Gitarın Fretlerini Değiştirdim Hatır Hutur Sesler Geliyor

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mustain007 tarafından 18 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

 1. rg370dx korea gitarımın fretleri eridiği için değiştirdim ama şimdi bend yaparken hatır hutur sesler geliyor teller sürtünüyor fretlere yeni olduğu için mi başka bi sorun bulamadım çünkü teşkkürler şimiden
   
 2. Fretler yeni olduğu için. Bir süre sonra o sesler kaybolacaktır.
   
 3. Değiştirdim derken kendiniz yapmadınız bu işlemi değil mi?
   
 4. gitar perdeleri takılır takılmaz hiç bir işlem uygulanmadan kullanılmıyor zaten. kenarlarının yuvarlatılmasının yanı sıra, bütün perdeler klavye radiusuna uygun bir aletle çok ufak bir tesfiye işleminden geçer.
   
 5. yok kendim yaptım sap ayarı filan hiçbir sıkıntısı yok sadece bende yaparken oluyor
   
 6. Kendiniz yaptı iseniz o gitarın fretlerinden hayır geleceğini sanmıyorum zira piyasada usta denilen adamlar bile yapamıyor en azından ben doğru dürüst yapanı göremedim..
   
  CanberkPolat, J-P ve Death bunu beğendi.
 7. Fretleri değişiyor gitarımın, 1.5 haftaya alacağım, nelerine dikkat etmem gerekir? Kenan usta işinde iyidir deniyor araştırmalarıma göre, sorun da yaşamak istemiyorum açıkcası, gitarı aldığımda nelere bakmalıyım?
   
 8. Düşük çalım, teller 2mm veya altında olmalı. Çok cızırtı olmamasına dikkat et, yani az miktarda olabilir ama onun bir ayarı var. Şansın var ise sana uygun olan bir radius da fretleri şekillendir.
   
 9. Bana uygun derken, gitarın radiusuna göre mi? Benim anlamadığım nokta, fretler çakıldığında sapa yapıştığından, aynı yarıçapta olmuyor mu? Yoksa tıraşlanıp belli seviyeye mi getirilmesi lazım?
   
 10. Sizin en rahat ettiğiniz radius ne ise, ona göre eğim verebilirsiniz. Hayır tabii ki de aynı yarıçapta olmuyor. Siz bir şey söylemezseniz, standart bir şey yapar.
   
 11. Anladım, teşekkür ederim
   
 12. Bir şey değil, her zaman.
   
 13. Sorunu çözdüm telleri yükselttim biraz daha piyasadaki ustaları bilmem ama ben yaptım seside düzgün çıkıyo isteyene kayıtta atabilirim
   
 14. Sesinin düzgün çıkmasından çok, tellerin alçak olması önemli. Yeni değiştirilen iyi ayarlanmış fretlerde 17. frette tel yüksek en fazla 2mm olur. Ayrıca fret değiştirmek sadece değiştirmekten ibaret değil. Öncelikle klavye sap ayarında klavye dümdüz yapılır ve klavye cetveliyle kontrol edilir. Ardından tesviye+yuvarlatma+parlatma, fret köşelerinin yuvarlatılması işlemlerinin uygulanması ve fretlere uygun çap eğimi verilmesi gerekir.

  En basitinden fretleri çakarken uygun radiusta yeterli güce sahip pres gerekli ki homojen olarak fretler yerine uygun eğimde otursun. Malesef bu işlem el ile olmuyor, el ile fret çekici kullanarak anca basit sabitleme işlemi yapılabiliyor. Bunları belki yaptınız, bizim bilgimiz olmadığı için herkes şüpheli yaklaştı ama bunlar olmadan yapılan fret işlemi trışkadır, bir halta yaramaz. Bunlar için bile deneyim gerekli. Hele ki fretleri sökerken dikkatli sökmediyseniz klavye de ayva olmuş, yani bol bol talaş kalkmış olabilir. Tabii siz hepsine dikkat etmişsinizdir, hakikatten zanaatınız iyidir, onu bilemem.
   
  aumit bunu beğendi.
 15. Çaktıktan sonra leveling, crowning, polishing.
   
 16. Çakmadan önce ortada bir fret takımı olmadığı için haliyle çaktıktan sonra olması gerek.
   
 17. Yeni olmasıyla alakası yok, normal bir şey değil. Lutiyere götürebilir ya da youtube da (yerli yoksa yabancı videolar) videolar izleyerek problemini çözmeye çalışabilirsin.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş