Müzik Piyasası Ölmüş Herkeş Takasa Yönlenmiş...

'Forum Meydanı' forumunda manyektik tarafından 6 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Gönül ister ki müzikle uğraşan herkes istediği ekipmanı alsın,çalsın veya uğraşsın. Hele ki Türkiye'de yaşıyorsan her şey daha da pahalı,insanları baya zorluyor bu durum. Nakit alım baya baya ölmüş. Taziyeye gidelim bir ara. Artık herkeş takasta !!! Bari bu yol işe yarasında mutlu olalım yurdum müzisyenleri...
   
 2. Abi ben direkt olarak üstüme alınıyorum bunu :D
   
  manyektik bunu beğendi.
 3. herkes öyle abicim sıkıntı olarak yazmadım Allah sabır eylesin hepimize :)
   
  NecroBass bunu beğendi.
 4. Türkiye' de pahalı değil sadece geçtiğimiz yaz Avusturya' da, Almanya' da hep dışarda ucuz dediğimiz ekipmanlar hemen hemen aynı ya da tr den daha pahalıydı. Yani alım gücü ile orantılı fiyat biçiyor distribitörler tabi bu dediklerim pedal, amfi ve manyetik için geçerli. Gitarlar için aynı şey söz konusu değil. Birde bir mevzu var ki düşünülmesi gereken birilerince bir fiyat oluşturuluyor neymiş " sıfırının % 60 bedeli 2. el için idealdir. " Bu mental yapı olduktan sonra bizde kimse ne birşey alır ne birşey satar. İsim vermeyeyim ama forum ahalisinden bazı arkadaşlar şunu yapıyor abi öğrenciyim şuyum buyum vs. Sende gençlik yıllarını hatırlıyorsun adama yardımcı oluyorsun fiyatta sonra kalkıyor tanıdığın baska bir forum ahalisine diyor ki çok özür dileyerek söylüyorum " malın birine soktum şu kadarlık gitarı şuna aldım vs.." örneğin...Sonra 2 ay kullanıyor gitarı baska bir arkadasa piyasasından bile fazla çekiyor fiyat. Haliyle böyle olunca satacak olan satmıyor, alacak olan da alamıyor. Ben şahsen 4 gitar yatırıyorum evde, 2 koca amfi ve bir sürü pedal sırf yukarda verdiğim muhabbet örneğini yaşadığım için kendime "mal" dedirtmiyorum yani kısaca...

  Kendini akıllı sanan bebeler olduğu sürece bu piyasa daha çok meler.
   

 5. tespit !!!
   
 6. En nefret ettigim argumani en nefret ettigim sekilde dillendirecegim; yani konuyu az biraz saptirarak felaket tellalligi yapacagim diyelim. Bu gozlemin dogru ama sadece muzik aletleri ile sinirli degil; ulkece roller coaster'a binmeye hazir olalim lakin yakinda yercekimi ivmesi ile inise gececegiz diye dusunuyorum. Umarim
  yanilirim ve ekonomi iyiye gider... Uzun zamandir etrafimda kimsenin nakit cevirebildigine sahit olmadim, ABD de markette muz alirken bile cek yazarlar, bizdeki cek kullanimi da ona yaklasti...
   
  tunckk ve manyektik bunu beğendi.
 7. yakalım aletleri hergün ayrı hıdırellez o zaman :)
   
  tunckk bunu beğendi.
 8. o yönden feci durumdayız ama birazcık Canlı varsa elinde müzik piyasası enfes olabiliyor insanlar takasa öyle tok öyle nefret etmişki nakit alım dediginiz zaman çılgın bir şekilde fiyatlar iniyor. kriz fırsatmı demektir sayın Barış bey :)) sevgiler ,Mertkan
   
 9. hahahaha karşılıklı cilveleşmeler volume 1 :D
  Abi dengem bozuldu bu olaylardan cidden çok zor ağzının tadıylan müzik yapmak.
  tüplü kafa kabinime 91 lada samara takası geldi artık sıkıldım :)
   
  korn_u17 bunu beğendi.
 10. abi sen senin ürünleri elden çıkarıp ne almak istiyordun bana özel mesaj atsana bir çalışayım alttan alttan :)belki bir fırsat yaratır kurtarırım seni bu tekliflerden
   
 11. tamamdır kardeşim ilgin için çok saol :) takip edin mertkanı anlıyor her işten bir o kadar mütevazılık :):)
   
 12. :whistle:utanırım vallahi abi. listeni bekliyorum özel mesaj olarak. :artist:
   
