Ebay'den Bu Ürünü Aldırsam?

'Elektro Gitarlar' forumunda TBBulgurlular tarafından 10 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. Evet çok feci bir takılma durumu olur. Sadece çok şanslıysan fiyatı farketmeyip, paket küçük diye takılmayabilir ama bu tamamen o görevlinin o gün ki dikkatsizliğine bağlı.

2. %99.9 takılır. Artık eskisi gibi takılmadan geçirme durumu, dikkatsizlik ayağına takılmadan geçirme durumu vs işlemiyor. Yeni gümrük yasalarının getirisi olan ani teftişlerden korkuyorlar doğal olarak.

3. Gümrüğe takılmaz. Adresinize kadar gelir. 60 USD vergi +3.5 TL depo ücretini gelen görevliye ödersiniz. Üzerinizde para yoksa en yakın postaneye bırakılır gidip vergisini ödeyip oradan alırsınız.

4. Gümrüğe takılmadan kastımız, ürünün gümrükte bekletilmesi değildi zaten. Eskiden olduğu gibi pek pahalı olmayan eşyalarda ödenmeyen-gözden kaçan gümrük vergileri idi kasıt. Ama bilgilendirme için teşekkürler.

metaltrrocker bunu beğendi.
  5. Hep öyle olmaz yerine göre değişir ezbere konuşmayın, gümrük veznesi varsa teslim kağıdı almadan teslim alamazsın vs... Ayrıca depo ücreti 15 günden fazla depoda bekleyen ürünler için tahsil edilir. Dediğin damga pulu olsa gerek.

6. Ezbere yazdığım yok. Usluba biraz dikkat. Senin arkadaşın yok karşında. 3 kere aynı şekilde loaded pickguard aldım ebay üzerinde hepsinde de aynı şekilde geçti.
    Yerine göre değişir ne demek. Ayrı eyalet sistemi mi var memlekette? Prosedür gayet açık. Ptt ile gelen ürünler 30 kilonun ve 1.500 Euro'nun altında kişisel kullanım eşyasıysa ve gümrükten geçebilecek kriterde ürünlerse aynen bu prosedür geçerli olur. Hatta 2011'de bir genelge ile büyük illerdeki dağıtım merkezlerine bu yetki verildi ama uygulama son 1 yıldır bu şekilde işliyor. Ha gelmiyorsa orada ki adamın kusuru bu kadar net. 3.5 lira damga pulu doğrudur yanlış yazmışım.

7. Pardon padişahım haddimize mi size laf söylemek, fakat bölgeden bölgeye değişiyor herkes sizin sarayda yaşamıyor bu ülkede haşmetlim :D

Gümrüklerce her türlü işlemi bitirilmiş olan gönderilerden merkezde teslim edilecekler için alıcılarından alınması gereken ve gümrükçe tespit edilen vergiler veznesi bulunduğu takdirde gümrük idaresi tarafından tahsil olunur ve karşılığında “Vezne Alındısı” verilir.

Phantso bunu beğendi.
  8. Alaycılığını başkasına yap. Mesele sarayda yaşamak aristokrat olmak vs. değil. Tanımadığın kişilerle Siz diye konuşulur basit bir görgü kuralı. Önce kendi konuşmana nasıl başladığına bak ondan sonra alaycılığını yaparsın. Nasıl hitap edersen karşındakine aynen cevap alırsın.

Bak 2011 yılında çıkan genelgeye ait bir haber metni.
    Özetini geçeyim. Gümrük veznesi olmayan yerlerde PTT tahsil edip 1 hafta içinde gümrük hesabına yatırıyormuş.
    Varsa da 461. maddeye ekleme yapılıp kapıda tahsil yetkisi verilmiş PTT'ye.

