Müzik Piyasası Ölmüş Herkeş Takasa Yönlenmiş...

Benim kafam karıştı ikisi de sizin ifadeleriniz hangisi piyasa etiğine göre olan rakamlar?
Net konuşmuşsunuz da 2.elde kullanılan malın fiyatı %40 ila 60 arası düşer Tarih vs önemli değil demişsiniz.

İkincisinde yorumunuz bu oran %20-25'lere satışa koyar olmuş.
pi yi kaç alıyoruz şimdi?

Piyi istediğiniz gibi alabilirsiniz. 2. elin eskiden beri gelmiş genel ana kuralı derken işin mekaniğini kastetmiştim. Ortada 2. el ile ilgili yazılı bir kural( ya da kanun) yok.

Beni rahatsız eden kısımları söylüyorum. Beni kurallar bunlar olmalı diyen biri gibi anlamayın. İsteyen istediği fiytatı koyar ama son satış mekaniği yüksek ihtimal yukarıdaki gibi olacaktır. :)

Piyi istediğiniz gibi alabilirsiniz. 2. elin eskiden beri gelmiş genel ana kuralı derken işin mekaniğini kastetmiştim. Ortada 2. el ile ilgili yazılı bir kural( ya da kanun) yok.

Beni rahatsız eden kısımları söylüyorum. Beni kurallar bunlar olmalı diyen biri gibi anlamayın. İsteyen istediği fiytatı koyar ama son satış mekaniği yüksek ihtimal yukarıdaki gibi olacaktır. :)

Bakın ben sizi eleştirmiyorum fakat siz genel bir yargıyı dile getirdiniz. Benim bakış açıma göre piyasadaki bu durgunluğa zaman içinde bu %40 ve üzeri algısı neden oldu.
Her ürün durumundan bağımsız.; fziksel kondüsyonu, bulunabilirliliği, yurtdışı fiyatı ve bunu satın alma riskleri maliyetleri gibi değişkenlere göre değişir ve değişmeli. %20-%25 gibi indirimli fiyatlar yadırganmamalı.
Sıfır ürünü mağazan alıyoruz ama bazen o üründen sadece teşhirde kalanlar oluyor ya da stoklarında bir tane. Bir sürü insan denemiş oluyor şimdi bu ürün sıfır mı?
Teşhir ürünü diye bir kavram var böyle bir indirim yapılıyor mu? Çoğu zaman hayır.

Bakın ben sizi eleştirmiyorum fakat siz genel bir yargıyı dile getirdiniz. Benim bakış açıma göre piyasadaki bu durgunluğa zaman içinde bu %40 ve üzeri algısı neden oldu.
Her ürün durumundan bağımsız.; fziksel kondüsyonu, bulunabilirliliği, yurtdışı fiyatı ve bunu satın alma riskleri maliyetleri gibi değişkenlere göre değişir ve değişmeli.
Sıfır ürünü mağazan alıyoruz ama bazen o üründen sadece teşhirde kalanlar oluyor ya da stoklarında bir tane. Bir sürü insan denemiş oluyor şimdi bu ürün sıfır mı?
Teşhir ürünü diye bir kavram var böyle bir indirim yapılıyor mu? Çoğu zaman hayır.

Dediğinizde haklısınız. Yukarıda da ürünün bulunabilirliliğine göre vs. etkenler ile bu oran 3 aşağı 5 yukarı oynayabiliyor dedim zaten. 3 ve 5 yazdım diye illa o kadar oynayacak değil :)

2. el fiyatlarını genel anlamda bizler o ürünün sıfır fiyatına bakarak değerlendirip koyuyoruz zaten. Bu oluşan tek beni rahatsız eden nokta "denenmek için alınıp" neredeyse sıfır fiyata satılan ürünler. Ne kadar nadir bulunandan genel anlamda 2. elde ortalık malı olmuş ürün gruplarına kadar gidebiliyor bu.

Türkiye de satışta olmayan ürünler için yurt dışı fiyatına yakın fiyatı anlayabiliyorum ama burada satılan üründe bu yapılmamalı bana göre.

Teşir ürünü konusunda da haklısınız. Teşir ürünleri bir miktar daha ucuz olmalı, başka bir yolu olamaz. Ama onlar da bu ürünleri 0 fiyatına satabildikleri için satıyorlar. Alıcının da kendisini koruması gerekli diye düşünüyorum. Sonuçta ağlamayana meme vermezler..

Geri