İnceleme Sx Sst 62 Strat Gitar

Artık gitardan bahsetme zamanı gelmiştir. SX, bilindiği üzere ucuz gitarlar üreten, fabrikası Çin'de bulunan bir marka. Fakat pek çok modelinde göze çarpan şey, bir kaç takviye ile gitarlarının fiyatının bayağı bir üzerinde performans verebilmesi. Bu konu stratları için de geçerli, zira yurtdışında biraz parça değişimi ile bu gitarları sahnede kullanan insanlar dahi var.

Ben de aslında SG ve LP seven bir insan olmama rağmen, içimde hep bir rosewood strat özlemi duymakta idim. Maple stratlara özel bir gıcığım yok. Ama sanırım tuşe olarak rosewood daha hoşuma gidiyor. Fakat çok abartılı bir para da vermeye niyetim yoktu açıkçası. Bu yüzden, fiyat performans olayında methini çok işittiğim ve bir arkadaşımın da Fender manyetik takviyesi ile kullandığı maple modeli sayesinde aklımda hep bir SX almak vardı. Kadıköy Moda Müzik'te bir anda -daha önce resmini astığım- SX'i görünce bir anda dükkana daldım, bilhassa da stok halini sevmediğim bir amfi olan Marshall DSL 15 ile denedim ve hoşuma gidince de aldım.

Gelelim bu fakir Fender'inin söz konusu ettiğimiz modelinin olumlu yönlerine. Belli ki ağacı iyi seçilmiş, klavyesi bayağı rahat. Sustain, rezonans durumu gayet iyi. Manyetikleri seramik ve verdiği ton gayet güzel. Tüm pozisyonlarda güzel bir strat havasını yakalayabiliyorsunuz. Aldığım gitar yeni seriden olduğu için headsock kısmı farklı. Fender'in SX'e açtığı davanın bir sonucu. Sap cilası iyi, rahatça hakimiyet kurmanıza yardımcı güzel bir cilası var. Ayrıca yeni modellerde çift yönlü truss rod olduğunu da belirteyim.

Ben 0.11 teller ile kullanmayı tercih ettim. Gitarın netliğinin üzerine tuşemin, vurguların 0,9’lara göre çok daha fazla belirginleştiğini düşünüyorum. Ki eski kafa strat kullanıcılarının "tel tokatlama" olarak da tabir edilen olayın hastası olduğu bilinir ki biraz da stratın şanındandır. Ama ben bu açıdan zayıf olduğumu keşfettim bu gitarla. Her an nefret edebilirim bakarsınız :) Gerçekten, çaldığım LP, SG vb. gitarlarda tuşe tutarlılığı açısından bu kadar zorlanmamıştım ki bunu yaptığım ilk kayıtta belki sonrakilerde de az çok göreceksiniz. Aradaki bazı mıymıntılaşmalar, tuşedeki düşüşler tamamen benim strat ve tel tokatlama alışkanlığı eksikliğimden kaynaklamakta.

Gelelim olumsuz yönlerine. Üst eşik kafadan gidici. Bendekinin tremolo yayları da yetersiz geldiği için değiştireceğim. Diğer modellerde durum nedir bilemiyorum. Akort burgularının da değişmesi gerek. Tremolo koluna yüklenince akort kaçıyor.

Gövde cilası kalın. Sanırım poliüretan falan olsa gerek. Benim gibi sakarlar için iyi de, kuru ağaç fantezisi olanlar için iyi bir haber değil. Sittin sene bu ağaç kurumaz, sahibinden sitesinde de "donu oturmuştur" yazılmaz, bilin hani :D

Ha, 133 dolara da hem sıfır, hem de potansiyeli bu kadar yüksek bir gitar bulmak bu devirde elbette kolay değil. Yine de her zamanki tavsiye ile tanıtımı bitireyim. Ne alırsanız alın, denemeden almayın :)

Hakan

İlk kez sizde gördüğümden 22. perde eklemeyi açıkçası bende merak uyandırdı,benim de 21 perdeli bir gitarım var anladığım kadarıyla sizde pişmanlık yaratacak bir durum yok,fonksiyonel şekilde perde eklenmiş ben de 22. perdeyi gitarıma ekleteyim ,değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

İlk kez sizde gördüğümden 22. perde eklemeyi açıkçası bende merak uyandırdı,benim de 21 perdeli bir gitarım var anladığım kadarıyla sizde pişmanlık yaratacak bir durum yok,fonksiyonel şekilde perde eklenmiş ben de 22. perdeyi gitarıma ekleteyim ,değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Geciktim kusura bakmayın. 21. perdeden sonra mesafe yeterli ise 22. perde rahatça eklenebiliyor.

Güle güle kullanın! @hackeiommi hocamızın bir bildiği vardır dedim; daha fazla dayanamadım ve içimdeki bitmeyen tele özlemine son vermek için şu sx gitarları denemeye DO RE'ye gittim. Zaten denememle almam bir oldu ve bir adet SX STL Ash (dişbudak) gitar edindim. Detayları paylaşmak için kendisinin müsadesini istiyorum. :)

Ne demek dostum @Buried? İstersen burada paylaş, istersen SX genel başlığına yaz, hatta modlama gibi planların da varsa istersen ayrı başlık aç. Hürriyet senindir :)

Sayın @hackeiommi 'ye kanıma girdiği için tekrar teşekkür ederim... Ben de "sahici" thinline tele için bütçe yapayım diye geçiriyordum kafamdan :)

Gelelim olumsuz yönlerine. Üst eşik kafadan gidici. Akort burgularının da değişmesi gerek. Gövde cilası kalın. Sanırım poliüretan falan olsa gerek. Benim gibi sakarlar için iyi de, kuru ağaç fantezisi olanlar için iyi bir haber değil. Sittin sene bu ağaç kurumaz, sahibinden sitesinde de "donu oturmuştur" yazılmaz, bilin hani

Kısa da olsa şu an gitarla ilgili deneyimlerim tamamen aynı şekilde... Onun dışında gayet uygun fiyatla twang ihtiyacını karşılamak güzel tabi :rolleyes:

SAM_0765.JPG SAM_0768.JPG SAM_0770.JPG SAM_0773.JPG

Modifiye olarak ilk etapta köprüye alnico 2 bir manyetik, elektronik kısma treble bleed, eşiği tusq veya nubone yapmak ve pickguard değişikliği düşünüyorum.

Gitarın stok haldeki ses örneğini de ekliyorum, kayıttan önce veya sonra eq kompresör vs kullanılmamıştır, mikrofonu odada duyduğuma yakın şekilde konumlandırdım.
Kayıtta kullandığım ekipmanlar şöyle:

Arabirim: Roland Duo Capture EX
Mikrofon: Audio-Technica MB2K/C dinamik mikrofon
Amfi: Blackstar HT-5R
Pedal: Ibanez TS7

Ses örneği sıra ile:
Köprü clean
Middle clean
Neck clean
Köprü overdrive
Middle overdrine
Neck Overdrive

Soundcloud'da bir problem var galiba, ses örneğini dosya olarak ekliyorum.

Son düzenleme:
Gövde ve sap ağacı kafadan "bizden endişeniz olmasın" diyor. Görüntü sade ama bir o kadar da güzel. Manyetikler seramik diye tahmin ediyorum. Drive tonları da clean tonlar da sorunsuz. Güzel yatırım.

Gitar Pedal tarafına da birkaç dakika önce SX Tele sahibi birisi modlama için başlık açmıştı:

http://www.gitarpedal.net/forum/37392-sx-tele-modlama-yardim.html

Senin de böyle bir düşüncen varsa irtibatlaşın isterseniz.

Bu arada vakit erken iken perdeleri bir kağıt ile kontrol et istersen, iyi çakılmışlar mı bir bak. Son zamanlarda perdeleri adam gibi çakılmamış Fender Strat dahi gördüm, bir tane daha kıllanılacak ayrıntı edindim böylece :)

EKLEME: Bu eksik çakılma işlemi benim 62'de de görüldü. Luthier Volkan Özdemir halletti sağolsun.

Son düzenleme:
Evet bir ayrıntıyı unutmuşum, köprüyü veya en azından saddle'ları modern tabir edilen ile değiştirmeyi düşünüyorum ben de.
Perdelere de dikkatlice baktım şimdi, bir sorun yok gibi, işin ilginci sx'in de thinline modeli vardı mağazada ama onu alayım derken solid gövdeli olanı beğenip onu aldım :D

Benim de çok kanıma giren bir model bu...Hackeiommi, ben de LPB istiyordum, acaba mümkünse daha güzel ışıkta çekilmiş fotoğrafları varsa atar mısın? LPB'lerin rengi kamerada göstermek oldukça zor, hep farklı gözüküyor. Acaba koyu mu gerçekten yoksa Fender gibi mi yapmışlar?

