Amfi Ve Gitar Elektroniğinden Anlayan Ve Bana Yarım Etmek Isteyen

Merhabalar. uzun süredir gitar çalmıyordum ve dün gece biraz çalmak istedim. Hiç lafı uzatmadan direkt konuya gireceğim.

Gitarı taktım amfiyi açtım çalmaya başladığımda gain ufak ufak azaldı ve neredeyse clean/crunch arası bir tona döndü. heralde jak bozuk dedim başka jak taktım hala clean. sonra amfiyi kapattım 1 dakika sonra tekrar açtım önce gain geldi sonra yine "viuuuvv" diye azaldı. ( ses efekti gerçekten böyle ) düm düz palm mute yaptığımda ( cın cın cın cın vik vik vik viuuuvv) gibi olarak ses cleanleşti. Forumda minik bir araştırma yaptım ancak neredeyse tamamında kavga çıkmış ve bir sonuca bağlanmamış.

Bilgisi olan arkadaşlar yönlendirirse sevinirim zira ben pek anlamam.

(aslında anlarım dijital elektronikten tez yazmıştım zamanında ama amfi ve gitar dendiğinde hiç anlamıyorum arkadaş yani bu kadar mı uzak olur bana ahah )

Özetle bilgileriniz dahilinde eğer amfinin sorununu anlayabilirsek ufak tefek tamir işlerine girebilirim ancak detaylı işçilik ve tecrübe gerektiren bir tamir işi gerektiğini anlarsak kime götürmeliyim önerilere açığım.

Edit: Sorun amfiden mi gitardan mı anlayamadım. Aslında 2 gitarım var ancak diğeri bir müzik evinde satılık olarak durmakta alıp gelmeye vaktim olmadı.

iyi günler iyi forumlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ayrıca şu an clean kanalını denedim. ömrüm boyunca duyduğum en güzel cleanlerden birine sahip olan amfim şu anda clean kanalından da distortion vermekteo_O

Çok enteresan bir durum. fikirleri ve yardımları bekliyorum arkadaşlar.

Peki ancak buralara nasıl bir girişimde bulunabilirim. veya amfimin lambalarınının ne olduğunu nereden öğrenebilirim. sitesinde yazmıyordu en son baktığımda. gerçi zaten 1 lamba var içinde oda hybrid galiba tam bilmiyorum. yani cleande lamba var ama distortionda yok yanılmıyorsam.

Hartke gt60 kafa

Edit : 12Ax7 diye bir lamba barındırıyormuş

benim ilk amfimde de başıma benzer bir şey gelmişti. preampı lambalı s80 marshall. lamba değişimiyle düzelir.

ses hi gain brit tonundan birden crunch gibi bir tona dönüşmüştü diye tarif edeyim, sonra o da azalarak bitti. aiyiadam'ın belirttiği gibi preamp lambası sorunu olabilir.

Aslında geçen sene değiştirmiştim Gitarin pilini. ama mantıklı geldi şimdi kulağıma bir anda değiştirip deneyeceğim teşekkürler

Peki ancak buralara nasıl bir girişimde bulunabilirim. veya amfimin lambalarınının ne olduğunu nereden öğrenebilirim. sitesinde yazmıyordu en son baktığımda. gerçi zaten 1 lamba var içinde oda hybrid galiba tam bilmiyorum. yani cleande lamba var ama distortionda yok yanılmıyorsam.

Hartke gt60 kafa

Edit : 12Ax7 diye bir lamba barındırıyormuş

Lambanın konumunu bilmiyorum. Amplinizin kullanma kılavuzunda da bilgi göremedim. Lamba büyük ihtimalle ampliyi açar açmaz(eğer içini açmaya karar verirseniz) kolayca erişebileceğiniz bir konumdadır.

Umarım gerek kalmaz ve sorun diabolique'in belirttiği şekilde gitarınızın pilinin azalmış/bitmiş olmasıyla ilgilidir.

Henüz deneyemedim zira eve geçemedim daha şirketten. Ancak distortion açıkken distortion un azalması pilden olma ihtimali benimde kafama yattı. peki clean kanalından distortionumsu crunchımsı bir ses gelmesi neden olabilir acaba?

Hartke gt60 kafa model amfiyi zamanında bende kullanmış ve oldukça memnun bir şekilde kullanmıştım.
Eğer yanılmıyorsam 1 adet 12Ax7 lamba barındırmakta ve genel anlamda hybrit bir amfidir.