 13. Abi 3 ay önce sattığım bir gitara 200 vcd teklifi geldi. Takas teklifleri fena epey bu ara :D
   
 14. ülkemizde insanların malları ve paraları çok kıymetli. amaç müzik aleti sahibi olmak, yeni aletler denemek değil; ucuz alıp pahalıya satmak.

  bir de benim tespitim "bazı" ekipman, o ekipmanı elinde bulundurmaması gereken "çiğ" adamların elinde. bunlardaki amaç satmak değil, amaç b"enim elimde böyle bir alet var pek satasım yok görün havam olsun alırsanız da itelerim". adam ucu ucuna borçla sahibi olduğu kıytırık amerikan fenderine binlerce lira değer biçiyor; sahibindende açın bakın çok güzel soloistler var aylardır satılmayan onlara sulanırken de ibanez rg teklifi... zaten bu ibanez rg alım satım aleminde holosko gibi bişey. rg + bir miktar para.

  özetle son aylarda gayet seri bir şekilde kimine göre büyük nakit alımlar yaptım, satılık aletlerim var ciddi efendi insanlar ulaşırsa çat diye de uygun fiyata satarım. çiğ olmamak lazım, yoksa piyasa rahatlar. satasın olmayan aleti satmaya çalışmayacaksın, belirlenen fiyatına çıkacak kadar istemediğin alete de sulanmayacaksın.
   
  korn_u17, Kutay_ ve metaltrrocker bunu beğendi.
 15. bu ara piyasa fiyatına uygun ürünler konulduğunda genelde gitmiyor aylarca bekliyor, aciliyeti olan ürünlerde de dellenip yok pahasına satabiliyor insan. Örneğin bir ekipmanı o an aciliyeti olmadan satışa koysam dahi satışta olduğu süre müddetçe ben o ekipmandan soğuyorum, sanki kendimi satılmasına şartlamışım gibi ama piyasa bu karşılığı vermeyince ne kullanabildiğin ne de satıp yenisine kaynak yaratabildiğin bir ekipman olarak elinde kalmış oluyor. Bi de bu piyasa durumu sanırım orta sınıf ekipmanlarda var daha çok, gözlemlediğim kadarıyla belli kişilere hitap eden spesifik bazı ekipmanlar onu bir süredir düşer diye kovalayan insan gördüğünde anında gidiyor. Veya çok kelepir bir mal olmalı aksi halde insan elindeki parayı tutuyor. Sanırsam piyasa doygunluğa ulaştı, eskisi gibi sırf yeni ekipmanlar denemek için yapılan satışlar-takaslar yavaş yavaş son buluyor. Gerçekten ihtiyaç doğmadıkça alışveriş yapılmıyor.
   
  dthakankoca ve forbidden_city bunu beğendi.
 16. Kendini akıllı sanan açgözlü şark kurnazları 2.el piyasasını sülük gibi emiyor. Atıyorum ikinci el piyasası 1000 lira olan aleti artık benim ihtiyacım yok, evde durup duruyor, ihtiyacı olan alsın işte diye 700 liraya koyuyorsun biri alıyor. 3 gün sonra bi bakmışsın uygun fiyat diye 900den satışa koymuş, ikinci el piyasasından yinede ucuz olduğu için bikaç gün sonrada satmış. Bu sadece benim başıma gelen 1 değil 2 değil... Sokmuşum serbest piyasasına, enayimiyim ben de gidip 200 300 lirayı ben istemiyorum, al sen ye diye çakallara veriyim? Artık ikinci el piyasası neyse o...
   

 17. Naçizane tavsiyem takasa soğuk bakmayın.
  ''Kesinlikle takas düşünmüyorum'' diye belirttiğim ilanlar aylarca bekledi.Ve belirtmeme rağmen düzenli aralıklarla takas mesajları geldi.Baktım ki nakite satamayacağım (ki fiyat konusunda çok uygun rakamlar yazdığımı beni tanıyanlar bilirler) takasa açtım ve takasta nakite satamadığım rakama yakın bir rakama sattım ürünlerimi (normalde takas fiyatı nakit için istenen fiyattan fazladır ama buna da şükür).
  Demek istediğim takastan çekinmeyin.
  Ama burda önemli bir nokta var.Kolay elinizden çıkartabileceğiniz ürünlerle takaslayın.
  Mesela ben 78 stratımı 57 vintage reissue stratla takasladım.57 reissue'yi de kolaylıkla elimden çıkartabileceğimi düşünüyorum.Oysa çok daha yüksek fiyatlı custom profilde gitarlar (grandmuster,musicman,peavey üst modeller) gibi gitarlarla da üzerlerine bir şeyler önerilerek takas teklifleri gelmişti (satabilsem daha fazla para geçecekti yani elime).Ancak onları elimden çıkartabilme ihtimalimi zayıf gördüğümden takasa girmedim.

