Jarzombek/Watchtower/Spastic Ink

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda sava tarafından 14 Ocak 2004 tarihinde açılan konu

 1. Forumda bayağı bi gitarist muhabbeti oldu. Biraz da Jarzombek kardeşlerden bahsedelim. Biri gitarist biri baterist.

  Bobby Jarzombek benim dünyada en sevdiğim davulcu. Halford'la John West'le ve Riot'la çok güzel işler çıkarttı. Spastic Ink'te ise kendini aşmış. Böyle bir yetenek olamaz. Sitesinde çıkardığı davul videosundan 4 küçük parça var. Ordan School'u indirenler ne demek istediğimi anlayacaklar. Belki dünyanın en iyisi değil ama süper yazıyor partisyonlarını.

  Ron Jarzombek ise dünyanın belki de en zeki gitaristi. İlk grubu SA Slayer'da kısa bir gitar solosu var 50 saniyelik. Orada ileride ne kadar büyük ibr adam olacağını göstermiş.

  Watchtower'da zaten o zamana kadar yapılmamış bir şeyi yaptılar. Şimdi bile 2-3 grup dışında o kadar teknik müzik yapabilen bir grup olmadı. Zamanının çok ötesinde olduğu için unutuldu Watchtower. Thrash ile progresif müziği çok iyi harmanlamışlardı. Hayatımda dinlediğim en teknik 2-3 gruptan biri.

  Sonra iki solo albüm çıkardı. Onları dinleyemedim ama özellikle sonuncusu çok iyiymiş.

  Spastic Ink grubuyla da bir albüm çıkardı. Yakında 2.'si de gelecek. Bu adamın amacı ne bilemiyorum ama müziğe yeni bir boyut getirmek istediği açık. Sıfır duygu, sıfır güzellik, sadece karmaşıklık ve teknik. Dünyada bu kadar progresif şeylere az rastlanır. Şarkının ölçüsünü takip etmek mümkün değil. Zaten enstrümantel albüm. Şarkıları fikirlere göre yazmış. Mesela sadece 8 nota ile şarkı yapacam demiş. Bunun gibi şeyler... Yani olayı matematiksel düşünmüş. Aşk balladlarından hoşlanan insanlar için değil de; bilimsel düşünmeyi seven, fizik ve matematik gibi şeylerle ilgilenen insanlar için yapılmış bir müzik. Edebiyatta nası akımlar varsa bu adam da bir çeşit akım yaratmak istiyor belki de... Ama bu ayarda müzik yapabilen dinlediğim tek grup Spiral Architect.

  Solo albümleri de bu ayardaymış.

  Geçenlerde Marty Friedman ile turladı. 3-4 videosunu indirdim, çok güzel çalmış ikisi birden.

  İnşallah bu forumda Watchtower dinleyen insnlar vardır. Albümü 50 kere dinledikten sonra ısınabildim ancak. İnanılmaz ötesi. Bir insanoğlu o kadar karmaşık bir albüm nasıl yazabilir diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
   
 2. Gerçekten cok cok iyi bir gitarist RON JARZOMBEK..Ben onu ilk kez çok baba müzisyenlerden kurulu bir proje albümü olan "GORDION KNOT 1" de dinlemiştim...çok etkiledi beni...diğer solo albüm falan dinlemedim ama orada beni çok hem de çok etkiler...
  senin mesajın sayesinde yeniden bir takiba başlayacağım...
  sevgiler,
   
 3. watchtower bana biraz uzak, spastik ink vokalsiz olması babında bana daha uygun, bir de o 80lerden kalma türk trash gruplarının kaydına benzemese kayıtları, yeni işleri umarım mixaj anlamında da ugrasılmıs olur... Müzikal anlamda... bilemiyorum, karmasık birşey dinlemek istediğimde richie kotzen veya allan holdsworth tarzı adamları dinlemek daha cok hosuma gidiyor, hatta trio mrio dinlemek ayrı bir zevk(sarp maden herkese önerilir, davulcular volkan öktem' i zaten biliyordur diye birşey demiyorum :) )...

