Usa Gitarlar Ve Türk Gümrükleri

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda anti-social tarafından 20 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

 1. ilk usa gitarımı hatırlayanlar olur turkrock üyesi celephais yardımıyla almıştım. o zamanlar gümrükler şimdiki kadar sıkı değildi hediye olarak sorunsuz geçti.

  önümüzdeki aylarda amerikadan custom jackson getirtmeyi planlıyorum. böyle bir işe girişen var mı aranızda, faturası ile birlikte yollansa vergisini ödeyip aynı gün kurtarabilir miyiz gitarı? hediye olarak yollatmanın hala bir avantajı oluyor mu?

  iki sene önce büyük sayılabilecek bir arcade stick almıştım 250 dolara gümrükte takılmıştı, ordinosu vesairesi derken epey geçirmişlerdi. allahtan amazon bütün masraflar kendilerinden olmak üzere göndermişti ekstra ücret olmadan çıkarmıştık.

  ben gitarın vergisini vesaire ödemek istiyorum ancak böyle ıvır zıvırla uğraşmak istemiyorum bu işlerden anlayan kullanıcılar aydınlatırsa çok mutlu olurum. saygılar.

  edit: faturayı ekletmeden normal standart usa seri fiyatını emsal gösterip vergi ödeyebilir miyiz? (memurların cehaletini sömürebilir miyiz? )
   
 2. gümrük için ne desek boş, yakaladıklarını söğüşlüyorlar. iki tane memurum ağzından çıkanla dönen bir sistem....
  Cevizlibağdaki merkez resmen ortaçağdan kalmış bir kurum. geçen yıl Ben 10 paket tel için vergi öderken; yanımda 2 tane turist taklidi yapan çakal "-türkçe bilmiyor biz siz ne diyor anlamıyore" diyerek gözümün önünde son model notebook u beleşe geçirdiler.
   
  hackeiommi, OverDriver ve Can Temtek bunu beğendi.
 3. Yahu o çakalların gönderide adları yazılı değil miydi? Kimlikleri yok muydu bakılacak? Böyle olur olmaz durumlarda eğilin bükülen memurun kafasından duvara süre süre kıvılcım çıkaraksın!!!!
   
  Death bunu beğendi.
 4. Boruyu döşerler eğer adamın yoksa.
   
 5. Eğer USPS ile alırsan %20 vergisini öder, güzel güzel aynı gün alır evine gidersin. Söylenenler bana garip geliyor, adamlar paketi açıyorlar gözünün önünde faturası varsa ona bakıyorlar, yoksa etiketinden internette aratıp fiyatını buluyorlar ona göre vergi uyguluyorlar, insanlarda bundan rahatsız oluyor anlamıyorum başka ne yapacaklardı, nedir yani beklenti.
   
 6. İyice cılkı çıkmış ya gümrüklerin. Tanıdık olmazsa zor iş valla.
   
  metaltrrocker bunu beğendi.
 7. Fatura konusunda alışveriş yapacağın site çok önemli. Amerikalılar genelde bu konuda çok sıkı (bence çok iyi yapıyorlar). Kesinlikle fatura üzerinde oynama yapmıyorlar yada fatura koymamazlık etmiyorlar. Çünkü ihracatı belgelemeleri gerekiyor. Sanırım alacağın gitar sıfır olacak ve euro ederi 1500 € üzerinde olacak.

  Olur da faturasız yollatırsan herşey mümkün olacaktır. Az vergi ödeyebilirsin, fazlası da mümkün olabilir, ürün kabul edilmeyebilir de. Gümrük müşavirine ya da Atatürk havalimanı dış hatlar gümrüğe bu konuyu danışmanı öneririm. Faturasız hediye üründe yaklaşım ne olacak diye.

  Ürün faturalı gelirse vergini ödersin ve ürünü %99.999 alırsın. Ürün elektro gitar olduğu için ve fiyatı 1500 euro üzeri olduğundan ekstra kalem eklenebilir. Ayrıca paketin açılıp muayene edilmesi vs istenebilir. Bu durum normaldir. İşini uzatır mağlesef. Ben 3 ay önce kadar müşavirle halletmiştim işleri. Onlar istanbul gümrükte işlemi tamamlayıp mng(fedex) ile izmir adresime ürünü göndermişlerdi. Yapılacak ödemelerin listesini hatırladığım kadarıyla yazacağım. Arada ufak tefek şeyleri atlayabilirim. Sanki müşavire uzaktan yaptıracakmışsın gibi yazarım, gereksiz kısımları elersin.

  Ordino bedeli 177 tl
  Antrepo 150 tlden başlayacaktır. (Sizin ürün depoda kalmazsa iyi olur gereksiz antrepo bedelinden kurtulursunuz, benim kargo bayrama denk gelmişti 1 hafta yatmıştı orada : ) birde o dönem dolar fırlamıştı. Bu tarz döviz hareketliliği umarım senin yararına olur)
  Yaklaşık %21 kdv (ürün avrupadan gelse 18 olurdu) + %3.7 gümrük vergisi + %6 kkdf ödersin.
  Müşavir ücreti yaklaşık 250 tl
  Noter onaylı belgeler için yaklaşık 150 tl.

