Gitarın Fretlerini Değiştirdim Hatır Hutur Sesler Geliyor

#1
rg370dx korea gitarımın fretleri eridiği için değiştirdim ama şimdi bend yaparken hatır hutur sesler geliyor teller sürtünüyor fretlere yeni olduğu için mi başka bi sorun bulamadım çünkü teşkkürler şimiden
 
#4
gitar perdeleri takılır takılmaz hiç bir işlem uygulanmadan kullanılmıyor zaten. kenarlarının yuvarlatılmasının yanı sıra, bütün perdeler klavye radiusuna uygun bir aletle çok ufak bir tesfiye işleminden geçer.
 
#7
Fretleri değişiyor gitarımın, 1.5 haftaya alacağım, nelerine dikkat etmem gerekir? Kenan usta işinde iyidir deniyor araştırmalarıma göre, sorun da yaşamak istemiyorum açıkcası, gitarı aldığımda nelere bakmalıyım?
 
#8
Fretleri değişiyor gitarımın, 1.5 haftaya alacağım, nelerine dikkat etmem gerekir? Kenan usta işinde iyidir deniyor araştırmalarıma göre, sorun da yaşamak istemiyorum açıkcası, gitarı aldığımda nelere bakmalıyım?
Düşük çalım, teller 2mm veya altında olmalı. Çok cızırtı olmamasına dikkat et, yani az miktarda olabilir ama onun bir ayarı var. Şansın var ise sana uygun olan bir radius da fretleri şekillendir.
 
#9
Bana uygun derken, gitarın radiusuna göre mi? Benim anlamadığım nokta, fretler çakıldığında sapa yapıştığından, aynı yarıçapta olmuyor mu? Yoksa tıraşlanıp belli seviyeye mi getirilmesi lazım?
 
#10
Sizin en rahat ettiğiniz radius ne ise, ona göre eğim verebilirsiniz. Hayır tabii ki de aynı yarıçapta olmuyor. Siz bir şey söylemezseniz, standart bir şey yapar.
 
#14
Sorunu çözdüm telleri yükselttim biraz daha piyasadaki ustaları bilmem ama ben yaptım seside düzgün çıkıyo isteyene kayıtta atabilirim
Sesinin düzgün çıkmasından çok, tellerin alçak olması önemli. Yeni değiştirilen iyi ayarlanmış fretlerde 17. frette tel yüksek en fazla 2mm olur. Ayrıca fret değiştirmek sadece değiştirmekten ibaret değil. Öncelikle klavye sap ayarında klavye dümdüz yapılır ve klavye cetveliyle kontrol edilir. Ardından tesviye+yuvarlatma+parlatma, fret köşelerinin yuvarlatılması işlemlerinin uygulanması ve fretlere uygun çap eğimi verilmesi gerekir.

En basitinden fretleri çakarken uygun radiusta yeterli güce sahip pres gerekli ki homojen olarak fretler yerine uygun eğimde otursun. Malesef bu işlem el ile olmuyor, el ile fret çekici kullanarak anca basit sabitleme işlemi yapılabiliyor. Bunları belki yaptınız, bizim bilgimiz olmadığı için herkes şüpheli yaklaştı ama bunlar olmadan yapılan fret işlemi trışkadır, bir halta yaramaz. Bunlar için bile deneyim gerekli. Hele ki fretleri sökerken dikkatli sökmediyseniz klavye de ayva olmuş, yani bol bol talaş kalkmış olabilir. Tabii siz hepsine dikkat etmişsinizdir, hakikatten zanaatınız iyidir, onu bilemem.
 
#17
Yeni olmasıyla alakası yok, normal bir şey değil. Lutiyere götürebilir ya da youtube da (yerli yoksa yabancı videolar) videolar izleyerek problemini çözmeye çalışabilirsin.
 

Üst