  Gecen spastik ink hakkında arkadasla konusurken arkadasla bana sordu, "gecen verdiğin kayıtlar cok manyak abi, davul ve bass midi değil mi?" diye... :D
  Yorum yok :)
   
 4. Jarzombek'i Friedman la beraber izledim ama Guitarevolution konserine friedman için gitmediğimden arkada çalan adamın Jarzombek olduğunu çok sonradan öğrendim. Jarzombek bence kendine yazık ediyor Marty Friedman'la çalarak hem yaşı genç vede yetenekli. Bu arada Marty Friedman bir ara ben uzun seneler bu şehirde yaşadım derken biraz gay olduğunu ima ediyordu gibime geldi seyirciye neyse kişisel tercihidir ben tarzını zaten sevmem oldum olası. Guitarevolution eylülde gerçekleşti gitme sebebim Alex skolnick ve Chris poland'i izlemekti. Skolnick çok sağlam çalan ilginç birisi Jazz ve fusion ağrlıklı çalıyor artık son albümünü imzalatırken sıkı günlerindeki Bay area'lı dostları Chuck ve Weedman de yanındaydı. Türkiyeden benden ondan ve gene benden bahsederek biraz muhabbet ettik ki sahneye Chris Poland ağarmış saçları ile çıktı. İnanılmaz bir gitarist Ginger Baker'ın davulcu oğlunuda kaparak süper bir trio kurmuş kesinlikle gecenin yıldızıydı Chris poland ve grubu Ohm mutlaka edinin. Return to Metalpolis zaten virtiöz dalgasının ortasında çıkmış gene iyi bir albümdür. Konu Jarzombek olduğuna göre devam edelim, adamın grubu Watchtower zamanında, Thrash dalgasına ayrı bir boyut geitrmiş o zaman Power dediğim bugün progressive etkiler taşıyan bir müzik diye adlandıralbilcek sağlam vokalli bir grup. Jarzombek'in deneysel tarzdaki çalışması Solitarily speaking of theoratical confinment albümüne sahibim. Şu konserin resimlerine bir bakayımda bulabilirsem buraya atayım.
   
 5. Sırası ile Marty Friedman Band with Jarzombek, Chris Poland Band (OHM)
  Alex Skolnick Trio, ve Kofi Baker (OHM)


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 6. Solitarily Speaking... nası bir albüm ya Freebird?
   
 7. Bende albümleri yok ama parçalarını dinlemişliğim var.
  Instruments Of Random Murder parçalarını çok severim. Bass gitar performansı çok üst düzeydeydi.Meltdown ve Energetic Disassembly diğer sevdiğim parçaları.Ron Jarzombek yalnız Watchtower'ın ilk albümündeki kadroda yoktu değil mi (Energetic Disassembly) albümünde gitarda Billy White vardı diye biliyorum ben.

  Başka Watchtower sevenlere diger bir teknik thrash grubu Anacrusis 'de dinlemelerini tavsiye etmeden geçemiycem.
  Özellikle,
  Manic Impressions
  Screams And Whispers albümlerini
   
 8. Tam Anacrusis dinlerken okudum bu msjı :)
  Screams and Whispers inanılmaz bir albümdür. Kenni Nardi dinlediğim en iyi thrash vokallerinden biri kesinlikle. Manic Impressions da güzel bir albüm ama Screams and Whispers'ın eline su dökemez. İlk iki albüm daha düz thrash.

  Ron Jarzombek ilk kadroda yok. Dediğin gibi ilk albümde Billy White çalıyor. İlk albüm 2.si kadar teknik değil ama.
   
 9. Kardeş Jarzombek davulcu olanı yani Riot'da çaldı, meşhut Riot live in japan konser albümünde Boby Jarzombek çalmıştır davulu.
   
 10. Hatta Riot'ta baya bi albümde çaldı. Benim en sevdiğim iki Riot albümü olan Inishmore ve Thundersteel'de o var.
   
 11. Watchtower yeni albüm hazırlıklarında. Eylül'de stüdyoya girecek grup. Burada Ron ile yapılmış bir röportaj var:
  http://www.electricbasement.com/absolutenm/templates/interview.asp?articleid=80&zoneid=10

  Spastic Ink'in 2. albümü ise ilki kadar olmasa da bence süper olmuş. Vokaller işin içine girince ilk albümdeki müzikal doyuruculuk biraz azalmış. Bir sürü de konuk sanatçı var albümde. Marty Friedman'dan tutun, Daniel Gildenlow'e kadar 10'a yakın isim albüme katkıda bulunmuş. Her zaman olduğu gibi müzisyenlik had safhada. Bobby'nin davulları gene enfes. Jason ise vokallerde çok iyi bir iş çıkarmış.
   