Bununla birlikte, daha önce maktu vergi ödenmesi gereken durumlarda, gümrük veznesinin bulunduğu yerlerde, eşya sahibinin gümrük idaresine davet edilerek vergilerini bizzat ödemesi talep edildiği hatırlatılan açıklamada, gümrük veznesi bulunmayan yerlerde ise tahsilat posta idaresince yapılarak en geç 1 hafta içinde gümrük hesabına yatırıldığı kaydedildi.
    Eşya sahiplerine kolaylık sağlamak ve işlemleri hızlandırmak adına Gümrük Yönetmeliğinin posta yoluyla gelen eşyanın gümrük vergilerinin ödenmesine ilişkin 461 inci maddesine bir ekleme yapılarak Ankara ve İstanbul gibi gümrük veznesi bulunan yerlerde de gümrük vergilerini kapıda tahsil etme yetkisinin Posta İdaresine verildiği belirtilen açıklamada, böylece, kişilerin ticari olmayan ve değeri genelde çok düşük eşyalarını gümrüğe gelmeden evlerinde teslim alabilmelerinin sağlandığı bildirildi.

9. Ben de yakında 1000 dolarlık lens aldım...Direk vergi makbuzu paketin üzerinde geldi...Getiren görevliye ödedim..Ebayden 30 a yakın ürün aldım..Belirtilen rakamlar altında olan ve gümrükten geçebilecek nitelikte hiçbir ürün takılmadı....Hepsi şahsi kullanımım içindi.. adsız11.JPG

Son düzenleme: 10 Kasım 2014
  10. İyi de ben seni tanıyorum be Halilozz, ego içinde, bir lafının düzeltilmesini bile hazmedemeyen birisin, kusura bakma ama kendini padişah sandığını da ciddi ciddi düşünüyorum :D
    Ama bilgi için teşekkür ediyorum cidden bilmiyordum, ayrıca ilgili yasanın olduğu linki paylaşırsan da ayrıca sevinirim.
    He unutmadan nasıl konuşursan öyle cevap alırsının sonucu zaten o gördüğün ilk mesaj ;)

11.  
  12. Yahu ismini bilmiyorum bilsem öyle hitap edeceğim. Benim ki Halil tahmin edileceği üzere :) Bak yine aynı şeyi yapıyorsun beni hiç tanımadan hakkımda karakter analizi yapıyorsun. Muhtemelen senden yaşça büyüğümdür ama bunun arkasına sığınmıyorum akıl yaşta olmuyor. Nacizane bir tavsiye ister uyarsın ister uymaz. Yazdığın pek çok şeyi takip ettim çok güzel bilgiler de var hatta en son yazdığın lambalar hakkındaki yazıyı hi-fi lambalı amfisi olan arkadaşıma referans olarak link gönderdim. Diğer elektronik bilgisi hakkında yazdıklarını da okudum çoğunu beğendim. Fakat sen de hatırlarsın diğer forumdan çok kıymetli birisiyle ki şahsen tanısan bu kadar bilgiye sahip bu kadar mütevazi bir insanla nasıl polemiğe girdim diye hayıflanırdın. Üslubunun sert olduğunu kabul et. Her insanda çalışmaz bu tür bir yaklaşım.
    Seni düzeltmek haddime değil kimsenin de değil. Ama ilk cümlene "Bir konuda yanılıyorsunuz bence. Öyle değil böyle diye biliyorum deseniz" nasıl yaklaşırdım? Sence de ve doğrusu da böyle olmalı haksız mıyım?

Link de budur :)
    http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2011/05/04/internetten-alisverise-vergi-surprizi

sereftalasci, Grugum ve anti-social bunu beğendi.
  13. Aynen...Bende getiren arkadaşlarla bayağı samimi oldum..Geçen 10 hafta ayağımı kırdığımdan raporlu idim..Sağolsun işyeri yerine eve kadar getirdiler..Hatta getiren çok hanımefendi genç bir bayandı..Hem de 3 tane paket... :)

14. İstanbul'da uygulanan ve sayısız defa başıma gelen uygulama şöyle: Ürün 100 dolar üstündeyse, hele ki biraz 10 desi üstündeyse kesinlikle gümrüğe takılıyor. Benim 129 dolarlık 30*40cm boyutunda gayet küçük kutum da takılmıştı. Ardından size ihbar gönderirler. Oraya gidip, fatura üstünden vergisini ödersiniz. Ardından gümrük memuru ile birlikte ürün açılır ve kontrol edilir. Son olarak damga-pulu, depo ücretleri ödenir ve teslim alırsınız.

Başka şehirlerde nasıldır bilemem ama arkadaş bu pickguardı alırsa ve İstanbuldaysa ürün gümrüğe kesinlikle takılır ve kendisi Başakşehir'e kadar gitmek zorunda kalır. Son 6 aya kadar hep bu şekildeydi. Şu anda da bir şey değiştiğini sanmıyorum.

15. Vallahi mavi ekran verdim :) Az biraz yukarıdakileri yazıları okudunuz mu?

16. İşte bak bu şekilde samimi konuşuyorsan o üslup asla sertleşmez. Üslubum yer yer sertleşmiştir ama değerli insanlara karşı değil, oldu ki kırmamam gereken birini kırdıysam gönlünü almak için elimden geleni de yaparım. Ama takdir edersin ki burda söylenen sözlerden tanıyoruz karşımızdakini dolayısıyla maruz kaldığın yaklaşımın sebebi daha önceki sözlerindi. Şu anki yapıcı yaklaşımını daha önce hiç görmedim, görseydim zaten o anda değişirdi üslubum, neyse geç olsun güç olmasın.
    Hatırlıyorum diğer forumdaki bahsi geçen kişiyi, yalnız kendisinin mütevaziliği size, ben ve o tartışmalarda yine bir elektronik mühendisi arkadaşa demediğini bırakmadı. Kendisi bir hatasının olabileceği ihtimalini bile düşünmeyecek kadar yüksek ego sahibidir. Eyvallah abi, sağol abi dediğinde yavru kediye fakat abi burda bir hata var gibi dediğinde kaplana dönüşür. Lütfen o foruma gir ilk mesajlarımı oku kendisine karşı zerre sert bir uslub bulursan gider özür dilerim.

Bilgiler ve link için tekrar teşekkürler.

sereftalasci, Halilozz ve dthakankoca bunu beğendi.
  17. Evet okudum. :) Yani kastettiğim şey, o yetki olsa da pek kullanılmıyor ya da keyfi davranılıyor. Ben ne kendimde ne çevremde son 1 senede hiç görmedim. Gariptir bu yasanın çıktığı sene bir gitar almıştım ebay'den bir o kapıma gelmişti, aynı üstte konuşulan gibi oldu fakat ondan sonraki senelerde yine görmedim. Geçen sene Başakşehir'e taşıdılar gümrüğü, haydaaa herşeyi bırakıp bir de oraya aradık bulduk, dünyanın bir ucu. Yani alacak arkadaşlar kapıya gelebilir belki ama gümrüğe gitmeyi de göze alsınlar.

18. [​IMG]

izzzyy, Halilozz ve KrulH bunu beğendi.
  19. İşte yazılanlar bazen yanıltıcı oluyor. Yoksa öyle burnumdan kıl aldırmayan hatam varsa ısrar eden biri değilim. Bilmemek değil bence körü körüne ısrar daha da mantıksız. Her yaşta her zaman insan öğrenir yeter ki algıları açık olsun. Diğer konuya girmeyelim, zaten ne yeri burası ne de gereği var. Sözlere takılmamak lazım hele ki yazım dilinde bir de jest ve mimikler olmayınca insan doğru anlayamıyor karşındakini. Konu başka bir yere gitti. Neyse en azından birbirimizi anladık bu da bir kazanım kendi adıma :)

sereftalasci ve izzzyy bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş