Grunge Gitar Önerisi ( Içeri )

selam yine ben :) gereksiz konu olmaz sanırsam araştırdığım kadarıyla bunla aynı bi konu yok.neyse

arkadaşlar geçen bi konu daha açmıştım orda forumdaşımızın birisi aklımda hh gitar önerisi soktu.. fikrimi değiştirmeme sebep oldu. grunge derken nirvana tarzı çalmak istiyorum özellikle Kurt cobain'in gitar tonlarına bayılıyorum.örneğin şu konserde sanırsam hss strat kullanıyor buyrun 30 saniye bi tonu dinleyin.

15 - 45 saniyeler arasındaki tondan bahsediyorum..Aklımda p90lı american jazzmaster 62 vardı. dedim acaba hss american standart strat mı alayım ? veya sizin başka alternatifiniz var mı ? aynı zamanda altarnetive , blues ve avangard işlerde yapabilmek istiyorum.bütçem 3000 .. .belki zorlayabilirizde bütçeyi . 2. elde alabilirim benim için sorun olmaz.

Şimdi dostum bu ton için gitar elbette çok büyük pay sahibi ama kablosundan pedalına, amfisinden bunu kontrol eden adamın önündeki konsol ayarlarına kadar bir çok parametre olduğunu da göz ardı etme derim. Bu forumlarda onu alıp bunu satan büyük bir güruh var ve çoğu işte bu dediklerimi göz ardı ediyor sonra hayal kırıklığı ve satılık ilanı :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şimdi dostum bu ton için gitar elbette çok büyük pay sahibi ama kablosundan pedalına, amfisinden bunu kontrol eden adamın önündeki konsol ayarlarına kadar bir çok parametre olduğunu da göz ardı etme derim. Bu forumlarda onu alıp bunu satan büyük bir güruh var ve çoğu işte bu dediklerimi göz ardı ediyor sonra hayal kırıklığı ve satılık ilanı :D

aynen katılıyorum fakat yan unsurlar beni pek etklileyeceğini sanmıyorum.. çünkü şu anlık 500 liralık gitarımla bile istediğim tonlara yaklaşabiliyorum.ayrıca ana kısım olan gitarı tamamlarsam yan ekipmanlar ( amfi , pedal vs. ) zamanla yerine oturacağına eminim. yani şu an benim için gitar kısmı önemli karar vermem açısından

aynen katılıyorum fakat yan unsurlar beni pek etklileyeceğini sanmıyorum.. çünkü şu anlık 500 liralık gitarımla bile istediğim tonlara yaklaşabiliyorum.ayrıca ana kısım olan gitarı tamamlarsam yan ekipmanlar ( amfi , pedal vs. ) zamanla yerine oturacağına eminim. yani şu an benim için gitar kısmı önemli karar vermem açısından
Karar sizin tabi yapacak bişey yok

P90 genel olarak single ile humbucker arası bir manyetik. Gerek ton, gerekse dip gürültüsü olarak. Şu an elimdeki gitarda Seymour Duncan Sp90 modeli var sapta ve iki yıldır hiç üzmedi beni.

Bu tonlara HSS bir strat ile kolayca ulaşırsın. SSS strat ile de olur. P90 dah önce tecrübe etmemiş biri için apayrı bir dünya ama. Denemeden bulaşılmaz.

Lakin düzgün sound amfi işi amfi. Sahnede çalacaksan benim amfiyi satayım sana, evde attenuatorsüz çalamazsın ama, demedi deme. Yanına da ister Fender Strat istersen P90'lı bir şeyler çek. Ibanez IS414 kabin ile de sahnede ortalığı yık ondan sonra.

15-45 sn arasındaki drive bildiğin 2. pozisyon strat tonu bu arada. Sonra daha çok köprü tonuna geçiyor gibi. Yani gitar farklı ama yakın tonlar stratta mevcut.

P90 single coil kadar gürültü yapar, yine tek sarım, yine her türlü gürültüden etkilenir. Böyle bol driveda her zaman düşük sarımlı bir humbucker daha iyidir.

Ek birşey farkettim. Tam solo kısmında 4. dk civarlarında köprüde çift sarımlı mini-humbucker kullandığı görünüyor. Yani Kendisi de single-coil kullanmamış bu konserde. Yani kullandığı stratta humbucker mevcut.

Çünkü olabildiği kadar genele hitap etmeye çalışıyorlar. Öyle şeylere çok bakmamak gerek. Sen aynı gitardan bambaşka ton alırsın. Hatta inan bana o tonlara inanıp adam gider o gitarı alır ama o tonları sittin sene elde edemez. Yani olay bol bol deneme-yanılma, ekipman işi.

p90 herkesi tatmin etmeye , sevenini de çok memnun eden bi manyetik türü anladığım kadarıyla .. onun içiin denemek şart heralde.yarın en azından küçükte olsa bi fikir vermesi için herhangi p90 takılı bi gitar denicem .. ayrıca hss fender standart denicem .. benim kafa yapıma uygun başka gitar öneriniz var mı forumdaşlar ?

O değil de bu videoda 2 humbuckerlı Jaguar kullanmış. Yani bunu da deneyebilirsiniz. Yine Epiphone Les Paul Standartları da mutlaka dene.

O değil de bu videoda 2 humbuckerlı Jaguar kullanmış.

bu gitar şu an ki adıyla fender kurt cobain jaguar ... çok baba bi gitar benim aradığım tonu veriyor ama malesef meksika üretimli bi gitar .. onun için yanından geçmiyorum .. bu konserde gördüğünyani kurt ün o zamanlarda kullandığı jaguar 65 japon üretimi.. dimarzio dp100 super distortion ve dimarzio 21 ani. manyetik takılı nirvana'nın soundunu oluşturan gitarlardan en önemlilerinden.asıl stüdyo kayıtları yine dimarzio takılı fender mustang dir

Ne fark eder, Meksika ise onu al. Meksika'nın üst seri gitarları iyidir. dp100'ü uzun süre kullandım bu arada, genelde hard-rock grupları da sever. Güzel bir manyetikti. Kısaca gördüğüm kadarıyla kullandığı çoğu gitarı zaten humbuckerlıymış.

Geri