Bahsettiğiniz problem bu amfide değilde bir başka amfide benzer şekilde başıma gelmişti.
Şimdi size sormak istediğim soru; amfiyi overdrive kanalında gittikçe clean tarzı bir ton verirken amfiyi kapattığınızda (ki kapanırken 1sn kadar bir bekleme süresi sonrasında kapanmalı) bu sürede dist. gain seviyesi artar şekilde mi kapanıyor yoksa bir fark olmadan mı kapanıyor?

Bunu sormamdaki sebep ise eğer böyle bir problem var ise amfi güç bağlantı kablosunda ya da amfiye güç veren sistemde bir problem olabileceğidir.

Umarım bu yazdıklarım birazda olsa fayda sağlar.

İyi forumlar.

Ama yukarıda aiyiadam ve anti-social'ın da bahsettiği üzere lambanızın ömrünün tükendiği anlamı da gelebilir. Yanlış hatırlamıyorsam 12AC7 lamba preamp katında bulunuyordu.

Full lambalı amfi olsaydı. Lamba soketlerinde temassızlık incele bulursan lehim damlat derdim ama muhtemelen değil. Pil değilse ankaraya gelirken yanında getir baktıralım.

Hartke gt60 kafa model amfiyi zamanında bende kullanmış ve oldukça memnun bir şekilde kullanmıştım.
Eğer yanılmıyorsam 1 adet 12Ax7 lamba barındırmakta ve genel anlamda hybrit bir amfidir.

Bahsettiğiniz problem bu amfide değilde bir başka amfide benzer şekilde başıma gelmişti.
Şimdi size sormak istediğim soru; amfiyi overdrive kanalında gittikçe clean tarzı bir ton verirken amfiyi kapattığınızda (ki kapanırken 1sn kadar bir bekleme süresi sonrasında kapanmalı) bu sürede dist. gain seviyesi artar şekilde mi kapanıyor yoksa bir fark olmadan mı kapanıyor?

Bunu sormamdaki sebep ise eğer böyle bir problem var ise amfi güç bağlantı kablosunda ya da amfiye güç veren sistemde bir problem olabileceğidir.

Umarım bu yazdıklarım birazda olsa fayda sağlar.

İyi forumlar.

Selamlar. Dediğinizi denedim tam şu anda ancak hayır böyle birşey olmuyor. yani amfiyi kapatıyorum ama herhangi bir ses artışı olmuyor o kısa kapanma süresi içerisinde.

ayrıca daha önce yukarıda belirttiğim gibi amfinin kafası karışmiş gibi çok enteresan bir durum var. mesela clean kanalı açıkken yaklaşık 2 dakika içerisinde ses disortionlaşıyor(crunchımsı). amfiyi kapatıp açıyorum distortion kanalını açıyorum 1-2 dakika içerisinde ses crunchlaşıyor. yani amfi kendine limit (x cruncha giderken) X , Distortion = clean= X, gibii bir fonksiyon kurmuş gibi.

Daha önce gitarımın pili bitmişti ozaman seste bir düşüklük ve belirgin bir ton kaybı vardı ancak bu tarz ton değişimleri olmuyordu. ama yinede bir pil alıp denemeyi düşünüyorum. umarım pilden kaynaklıdır :(

Full lambalı amfi olsaydı. Lamba soketlerinde temassızlık incele bulursan lehim damlat derdim ama muhtemelen değil. Pil değilse ankaraya gelirken yanında getir baktıralım.
Abi selamlar. ben geliyorumda sen olmuyorsun hiç :)

Eğer ki pil sorunu değilse ankaraya getireceğim amfiyi umarım ciddi bir sıkıntısı yoktur. Bildiğin üzere ankaraya adım attığım gibi sizin oraya uğradığımı söylememe gerek yok sanrıım.

Umarım sorunu çözeriz be abi.

benzer değişimler kombo bir amfide başıma gelmişti. Başta açılmamaya başladı, sigortası yanmış, değiştirdim, bu sefer bahsettiğiniz değişimlerle karşılaştım. hoparlörü sardırmam gerekti, sizinkinin bununla bir alakası var mı bilemiyorum ama başka bir kabinle deneme şansınız varsa deneyin derim, en azından bir mağazada falan.

Geri