  Şimdi geçmiş edebiyatı yapmak istemem ama inanın 2008-2011 arası çok yoğun kullandım siteyi ve bu yukarıda bir kişinin yorumunda bahsettiği ''2.elde % 60'ı baz alma'' olayı çok aktif şekilde kullanılmaktaydı ve takır takır nakite satılmaktaydı ekipmanlar.Çok strat aldım sattım burda o %60 fiyatlara.Aynı şekilde pedal da.Ama bu yıl yarı fiyatına veremediğim gitar,pedal oldu.Sistem takas üzerinden yürüyor artık turkrock'ta benim gördüğüm kadarıyla.Seçenekleri düşünüp en az zararla çıkmak lazım.İnanın nakit satacam diye çok zarar ettiğim ürünler oldu.
  Örnek 1: 1700'e aldığım highwayone stratı 1350'ye satabildim.Takaslasam çok daha iyi rakama çıkacaktı elimden.
  Örnek 2 : 1600 liraya aldığım blues junior'I 1250 liraya satabildim.Takasta çok öneri vardı.Mesela 500 liraya ilanda duran bir kafa amfi + 1000 lira önerilmişti.Direk reddetmiştim.

  Kesinlilke iyice düşünün ve takasa soğuk bakmayın diyorum.
   
  gzf ve Kutay_ bunu beğendi.
 18. Kapalıçarşıda 10 yılı aşkın süredir esnafım.. Kapalıçarşıda hiç iş yok, esnaf karın tokluğuna çalışıyor. İmalathanelerde kapatan kapatana.. Türkiyede Altın piyasası her sektörde olduğu gibi profesyonellikten uzaktır, insanlar birbirine 5 kilo-10 kilo evraksız belgesiz veresiye verir. Sonra bazen bu altınları alanlar ortadan kaybolur.. Kaplıçarşıda bu şekilde çarpılan çarpılana..

  2 ayrı müşterimiz, iki ayrı zamanda bize gelip telefona tehtid edildiklerini, şu kadar para vermezsen çocuğunu kaçırırız dediklerini söyledi..
  Şimdi bunların müzikle ne alakası var diyebilirsin, yakınen ilgili..

  Türkiye bu iktidarla birlikte Ranta Dayalı İktisat gelmiştir. Ranta dayalı iktisat günü kurtarabilir lakin geleceği yoktur. Ve çöküşü diğer tüm sistemlerden daha acı olur.
  Yabancı menşeili olup, Türkiyede işletme açan, istihdam yani işsize iş sağlayan kaç tane perakendeci şirketin daha 1 sene önce tası tarağı toplayıp kaçtığını biliyormusunuz? Satürnler, Electroworld'ler, Darty'ler,Praktikerler,Metrolar.. bunların hepsi kapandı. Bu şirketleri Ceo'ları aptal mı? Ne gördüler de kaçtılar acaba.. Birde bunlar likitide ile birebir ilişkisi olan perakende kuruluşlar. Bir bu kadar da perakendeci olmayan ama son 2 yıl içinde tası tarağı toplayıp ülkeyi terk edenler var..

  Dünyada falanca ülkede kriz kriz diyorsun, ben etkilenmedim diyorsun. Bununda izahı basit; Bu gün amerikada en kriz şartları demek, Türkiye'nin standart alışılagelmiş yaşam standardından çok üstün. Senin krize ihtiyacın yok çünkü sen kriz seviyesinin de altında karın tokluğuna yaşamaya müptela olmuşsun..

  Son olarak farklı sektörlerden de arkadaşlarım var. Hepsinin işleri çok azalmış durumda... İstiklale çıkın, bütün dükkanlar avm'ler Arap dolu. Ranta çevirecek enstrüman kalmadığı ve zengin Araba doyduğumuz gün kamikaze başlar..

  ikinici ve en kötü senaryo; tamamen ortadoğu bataklığına saplanmış, her günü kan-ölüm ile geçen bir islam cumhuriyeti halaine gelmek. bu şaka değil, ilk başlarda şaka gibi gelebilir.. yakında güney hattı boyunca ya çok güçlü bir pkk ya çok güçlü bir işid ile baş başa kalmamız an meselesi.
   
  Son düzenleme: 7 Kasım 2014
 19. Ağzına sağlık...
   
 20. değişmeyen tek şey değişimdir.. bence bu seferlik düzene ayak uydurmak en iyisi.takasta aldığınız ürün sandığınız kadar kötü olmayabilir.empati yapın. yarın bi custom shop için aynı duruma sizde düşebilirsiniz :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş