İnceleme Sx Sst 62 Strat Gitar

Artık gitardan bahsetme zamanı gelmiştir. SX, bilindiği üzere ucuz gitarlar üreten, fabrikası Çin'de bulunan bir marka. Fakat pek çok modelinde göze çarpan şey, bir kaç takviye ile gitarlarının fiyatının bayağı bir üzerinde performans verebilmesi. Bu konu stratları için de geçerli, zira yurtdışında biraz parça değişimi ile bu gitarları sahnede kullanan insanlar dahi var.

Ben de aslında SG ve LP seven bir insan olmama rağmen, içimde hep bir rosewood strat özlemi duymakta idim. Maple stratlara özel bir gıcığım yok. Ama sanırım tuşe olarak rosewood daha hoşuma gidiyor. Fakat çok abartılı bir para da vermeye niyetim yoktu açıkçası. Bu yüzden, fiyat performans olayında methini çok işittiğim ve bir arkadaşımın da Fender manyetik takviyesi ile kullandığı maple modeli sayesinde aklımda hep bir SX almak vardı. Kadıköy Moda Müzik'te bir anda -daha önce resmini astığım- SX'i görünce bir anda dükkana daldım, bilhassa da stok halini sevmediğim bir amfi olan Marshall DSL 15 ile denedim ve hoşuma gidince de aldım.

Gelelim bu fakir Fender'inin söz konusu ettiğimiz modelinin olumlu yönlerine. Belli ki ağacı iyi seçilmiş, klavyesi bayağı rahat. Sustain, rezonans durumu gayet iyi. Manyetikleri seramik ve verdiği ton gayet güzel. Tüm pozisyonlarda güzel bir strat havasını yakalayabiliyorsunuz. Aldığım gitar yeni seriden olduğu için headsock kısmı farklı. Fender'in SX'e açtığı davanın bir sonucu. Sap cilası iyi, rahatça hakimiyet kurmanıza yardımcı güzel bir cilası var. Ayrıca yeni modellerde çift yönlü truss rod olduğunu da belirteyim.

Ben 0.11 teller ile kullanmayı tercih ettim. Gitarın netliğinin üzerine tuşemin, vurguların 0,9’lara göre çok daha fazla belirginleştiğini düşünüyorum. Ki eski kafa strat kullanıcılarının "tel tokatlama" olarak da tabir edilen olayın hastası olduğu bilinir ki biraz da stratın şanındandır. Ama ben bu açıdan zayıf olduğumu keşfettim bu gitarla. Her an nefret edebilirim bakarsınız :) Gerçekten, çaldığım LP, SG vb. gitarlarda tuşe tutarlılığı açısından bu kadar zorlanmamıştım ki bunu yaptığım ilk kayıtta belki sonrakilerde de az çok göreceksiniz. Aradaki bazı mıymıntılaşmalar, tuşedeki düşüşler tamamen benim strat ve tel tokatlama alışkanlığı eksikliğimden kaynaklamakta.

Gelelim olumsuz yönlerine. Üst eşik kafadan gidici. Bendekinin tremolo yayları da yetersiz geldiği için değiştireceğim. Diğer modellerde durum nedir bilemiyorum. Akort burgularının da değişmesi gerek. Tremolo koluna yüklenince akort kaçıyor.

Gövde cilası kalın. Sanırım poliüretan falan olsa gerek. Benim gibi sakarlar için iyi de, kuru ağaç fantezisi olanlar için iyi bir haber değil. Sittin sene bu ağaç kurumaz, sahibinden sitesinde de "donu oturmuştur" yazılmaz, bilin hani :D

Ha, 133 dolara da hem sıfır, hem de potansiyeli bu kadar yüksek bir gitar bulmak bu devirde elbette kolay değil. Yine de her zamanki tavsiye ile tanıtımı bitireyim. Ne alırsanız alın, denemeden almayın :)

Hakan

3-4 ay önce bastım parayı aldım sx american ash stratı. Helal olsun yapana, çindeki çalışanlara, bu aleti almamda yardımcı olanlara, bunu aklıma sokanlara...
Çok fazla gitar çalmasamda çalacağım zaman musicman yerine sx i alıyorum elime bir acayipim. Çok farklı bir havası var süper tonlar falan. Kendine hayran bıraktı beni.

Hakan, dediğin gibi iş başa düştü :) Alacağım gitarın finishini nitroya kendim çeviremeyeceğim ama en azından biraz daha mat görünmesini isterim. Bunun için takip edilecek işlemler nelerdir? Internette izlediğim kadarı ile scotch brite tarzı bir süngerle hafifçe gitarın üzerinde bir işlem oluyor sanki.

Gitarı poly'den nitro finishe çevirmek ise 1.000 TL gibi bir rakam tutarmış.

Tutar tabi ... dilin kemiği yok. 300-400 eyvallah, kim dediyse o rakamı uçmuş biraz. Oto sanayide istediğin boyayı
Internette izlediğim kadarı ile scotch brite tarzı bir süngerle hafifçe gitarın üzerinde bir işlem oluyor sanki.

Aynen, scotch-brite işi görür. Yeşil tarafı ile hafifçe. Kuru olmasına dikkat.

Bana da yüksek geldi açıkçası. Ciddi işçilik olarak değerlendiriyorlar galiba bu durumu. Sonuçta 500 TL'lik gitara tutup 1000 TL'lik nitro finish işlemi yaptırmak abesle iştigal benim için. Bunun üzerine biraz daha sabredip MJT'den gitar siparişi verilir.

Hakan, dediğin gibi iş başa düştü :) Alacağım gitarın finishini nitroya kendim çeviremeyeceğim ama en azından biraz daha mat görünmesini isterim. Bunun için takip edilecek işlemler nelerdir? Internette izlediğim kadarı ile scotch brite tarzı bir süngerle hafifçe gitarın üzerinde bir işlem oluyor sanki.

Nitro işi hakikaten biraz zahmetlidir. Banlanmayaydı Uğur Abi eksiksiz, ustalıkla yazardı o detayları :(

Konuyu hortlatayım biraz üstadlarım.Gitarı hala kullananlar vardır emınım.Nasılsınız memunmusunuz?
Solak olanından eşime doğum günü hediyesı almak istiyorum.
Aldıktan sonrada biraz modifiye edip daha kaliteli bir hale getirebilir,kendimede biraz iş çıkartabilirim.
Nedir son durumlar :)
Selamlar.

Konuyu hortlatayım biraz üstadlarım.Gitarı hala kullananlar vardır emınım.Nasılsınız memunmusunuz?
Aldıktan sonrada biraz modifiye edip daha kaliteli bir hale getirebilir,kendimede biraz iş çıkartabilirim.
Selamlar.

Ben hala kullanıyorum. Manyetikler Fender manyetik stok manyetiklerle değiştirilmiş. Köprüye de wilkinson tremolo aldım. (çelik bloklu) Roller string tree ve graphtech eşik ile gayet iyi oldu. Ama amfiye bağlamaktansa nedense akustik gitar gibi çalmaya başladım. Sesi o kadar yüksek. Yeni üretimler nasıldır bilmiyorum. Ama eskiler hala taş gibi.

Selamlar.

Bende solak Tele var sarı renklisinden. Fiyat performans olarak muazzam aletler orası kesin. Fakat köprü-manyetik-burguların değişmesi gerekir uzun vadede. O zaman tadından yenmez muhtemelen.

Ben hala kullanıyorum. Manyetikler Fender manyetik stok manyetiklerle değiştirilmiş. Köprüye de wilkinson tremolo aldım. (çelik bloklu) Roller string tree ve graphtech eşik ile gayet iyi oldu. Ama amfiye bağlamaktansa nedense akustik gitar gibi çalmaya başladım. Sesi o kadar yüksek. Yeni üretimler nasıldır bilmiyorum. Ama eskiler hala taş gibi.
Hocam bu gitara yapılması gereken en iyi nokta atışlarınızı yapmışsınız bence.Manyetık konusunda ne düşünüyorsunuz? Manyetik uğgradesine gitmek gerekirmi?

Hocam bu gitara yapılması gereken en iyi nokta atışlarınızı yapmışsınız bence.Manyetık konusunda ne düşünüyorsunuz? Manyetik uğgradesine gitmek gerekirmi?
Açıkcası aldığımda üzerinde bu manyetikler vardı. Haliyle eski hali ile karşılaştıramadım. Graphtech eşik ciddi fark kattı. Ucuz ama etkili bir dokunuş olmuş oldu. Eski köprü tam manasıyla çöptü. Onu değiştirmek de çok yerinde bir karar oldu. Manyetik konusuna geri dönecek olursak tabi ki kötü olmaz. Olay bütçeye dayanıyor tabi ki. Karar sizin.

Yukarıdaki arkadaşlarımın yapmıs oldugu upgradelerle ılgılıidaha sonra başkalarının vede benimde takip edebilmem açısından ufak bir link paylaşımı yapıyorum.
Umarım faydası dokunur

Üst eşik Graphtech Pq418700 Tusq Üst Eşik Slab 316 - n11.com

Tremolo Wilkinson Wv2 Sbcr - Steel Block - n11.com

Kulaklar Extreme AGBL - Akort Burgusu (Sol)

Benim kullandığım köprü: Wilkinson WVP6 SB (SB çelik blok kodu, SB yoksa çelik değil) Bu köprü doğrudan gitara uymakta. 6 vidalı.

Herkese merhabalar. 2 sene sonra konuyu hortlatıyorum, kusuruma bakmayın.

2 sene içinde bahsedilen parçaların fiyatı ciddi derecede artmış durumda. Bu nedenle sizlere ne yapılır diye sormak istedim.
Ben de modifiye yapmak istiyorum, ama köprü olarak bütçeme uygun şu köprüyü buldum.
Sizce alınır mı?

Geri