler laflar savurarak ve insanların duyarlılıklarına dokunarak değil.
Forum kurallarında yoksada ahlak kurallarında var. Ama anlaşılan sende islam ahlakı yok modern ahlak yok hiç bi ahlak yok sadece ergen ahlakı var.
Sen günaha giren insana (bizce), böyle her kesimden bir toplumun ortasında saydırmayı uygun görüyorsan benim sana diyecek bişeyim yok. Çık bakalım sokağa da de aynılarını de bakalım kaç kişi dövüyor seni. Bi de forumda böyle sayıyorsun ya adama şirk bu şirke girmiş diye. Sen nerde ne kadar bizi şirke yaklaştıran şeyleri sertçe eleştirip tersini savunuyorsun. Burda bir konuya klavyeden efelik ediyorsun eyvallah. Dil pabuç çok güzel marifetin de iyiymiş. Sen hayatınının neresinde münafıkca yaşamı veya inançsızlığı veya kafirliği eleştirdin değiştirmeye çalıştın yerden yere vurdun??? Ne zaman ne yaptın? Sen böyle yaşayan çocuklarla okuyup onlarla geziyorsun arkadaşlık ediyorsun. Etrafındakiler münafıkça yaşıyor. Noldu burda adama saydırması kolay. Arkadaşlarına laf yok mu onların ailelerine laf yok mu? Hiç kız arkadaşın mı yok mu okulda? Sabah onlara selam veriyor musun en en en basitinden? Gezmeyi geçtim. Oho burda nerelere girerim de milletin gözü yorulmasın. Bana burda şirke girmiş allah onu beter etsin amaçsız inançsız demesi kolay. Ayet kopyalayıp yapıştırmayı bende bilirim. Böyle olmuyor genç o işler. Sen burda tam tersi insanları inanmaktan da islamdan da soğutuyorsun. Cihat etmek farz ya bize, onun tamamen tersini yaparak herşeyi mahvediyorsun. Senin gibiler yüzünden neler çektim. Önce gitte çaldığın enstrümanın fetvasını al da gel bana. Sabah namazını kaçırma. Klavye şakirdi.
Sen şimdi dik kafanla devam et. 25 yaşına gelip bir gün forumda bu konuyu görünce evet benim düşüncelerim bu adam için gerçekten hala böyle ama bu şekilde yazmam ne kadar yanlışmış dersin. Yetişkinliğimize daha var yaşımız 18-19. Bunu da o beğenmediğin 10 yıl psikoloji ilmi okumuş psikologlardan birine git anlatsın sana. Bluğa erince namaz farz akıl yerinde ama daha tam kapasite anamız babamız gibi düzgün düşünemiyoruz. Akıllı ol genç. Akıllı.

Geri