Amfi Arızası

Selamlar,
Bu sabah amfim (Blackstar HT 20 Combo) problem çıkardı. Şöyleki; bir anda tonun değiştiğini fakettim. EQ ile oynayınca hiçbir değişiklik olmadığını gördüm.
Örneğin Bass potu 1-3 arası tepki veriyor, 3 -10 arası tepkisiz, Middle potu tamamen etkisiz, Treble potu anlamsız tepkiler verdi.
Clean kanalda da Tone potu doğru tepkiler vermiyordu.
Blackstar kullananlar bilir çok hassas bir EQ su var, normalde herhangi bir potu 1 mm bile çevirseniz ton ciddi anlamda değişiyor.
Acaba preamp lambalarında sorun olabilir mi diye düşündüm, çünkü bunları hiç değiştirmedim. (bundan 3 ay kadar önce sadece power lambalarını değiştirmiştim.)
Bu nedenle Taksim'e götürdüm cihazı teknik servise, orada lambaları ölçtük gerçekten preamp lambaları bitmiş ama power lambaları iyi durumda.
Preamp lambalarını değiştirdik ben sorunun düzeleceğini umut etmiştim ama olmadı. Cihazda yine EQ sorunlu, clean kanalda tone sorunlu ve sanki volume kaybıda var, amfinin sesi daha az çıkıyor gibi.
Bunun nedeni ne olabilir ?
Gerçi cihazı bıraktım tamir için ama ne derece tamir edilebilir? Çok ciddi bir sorunmudur, masrafı büyükmü olur gibi sorular belirdi kafamda.

Ayrıca galiba gerçekten sakınan göze çöp batıyor, bu tarz tüm cihazlarımı şebeke elektriğine bile takmıyorum tümü UPS üzerinden çalışıyor, voltaj değişiklikleri yada elektrik kesintilerinden etkilenmesin diye ama olacağı varsa illaki oluyor :)

Öncelikle geçmiş olsun. Sorununuz en hızlı ve ucuz şekilde çözülür umarım.

Doğru dürüst yapılmış klasik bir all tube lambalı amplifikatörde bozulabilecek temel şeyler bence bellidir: Lambalar ve elektrolitik kondansatörler.

Ancak sizin blackstar'da da olduğu gibi işin içine entegreler girdiği zaman konu çok karmaşıklaşıyor. Ve burada net bir cevap bulmanız çok kolay olmayabilir. Şahsen net bilgim ve fikrim yok. Ancak sallayabilirim: EL34'ler iyi ısınan lambalar ve entegrelerden birisi ısıdan zarar görmüş olabilir.

Son düzenleme:
Bilgisi yada fikri olan yokmu ?
Bu çok genel bilinen birşey ama geçende yine Diamond Amplification tasarımcısından duydum. Adam diyorki lambalı amfide arıza var ise bu %90 lambalardandır. Dolayısı ile sıkıntı lambalarda ve lambalar farklı marka olanlar ile değişti ise ekolayzır ve kazanç değişir. Tüm 12AX7 lerin gerilim kazancı 100 değil, üreticiye göre değişiyor. Bildiğim kadarıyla heavy çalıyorsun bu sebeple V1 jj, V2 için ise Sovtek 12AX7LPS kullanmanı öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu çok genel bilinen birşey ama geçende yine Diamond Amplification tasarımcısından duydum. Adam diyorki lambalı amfide arıza var ise bu %90 lambalardandır. Dolayısı ile sıkıntı lambalarda ve lambalar farklı marka olanlar ile değişti ise ekolayzır ve kazanç değişir. Tüm 12AX7 lerin gerilim kazancı 100 değil, üreticiye göre değişiyor. Bildiğim kadarıyla heavy çalıyorsun bu sebeple V1 jj, V2 için ise Sovtek 12AX7LPS kullanmanı öneririm.
Bilgi in teşekkür ederim.

Geri