Strat Ve Ya Tele Bir Gitara Metal Gitar Manyetiği Takılırsa?

Elimde Parker P-36 elektro gitar var.
Gitarın standart özellikleri şu şekilde;
__________________________________________________________________________________

Gövde:

• Dişbudak
  • Finish: Polyurethane
  • Köprü: Fishman Powerbridge VT
  • Vibrato Sistemi: Yok
Sap:

• Ağaç: Akçaağaç
  • Sap Dizaynı: Tek Parça
  • Neck-Body Joint: Geleneksel Bolt on neck
  • Ölçü: 25.5"
  • Fret Sayısı: 22
  • Fret Materyali.: Nickel Gümüş
  • Fret Boyutu: .039� Yükseklik, .106� Genişlik
  • Klavye: Akçaağaç
Electronics:

• Mag Manyetikler: Parker Dizayn Alnico
  • Mag. Config: 2/SS
  • Mag. PU Select: 3 Yollu Manyetik Değişimi
  • Piezo System: 6-element Fishman piezo
  • PreAmp/Mixer: Aktif Fishman Dizayn Stereo Preamp
  • Diğer Kontroller: Mag volume, Mag tone, Mag/Piezo 3 Yollu
  • Çıkış: Split stereo veya summed mono

Fakat üzerinde bir çok değişiklik yapıldı.
Piezo, fishman söküldü.
Sap Manyetiği: Seymour Duncan SH-2 Jazz(Nikel)
Köprü manyetiği: Seymour Duncan Sh-4 JB (Nikel) takıldı.
Fender TBX twich takıldı.

Gitarın hali şuyken;

29041613241329476.jpg

Şu oldu;

big_1690752485mm.jpg

Ton olarak çok iyi oldu. Deneyen bazı kişiler Fender Amerikan gitarlardan bilene daha çok beğendi. Ama tarz olarak bana uymuyor bu ton. Jazz, Blues, Rock vs için çok iyi ama metale gelince iş değişiyor. Çoğu dinlediğim şarkı metal ve türevleri olmakla birlikte çok sert parçalar. Bu gitar bu manyetiklerle kaldıramıyor.

Şimdi bu gitara bir metal tarzına uygun bir manyetik takarsam sonuç ne olur?
Gitarın sap, ağaç özelliklerinden dolayı bir sorun olur mu?
Nasıl bir ton ortaya çıkar?
Tecrübeli kişilerin bilgisi gerekiyor. Teşekkürler.

Fender Strat ve Tele'lerin fabrika çıkışı EMG'li modelleri bile var.
Ama aktif manyetik o gitara yazık eder.
O yüzden DiMarzio CrunchLab + LiquiFire tarzı bir kombinasyonla senin tatmin edebilir.

Fender'den iyi olma şansı yok, çünkü Fender başka bir tonal spektruma ve klavye yapısına sahip. Elma mı yoksa armut mu daha lezzetli gibi bir şey bu. Metal gitar manyetiği diye de bir şey yok. Tb4 zaten her yola gelebilecek karakterde gayet de sert tonları verebilen bir manyetik. Manyetik seçiminde amfin ve dinlediğin grupların albümlerini kriter alarak sorunu sorarsan daha iyi cevaplar alırsın.

Son düzenleme:
elektronikler+potlar uyumlumu kontrol edildimi? bilene götür derim kapasitör en ucuz şey ama potlar (manyetikler kadar olmasada) az masraflı olabilir.

Belki o nedenle Fender-vari geliyordur sesi ama metal istiyorsan (genelde) bu tercih edilmez, tok tınılar beklenir.

Zaten 250k/1m-ohm seçimli fender tbx kontrol taktırtmıştı diye hatırlıyorum ilandan. Yani potans her yola uygun şu anda. Ben de ash gövdeli, sabit köprülü bir gitarımda bu kombinasyonu kullanıyorken Tb4 çok sert gelmişti, çıkartmıştım. Baslar ve tizler gövde itibariyle çok sivri geliyor. Baya baya thrash metal tonu alıyordum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Elimde hughes and kettner 60r edition blue amfi var. Başka bir gitarım vardı onunla takasladım yakın zamanda. Sert tarzlara gidecek bir amfi değil sanırım.
Dinlediğim gruplar genel olarak Dream Theater, Gojira, Disturbed.

Yillarca dinlediğimiz bir çok heavy metal grubu Seymour Duncan TB4 kullanmıştır. TB-4 heavy metal için gayet yeterli bir manyetik. Manyetiği tellere biraz daha yaklaştırmanızı ve high gain bir ampli edinmenizi öneririrm.

Zevk meselesi. Şahsen Swamp ash (hafif dışbudak) ve kızılağaç gibi hafifçe ağaçlarda güçlü manyetikleri sevmiyorum. Yeterince net distortion tonları alınamıyor sanki.

Hard Ash (sert / ağır dışbudak) ise ayrı bir vaka ve bence Swamp Ash'ten çok mauna yakın. Temiz tonlar / crunch pek tatmin edici olmamakla beraber, güçlü manyetiklerle metal için iyi sonuç alma ihtimali yüksek.

Hayır aynı, TB tremololu köprüler için ve 2 mm civarı bir uzunluk farkı var okadar. JB metal için yeterli bir manyetik yıllarca kullandım.

bence de jb son derece yeterli bir manyetik. gözlemlediğim kadarı ile yıllardır bu forumda bir manyetik ve pedal fetişi var, bir tonun peşinde koşuyorsanız kaliteli amfilere yatırım yapmak daha sağlıklı.

Alder gövdeli LTD ST203FR strat gitarımda gövdede TB-4 kullanmaktayım (split edip funk, blues ve hatta Gilmour tonları bile almaktayım). Digitech Metal Master pedalım ve ENGL Gigmaster 15 amfimle gayet de ciddi sert tonlar almaktayım. Yukarıda da beğendiğim mesajlarla aynı fikirdeyim.

Geri