  Sadece gümrükte vergi vs derken yaklaşık %30 ekstrası olacaktır. Kişisel olarak halledersen müşavir ve noter masrafı kalkar. Antrepodanda hızına göre yırtarsın.

  Son olarak şunu söyleyeyim. Gönderici kargo ücretini ihracat faturasına yansıtmamalı. Bence işin doğrusu budur. Yoksa bizimkiler kargodan da vergi kesmeye kalkar.
   
 8. keşke, benim temennim de o vergisi neyse ödeyip eve götürmek

  Chardx açıklayıcı bir yazı yazmış, orada belirtilen ekstra masraflar canımı sıkan nokta.
   
  metaltrrocker bunu beğendi.
 9. Gümrüklerin geneli hakkında bir görüş bildiremem (İhracat ithalat yapılan büyük Ticari işlemler açısından) ama PTT aracılığı ile gelen ürünlerle ilgili söylediğiniz doğru değil. Özellikle son yapılan düzenleme ile Ticari mal özelliği taşımıyorsa ve ilaç kimyevi madde cep telefonu değil ise gelen gönderi ile ilgili hiç bir sorun yaşamıyorsunuz ve tanıdığa da gerek yok. Belirlenen Gümrük vergi bedeli Gümrük de belirlenip daha sonra dağıtıma çıkıp postacı ile evinize geliyor ve vergiyi görevli memura ödüyorsunuz. Bu hizmet gayet yerinde ve memnuniyet verici bir bizler bakımından. Bunda bence anormal hiç bir şey yok. Buna rağmen vergi miktarı çoktur daha az alınmalı gibi konularda tartışılabilinir.
   
  inhumanform ve anti-social bunu beğendi.
 10. anladığım kadarıyla özetleyeyim; özel kargo firmaları yerine resmi posta servisleri aracılığıyla kargo işlemleri yapılır ise, vergi harici gereksiz masraflarla karşılaşma şansı azalıyor. doğru mudur?
   
  metaltrrocker bunu beğendi.
 11. Size bu konuda bayağı bir tecrübesi olan biri olarak şunları söyleyebilirim;
  Ne olursa olsun Resmi taşıyıcı (Amerika için Usps Almanya için DHL bu DHL özel kargo firması değil Almanya'nın Resmi posta biriminin adı da DHL) seçeneğini kullanın, 1450 yada 1500 Euro tam hatırlamıyorum ama 1500 Euro olması lazım bu miktarın üstünde olursa yukarda @Chardx nickli arkadaşın bahsettiği işlemleri yerine getirmen gerekiyor. Ben 1500 Euro'nun altında bir gitar alımım oldu Amerika'dan. Ödediğim ücret sadece yüzde 20 vergi oldu. İçiniz rahat etsin. Çok komplike birşey yaşamayacaksınız. Önemli olan gitar Türkiye'ye sağlam gelsin vergisi belirlenip adresinize getiriliyor.
   
  Son düzenleme: 21 Ekim 2014
  anti-social bunu beğendi.
 12. 1500 Euro
   
 13. Doğrudur zira limitler hep Euro bazında belirleniyor Gümrük Müsteşarlığınca. Arkadaşın dediği doğrudur.Teşekkürler..
   
 14. Benim mesajımda dikkat etti isen USPS ile yollatırsan demişim. USPS, amerikan devlet postasıdır ve devlet postası ile gelen paketler PTT gümrüğüne gelir. Masrafı %20/(avrupa birliğinden %18) ve 50 kuruş gibi bir damga pulundan başka birşey değildir. Mevzuat için; http://www.ptt.gov.tr/?wapp=legislation_tr&open=1 Postada gümrük ve Kambiyo Denetimi Rehberi kısmında yurdışından gelen paketler kısmını okuyun.
   
  diabolique bunu beğendi.
 15. Aslında DHL özel bir firmadır. Fakat Deutsche Post' u satın aldı bu sebeple devlet postası ile yollanan gönderileri de DHL taşımakta ama devlet postası ile yollandığından emin olmanızı öneriririm.
   
 16. sağolsun ma1 aracılığıyla arizona rainbow guitars'a snow white kv2 siparişi verdim, bir miktarda indirim yaptırdı. bir aksilik çıkmazsa aralıkta getirecek bekleme aşamasındayım şimdi :)
   
  YUSUF bunu beğendi.
 17. Gelince yolculuk sırasında gitar nelerle karşılaştı paylaşır mısınız?
   
 18. Faturayı düşük vurdurabilirsek gümrük bedelide düşecek yani?
   
 19. aralıkta bir aksilik olmazsa elimde olur o zaman yazarım. şimdilik jackson fabrikasına order verildi.
   
 20. Benim gitarım hiç müzikle alakası olmayan biriyle geldi, üstüne bir kaç adet "fragile" yapıştırması yapıştırmışlar, casede 1-2 çizik dışında sapasağlam geldi gitar. THY idi bu arada. Şans işi yalnız biraz da..
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş