gibson les paul standart ve custom

arkadaşlar gibson les paul alacağım ama standart mı custom mı bi turlu karar veremedim bunların arasında ne gibi ciddi farklar war biraz da detaylı bilgi werirseniz çok ii olur çunku babam amerikaya gidicek 1 hafta sonra ona aldırcam ve hala karar weremedim custom mı standart mı :? muzik olarak da genelde rock çalıyorum çok sert çalmıyorum tabi metallicayı saymassak rock ın dışında en sert yaptığım tarz bu buarada sustain ve ton manyağı biri olarak hangisini seçmeme yardımcı olursanız çok ii olur teşşkrkr

Pek bir şey diyemiycem fakat 50's neck 60's neck olayına dikkat et.50'ler çok kalın, yarım daire gibi falan, zor çalarsın.Custom daha iyidir tabiki.Ben olsam Custom alırım.

Şaka gibi soru..... tabiki custom....

ama gitarı çalan birinin alması lazım..... aynı marka aynı model 100 tane gitar koy yanyana hepsi birbirinden farklıdır.....

ama vintage bir gitarı çalmak gibisi yok hele bide gibson sa.....

tabi vintage gitar almak için gitarın ne kadar orjinalliğini koruduğunu bilmek lazım......

bu ara srvmusic de bolca gibson var.... bence git bi bak derim....
ısmarlama gitara karşıyım....

gitar alırken dikkat iyi ağaçlı gitarları genelde transparan renge boyarlar......

kötüleri de siyah beyaz gibi ağaç damarlarını görünmeyecek renklere....

birde yanlış bir kanı ağır gitar iyi gitardır..... alakası yok.... vintage çoğu gitar yağmur ormanlarındaki maunlardan çok sağlam ve çok tok şekilde yapılır.....

maharet tekparça hafif gitar yapabilmek......

sunta olmamak kaydıyla iyi gitar hafif gitardır....

benim tercihim custom olurdu.çünkü klavyesi abanoz.bunun dışıdna customlar 60's neck,standardlar 50's ve 60's neck.60's neck daha ince büyük ihtimal senin de daha çok hoşuna gidecektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkdşlar oncelikle teşekkurler bu 50's neck les pauller 60'necklere gore ton daha dolu ve sustain çok daha ii oluyomuş buyuzden ben biraz 50's neckten yanayım ya bence bi zaman sonra insan alışır değilmi?ya bide custom tabiki taha iidir onu biliyorum da standart la arasında 1000 dolar fark var peki bu fazladan 1000 doları hakeder mi sizce yani çoğu kişi standart yeterli diyor ama bi kere alcam ii olsun istiyorum ton açısından ne gibi farklar wardır???bide les paul custom ın sapı 59 les paul sapı diye biliyorum ben yani 60's neck gibi ince olmaması lazım yoksa yanlış mı biliyorum

İnce sap bence daha iyi , kalın kullanışsız tonu da etkilese bile pek hissedeceğini sanmıyorum.... Kalın sap elektroda insanı gitardan bile soğutabilir....

Custom ve standart arası biraz senin bütçene bağlı maddi sıkıntın yoksa kesinlikle custom al......

sıfır alacaksan

www.gibsoncustom.com dan kendi custom Les Paul ünü yaratabilirsin

www.gibson.com

Bende Gibson SG 61 Reissue var (ince klavye) çok memnunum...... ilerde bende 4. gitarım olacak ama bir Les Paul Custom kesinlikle alacağım.....

standard'ın 50's ve 60' neck olarak 2 ayrı modeli çıkıyo bir süredir
Ondan öncekiler 50's sanırım.

Gözünü korkutma kalın sap diye Les Paul lerin scale length daha kısa ve sap ta daha dar olduğundan biraz kurtarıyo rahatlık açısından
(yani o kalınlık bir start tipi gitar da olsa daha da zorlaşır çalmak)

Ayrıca bu tamamen alışma meselesi bende les paul ve ibanez var. Düşünürsen en uç kutuplar sap kalınlığı açısından :) )

gene de bulabilirsen 60's al derim bir kaybın olmaz ton ve sustain açısından

Standart yada custom tercih meselesi aslında.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
60's neck alırım ozaman ya haklısınız aslında kalın sapla çok seri hareketler flan speedler flan zor olur heralde sustain kaybı olmassa 60's neck alcam..ya hocam bide standartla custom tercih meselesi demişsin de ne gibi farklar war ben onu oğrenmeye çalışıyorum yani customların işçilikleri çok iii bildiğim bitek bu ton açısından sustain açısından ne farklar war hiç bişiy bilmiorum:Dbuarada sustain manyağı olduğum için hangisinin sustaini daha ii derseniz onu alcam yani:D

Lemon-n-Melon demiş ki:
Şaka gibi soru..... tabiki custom....

ama gitarı çalan birinin alması lazım..... aynı marka aynı model 100 tane gitar koy yanyana hepsi birbirinden farklıdır.....

ama vintage bir gitarı çalmak gibisi yok hele bide gibson sa.....

tabi vintage gitar almak için gitarın ne kadar orjinalliğini koruduğunu bilmek lazım......

bu ara srvmusic de bolca gibson var.... bence git bi bak derim....
ısmarlama gitara karşıyım....

gitar alırken dikkat iyi ağaçlı gitarları genelde transparan renge boyarlar......

kötüleri de siyah beyaz gibi ağaç damarlarını görünmeyecek renklere....

birde yanlış bir kanı ağır gitar iyi gitardır..... alakası yok.... vintage çoğu gitar yağmur ormanlarındaki maunlardan çok sağlam ve çok tok şekilde yapılır.....

maharet tekparça hafif gitar yapabilmek......

sunta olmamak kaydıyla iyi gitar hafif gitardır....

Aynı marka model 100 gitarın çok farklı olması konusu kalitesiz gitarlar için geçerli olabilir ama Gibson gibi belli bir standardı bulunan yüksek kalite gitar markalarında küçük ayrıntılar dışında neredeyse aynı olacaktır gitarlar.

Ayrıca boya konusunda söylediklerine katılmıyorum. Uzakdoğu yapımı kalitesiz gitarları da transparan renge boyuyorlar ama onlar kaliteli mi? Bıyanın altına tahta deseni resmi koy al sana desen. Les Paul Custom ve Supreme de siyah ve beyaz oluyor. Ağacın damarlarını göstermiyorlar ama onlar kalitesiz mi?

Ağır gitarların ağacı daha sıkı olur, hafiflerin ise daha gevşek. Bu farklı ton vermeyi sağlar, kaliteyle alakası yoktur. Les Paul çok ağır bir gitardır ama kötü bir gitar olduğunu söyleyemezsin. Squier Standard Strat da oldukça hafiftir ama iyi gitar değildir.

Lütfen yazdıklarımıza dikkat edelim, arkadaşların kafalasını karıştırmayalım. Saygılar. [/quote]

Birşey daha eklemek istedim: Sap kalınlığı çok göreceli bir unsurdur. Şahsen ben özellikle ritim çalarken kalın sapla daha çok rahat ederim. Kaç kere uzun süre teleyle çalarken elimin yorulduğunu ve kuzenimin Les Paul'unu aldığımı bilirim. (Tele o kadar da ince saplı bir gitar olmadığı halde) Tamamen alışkanlığa ve el yapısına bağlıdır sap kalınlığı tercihi.

dediğin şey yanlış.gibson'ın kalite kontrolü çok kötü ve ürettiği gitarlar arasında çok büyük farklılıklar var.fiyatları boya ve hardware kalitesine göre belirliyor genel olarak gibson.50 tane gitarından biri çok iyi ve farklılıklar büyük üretilenler arasında.

PRS hakkında bir bilgim yok.Ancak ESP'nin kalite çizgisi hemen hemen sabit.Gitarları arasıdna pek fark yok.

Custom shop daha iyi olacaktır haklısın ama arkadaş standard da alabilrim demiş o yüzden onu da belirttim.

manyetik_porecesi demiş ki:
Aynı marka model 100 gitarın çok farklı olması konusu kalitesiz gitarlar için geçerli olabilir ama Gibson gibi belli bir standardı bulunan yüksek kalite gitar markalarında küçük ayrıntılar dışında neredeyse aynı olacaktır gitarlar.

Gibson içinde geçerli Fender içinde....... imalat ile uğraştığım ve mühendis kimliğimle de bunun sonuna kadar da arkasındayım...... Gibson bile bu konu yüzünden internetten satışa sıcak bakmıyor...... Bir kere bu tarz imalatlarda kesinlikle her üründe aynı kaliteyi tuturmak imkansızdır.....

Bunu bana inanmazsanız Gitar ustası Kenan abiye Ankara da oturanlar danışabilir...

Ayrıca boya konusunda söylediklerine katılmıyorum. Uzakdoğu yapımı kalitesiz gitarları da transparan renge boyuyorlar ama onlar kaliteli mi? Bıyanın altına tahta deseni resmi koy al sana desen. Les Paul Custom ve Supreme de siyah ve beyaz oluyor. Ağacın damarlarını göstermiyorlar ama onlar kalitesiz mi?

Benim 15 sene zarfında siyah olup orjinal amerikan gitarlarını boyatan arkadaşlarımda çıkan durumlardır... İyi çıkanlar da oldu..... Bu konuda da en iyi bilgisi olan Kenan Ustadır.... O yıllardır gitar boyuyor....

Bi de aklında bulunsun artık yeni teknolojiler ile ağaç damar deseni verilebiliyor.... Yiyosan o senin sorunun

Ağır gitarların ağacı daha sıkı olur, hafiflerin ise daha gevşek. Bu farklı ton vermeyi sağlar, kaliteyle alakası yoktur. Les Paul çok ağır bir gitardır ama kötü bir gitar olduğunu söyleyemezsin. Squier Standard Strat da oldukça hafiftir ama iyi gitar değildir.

vintage orjinal gitarlarda yağmur ormanlarından kesilmiş ağaçlar , yıllarca tamamen kuruması için bekletilir..... ağaç kimyasal değişimi doğal çok uzun yıllarda bitirir....
Sağlamlaşır ve hafifleşir.....

Günümüz gitar satış miktarlarında bunu yapmak imkansızlaşızlaşmıştır....
Kim bir ağacın kuruması için 20-30 sene bekleyecek..... bi de o ağacın yetişmesi için 100 küsur sene.....Yeni gitarlarda gibson da da hızlı büyüyen ağaçlar ve kurutma fırınları kullanılmaktadır......

Aynı kalite olduğuna ben şahsen inanmıyorum.... Olay yıllanmak ve emekle ilgili.... Yıllanmış şaraplar niye o kadar değerli.... elmaslar.... oluşumları insan ömründen fazla olduğu için......

Onun için 60'lı 70'li yılların gitarları benim gözümde çok kıymetli.....Kıymet bilmeyenlerden ucuza kapatırsanız kesin kaçırmayın....

Bir de lütfen kulakdan dolma bilgilerle ahkam kesmeyin.......Bana söylediklerim konusunda inanmıyorsanız size bu konu üstüne uzman kişi olduğu kanıtlanmış Kenan Abiye sormanızı tavsiye ederim (EVRENSEL MÜZİK).

arkadaşlar teşekkur ederim hepinize kesin kararımı werdim ve custom alıyorum şimdi bunun klavyesi abanoz bildiğim kadarıyla ve abanoz olması rahatlık açısından fark eder mi ve customun sapı 59 rounded mi yoksa 60 slim taper mi?bide custom için biraz daha bilgi alabilirmiyim lutfen...tşkkrler şimdiden

abanoz rahatlık acısından cok bi fark yaratmıyo.sadece tonu ile ilgili değisimlere yol acar abanoz.cou metal gitarında klavye abanozdur.custom gibson les paul lerin tonları daha sert gelir.yada en azından bana ole gelio :D

Geri