Manyetik Takma Sorunu,yardım!!!

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mahmuttuncer tarafından 21 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

luthier mi,kendim mi

 1. luthier

  33.3%
 2. kendim

  66.7%
 1. Merhaba arkadaşlar,ucuza gelsin diye gitarıma yeni manyetiklerini televizyon tamircisine lehimlettim şimdi acayip bir dip gürültüsü var ve galiba titreşimleri manyetikler tam alamıyor,bir de volume düğmesi bozuldu :) sizce luthier'e mi götüreyim yoksa malzeme alıp kendim mi girişeyim??Tavsiyelerinizi bekliyorum.
   
 2. Bu işte büyülü bir taraf yoktur. 2-3 lehime bakar genelde. Elektronikten çok anlamıyorsanız, bağlantı şemasına bakarak da yapabilirsiniz. Biraz deneme yanılmayla çözülür.
   
 3. o zaman bir lehim aleti alıp kendim uğraşayım.
   
 4. Kesinlikle katilmiyorum. Hele televizyoncunun temiz yapamadigi işe siz tekrar dalmayin bozmayin.
  Verin bi luthiere 30-40 lira, en doğru ve en temiz şekilde yapsin.
   
 5. Önce manyetiğin kablosunun ucuna biraz lehim verin. Sonra lehimleyeceğiniz yere havyanın ucunda biraz ısıtmış olduğunuz lehimle tutturun. Bu kadar.
  Köprünün toprağı bağlı mı? Bir de bütün bağlantıları tekrar kontrol edin.
   
  mahmuttuncer bunu beğendi.
 6. sanırım bağlı değil çünkü çok dip gürültüsü var,havya sipariş ettim gelince söylediklerinizi uygulayacağım.48 watt havya aldım yeterlidir umarım.
   
 7. Başkasının yanlış yaptığı bir işi düzeltmek o işi yapmaktan daha zor olabiliyor... Daha beter hale getirmeden iyi bir luthier'e götürmek daha iyi olabilir... Hele bir de manyetiklerin kabloları kısalmaya başlarsa işler daha da zorlaşır, benden söylemesi :)
   
  mahmuttuncer ve Sarı Kurdele bunu beğendi.
 8. çok zarar vermem sanırım bir iki bir şey deneyeceğim olmazsa sonra luthier tavsiyeniz için teşekkürler.
   
 9. 48watt ne yahu. 25watt yeterli. Bütün her şeyi yakacak mısın? Hele bir de hiç havya kullanmamışsan önceden, şansın bol olsun diyeyim. Bu arada topraklama bağlı değilse zaten manyetik çalışmaz. Devre tamamlanmamış oluyor. Bir ihtimal genel olarak metal bloğa bağlı etrafla etkileşim sonucu oluşabilecek istenmeyen gürültüyü topraklayan 5. kablo diye geçen kablo bağlı değildir ama o bile bu kadar gürültüye sebep olmaz. Bence başka bir problem var.
   
 10. ayarlanabilir 48 watt birşey aldım en cuzundan :) zaten jay turser gitar bunda ögreneyim diyoum bu işi.Birkaç gitara daha manyetik takviyesi yapmak istiyorum çünkü kendim.luthier e götürsem ayrı ayrı tuzlu olacak.
   
 11. Tamam o vakit :) Bol bol dene derim, muhtemelen 3 veya 5way switch vardır. Teori de - ve + kutupları arka arkaya ekleme ve bunların kombinasyonlarından oluşuyor. Yani direnç bağlama. Mantığı belli, buraya da fotoğraf as arada, biz de bakalım.
   
  Kutay_ ve mahmuttuncer bunu beğendi.
 12. olur gönderirim.teşekkürler.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş