Albüm Yapmak Ve Sonrası Üzerine...

Size ait her şeyi dinledim. Söz /müzik/ beste olmamış. Bu kadar basit. Ya kendinizi geliştirirsiniz ya da "yaptığım şeyi nasıl beğenmezsiniz lanet olsun size" şeklinde trip atar yavaş yavaş silinirsiniz bu forumdan.

Burada birsürü üye açtığınız konuya yorum yaptı.Bu yorumların arasında sizi öfkelenmeye sevkedecek şeyler olduğu kanısında değilim.Zaten yorumları teker teker bir kez daha okursanız büyük çoğunluğunun aynı konudan dem vurduğunu göreceksiniz.Bu sebeple moral bozmak,sinirlenmek yerine 'Bu kadar insan aynı şeyi diyosa bunda bir iş vardır yahu' deyip tekrar değerlendirme yapmak en isabetli hareket olacaktır diye düşünüyorum.

Hayır öfkeli değilim. Bana şu şu densin istiyorum. Diyen arkadaşlar var sağolsunlar. Eleştiriler hiç bitmeyecektir farkındayım. En yakında tüm mesajları tekrar okuyacağım.

Tekrar merhaba:

Arkadaşlar ben müziği bırakmadım-bırakamadım-bırakmak istemiyorum :)

Belimi toparlayacak kadar bir süre başka bir işte çalışmaya başladım ve inancım-öz güvenim-keyfim geldiği ilk anda yeni bir şarkı kaydettim ve klipledim. Klip şu anda montajda. Herkesin yaptığı şarkılardan farklı sözler yazdım yani sev beni, ye beni, öp beni, ayrıldım, geldim, gittim gibi sözler değil en azından! :) Bu sefer daha güzel ve daha sağlam olacak buna inanıyorum!

Tabi ki yine eleştiri-beğeni alacağım ve hepsine elbette açığım! Kızmak yok gücenmek yok! Bu sevincimi buradan paylaşmak istedim. Umarım yazdığınız bu mesajlar gibi yeniden-tekrar yanımda olursunuz!

Sevgiler-saygılar-iyi akşamlar...

Mustafa GÜVENTÜRK
İzmit

Tekrar merhaba:

Arkadaşlar ben müziği bırakmadım-bırakamadım-bırakmak istemiyorum :)

Belimi toparlayacak kadar bir süre başka bir işte çalışmaya başladım ve inancım-öz güvenim-keyfim geldiği ilk anda yeni bir şarkı kaydettim ve klipledim. Klip şu anda montajda. Herkesin yaptığı şarkılardan farklı sözler yazdım yani sev beni, ye beni, öp beni, ayrıldım, geldim, gittim gibi sözler değil en azından! :) Bu sefer daha güzel ve daha sağlam olacak buna inanıyorum!

Tabi ki yine eleştiri-beğeni alacağım ve hepsine elbette açığım! Kızmak yok gücenmek yok! Bu sevincimi buradan paylaşmak istedim. Umarım yazdığınız bu mesajlar gibi yeniden-tekrar yanımda olursunuz!

Sevgiler-saygılar-iyi akşamlar...

Mustafa GÜVENTÜRK
İzmit
Eskilerden birisi olarak bir iki bir şey yazmak istedim büyük olasılık yanlış anlaşılacak ama olsun. O bahsettiğiniz gibi şarkılar yapmadığınız sürece bu devirde müzsyen olarak takdir görmenizin pek mümkün olduğunu sanmıyorum ben.

Youtube kanalınızdaki parçaları şöyle bir baştan sona dinledim... Parçaların sözleri çok sıradan geldi bana...Hani normal konuşurcasına gibi bir vocal performansı mevcut gibi sanki...Solo gitar tonları da sololarıda sanki gel geçir olmuş gibi geldi bana...Karekteristik bişeyler aradım bulamadım...

Sokaklar klibini beğendim ama

ölü doğan albüm bende de var.içimde hafif bir sızıdır bu olay.üzüldüğüm nokta,20'li yaşlarda şarkıları yazmakla geçirdiğim 5-6 sene değil,o yaşların enerjisi ve tavrını barındıran bu şarkıları o ruhla zamanında kaydedememek.başka bir zamanda o şarkıları diriltmeye çalışmak absurd olur.kaldı ki,çok farklı tarzları bir arada denedigimi görüyorum.müzikal arayış olarak baktığımda bu bana anlamlı geliyor.ama tarzı oturuşma emareleri gösteren naçizane bir stilist gözüyle bakmayı denedigimde,çok alakasız gelen şeyler var.arayış halindeyken,içimde çok köklü yer etmeyen şeyleri benimseyip kullanabildiğimi görüp şaşırıyorum.bu sanırım kendimi zorladigimdan.çoğunu çalmak istemediğimden bu şarkıları beğenmiyorum.severek çaldığım küçük bir azınlığı da ya fazla naif,gizemli,mistik,romantik veya depresif buluyorum.sonuç olarak,ölü doğan bu şarkılarla birlikte bende,insana bir albüm için şarkı yazdıran,o müzikal veya poetik fırtınalar estirme güdüsü büyük ölçüde kayboldu-ki bence altında kadın var olmasina vardir ama cinselligiyle direkt olarak degil,erkek olarak bu dünyada varolma sancılarına etkisiyle dolaylı olarak (tabi bu çoğunlukla seksist değil başkaldıran rock özelinde geçerli olabilir).şimdi geldiğim noktada ise müziğe ve özellikle şarkı formuna bakış açım değişti.şarkıya kısa ve müzikli bir anlatı olarak bakmaya başladım.böyle olunca önceliğim de,müzikal veya poetik fırtınalar estirmekten duygusal karşılığa,isabete ve ölçüye kaydı.kusursuz başlayıp biten ve iyi bir etki bırakan sade ve ortalama bir şarkı,iddialı veya rafine bir şarkıdan daha fazla ilgimi çekiyor.saçları kestirip,hard rock'tan grunge'a geçip softlasmak anlamına gelmiyor bu.tam tersine icerik daha tutarlı bir hale gelip güçlendikçe,biçim ve dolayısıyla müzik güçleniyor.bu yeni vizyonun,seri ve homojen bir üretime geçip,7-8 şarkı daha zorlamaya yol açacağını sanmıyorum.zaten bunun için zaman da yok sebep de.keyif aldıkça yavaş yavaş yazmak daha cazip.böylelikle gitarı askerlik gibi 6 ay uzun aralardan sonra elime aldığımda bile hala bıkkın olmam.peki san'at yolunda harcadığım beyhude yıllara pişman mıyım?pismanliklar şimşek çakma kisaliginda neyseki.çabucak kendi normalime yani anormale dönüyorum.pismanliktan çok niye müziği bu kadar ciddiye alıp bir olmak yada olmamak veya bir kimlik meselesi haline getirdiğimi merak ediyorum.son olarak;bu zehiri bir kere tattiysaniz her zaman risk altindasiniz.keep on keepin' on!

Geçen gün, bu konuyu okuyup etkileyici olduğunu söyleyen bir arkadaşla tanıştım. Hafızası, ilgisi, sohbeti beni çok mutlu etti. Konunun ilk ana başlığıyla çelişiyor olabilirim mazur görün. Müziği bırakmıyorum!

Ders bölümünde yeni bir ilan açtım. Yaptığımın, yapmak istediğimin sizce olumlu olumsuz taraflarını, bu başlığa uzun cevaplar yazan arkadaşlardan ya da konuya yeni dahil olacak olan arkadaşlardan öğrenmek istiyorum.

İlanın kopyası:
Piyasanın tüm kaypaklığına inat herhangi bir ücret talep etmeden gitar dersleri vermekte ve müzik danışmanlığı yapmaktayım. Bir önceki ilanımın silinmesi için konu ve mesajda düzenleme yapacağım. Akla gelebilecek olan bir takım soruların yanıtını da yazıyorum:

-Neden ücret talep etmiyorsun? -Bu işi para için yapmıyorum!
-Çok mu zenginsin, babadan kalma bağ, bostan, ev, arsa mı var? -Hayır değilim. Babam emekli. Annem ev hanımı.
-Akıl sağlığın yerinde mi? -Çok şükür yerinde.
-Neden senden ders alalım? -Almak zorunda değilsin.
-Sen kimsin? -Referans olarak albümümü göstereyim, umarım yeterli olur:

M.G. – İsimsiz İlk Albüm | Arpej Yapım

*Şehir değişikliği mümkün değildir. Seyahat olabilir hatta gönül ister her bir şehire gideyim, ufakta olsa faydam dokunsun, deneyim ve birikimlerimi paylaşayım ama zaman, mekân, ulaşım sorunsalı ortaya çıkıyor.
*Yaşadığım ve barındığım şehir Kocaeli/İzmit-Merkez için geçerlidir.
*Çok fazla telefon çağrısı oluyor bu yüzden mesajlara kesin dönerim!

0533 034 41 22

M.G. | Facebook
[email protected]
facebook search: M.G.
Şey... Ne zamanlar uygunsunuz? Hâlâ ücretsiz mi?

Geri