 12. Gene okuduğum Marty Friedman röportajından sonra yazayım dedim buraya.

  Ron Jarzombek geçen sene Marty ile turlamıştı. İşte Marty'den onla ilgili birkaç cümle:

  - Scenes albümü yapıldığında üst üste kaydediğilden bazı melodileri canlı çalmak zor olmadı mı? Sen kayıtlarında çok kanallı müzik yapıp konserlerinde ikinci bir gitarist ya da sample kullanan gitaristler konusunda ne düşünüyorsun?
  - Solo müziğimi canlı çalarken ikinci bir gitaristim oluyor. En son yatığım Amerika turnesinde bu kişi muhteşem Ron Jarzombek'ti. Ayrıca Haziran'da yaptığım solo gösterimde de yer aldı.

  - Geçen yaz Alex Skolnick ve Chris Poland ile turlarken Jarzombek'i seçmenin amacı neydi? O konser, Alex ve seni tüm zamanların en sevdiğim gitaristi olarak gördüğümü de düşünürsek izlemek için ölebileceğim bir konserdi.
  - Ron her şeyi ne olursa olsun çalabilir ve iyi de çalar. Bunu pek fazla insan için söyleyemem...


  Bu arada Spastic Ink'in son albümü Ink Compatible hakkında neler düşünüyorsunuz? Aquanet'in introsu süper bence. Modemden çıkan sesi çalmışlar :)
  Just a Little Bit şarkısnın sözlerini inceleyen oldu mu peki?
   
 13. Hocam orada bir parca var, Mosquito Brain Surgery diye, benim MDR-V500 kulaklikla dinleyince Beyin ameliyati geciriyormus gibi oluyorum, parca beni yoruyor inanin,isminde bile meymenet yok. Bu herif asmis ...(oh be soyle doya doya asmis diyeyim) hemde asarken Petrucci gibi duvardan dusmemis.
   
 14. Bence ilk Spastic Ink albümü ikincisinden daha başarılı ama ikisi de çok başarılı genel olarak. Bazen fazla tekniğe yöenliyorlar ve güzel beste yapma amacını ikinci plana itiyorlarmış gibi geliyor bana. Kaldı ki bazılarının iddia ettiği gibi de dünyanın en iyi gitaristi ve davulcusu değil Jarzombek kardeşler.
   
 15. Ron belki en iyi gitarist değil ama Bobby konusu tartışma götürür. Ben açıkçası en iyi denilen o jazz davulcularının bile Bobby'den iyi olduğunu düşünmüyorum.
   
 16. Bence sıradan bir jazz davulcusu en iyi metal davulcularından her bakımdan daha üstün. Bobby Jarzombek'in bir Dave Weckl'dan iyi olduğunu düşünmek biraz zor.
   
 17. Dediğine katılıyorum; sıradan jazz davulcuları çoğu iyi metal davulcusunu cebinden çıkarır ama ben Bobby'i hepsinden ayrı tutuyorum tamamen.
  Şimdi avatarını görünce aklıma geldi, Asgeir Mickelsen de çok iyi bir davulcu ama hepsi bir yere kadar.
  Dave Weckl'ı da Dennis Chambers'ı da Asgeir'i de hepsini videodan izledim. Bobby'i de izledim. Bobby kadar iyi metronomu olan davulcuya rastlamadım şimdiye kadar. Yaptığı bazı inanılmaz ataklar var; sanki drum machine ile yapılmış gibi, insan tarafından çalınması mümkün değilmiş gibi geliyor bana. Teknik olarak jazz davulcularından altta kalır hiçbir yanını görmedim henüz.
   
 18. Asgeir'in Bobby Jarzombek'ten kötü bir davulcu olduğuna inanmak biraz zor. Asgeir çok daha caz altyapsına sahip. Jarzombek'in metronomu iyi olabilir ama Colauita, Mangini, Weckl veya Bruford gibi ustalarla aynı kalibrede olduğunu düşünmüyorum ben. Tabii çok iyi davulcu ama Rullo, Zonder, Portnoy veya Macaluso gibi davulcuların çok daha ilginç tarzları var benim için.
   
 19. Ayrıca eski Nile davulcusu Derek Roddy'yi de izlemediysen izle. Her konuda Jarzombek'ten ve birçok davulcudan iyi olduğunu göreceksin.
   

Bu Sayfayı Paylaş