Piyasa Böyleyken Gitar - Amfi Almak

Bildiğiniz gibi döviz uçmuş durumda elektrik - elektronik dış alım ne varsa uçuk rakamlarda, gerçekten piyasa uçmuş durumda sahibinden.com'da bile ikinci el gitar fiyatları deli fiyatlara gelmiş. Bir ay sonra gitar alacağım 2000 liraya (en fazla 2100-2200) civarlarında bir gitar önerecek olsanız ne olurdu ? Blues - Metal genel kapsamlı bir çalım olacak... Bunun yanında 500 liralık bir amfi onerseniz ne olur ?

Ben sana kisaca ozet geceyim. Elimden degisik aletler gecti, ucuzundan pahalisina, Mesa Boogie'den Gibson Fender G&L e kadar bir cok markanin pahali urunlerini de kullandim.

Yerinde olsam alacagim cihazlar sunlardir;

Gitar: Godin Session (2. el 700 ₺ civari)
Bu gitar Canada - USA uretimi bir fiyat/performans gitaridir. HSS dizilimle bence cok yonlu guclu bir gitar. Bu fiyata daha iyisini calmadim ve Mexico Fender'lerden daha basarili buldum. Kendisi modern bir Strat'tir ve manyetikleri iyidir.

Ampli: Laney Cub 12r (2. El 850 TL civari.)
Lambali, 1w ve 15w cikisi olan bir lambali amplidir. Pedallara tepkisi cok iyi ve tonlari oldukca basarilidir. MK1 bulursaniz ikinci elde daha iyidir ki bunlarda Celestion hoparlor vardir.

Efekt: Zoom G3 (2. El 300 TL civari)
Icinde dahili ses karti olan bence fiyatina gore en basarili aletlerden biridir. Bilgisayara baglayip kayit da alabilirsin. Bunun disinda pedal ve ampli simulasyonlari cok basarilidir. Looper vs. dahil mevcut.

Bu formul bana gore en mantiklisidir. Yerinde olsam ve cebimde bu kadar para olsa yapacagim is budur. Kisiden kisiye degisir ve iyi arastirma yapman gerekir. Benim formulum 1850 TL ve satmak istediginde de kimse basini agritmaz.

Kolay gelsin

Ben sana kisaca ozet geceyim. Elimden degisik aletler gecti, ucuzundan pahalisina, Mesa Boogie'den Gibson Fender G&L e kadar bir cok markanin pahali urunlerini de kullandim.

Yerinde olsam alacagim cihazlar sunlardir;

Gitar: Godin Session (2. el 700 ₺ civari)
Bu gitar Canada - USA uretimi bir fiyat/performans gitaridir. HSS dizilimle bence cok yonlu guclu bir gitar. Bu fiyata daha iyisini calmadim ve Mexico Fender'lerden daha basarili buldum. Kendisi modern bir Strat'tir ve manyetikleri iyidir.

Ampli: Laney Cub 12r (2. El 850 TL civari.)
Lambali, 1w ve 15w cikisi olan bir lambali amplidir. Pedallara tepkisi cok iyi ve tonlari oldukca basarilidir. MK1 bulursaniz ikinci elde daha iyidir ki bunlarda Celestion hoparlor vardir.

Efekt: Zoom G3 (2. El 300 TL civari)
Icinde dahili ses karti olan bence fiyatina gore en basarili aletlerden biridir. Bilgisayara baglayip kayit da alabilirsin. Bunun disinda pedal ve ampli simulasyonlari cok basarilidir. Looper vs. dahil mevcut.

Bu formul bana gore en mantiklisidir. Yerinde olsam ve cebimde bu kadar para olsa yapacagim is budur. Kisiden kisiye degisir ve iyi arastirma yapman gerekir. Benim formulum 1850 TL ve satmak istediginde de kimse basini agritmaz.

Kolay gelsin
G3 dışındakilerin hepsi iyi tercihler. Ama G3'den uzak durun derim; amfi simülasyonları da, distortion modellemeleri de berbat. Sadece efektleri iyi. Zaten prosesör sormamışsınız aslında.

"Blues metal arası" olayı gitardan çok amfiye bakar. Clean kanalı iyi bir high gain amfi bakman gerek. Bu durumda paran gitardan çok amfiye gider. Ama @EMM'in formülü gayet mantıklı bu durumda. Sahne durumun yoksa Bir Blackstar HT5 de alabilirsin. Clean kanalı bir overdrive ile bostlar, drive kanalında da metal işlerini de kotarırsın.

@EMM gitar ve amfide çok iyi bir sıralama yapmış. Efekt işinden anlamadığım için o mevzuya girmiyorum ama Godin Session ve Laney Cub 12R fiyatının çok üzerinde bir performans gösterirler.

Bu cihazlar benim kullanip da fiyatina gore epey guclu buldugum cihazlar. Ve gordugun gibi bana guzel gelen baskasina kotu hatta berbat geliyor. Iste bu yuzden biz ne kadar konussak da deneyebildigin kadar gitar ve ampli denemen sart. Isin oznel kismi, nesnel kismindan cok cok daha buyuk ve son karari senin icine sinerek vermen gerekiyor. Hic birimizin dogrulari genelgecer degil.

Pedal ya da processor konusunda da aslinda gitar ve ampli aldiktan sonra cebinde 400₺-500₺ gibi bir meblag kalirsa Mooer pedallardan guzel bir set bile yapabilirsin. Yine ayni sekilde cok paralara pedallar alip satmisligim oldu ama su Mooer pedallari pek seviyorum, gonul rahatligiyla da tavsiye ederim. Ama iste bu son basamak. Once guzel bir gitar, sonra onunla uyumlu bir ampli, akabinde pedal ve processorler gelir.

Sonuc olarak hepsini deneyerek al, icine sinsin mutlaka.

Bildiğiniz gibi döviz uçmuş durumda elektrik - elektronik dış alım ne varsa uçuk rakamlarda, gerçekten piyasa uçmuş durumda sahibinden.com'da bile ikinci el gitar fiyatları deli fiyatlara gelmiş. Bir ay sonra gitar alacağım 2000 liraya (en fazla 2100-2200) civarlarında bir gitar önerecek olsanız ne olurdu ? Blues - Metal genel kapsamlı bir çalım olacak... Bunun yanında 500 liralık bir amfi onerseniz ne olur ?
1300 Gibson LP Studio
ya da
1900 Fender USA Standart

Geri