Sevgiler

Benim de çok kanıma giren bir model bu...Hackeiommi, ben de LPB istiyordum, acaba mümkünse daha güzel ışıkta çekilmiş fotoğrafları varsa atar mısın? LPB'lerin rengi kamerada göstermek oldukça zor, hep farklı gözüküyor. Acaba koyu mu gerçekten yoksa Fender gibi mi yapmışlar?

Sevgiler

Osman selam! Nasıl gidiyor?

En net çekebildiğim resimleri bunlar:

"http://turkrock.com/konu/6060/sayfa-329#post-956121"

Ne hikmetse Rondo Music'in sayfasında bile rengini ynsıtamamışlar. Koyu renkli bir şey bu. Çeşitli ışıklrda çekilmiş resimleri de toplu aşağıda. Ama en iyileri yukarıdakiler:

http://s976.photobucket.com/user/hackeiommi/library/SX SST62?sort=3&page=1

Fiyatı iyi, tonu iyi, daha ne olsun :)
Ebayden pickguard siparişini verdim bu arada: http://www.ebay.com/itm/261217316996?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

Şimdi de köprü için GFS pro serisi manyetik düşünüyorum, alnico 2 arıyordum ama bu model bayağı ilgimi çekti:
http://www.guitarfetish.com/52-Tele-Vintage-Wound-Professional-Series-Bridge-Pickup-63K_p_2092.html

GF'te tele için Alnico II yok bildiğim kadarı ile. HB ve strat singleları var hep.

Benim gitarın burada bizzat başlığı varmış yahu, buraya da koyayım diğer başlıktaki mesajımı. :)

Gitardaki modifikasyonlar :
Pickguardı köprüde humbucker olacak şekilde kestim.
Burgular, Gotoh burgularla değişti.
Köprü Wilkinson köprü ile değişti. Yaylar değişti.
Sap manyetiği Seymour Duncan Vintage Hot Stack Plus STK-S7 (Elimdekini satmıştım. Sonra zor bela birinden bulup aldım, bu manyetik bu gitara inanılmaz uyum sağladı. Pocket Pod bile bağlasam:D Satriani'nin o iç gıcıklayıcı neck tonlarını alabiliyorum.)
Köprü de Entwistle Dark Star (Çok keskin tonları var ama basları biraz az)

Şu an bu gitar benim ana gitarım. Ibanezleri de elden çıkardım. Ne istersem o tonu alıyorum çok şükür.

20141129_010510.jpg

Benim gitarın burada bizzat başlığı varmış yahu, buraya da koyayım diğer başlıktaki mesajımı. :)

Gitardaki modifikasyonlar :
Pickguardı köprüde humbucker olacak şekilde kestim.
Burgular, Gotoh burgularla değişti.
Köprü Wilkinson köprü ile değişti. Yaylar değişti.
Sap manyetiği Seymour Duncan Vintage Hot Stack Plus STK-S7 (Elimdekini satmıştım. Sonra zor bela birinden bulup aldım, bu manyetik bu gitara inanılmaz uyum sağladı. Pocket Pod bile bağlasam:D Satriani'nin o iç gıcıklayıcı neck tonlarını alabiliyorum.)
Köprü de Entwistle Dark Star (Çok keskin tonları var ama basları biraz az)

Şu an bu gitar benim ana gitarım. Ibanezleri de elden çıkardım. Ne istersem o tonu alıyorum çok şükür.

42098 eklentisini görüntüle

Sen de üst eşiği es geçmişsin. Akord stabilitesi nasıl?

Akord stabilitesi tremolo koluna çok yüklenmedikçe harika. Hatta birara yayları artırıp, köprüyü sabitlediğimde günlerce burgulara dokunmadan çaldığımı bilirim.

Üst eşiğe solak olduğum için bulaşmadım. Solak wilkinson köprüyü mydukkandan kolayca bulup aldım, ama solak üst eşik bulamadım. Bulsam da, kendim değiştiremem. Birara T&T sister gitarım vardı, üst eşiği kendim değiştireyim dedim. Netten tariflere baktım, ama sökemedim kırıldı, zorladım erittim, yaktım canına okudum. :D Yani luthiere gitmeye de üşeniyorum 1-2 yıl olmuştur gitmeyeli. :LOL:

Geri